Poslanci vzali na vědomí zprávu vyšetřovací komise ke kauze Bečva. ANO bylo proti

Události: Zpráva vyšetřovací komise k otravě Bečvy (zdroj: ČT24)

Poslanci jednali o závěrečné zprávě vyšetřovací komise k loňské ekologické havárii na Bečvě. Vzali ji na vědomí a požádali vládu, aby závěry komise zohlednila. ANO to nepodpořilo. Část opozice ve sněmovně kritizovala postup úřadů, zejména České inspekce životního prostředí (ČIŽP) i ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Ten ale pokládá zprávu za zmanipulovanou, částečně vylhanou a ohnutou s cílem hodit vinu na inspekci. Sněmovna také na jiné mimořádné schůzi projednávala vládní návrh na zmrazení platů vrcholných politiků.

Vyšetřovací komise k Bečvě zkritizovala postup při odběru i rozboru vzorků vody a ryb bezprostředně po havárii. Podle poslanců mimo jiné nedostatečně koordinovaly kroky vodoprávní úřad ve Valašském Meziříčí a Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Ve sněmovně někteří poslanci z řad opozice mluvili také o „agrofertizaci“ země a zmiňovali často jméno premiéra Andreje Babiše (ANO). Pozastavují se totiž nad tím, jak to, že obviněná je jen firma Energoaqua a její jednatel, když inspektoři neodebrali osobně vzorky z výusti z úniku rovněž podezřelé chemičky Deza spadající do skupiny Agrofert ze svěřenského fondu založeného ministerským předsedou. „ČIŽP měla jasno dříve, než se o havárii dozvěděli občané,“ uvedl například lidovec Ondřej Benešík.

Firma bezprostředně po události uvedla, že zcela jistě není původcem úhynu ryb. Že by kyanidy pocházely od ní, odmítá dodnes.

Policie pak letos v létě obvinila z otravy Bečvy společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího jednatele Oldřicha Havelku, vinu popírají. Vyšetřování začalo přezkoumávat Krajské státní zastupitelství v Ostravě.

„Zpráva je jasnou obžalobou, jak tento stát funguje pod vedením Andreje Babiše,“ řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Někdy se podle ní stírá rozdíl, co je stát a co je Agrofert. Inspekce životního prostředí selhala a odpovědnost padá na Brabce, podotkla.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš prohlásil, že skutečnou odpovědnost za vyšetřování havárie nese Babiš a jeho lidé. Inspekce životního prostředí byla podle Bartoše jedním z prvních orgánů, které si začal Babiš po svém nástupu do politiky podmaňovat, a to kvůli tomu, že v té době vlastnil skupinu Agrofert, která podniká také v chemii.

„Bečva je typickým příkladem toho, že agrofertizace naší společnosti není žádný prázdný pojem, jedná se o systémový problém naší společnosti,“ řekl předseda STAN Vít Rakušan. Kauza podle něho ukazuje, proč Babiš nemá být v politice.

Předseda lidovců Marian Jurečka se vůči Brabcovým výtkám ohradil, podle něho jsou nutné takové změny, aby se riziko havárií snížilo. Podobně se vyjádřil také poslanec ODS Stanislav Blaha, který kabinet obvinil z „mlčení, lhaní a mlžení“.

Hnutí SPD podle předsedy Tomia Okamury znepokojuje délka vyšetřování. „Někdo by měl vyvodit osobní odpovědnost za selhání při odběru vzorků a za průtahy,“ řekl.

„Je to politicky vedené vyšetřování. Opozice zaklekla do bloků a sněmovnu to poškozuje jako celek,“ prohlásil předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) v Událostech, komentářích. „Jsme moc zákonodárná a ingerujeme do moci výkonné. Když se zasahuje do živé kauzy, zpochybňuje se práce policie a státního zastupitelství.“

„Jde o špatnou ústavní i politickou praxi, která by měla být změněna,“ řekl. Prohlásil poté, že po volbách navrhne zrušit v jednacím řádu možnost sněmovny vytvářet volební komise. „Parlament má vládu kontrolovat,“ namítá pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík a upozornil, že například vyšetřovací komise k OKD podala několik trestních oznámení a nedá se považovat za zbytečnou.

Brabec: Zpráva komise k Bečvě je zmanipulovaná

Ministr Brabec považuje však zprávu za částečně vylhanou a ohnutou s cílem hodit vinu na inspekci. Podle něho komise vždy poukázala na selhání ČIŽP i u záležitostí, u nichž ze zákona nemá žádnou gesci. „Je skvělé, že zpráva je takhle veřejná a dá se probrat, protože tam úplně jasně vidíte, kam to směřuje,“ řekl ministr. Z interního auditu podle něj jasně vyplývá, že všichni, kteří se havárií zabývali, odvedli maximum možného.

„Je tam (ve zprávě) spousta důkazů amatérismu,“ řekl Brabec. Kritiky obvinil ze snahy ovlivnit práci policie a ze snížení důvěry v policii i v inspekci. Ministr také míní, že jde o snahu zasáhnout do sněmovních voleb. „Prostě opět 'antibabiš' jako vyšitý,“ prohlásil.

Člen komise Petr Gazdík (STAN) řekl, že některá pochybení při vyšetřování havárie mohla být výsledkem nátlaku na úřady. Podá kvůli tomu trestní oznámení, na základě kterého by policie měla prošetřit možné zneužití pravomoci úřední osoby a spáchání dalších trestných činů.

Brabec uvedl, že by ho zajímalo, kdo by zmanipuloval veškeré organizace a aktéry vyšetřování, mezi kterými jsou policie dozorovaná státním zástupcem, Povodí Moravy, ČIŽP, vodoprávní úřady obcí i krajů, Vodovody a kanalizace Vsetín či hasičský záchranný sbor. Připustil, že si na začátku představoval, že bude vyšetřování podstatně kratší a jednodušší.  

Senátorka Seitlová chce zavést povinnost varovat při haváriích na řekách

Senát možná navrhne změnit oprávnění k varování obyvatelstva o haváriích na vodách na povinnost. Příslušnou novelu zákona o integrovaném záchranném systému chystá skupina senátorů kolem místopředsedkyně horní komory Jitky Seitlové (KDU-ČSL). Senátorka to oznámila po jednání senátní komise, která se věnuje prevenci před záplavami a suchem. Podle ní je pod novelou podepsána desítka kolegů.

Důvodem pro vypracování novely byl podle Seitlové postup státních úřadů v případě havárie na Bečvě. Uvedla, že žádné varování obyvatelstva nebylo vydáno a některé přilehlé obce se o havárii dozvěděly s až čtyřdenním zpožděním.

Seitlová dále řekla, že závěry jejího expertního týmu i senátní šetření byly ve shodě se zprávou sněmovní vyšetřovací komise, kterou projednává dolní komora parlamentu. Odmítla tvrzení zástupců vládního ANO, že by závěry byly zpolitizované. Důvodem je mimo jiné přetrvávající podezření, že je původcem otravy chemička Deza z holdingu Agrofert, což policie nepotvrdila. „Není pravdou, že zpráva vyšetřovací komise byla zpolitizována. Pro všechno jsou písemné podklady, které lze doložit,“ uvedla.

Senátorka za Přerovsko Seitlová uvedla, že je potřeba pro podobné případy vyjasnit kompetence České inspekce životního prostředí (ČIŽP) a vodoprávních úřadů a zavést větší koordinaci krajských záchranných systémů. Vodoprávní úřady by podle návrhů Seitlové měly mít primárně za úkol zneškodňování havárií a ukládání opatření, ČIŽP by měla šetřit zdroje a příčiny havárie. Experti Seitlové požadovali také výslovné určení, kdo bude odpovědný za řádný průzkum havárie včetně odběru vzorků. Doporučují rovněž zpracování závazného metodického pokynu ke zjišťování příčin havárie.

Ekologická havárie zasáhla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na čtyřiceti kilometrech toku. Do kafilérie odvezli rybáři přes čtyřicet tun ryb.