Vládní strany se přou, kdy dávat dvě procenta HDP na obranu

Nahrávám video
Události: Spor o dvě procenta HDP na obranu
Zdroj: ČT24

Koaliční strany se přou o to, kdy by mělo Česko dávat na obranu slibovaná dvě procenta svého HDP. Zjistila to Česká televize. Zatímco lidovci a ODS by chtěli hlavně kvůli válce na Ukrajině zvýšit výdaje na obranu a splnit dvouprocentní závazek vůči NATO už v roce 2024, druhá největší vládní strana – STAN – trvá na původním datu z vládního prohlášení, tedy na roce 2025. Letos Česko plánuje dávat na obranu necelá 1,4 procenta HDP.

V příštích letech má jít na zbrojení nejvíce peněz v novodobé historii. Místo starých strojů získá armáda nová bojová vozidla pěchoty i nadzvuková letadla. Chystá se i nákup dalších obrněných transportérů nebo nových vrtulníků. „V tomto ohledu se musíme přizpůsobit té nové situaci,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Lidovci si před dvěma týdny na sjezdu schválili, že budou prosazovat rychlejší růst výdajů na obranu, než podepsali v koaliční smlouvě. Dvou procent HDP chtějí dosáhnout už v roce 2024. „Je to přímá reakce na napadení Ukrajiny Ruskou federací, kdy musíme posílit naši obranu,“ zdůvodnil místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Černochová s návrhem souhlasí. „Podpořila bych to dokonce možná ještě dřív, protože tvrdím, že včera bylo pozdě,“ okomentovala.

Koaliční Starostové a nezávislí s tím ale nesouhlasí. „Realistickým datem je rok 2025. Vidím i obrovské potřeby resortu vnitra, bezpečnosti v České republice. A rozpočet není nafukovací,“ uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Ať už začne vláda plnit závazek vůči NATO a posílat armádě dvě procenta HDP v roce 2024, nebo v roce 2025, resort obrany se v obou případech stane jednou z největších rozpočtových priorit České republiky. Obranný rozpočet bude muset vzrůst ročně o desítky miliard korun.

Růst výdajů o více než šedesát miliard

Zatímco letos chce dát vláda na obranu devadesát miliard korun ročně, splnění slibu vůči NATO by v roce 2024 znamenalo růst výdajů o více než šedesát miliard. V roce 2025 by pak byla částka kvůli rostoucímu HDP ještě vyšší. Podle šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury (ODS) je částka šedesáti miliard reálná.

„Určitě to má naši podporu, potřebujeme navyšovat počet vojáků, potřebujeme zbrojit,“ sdělil předseda opozičního ANO Andrej Babiš.

Vláda by chtěla do budoucna ve sněmovně nařídit státu obranné výdaje ve výši minimálně dvou procent HDP speciálním zákonem. To ale opozice kritizuje. „Já si to osobně nedokážu představit, protože ta armáda to není schopna pojmout,“ řekl člen sněmovního výboru pro obranu Radovan Vích (SPD).

Ministerstvo obrany by rádo dostalo první miliardy navíc ještě letos, a to díky novele státního rozpočtu, kterou budou poslanci schvalovat v létě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSněmovna schválila návrh pravidel hospodaření poslaneckých klubů

Poslanci se na čtvrteční schůzi zabývají novým zákonem o účetnictví, který má kromě jiného zjednodušit podnikům a podnikatelům odpisy. Probrat by měli rovněž novelu, která má veřejnosti zpřístupnit víc údajů o dopravě. V úvodu schůze schválili pravidla, podle nichž budou poslanecké kluby dostávat ze sněmovního rozpočtu peníze na svůj provoz. Odpoledne dolní komoru čekají tradiční ústní interpelace na členy vlády.
10:00Aktualizovánopřed 4 mminutami

Češi umírají předčasně hlavně v severních regionech. Data ukazují, kde se žije nejdéle

Mapové výstupy ukazují, kde v České republice lidé nejčastěji umírají před 65. rokem života, kolik potenciálních let života se tím ztrácí a kde mají největší naději na dožití. Přehledná vizualizace velkých dat zobrazuje rozdíly na úrovni všech 206 správních obvodů obcí s rozšířenou působností.
před 1 hhodinou

O víkendu se ochladí, místy může sněžit

V závěru týdne se v Česku ochladí. V Čechách se budou denní teploty v neděli držet do deseti stupňů, v polohách nad 700 metrů může padat sníh, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 2 hhodinami

ČEZu loni klesl čistý zisk meziročně o 1,7 miliardy korun

Energetická skupina ČEZ v loňském roce vydělala 27,4 miliardy korun. Čistý zisk tak meziročně klesl o 1,7 miliardy korun, tedy na 5,8 procenta. Hlavní příčinou poklesu byly vyšší odpisy. Mírně klesly rovněž zisk před zdaněním a odpisy (EBITDA), provozní výnosy i zisk očištěný o mimořádné vlivy, který je rozhodující pro dividendu. Navzdory tomu podnik překonal svá původní očekávání pro hospodaření v loňském roce. Vyplývá to z údajů, které ČEZ ve čtvrtek zveřejnil.
před 3 hhodinami

Inspekce zadržela rumunské kamiony, udělila rekordní kauci a pokuty

Inspekce silniční dopravy (INSID) udělila rekordní kauci a pokuty v hodnotě 1,2 milionu korun rumunské dopravní společnosti, které zabavila tři kamiony. Dva překračovaly povolené rozměry šířky i délky, jeden z nich byl delší o 11,5 metru. Na nadrozměrný náklad neměl dopravce povolení. Třetí kamion byl přetížený o dvanáct tun. Ve všech vozech byly tachografy neodpovídající evropské legislativě.
před 12 hhodinami

Sněmovna schválila rozpočet pro letošní rok

Poslanecká sněmovna schválila letošní státní rozpočet se schodkem 310 miliard korun. Při schvalování přidala například peníze na sport nebo mládež. Opozice kritizovala mimo jiné podle ní nízké výdaje na obranu. Pro rozpočet hlasovalo 103 poslanců vládní koalice, proti bylo 88 poslanců opozice. Rozpočet nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. Již dříve řekl, že ho vetovat nebude. Loni rozpočet skončil s deficitem 291 miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Šichtařová nechala notářsky ověřit rezignační dopis, nesplňoval podmínky

Markéta Šichtařová (Svobodní) nechala notářsky ověřit dopis, kterým se vzdává poslaneckého mandátu. Její původní rezignační dopis, který odeslala v úterý předsedovi sněmovny Tomiu Okamurovi (SPD), nesplňoval zákonné podmínky pro složení mandátu právě kvůli chybějícímu ověření. Šichtařovou by měl v dolní komoře nahradit předseda pražské organizace SPD a městský zastupitel Josef Nerušil.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Na Hradecku je šesté ohnisko ptačí chřipky, nákaza zasáhla kachny v Zábědově

V okrese Hradec Králové je další ohnisko ptačí chřipky v komerčním chovu drůbeže. Nákaza zasáhla chov kachen firmy Perena v Zábědově, který je součástí Nového Bydžova. V chovu je ve čtyřech halách třináct tisíc kachen a čeká je likvidace.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami
Načítání...