TÉMA

Špionáž

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
včera v 07:40|

Zemřel sovětský arcišpion Gordijevskij. Po invazi do ČSSR pracoval pro Západ

Začátkem března ve věku 86 let zemřel Oleg Gordijevskij, zřejmě nejvýše postavený sovětský špion, který za studené války přeběhl na Západ. Na jeho kariéru měly vliv i události v Československu v srpnu 1968. Gordijevskij zemřel 4. března v Anglii, kde žil od roku 1985. Policie podle agentury AP informovala, že jeho smrt nevyšetřuje jako podezřelou.
22. 3. 2025Aktualizováno22. 3. 2025|

Vídeň soudí exzpravodajce za špionáž pro Rusy, jde o komplice hledaného Marsalka

Před vídeňským soudem stojí bývalý důstojník rakouské tajné služby Egisto Ott, který je podezřelý ze spolupráce s ruskou FSB. Ott je jedním z bývalých kompliců finančníka a manažera Jana Marsalka, Rakušana s českými kořeny, který patří mezi nejhledanější osoby planety. Marsalek uprchl do Ruska, odkud zřejmě špionážní síť řídí. Jeho lidé plánovali podle vyšetřovatelů mimo jiné vraždu investigativního novináře Christo Grozeva.
11. 3. 2025|

USA stoply kybernetické útoky vůči Rusku, píše NYT

Americký ministr obrany Pete Hegseth nařídil Pentagonu zastavit útočné kybernetické operace proti Rusku. Učinil tak ještě před páteční roztržkou prezidenta Donalda Trumpa s ukrajinským lídrem Volodymyrem Zelenským v Bílém domě, píše list The New York Times (NYT). Podle deníku jde zřejmě o součást úsilí dostat Moskvu k jednacímu stolu.
3. 3. 2025|

Ukrajinská SBU podezírá vysokého důstojníka z práce pro Rusko

Ukrajinská tajná služba SBU ve středu informovala, že zadržela náčelníka štábu svého protiteroristického střediska. Podezírá jej, že pracoval pro ruskou tajnou službu FSB, nástupkyni sovětské KGB. Vysoce postaveného důstojníka osobně zadržel šéf SBU Vasyl Maljuk, který zároveň o všech krocích informoval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, přiblížila tajná služba v komuniké.
13. 2. 2025|

„Rostoucí ruská agrese.“ Do britských vod se vrátila špionážní loď Moskvy

Spojené království tento týden sledovalo ruskou špionážní loď v Lamanšském průlivu, oznámil britský ministr obrany John Healey, který v této souvislosti mluvil o rostoucí agresi Moskvy. Plavidlo se do britských vod vrátilo poté, co se v nich pohybovalo už loni v listopadu. Londýn se podle Healeyho rozhodl v reakci na tajné operace ruských lodí upravit některá pravidla pro námořnictvo. Zapojí se také do nedávno oznámené mise NATO Baltic Sentry (Baltská stráž).
24. 1. 2025|

Experti varují před ruskými agenty v Německu, před soudem stojí exzpravodajec

V Berlíně probíhá soudní líčení s bývalým zaměstnancem německé tajné služby BND. Policie ho koncem roku 2022 zatkla kvůli podezření, že předával utajené informace ruským špionům. Za styk z ruskou FSB je obžalovaný z vlastizrady. Bezpečnostní experti poukazují na zvýšené aktivity agentů Moskvy napříč Německem.
23. 1. 2025|

Rusko nutí rodiny ukrajinských válečných zajatců do sabotáží

Obvinění ukrajinských úřadů, že Rusko zachází s ukrajinskými válečnými zajatci v rozporu s mezinárodním právem, potvrzují i mezinárodní organizace. Ukazuje se ale, že Moskva jde ve své bezohlednosti ještě dál. Terčem vydírání se stávají i rodiny ukrajinských zajatců, které Rusové nutí ke špionáži nebo dokonce sabotážím.
16. 1. 2025|

Německo vyšetřuje drony nad vojenskými objekty a možnou špionáž

Bavorský zemský kriminální úřad (LKA) zahájil vyšetřování opakovaných nelegálních přeletů dronů nad vojenskými objekty. S žádostí o pomoc se obrátil na veřejnost a uvedl, že v souvislosti s ruskou útočnou válkou proti Ukrajině nevylučuje špionáž.
13. 1. 2025|

Na očištění čeká ve Vrběticích 350 hektarů pozemků. Stát průzkum odkládá

Hloubkový pyrotechnický průzkum je jedinou cestou k bezpečnému pohybu na pozemcích kolem někdejších muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Stát ale zatím finančně nákladnou operaci odkládá. Letos od výbuchů skladů uplynulo deset let. Policie případ odložila, ačkoliv prokázala, že do případu byli zapojeni agenti ruské tajné služby.
27. 12. 2024|

Poškození kabelů je sabotáž, zní z Německa a Švédska

Na poškození dvojice podmořských optických kabelů v Baltském moři je třeba pohlížet jako na sabotáž, prohlásil německý ministr obrany Boris Pistorius. Také Švédsko, kde začalo vyšetřování incidentu, věc klasifikovalo stejným způsobem. Ministři zahraničí Německa, Polska, Francie, Británie, Itálie a Španělska odsoudili „bezprecedentní“ a systematické útoky Ruska na evropskou bezpečnostní architekturu. Litevské námořnictvo zesílilo monitorování svých vod. Jeden z dvojice přerušených kabelů spojoval Litvu se Švédskem, druhý Německo s Finskem.
19. 11. 2024Aktualizováno19. 11. 2024|

USA kvůli úniku dokumentů zatkly v Kambodži agenta CIA

Americké úřady zatkly zahraničního pracovníka CIA a obvinily ho z vyzrazení tajných dokumentů, které podle soudních záznamů a osob obeznámených s případem ukazují izraelské přípravy na odvetný úder proti Íránu. V soudním spisu není uvedeno, o jaké dokumenty se jedná, ale data se zřejmě shodují s utajovanými spisy, které byly v polovině října zveřejněny na proíránském účtu na sociální síti Telegram.
15. 11. 2024|

Nový ruský kostelík u pohotovostního letiště vyvolal ve Švédsku obavy

Ve švédském městě Västerås nedávno otevřela svůj kostel Ruská pravoslavná církev a bezpečnostní experti se obávají, že by Moskva mohla svatostánek využít jako krytí pro zpravodajské nebo sabotážní operace, píše web Politico. Úřady stavbu před lety povolily, přestože leží mimo jiné blízko strategického letiště a dalších důležitých objektů.
11. 11. 2024|

Zlu se nesmí ustupovat, komentuje Fiala výročí výbuchu ve Vrběticích

Výbuchy muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku, za kterými před deseti lety stáli podle české policie agenti ruské vojenské rozvědky GRU, jsou mementem ukazujícím, že Rusko a jeho zpravodajské služby nemají zábrany, napsala na síti X přesně deset let po první explozi Bezpečnostní informační služba (BIS). Premiér Petr Fiala (ODS) v den výročí vrbětických událostí zdůraznil, že zlu se nesmí ustupovat, ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) pro změnu varoval před ruskou rozpínavostí. Prezident Petr Pavel hovořil o aktu státního terorismu a Rusko označil za bezpečnostní hrozbu.
16. 10. 2024Aktualizováno16. 10. 2024|

Irsko řeší záhadu Cobalt. Moskva údajně zverbovala politika s pomocí „volavky“

Irsko řeší, kdo je Cobalt. Podle médií je tak označován nejmenovaný irský vládní politik, který se prý nechal prostřednictvím krásné agentky zverbovat pro spolupráci s Moskvou. Řada irských zákonodárců tak tento týden raději ujišťovala, že oni Cobaltem nejsou. Dotyčného politika podle médií ze spolupráce s Ruskem dlouho podezírají i irské tajné služby.
11. 10. 2024|

Šéf BIS: Zařízení od Huawei stále představují riziko

Zařízení od čínské společnosti Huawei podle šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky stále představují riziko. Užívání technologií firmy může znamenat v případě budoucího konfliktu podobnou zranitelnost, jakou byla po začátku války na Ukrajině závislost na ruském plynu, řekl Koudelka na konferenci v Poslanecké sněmovně o rizicích ekonomické a technologické závislosti na Číně. Také upozornil, že Peking se snaží navenek působit jako přítel a atraktivní partner západních zemí, usiluje ale o úpadek demokracií.
10. 10. 2024|

Ukrajina omezila používání Telegramu ve státní sféře, obává se ruské špionáže

Ukrajina zakázala používání aplikace pro zasílání zpráv Telegram na služebních zařízeních používaných vládními úředníky, vojenským personálem a zaměstnanci v odvětvích důležitých pro fungování státu. Obává se, že tak Rusko může špehovat zprávy i uživatele. Oznámila to Rada národní bezpečnosti a obrany, nejvyšší bezpečnostní orgán země. Omezení se netýká například osobních telefonů.
21. 9. 2024Aktualizováno21. 9. 2024|

BIS: Rusko loni zůstávalo pro Česko hlavní hrozbou

Rusko zůstávalo loni stejně jako v předchozích letech zdaleka největší hrozbou pro bezpečnost České republiky, uvedla ve své výroční zprávě Bezpečnostní informační služba (BIS). Kontrarozvědka se ve své činnosti soustředila především na ruské nepřátelské aktivity, ale také na kybernetické hrozby či rizika spojená s novými technologiemi. Zabývala se i mezerami v připravenosti státu reagovat na měnící se svět či nepřátelské aktivity Číny, která podle ní využívá akademiky k získávání informací.
12. 9. 2024Aktualizováno12. 9. 2024|

České tajné služby pomohly FBI s odhalením kyberaktéra spojeného s ruskou GRU

Vojenské zpravodajství a Bezpečnostní informační služba (BIS) se podílely pod vedením amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) na odhalení činnosti kybernetického aktéra spojovaného s ruskou vojenskou tajnou službou GRU, informovalo Vojenské zpravodajství. Kybernetické hrozby souvisely s jednotkou GRU 29155, kterou čeští vyšetřovatelé spojili s výbuchem muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.
6. 9. 2024Aktualizováno6. 9. 2024|

Přední newyorskou úřednici obvinili ze špionáže pro Čínu

Bývalou spolupracovnici dvou newyorských guvernérů Lindu Sunovou obvinila prokuratura Spojených států z toho, že tajně pracovala pro čínskou vládu. Žena měla podle obžaloby blokovat přístup Tchaj-wanu k vedení města a téměř dekádu prosazovat zájmy Pekingu v New Yorku. Obvinění si kromě Sunové vyslechl také její manžel.
4. 9. 2024|

Běluhu, která byla údajně ruský špion, nalezli mrtvou

Běluha Hvaldimir, o které se spekulovalo, že jde o špiona ruského námořnictva, byla o víkendu nalezena mrtvá u norských břehů. S odvoláním na neziskovou organizaci, která velrybu sledovala, o tom v pondělí informovala agentura Reuters.
2. 9. 2024|

Šéf Vojenského zpravodajství chce prohloubit spolupráci s BIS a ÚZSI

Nový ředitel Vojenského zpravodajství (VZ) Petr Bartovský chce prohloubit spolupráci s dalšími dvěma českými tajnými službami, s Bezpečnostní informační službou (BIS) a Úřadem pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Řekl to v rozhovoru s ČTK. Bartovský zároveň upozornil na bezpečnostní hrozby, kterými podle něj jsou ruská invaze na Ukrajinu, válka na Blízkém východě i nestabilita v Africe.
31. 8. 2024|

Americký seržant přiznal, že prodával vojenská tajemství Číně

Analytik americké armády, seržant Korbein Schultz, se přiznal, že prodával vojenská tajemství Číně. S odvoláním na americké ministerstvo spravedlnosti o tom informoval server BBC News. Schultz byl zatčen letos v březnu, když vyšetřování vedené Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) a americkou vojenskou kontrarozvědkou zjistilo, že dostal vyplaceno 42 tisíc dolarů (asi 962 tisíc korun) za desítky citlivých bezpečnostních záznamů.
14. 8. 2024|

„Nevěděla, že mluví s GRU.“ Žalobce popsal, proč nechce stíhat Šapošnikovou v kauze Vrbětice

Chybějící důkazy i spekulace – to vytýká žalobce usnesení, kterým policie obvinila Elenu Šapošnikovou v kauze výbuchů skladů ve Vrběticích. Podle kriminalistů měla mimo jiné zajistit doklady k návštěvě skladů dvěma ruským agentům, kteří výbuchy údajně způsobili. Podle státního zástupce Martina Malůše ale vyšetřovatelé nepopsali, jak přesně Šapošniková návštěvu agentů zařídila. Jejich práce je podle něj místy spekulativní a chybí důkazy. I proto její stíhání zrušil a případ odložil. Malůš to napsal do dokumentu, který ČT získala.
31. 7. 2024|
Načítání...