TÉMA

Věda

Vučić přitvrzuje proti univerzitám, ty mluví o „existenční hrozbě“

Srbská vláda zákonem omezila množství času, které mohou univerzitní profesoři věnovat výzkumu, čímž je připravila o značnou část příjmů a podkopává tak i jejich budoucí kariérní vyhlídky. Krok vnímají jako odplatu za svou podporu rozsáhlých protivládních protestů, do jejichž čela se postavily právě univerzity, a zejména studenti, píše server Balkan Insight.
22. 5. 2025|

AI si o vědě vymýšlí jako bulvár, varuje studie

Většina chatbotů nedokáže shrnout vědecké studie, aniž by zkreslovala výsledky. Nejčastěji přehání a jen těžko se jí toto chování dá vymluvit. Problém je podle autorů nové studie složitější, než se zdá. Zejména proto, že čím novější verze AI, tím hůř si vedly. A navíc, když se vědci pokoušeli ovlivňovat chatboty k větší přesnosti, dosáhli tím pravého opaku.
14. 5. 2025|

Nové hodiny na ISS se za miliardu dní zpozdí o sekundu. Pracovali na nich Češi

Pouhých 100 attosekund. To je přesnost nových atomových hodin na Mezinárodní kosmické stanici (ISS). Dopravila je tam nákladní loď Dragon a jsou umístěné na vnější plášť evropského modulu Columbus. Na jejich vývoji se podíleli i Češi.
4. 5. 2025|

Proč je v kosmu víc hmoty než antihmoty? Nový výzkum s českým podílem slibuje pohled za standardní model

Fyzici v dubnu zveřejnili výsledky prvního pozorování rozdílného chování klasické hmoty a antihmoty. Za objevem jsou vědci z CERN, podíl na něm mají i Češi. Výsledek může představovat významný milník v historii částicové fyziky: rozšiřuje totiž chápání rozdílů mezi hmotou a antihmotou a otevírá vědcům nové cesty k pochopení, proč při vzniku vesmíru převládla právě hmota.
23. 4. 2025|

Vláda zahájila přípravu rozpočtu na příští rok, schodek může být až 251 miliard

Schodek státního rozpočtu by mohl v příštím roce dosáhnout až 251 miliard korun. Výpočet ČT vychází z makroekonomické prognózy ministerstva financí. Hlavním důvodem takového schodku je plánované zvýšení výdajů na obranu, které mají stoupnout ze současných dvou na 2,3 procenta HDP. Ministr financí Zbyněk Stanjura přesto doufá, že se vládě podaří dohodnout na nižší částce. Většina ministrů přesto požaduje pro své resorty víc peněz než letos. Opozice kabinet kritizuje za to, že se nedaří schodek rychleji snižovat. Finální návrh bude schvalovat nově zvolená Poslanecká sněmovna.
20. 4. 2025|

Vědci poprvé natočili „kolosálního kalmara“ u něj doma

Vědci na palubě výzkumného plavidla zachytili vůbec první potvrzené záběry exempláře kalmara Hamiltonova (Mesonychoteuthis hamiltoni) v jeho přirozeném prostředí. Dospělí jedinci s přezdívkou kolosální oliheň, kteří byli zatím zkoumáni jen díky nálezům v žaludcích velryb, náhodným výlovům nebo ze záběrů rybářů, mohou, podle Schmidtova oceánského institutu, dorůstat délky kolem sedmi metrů. Mládě na snímku měří 30 centimetrů.
16. 4. 2025|

Projděte si zprávu o evropském klimatu v mapách

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
15. 4. 2025Aktualizováno15. 4. 2025|

Vyhoštěný francouzský vědec měl v mobilu tajné informace, tvrdí americké úřady

Spojené státy tento měsíc vyhoštěnému francouzskému vědci vstup do země nezakázaly kvůli jeho názorům na prezidenta Donalda Trumpa, uvedly podle agentury AFP v pátek americké úřady. Obvinily ho naopak, že měl tajné informace z laboratoře Los Alamos, která se zabývá jaderným výzkumem.
21. 3. 2025|

Marseillská univerzita zve vědce zasažené Trumpovými škrty. Zaujala jich desítky

Spojené státy šetří na vědě. Administrativa staronového prezidenta Donalda Trumpa škrtá pracovní místa ve federálních úřadech, současně omezuje i granty v soukromých výzkumných institucích. Velká francouzská univerzita se toho rozhodla využít k „vábení“ vědců.
14. 3. 2025|

Hosté Událostí, komentářů týdne mluvili o důsledcích Trumpova nástupu

Spojené státy platí po dekády za pevného spojence evropských států. Americký prezident Donald Trump se však může jevit jako nečitelný hráč. Hosté Událostí, komentářů týdne hovořili o vztazích amerického prezidenta k vědecké obci nebo vlivu takzvané cancel culture na nárůst jeho podpory. Biochemik Jan Konvalinka, hudebník a bývalý politik Michael Kocáb, šéfredaktorka serveru Neovlivní.cz Sabina Slonková, hudebník Ladislav Jakl i influencer a moderátor Lukáš „Lukefry“ Fritscher se dotkli i uzavření americké agentury pro mezinárodní rozvoj.
10. 2. 2025|

Starmer a Zelenskyj podepsali dohodu o stoletém partnerství

Britský premiér Keir Starmer a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsali v Kyjevě dohodu o „partnerství na sto let“ v oblasti obrany, vědy, energetiky a obchodu. Londýn se bude plně angažovat na zajištění bezpečnosti Ukrajiny, řekl Starmer na společné tiskové konferenci se Zelenským. Podle Starmera rozhovory na toto téma budou pokračovat v následujících měsících. Starmer se na svou první cestu do Kyjeva, kde ve čtvrtek dopoledne zněly sirény a výbuchy, vydal jen několik dnů před nástupem zvoleného prezidenta USA Donalda Trumpa do Bílého domu.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025|

Ani plochozemci placaté planetě mnohdy nevěří, říká český expert

Domněnka, že dezinformacím věří pouze méně vzdělání lidé, je mýtus, řekl Tomáš Koblížek z Filosofického ústavu Akademie věd. Příkladem dezinformace, které věří mnohdy i vzdělaní lidé, je například popírání klimatické změny. Je podle něj potřeba začít brát riziko dezinformací a konspiračních teorií vážně. A to podobně jako riziko nenávistných projevů, které lze ze zákona postihnout.
4. 11. 2024|

Planetka o velikosti čtyř Mount Everestů způsobila podle studie rozkvět života

Planetka, která se srazila se Zemí před 66 miliony let, způsobila celoplanetární pohromu a vyhubila kromě dinosaurů i další formy života. Vědci však v roce 2014 zjistili, že daleko větší kosmické těleso – konkrétně až 200krát větší – zasáhlo naši planetu před třemi miliardami let. Tato srážka napomohla rozvoji života na Zemi, píše ve studii vědecký tým pod vedením profesorky Nadjy Drabonové z Harvardské univerzity.
29. 10. 2024|

Rozpočet míří do sněmovny, opozice kritizuje výběr daní

Návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 241 miliard začnou už ve středu projednávat poslanci. Deficit má oproti letošnímu plánovanému rozpočtu klesnout o čtyřicet miliard. Přesto vláda plánuje oproti letošku vydat víc peněz například na investice, vědu a výzkum, na důchody nebo na dávky pro zdravotně postižené. Opozice návrh rozpočtu nepodpoří, ANO a SPD vládě vytýkají, že špatně vybírá daně a málo šetří.
21. 10. 2024|

Zemřel psycholog Zimbardo, který našel v člověku bestii i hrdinu

Ve věku 91 let zemřel americký psycholog Philip Zimbardo. Byl autorem a účastníkem takzvaného stanfordského vězeňského experimentu, který je dodnes kontroverzní. Zimbardo také založil projekt Heroic Imagination.
18. 10. 2024|

OBRAZEM: Nejlepší snímky mikroskopického světa

Všední objekty, laboratorní organismy i zatím jen špatně pochopené biologické mechanismy ukazují vítězné fotografie specializované soutěže Nikon Small World. Letos se konal už její padesátý ročník.
18. 10. 2024|

Nebe nad Českem prozářila intenzivní polární záře

Silné sluneční erupce nejsou v poslední době neobvyklé, jelikož Slunce právě prochází maximem svého 25. cyklu aktivity. Ve středu 9. října ráno došlo v aktivní oblasti blízko středu hvězdy k dlouho očekávané erupci. Spolu s ní byl zaznamenán mohutný výron koronální hmoty směřující přímo k Zemi. Elektronová vlna dorazila do zemské magnetosféry ve čtvrtek večer, přičemž vysokoenergetické protony způsobily radiační bouři již o něco dříve. V průběhu noci na pátek pak byla i nad Českem k vidění intenzivní polární záře.
11. 10. 2024|

Studie popsala masivní útěk lidí z vědy. Týká se hlavně žen

Studie zahrnující téměř 400 tisíc vědců z 38 zemí zjistila, že třetina z nich opustí vědu do pěti let od napsání své první práce a téměř polovina do deseti let. Výzkum vychází z analýzy studií, které vědci publikují – právě ty jsou totiž tím nejlepším odrazem toho, co dotyční badatelé dělají.
7. 10. 2024|

CERN slaví sedmdesát. Dal lidstvu božskou částici či internet

Před sedmdesáti lety, 29. září 1954, vstoupila v platnost smlouva o založení Evropské organizace pro jaderný výzkum, známé pod zkratkou CERN. Od té doby tato instituce se sídlem v Ženevě představuje špičkové vědecké pracoviště, které se zabývá výzkumem v oblasti subatomárních částic. Pomáhá lidstvu poodhalit tajemství podstaty hmoty a složení vesmíru. CERN dal ale světu třeba i službu World Wide Web neboli internet.
29. 9. 2024|

V obvodu Praha 4 vyhrál Jiří Drahoš

Senátorem ve volebním obvodu Praha 4 bude Jiří Drahoš (STAN), zatím má 74,26 procenta hlasů. Druhý Josef Svoboda (ANO) zatím dostal 25,73 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 18,77 procenta voličů, v prvním kole před týdnem jich hlasovalo 29,59 procenta. „Nejsem nadšen z výsledku krajských voleb. Ten výsledek přinese do politiky mnohem víc extremistických názorů a velmi levicových názorů,“ prohlásil Drahoš. Atmosféru v Senátu to podle něj zásadně neovlivní. K Drahošovým prioritám patří věda a vzdělávání.
28. 9. 2024Aktualizováno28. 9. 2024|

Noc vědců slibuje zábavnou ochutnávku výzkumu

Lidé se mohou v pátek zúčastnit workshopů, vědeckých her, kvízů nebo únikových her, komentovaných prohlídek, besed, výstav či promítání, které mají za cíl přiblížit veřejnosti vědu zábavným způsobem. Akce s názvem Noc vědců se ve večerních hodinách uskuteční v padesáti městech Česka.
27. 9. 2024|

Soutěž o nejlepší mikroskopické video pronikla do neviditelného světa

Každoroční soutěž Nikon Small World in Motion zná své vítěze. Ve čtrnáctém ročníku soutěžily desítky vědců. Podívejte se na ta nejlepší videa ze světa, kam pouhé oko nedohlédne.
19. 9. 2024|

Savci dýchající konečníkem či „raketoví“ holubi. Vědci dostali humorné ceny

Prokázaná schopnost savců dýchat konečníkem, rakety naváděné s pomocí poštovních holubů či plavecké schopnosti mrtvých pstruhů. To jsou některé z nejnovějších přínosů na poli nevážné vědy, které si ve čtvrtek večer v americkém Bostonu vysloužily humornou antinobelovku známou jako Ig Nobelova cena.
13. 9. 2024|

Rusko snižuje výdaje na vědu o čtvrtinu. Putin na jaře sliboval opak

Rusko se mělo podle plánů vůdce Vladimira Putina stát vědeckou velmocí první kategorie. Ale plány na rozpočet na další dva roky říkají, že výdaje na výzkum se budou snižovat.
5. 9. 2024|
Načítání...