Čína cílí na průmysl i na příslušníky českých bezpečnostních složek, říká mluvčí BIS

OVM o čínském vlivu v Česku (zdroj: ČT24)

Čína se v poslední době snaží oslovovat a získávat pro spolupráci příslušníky českých bezpečnostních složek. Pro Otázky Václava Moravce (OVM) to řekl mluvčí Bezpečnostní informační služby (BIS) Ladislav Šticha. Hlavní zájem ale mají čínští zpravodajci v Česku o průmyslové informace, uvedl. Ředitel BIS Michal Koudelka v říjnu označil tajné služby Číny a Ruska za nejpodstatnější dlouhodobá rizika pro bezpečnost ČR.

Ladislav Šticha uvedl, že se čínské tajné služby zajímají primárně o průmyslové informace a pokouší se dostat do kontaktu s nejrůznějšími vědeckými pracovníky, s lidmi z univerzit, ale také s českými politiky.

„Velmi nebezpečné podle našeho názoru je, když jsou tito lidé od nás zváni na výlety do Čínské lidové republiky, tam jsou hoštěni, všechno je to čínskou stranou placeno a potom na konci přijde nabídka na spolupráci. My se snažíme nejen vědeckou obec, ale také univerzity a také politiky varovat před tím, že toto nebezpečí hrozí. V poslední době cítíme tento trend bohužel i u bezpečnostních složek a snažíme se o tom velmi nahlas mluvit,“ řekl Šticha.

Učit se od Číny, nebo Tchaj-wanu?

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, který byl hostem pořadu OVM, vidí potíž už v tom, že prezident republiky je schopen v Číně, která je totalitním zřízením, mluvit o tom, že se tam jede učit, jak konsolidovat společnost. Michálek podle svých slov navštívil Tchaj-wan, kde mohl vidět, jak se Čína prostřednictvím informační války snaží rozložit tamní společnost.

Podle něj se naopak musíme učit od států, jako je právě Tchaj-wan nebo Estonsko, kde do vnitřní politiky zasahuje podle něj zase Rusko. „Abychom zvládli, jak pracovat citlivě se zahraničními vlivy tak, abychom je využili pragmaticky pro obchod, ale nestali se vazaly těchto států,“ soudí Michálek.

„O co jde Číně? Skenuje naše univerzitní prostředí a hledá patenty. (…) My si musíme hlídat národní zájmy,“ uvedl v Otázkách Václava Moravce poslanec KDU-ČSL Jan Bartošek. Podle něj je nutné se vymezovat proti čínským krokům, které zjevně ukazují, že Čína s námi nejedná jako s rovnocenným partnerem.

O hrozbě ze strany čínských tajných služeb mluvil v říjnu na semináři ve sněmovně i ředitel BIS Michal Koudelka. Číňané podle něj zvou vědce, politiky a další lidi do své země, kde se na ně snaží působit a získat od nich informace. BIS varuje především před tím, aby pozvání na návštěvu do Číny využívali příslušníci ozbrojených složek a policie.

BIS ve svých předchozích výročních zprávách určených pro veřejnost opakovaně varovala před zpravodajskými aktivitami Číny a Ruska na českém území. Tajnou výroční zprávu kontrarozvědky za rok 2018 projednala na konci října sněmovní komise pro kontrolu činnosti BIS, předseda komise Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) poté uvedl, že se zpravodajcům daří odhalovat nebezpečí, ale i přibírat nové lidi a technologicky růst.