TÉMA

Obchod

Evropa musí masivně investovat, aby držela krok s USA a Čínou, nabádá Draghi

Evropská unie potřebuje mnohem koordinovanější průmyslovou politiku, rychlejší rozhodování a masivní investice, pokud chce ekonomicky držet krok se svými rivaly Spojenými státy a Čínou, uvedl v pondělí bývalý předseda Evropské centrální banky a italský expremiér Mario Draghi v netrpělivě očekávané zprávě. Růst v Evropské unii se již dlouho zpomaluje, ale „my jsme to ignorovali," upozornil.
9. 9. 2024Aktualizováno9. 9. 2024, 14:56|

Síkela má být eurokomisařem pro obchod

Jozef Síkela coby český eurokomisař má podle zjištění Otázek Václava Moravce získat ekonomické portfolio zaměřené na obchod. Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) ČT potvrdil, že disponuje podobnými informacemi. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová má jména eurokomisařů a oblastí, na které se zaměří, oznámit ve středu. Portfolio věnované obchodu by bylo silné i podle europoslankyně z hnutí ANO Kláry Dostálové.
8. 9. 2024Aktualizováno8. 9. 2024, 19:45|

Válka a evropské předpisy. Ukrajinský rybolov je pod tlakem ze dvou stran

Ukrajina zavádí některé reformy po vzoru Evropské unie. Loni přijaté změny se dotkly rybolovu, proti čemuž se ale postavily některé velké firmy, které v tomto segmentu podnikají. Ukrajinští rybáři se musí také potýkat s dopady války. Některé říční toky jsou znečištěné, jinde je rybaření zakázané.
25. 8. 2024|

Ceny v průmyslu v Česku zrychlily růst, v zemědělství zpomalily pokles

Ceny průmyslových výrobců v Česku v červenci zrychlily meziroční růst, v zemědělství naopak zpomalily pokles. V průmyslu se zvýšily počtvrté po sobě, když stouply o 1,7 procenta. V zemědělství klesají už patnáct měsíců a v červenci se snížily o 3,7 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky byly meziročně vyšší o 3,5 procenta, u stavebních prací se podle odhadů zvýšily o 1,8 procenta. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ceny výrobců naznačují budoucí vývoj cen pro spotřebitele.
16. 8. 2024Aktualizováno16. 8. 2024, 20:06|

Ministerstvo chce omezit miliardy letáků, senioři se o ně obávají

V Česku se tisknou miliardy reklamních a slevových letáků, ministerstvo životního prostředí chce jejich výrobu a distribuci omezit. Zavedení recyklačního poplatku za odpadové reklamní tiskoviny vidí jako cestu, jak šetřit přírodu, ale také ulevit obcím. Někteří senioři se ale bojí, že je opatření o letáky připraví. Chystaná novela zákona o obalech upravuje také sběr PET lahví a plechovek, platit by mohla začít od poloviny příštího roku.
15. 8. 2024|

Maloobchodní tržby v červnu zrychlily meziroční růst na 4,4 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v červnu sedmý měsíc po sobě meziročně stouply. Růst zrychlil na 4,4 procenta z květnových revidovaných tří procent. Nejvíc k tomu přispěl internetový prodej. Meziměsíčně tržby obchodníků bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel stouply o 0,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziroční růst červnových tržeb mírně překonal odhad trhu, oživení spotřeby domácností je však podle analytiků stále pozvolné.
5. 8. 2024Aktualizováno5. 8. 2024, 10:14|

„Nevěděla, že mluví s GRU.“ Žalobce popsal, proč nechce stíhat Šapošnikovou v kauze Vrbětice

Chybějící důkazy i spekulace – to vytýká žalobce usnesení, kterým policie obvinila Elenu Šapošnikovou v kauze výbuchů skladů ve Vrběticích. Podle kriminalistů měla mimo jiné zajistit doklady k návštěvě skladů dvěma ruským agentům, kteří výbuchy údajně způsobili. Podle státního zástupce Martina Malůše ale vyšetřovatelé nepopsali, jak přesně Šapošniková návštěvu agentů zařídila. Jejich práce je podle něj místy spekulativní a chybí důkazy. I proto její stíhání zrušil a případ odložil. Malůš to napsal do dokumentu, který ČT získala.
31. 7. 2024|

Insolvenční správce: Nemám od Liberty udržitelný plán další činnosti

Insolvenční správce dosud neobdržel od hutní společnosti Liberty Ostrava, která je od června v úpadku, udržitelný plán další činnosti firmy. Způsob řízení pohybu peněz je podle správce založený na improvizaci bez jakékoliv koncepce a racionálního plánu. Insolvenčnímu správci to potvrdili i zástupci firmy na schůzce prozatímního věřitelského výboru minulý týden. Uvedli, že nemají naplánované relevantní příjmy, proto s nimi nepočítají v cash-flow plánu. Vyplývá to ze záznamu v insolvenčním rejstříku. Liberty Ostrava mezitím uzavřela smlouvy s polskou firmou Donquixote pro provozy rourovny a válcovny.
29. 7. 2024Aktualizováno29. 7. 2024, 17:12|

Erdogan hrozí Izraeli vojenským zásahem

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že Ankara by mohla vojensky zakročit proti Izraeli podobně, jako to v minulosti učinila v Libyi či Náhorním Karabachu. Detaily ohledně případného zásahu neuvedl, píše agentura Reuters. Izraelský ministr zahraničí Jisra'el Kac vzápětí přirovnal tureckého vládce k někdejšímu iráckému diktátorovi Saddámovi Husajnovi.
29. 7. 2024|

V Pásmu Gazy sílí odpor vůči Hamásu

Teroristická skupina Hamás přijala americký návrh dál jednat o příměří s Izraelem, sdělil agentuře Reuters člen palestinského hnutí. Jedním z důvodů obratu může být i odpor mezi obyvateli Pásma Gazy, který uprostřed izraelských útoků, válečného chaosu a mocenského vakua značně narůstá. Palestince v enklávě trápí také vysoké ceny potravin.
6. 7. 2024|

Ruský soud poslal na 12,5 roku do vězení Američana za obchod s drogami

Ruský soud poslal na 12,5 roku do vězení amerického občana Roberta Woodlanda, kterého uznal vinným z pokusu o nelegální výrobu a prodej omamných látek. Napsala to ve čtvrtek ruská státní agentura TASS s odvoláním na moskevskou prokuraturu. Woodland se podle svého obhájce Stanislava Kševického částečně přiznal. Agentura AP ale píše, že se jeho obhájci chtějí odvolat, protože mu úřady vinu neprokázaly. Před vynesením rozsudku byl půl roku ve vazbě. Ruské bezpečnostní složky zatkly Woodlanda letos v lednu.
4. 7. 2024Aktualizováno4. 7. 2024, 21:26|

Tržby obchodníků už šestý měsíc v řadě rostly, tempo ale zpomaluje

Maloobchodní tržby v Česku v květnu meziročně stouply, je to už šestý měsíc v řadě. Růst však zpomalil na 4,4 procenta z dubnových 5,7 procenta. Meziměsíčně tržby obchodníků bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel klesly o 0,1 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Analytici upozorňují, že meziroční růst byl zhruba o jeden procentní bod za očekáváním trhu. Podle nich se sice nic nemění na tom, že spotřeba domácností v letošním roce bude hlavním tahounem české ekonomiky, dynamika maloobchodu ale podle nich bude slabší, než se dosud předpokládalo – a nelze očekávat výrazný růst tržeb.
4. 7. 2024Aktualizováno4. 7. 2024, 19:10|

Obchody zůstanou o červencových svátcích otevřené

Potravinové řetězce i obchodní centra budou během červencových svátků otevřené. Letos připadá Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje na pátek 5. července, Den upálení mistra Jana Husa pak vychází na sobotu 6. července.
4. 7. 2024|

Zákaz nedělního prodeje v Polsku možná čeká změna. Odbory se bouří

V Polsku by se mohl částečně obnovit nedělní prodej. Už šest let musí až na výjimky zůstávat tamní prodejny poslední den v týdnu zavřené. Zákon přijatý minulou konzervativní vládou chce ta současná zmírnit. O nedělích by si lidé mohli nakoupit dvakrát za měsíc. Proti jsou odbory, možnou změnu ale vítají zaměstnavatelé.
24. 6. 2024|

Turci chtěli embargem postihnout Izrael. Ale více to zasáhlo palestinské firmy

Ankara už před měsícem zavedla kvůli humanitární tragédii v Pásmu Gazy na Izrael obchodní embargo. Více než na izraelské firmy ale dopadá na ty palestinské na Západním břehu.
3. 6. 2024|

Jarní mrazy zvedají cenu ovoce. Mrzlo i v Polsku, za jahody tam však lidé zaplatí méně

Spotřebitelé si v těchto dnech mohou všimnout dražšího ovoce i části zeleniny. Důvodem růstu cen jsou dubnové mrazy, s jejichž následky se pěstitelé potýkají. Pomrzla totiž část ovocných stromů a také jahod, hlavně tam, kde je nestihli přikrýt. Mnozí zemědělci teď ale nabízejí samosběry. Pokud si člověk naplní košík vlastními silami, vyjdou jahody o půlku levněji než na trzích nebo v prodejnách. Mrazy zasáhly i pěstitele v Polsku, ale zřejmě o něco méně, ceny jahod jsou tam totiž nižší.
25. 5. 2024|

Cukrovinkový gigant Mondelez dostal miliardovou pokutu v EU

Americká potravinářská společnost Mondelez International dostala v Evropské unii pokutu 337,5 milionu eur (8,3 miliardy korun). Oznámila to Evropská komise (EK), podle níž firma bránila obchodu s čokoládou, sušenkami a kávou mezi členskými státy. Zneužila tak svého dominantního postavení, čímž porušila unijní pravidla hospodářské soutěže. Územní omezení dodávek představuje neregulační překážky, které brání řádnému fungování jednotného trhu, dodala EK.
23. 5. 2024Aktualizováno23. 5. 2024, 12:32|

Zloději od začátku roku vykradli už na dva a půl tisíce aut. Řidiči v nich často nechávají cennosti

Každý rok policisté vyšetřují zhruba devět tisíc případů vykradených aut, z toho asi polovina případů se stane v Praze. Oproti situaci před deseti lety je to ale dramatický pokles. Řidiči i přes řadu preventivních akcí a upozornění však nadále často nechávají ve vozech cennosti a nekontrolují, zda auto skutečně zamkli.
23. 5. 2024|

Archeologové popsali středověký obchod s koňmi. Zvířata určená na smrt cestovala stovky kilometrů

Koně patřili v době vikinské mezi zvířata, se kterými se masivně obchodovalo. Často totiž sloužili jako obětiny pro rituály, při nichž byli pohřbíváni, a to zejména na severovýchodě Evropy. Vědci nyní díky moderním technologiím vysvětlili, jak rozsáhlý byl systém obchodu s nimi.
20. 5. 2024|

Jižní Korea dokázala zastavit byznys s orgány velkých šelem

Jižní Korea uspěla v omezování obchodu s výrobky z tygrů a dalších velkých kočkovitých šelem, uvedli vědci v nové studii. Některé problémy sice stále přetrvávají, změna k lepšímu je ale podle studie zveřejněné v odborném časopise PLOS ONE zásadní.
20. 5. 2024|

Pokud EU a Mercosur nedotáhnou dohodu o volném obchodu do konce, budeme světu pro smích

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a čtyřmi jihoamerickými státy Argentinou, Uruguayí, Paraguayí a Brazílií, sdruženými v organizaci Mercosur, trvají s přestávkami už více než dvacet let. Po uzavření dohody by vznikla největší zóna volného obchodu na světě. V současnosti jí ale brání obavy evropských politiků z levného dovozu potravin či dalších protestů zemědělců. Podle uruguayského náměstka ministra zahraničí Nicoláse Albertoniho smlouva ale přesahuje obchodní a ekonomické zájmy.
18. 5. 2024|

Čína vyváží vliv, ale má i starosti. USA prudce zvyšují cla na dovoz, podobný krok zvažuje také EU

Ekonomické i bezpečnostní vazby Moskvy a Pekingu rostou od ruské invaze na Krym v roce 2014. Dva dny před počátkem okupace zbytku Ukrajiny v únoru 2022 uzavřely obě země „neomezené“ partnerství. Západ na rozdíl od izolovaného Ruska však považuje Čínu i přes všechny kontroverze stále za důležitého hráče a potenciálního partnera. Pekingu proto už roky rostou geopolitické ambice.
18. 5. 2024|

Elektronické účtenky místo papírových. Ty by v budoucnu mohly být jen na vyžádání

Papírové účtenky jsou na ústupu. Ministerstvo průmyslu navrhuje uzákonit ty elektronické a digitální. Coby alternativu je už mnozí obchodníci nabízejí, včetně možnosti odejít bez dokladu třeba v případě nákupu potravin. V budoucnu by mohla být tištěná účtenka jen na vyžádání. Ministerský materiál je teď v připomínkovém řízení, které končí 20. května.
18. 5. 2024|

Rusko-čínské vztahy dosáhly nejvyšší úrovně v historii, prohlásil Putin v Pekingu

Rusko a Čína posilují strategické partnerství. Jejich představitelé Vladimir Putin a Si Ťin-pching odsoudili chování Spojených států amerických a slíbili si nadále prohlubovat obranné a vojenské vztahy. Peking se pro Moskvu, která čelí sankcím kvůli agresi na Ukrajině, stal klíčovým spojencem. Moskva pro Peking zase zdrojem levných surovin.
17. 5. 2024Aktualizováno17. 5. 2024, 23:10|