Sníh ochromil dopravu. Kamiony blokovaly D1 ve směru na Brno, vlaky nabíraly zpoždění

Sněžení od rána komplikovalo dopravu na řadě míst republiky, zejména na východě země. Provoz na silnicích především na Vysočině a Moravě brzdily ráno nehody a kamiony uvázlé v kopcích. Dálnice D1 spojující Prahu a Brno byla na několika místech zablokovaná, tvořily se tam mnohakilometrové kolony. Hromadná doprava se potýkala s problémy v Brně, Ostravě či okolí Prahy. Některé vlaky zastavily pády stromů, a to včetně hlavního železničního koridoru na Slovensko mezi Mosty u Jablunkova a Čadcou.

V půl osmé večer se podařilo zprůjezdnit poslední uzavřený dálniční úsek – D1 u Hladkých Životic. Představuje to tečku za náročným dnem, který poznamenalo sněžení a právě D1 na to doplatila z dálnic zdaleka nejvíce. Již před pátou ráno ji musela policie poprvé uzavřít po nehodě kamionu u Všechrom, v ranní špičce blokovala dopravu mimo jiné havárie dalšího kamionu u Velké Bíteše. Z opakovaných uzavírek dálnice vyplývá, že se na ní celý den tvořily dlouhé kolony.

Někde k tomu ani nebyla potřeba nehoda. Na 178. kilometru ve směru na Brno zůstaly dopoledne stát kamiony v kopci. Za místem se tvořila až třicetikilometrová kolona vozidel. Mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl uvedl, že silničáři měli velké problémy dostat se k místu, protože řidiči v koloně nevytvořili záchranářskou uličku.    

5 minut
Události: Komplikace kvůli sněžení
Zdroj: ČT24

Problémy byly hlavně na východě země

Husté sněžení komplikovalo dopravu i mimo dálnice. Na Vysočině měly kamiony potíže vyjet kopce na Žďársku, u Kostelce na Jihlavsku, u obce Rybné nebo v Kralicích nad Oslavou. V Jihomoravském kraji je pro nákladní vozy těžší než 12 tun uzavřena silnice II/379 mezi Drnovicemi a Podomím. V obci Vranov na Brněnsku varují silničáři před náledím, místní komunikace je podle nich nesjízdná.

Do ulic Brna vyjely již v noci na pátek posypové vozy Brněnských komunikací, podle provozního ředitele firmy Jana Klištince do rána chemicky ošetřily 1340 kilometrů komunikací a spotřebovaly 218 tun posypové soli. „S ohledem na zimní charakter počasí upozorňujeme řidiče na nutnost opatrné jízdy,“ uvedl ráno Klištinec.

V Brně měly problémy především trolejbusy a autobusy, zdržení bylo až hodinové. I večer ale dopravní podnik upozorňoval na potíže. Kvůli problému se sjízdností u zastávky Semilasso na severu města nabíraly zpoždění tramvaje na linkách 1 a 6.

Na hlavních silnicích ve vyšších polohách i nížinách Olomouckého kraje komplikovala dopravu vrstva rozbředlého sněhu. Dohlednost byla kvůli sněžení snížena. Policie v souvislosti se špatnou sjízdností řešila několik dopravních nehod. Zhruba na hodinu musela být zastavena doprava kvůli nesjízdnosti přes Mohelnický kopec.

Páteční ráno v Olomouci
Zdroj: ČT24/Marek Vrlák

Řidiči na sociálních sítích informovali o tom, že obtížně sjízdná byla ráno silnice z Dolan na Jívovou na Olomoucku, která vede do prudkého kopce. Na silnici ze Šternberka na Lipinu na Olomoucku ráno kvůli sněhu zůstalo stát několik kamionů.

U Opatovic na Přerovsku sjel kolem šesté ráno autobus ze silnice. Na silnici poblíž Náměště na Hané na Olomoucku havarovalo osobní vozidlo. Další nehodu řešili policisté na nájezdu na dálnici D35 u Nasobůrek na Olomoucku, kde automobil najel do svodidel.

U řady komunikací v Moravskoslezském kraji silničáři varují před novou vrstvou sněhu, někde na nich po chemickém ošetření leží rozbředlý sníh. Že by mohly být na vozovce zbytky sněhu – zejména v levém pruhu – varují silničáři i na dálnicích D48 a D56. Přes den museli hasiči pomáhat dvěma desítkám kamionů, které uvázaly na silnicích I/57 směr Vrchy a I/46 směr Moravský Beroun. 

Mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák řekl, že hasiči kvůli sněhu vyjížděli ke kamionům, které nemohly dál, a také k autobusům po celém kraji. „Je to všechno bez zranění, zatím není nikde ani žádná výrazná škoda. Také nás zaměstnávají spadlé stromy, které neunesly tíhu sněhu. Je toho víc, ale je to relativně jednoduché,“ řekl. Například v Dolních Marklovicích, části Petrovic u Karviné, uvázl autobus s 34 dětmi. Hasiči jim pomáhali ven a do náhradního autobusu.

11 minut
Sníh komplikuje dopravní situaci na dálnicích i silnicích
Zdroj: ČT24

Pro kamiony a nákladní auta s přívěsem či návěsem zůstává uzavřená silnice I/56 v úseku Ostravice–Bílá, silnice je jedním z hlavních tahů na Slovensko. Silničáři a policisté tento úsek uzavřeli z preventivních důvodů. Silnice se nesmí solit, protože vede v blízkosti přehrady s pitnou vodou. 

Sněžení výrazně zkomplikovalo také městskou hromadnou dopravu v Ostravě. Dopravní podnik Ostrava informoval přes den o tom, že jeho spoje nabíraly až hodinová zpoždění. Tramvaje několik hodin nejezdily v Porubě na smyčku Vřesinská, protože tam kvůli množství sněhu nemohly projet.

„I když máme vyhřívané výhybky, nestíhají zpracovat takové množství sněhu. Sedm čet našich lidí jezdí a čistí jednu výhybku za druhou. V terénu máme traktory s radlicemi i sypače,“ uvedla mluvčí dopravního podniku Tereza Šnoblová. 

4 minuty
Sněhová kalamita komplikuje dopravu na D1
Zdroj: ČT24

Na silnicích v Krkonoších až deset centimetrů sněhu

Sněžilo také na většině území Královéhradeckého kraje. Řidiči musejí být velmi opatrní. Na hlavních silnicích zůstává rozbředlý sníh. Na nesolených cestách v Krkonoších byla vrstva sněhu silná až deset centimetrů. Ve vyšších polohách Rychnovska hrozí sněhové jazyky. Stala se řada nehod, v Hradci Králové v ulici Milady Horákové se ráno srazil trolejbus s osobním autem. 

Kvůli sněžení a nesjízdné silnici v Polsku byl dopoledne uzavřen pro veškerou dopravu hraniční přechod do Polska v Náchodě-Bělovsi, uvedla mluvčí policie Šárka Pižlová. Zejména řidiči kamionů by podle ní neměli do Náchoda vjíždět. „Zastavit a počkat mohou na krajnici silnice I/33 na příjezdu do Náchoda,“ řekla. Při déletrvající uzávěře přechodu kamiony v minulosti stály i na obchvatu České Skalice. 

Sněžení ale zaměstnalo silničáře i ve středních Čechách. Nasadili do terénu veškerou techniku, na silnice kromě sypačů místy vyrazily i traktory s radlicemi. Problémy měly autobusy, potíže mohou mít i kamiony, vyplynulo z informací cestářů a webu Pražské integrované dopravy

Některé oblasti byly pro autobusy hromadné dopravy zcela neprůjezdné. S komplikacemi museli počítat například cestující v okolí Klecan, Černošic, Berouna, Votic, Sedlčan, Čechtic či Nového Strašecí. I večer jsou některé spoje výrazně zpožděné, například autobus Praha–Sedlčany, který má odjíždět od Smíchovského nádraží v 19:50, vyrazil o dvacet minut později a na cestě se zdržel ještě více. Na některých dalších příměstských linkách kolem Prahy jsou zpoždění kolem deseti minut.   

Problémy na železnici

Sněhová nadílka zkomplikovala i dopravu na železnici. Mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda ráno řekl, že největší problémy jsou na Moravě a ve Slezsku. „Největším problémem je zastavený provoz v úseku mezi Mosty u Jablunkova a Čadcou, a to z toho důvodu, že na Slovensku spadl na trať strom a poškodil trakční vedení,“ popsal. Kolem půl desáté se vlaky opět rozjely. 

Kvůli sněhové kalamitě nevyjely dva osobní vlaky mezi Moravskými Bránicemi a Bohuticemi či Šlapanicemi a brněnským hlavním nádražím. V Olomouckém kraji byl kvůli námraze na trakčním vedení omezený provoz na trati číslo 290 mezi stanicemi Bohuňovice–Šumperk. Vyplývá to z informací Českých drah a Správy železnic. Dopoledne se situace na železnici začala uklidňovat.

I večer ale dojíždělo mnoho spojů s velmi vysokým zpožděním, například dva večerní Valašské expresy na trase ze Slovenska přes Vsetín a Olomouc do Prahy se zdržely kolem hodiny, spoje Metropolitan z Budapešti mířily do Prahy se zpožděním kolem 50 minut, kolem půl hodiny byla zpožděná i večerní pendolina mezi Prahou a Ostravou.

Nejvíc nasněžilo na jihovýchodě

Podle meteoroložky ČT Milady Křížové napadlo nejvíc sněhu na jihovýchodě republiky, místy to bylo až 17 centimetrů. Podle ní ale záleží na jeho kvalitě. „Pokud jde o prachový sníh, tak těch centimetrů může být ještě o něco více. Naopak tam, kde je sníh mokrý, to může být méně,“ dodala. Hodně sněhu napadlo také na Valašsku.

„Intenzivní srážky už ale postupně slábnou a přesouvají se k severovýchodu. Takže aktuálně sněží například na Ostravsku a severní polovině Čech,“ uvedla Křížová krátce po desáté hodine dopoledne. Sněžení bude podle meteoroložky ještě pokračovat, nemělo by však být už tak intenzivní jako v noci a ráno. 

Společnost ČEZ podle mluvčí Soni Holingerové evidovala k 15:00 dvě poruchy na vedení vysokého napětí, jednu v Moravskoslezském kraji a jednu v Olomouckém kraji. Bez proudu tak bylo asi šestnáct set domácností, většina z nich na Opavsku. Podle Holingerové jde o poruchy, které jsou v současném počasí běžné. „Naši pracovníci jsou v terénu a pracují na rychlé obnově,“ dodala mluvčí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

D1 je po desítkách let kompletní. U Přerova se otevřel poslední úsek

Po letech plánování, sporů a stavebních komplikací otevřelo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v pátek v poledne poslední chybějící část dálnice D1. Úsek mezi Říkovicemi a Přerovem je dlouhý 10,1 kilometru. Oproti původnímu plánu se jej podařilo zprovoznit o téměř tři měsíce dříve. Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla jde o významnou událost pro celou tuzemskou dálniční síť i veřejnost. Přínos tohoto úseku D1 pro střední Moravu považuje za zásadní.
06:00Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soud zrušil osvobození obžalovaných v kauze solárních elektráren Ševětín

Soud znovu zrušil osvobození pětice obžalovaných z podvodu při stavbě fotovoltaické elektrárny Ševětín. Prvoinstanční soud je přitom letos v únoru obžaloby už podruhé zprostil, protože podle něj nešlo o trestný čin. Proti tomu se ale odvolala žalobkyně, která s osvobozením nesouhlasila, sdělila ČT mluvčí Vrchního soudu v Praze Eliška Duchková. Státní zástupkyně obžalované viní z toho, že uměle zvýšili cenu výstavby elektrárny a způsobili tím škodu 96 milionů korun.
před 2 hhodinami

Ztráta důstojnosti, hodnotí summit opozice. Černý den pro EU, píší v Německu

Premiér Andrej Babiš (ANO) se dle jeho předchůdce Petra Fialy (ODS) na unijní úrovni staví po bok Slovenska a Maďarska a Česko v tomto novém kurzu zahraniční politiky ztratí důstojnost, respekt, a nakonec i peníze. Fiala tak reagoval na to, že se zmíněná trojice států nepřipojí ke garancím spojeným s unijní půjčkou pro Ukrajinu. Český postoj kritizují i další opoziční politici, výsledek summitu obšírně komentuje i řada médií. Ta německá píší o tvrdé ráně pro autoritu německého kancléře Friedricha Merze a černém dni pro EU.
11:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Soud zrušil Praze pokutu za loterijní vyhlášku, vše se bude znovu posuzovat

Krajský soud v Brně zrušil pokutu 2,679 milionu korun, kterou v roce 2022 vyměřil Praze Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a o rok později ji potvrdil předseda úřadu Petr Mlsna. V pátek o tom informovala mluvčí soudu Klára Belkovová. Soud zrušil rozhodnutí první i druhé instance a věc vrátil úřadu k novému posouzení.
před 2 hhodinami

Za letní blackout mohl souběh nesouvisejících událostí, uvedl ČEPS

Společnost ČEPS oznámila, že masivní výpadek elektřiny v Česku z letošního 4. července způsobil unikátní souběh dvou nesouvisejících událostí. Jednou byl mimo jiné pád fázového kabelu na vedení V411 kvůli chybné montáži, další pak náhlý pokles výkonu elektráren a výpadek zdrojů v severozápadních Čechách. Výpadek v létě postihl velkou část tuzemska – bez elektřiny se dočasně ocitla část Prahy a čtyři další kraje.
10:10Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Podpora Ukrajiny bude pokračovat, Rusko je agresor, řekl Zůna

Podpora Ukrajiny bude pokračovat, prohlásil ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). „Jde jen o to, jakým způsobem, jak optimálně – i z hlediska našich národních zájmů – dále Kyjev podporovat,“ doplnil. O osudu muniční iniciativy rozhodne vláda jako celek, doplnil ministr. Resort obrany bude dle Zůny zároveň dále pokračovat ve strategických a významných modernizačních projektech. Prioritou bude protivzdušná obrana.
09:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Cestující znovu mohou využívat stanici metra C Pankrác

Cestující pražské MHD mohou od pátečního odpoledne znovu využívat stanici linky metra C Pankrác. Zástupci vedení města a pražského dopravního podniku (DPP) ji otevřeli po téměř rok trvající rekonstrukci. První vlak ve stanici zastavil ve 14:09. Práce v částech stanice bez cestujících ještě budou pokračovat, ale již za provozu. Stanice Pankrác byla otevřena jako jedna z prvních z nynějších 61 stanic pražského metra 9. května 1974 pod názvem Mládežnická.
před 3 hhodinami

Těžbě lithia na Cínovci nestojí nic v cestě, uvádí studie

Těžbě lithia na Cínovci v Krušných horách a zpracovatelskému závodu v Prunéřově na Chomutovsku nebrání žádné technologické překážky, ukázala studie proveditelnosti. Informoval o tom mluvčí Skupiny ČEZ Roman Gazdík. O realizaci rozhodnou akcionáři Geometu, kterými jsou Severočeské doly a australská EMH. Celková investice je odhadována na více než 42 miliard korun, což by ji řadilo mezi tři největší investice do tuzemského průmyslu v posledních letech.
před 4 hhodinami
Načítání...