Energetická krize pomalu končí, ale Česko čekají další výzvy, míní experti

Nahrávám video

Ekonomové a odborníci na energetiku se shodují, že energetická krize, která začala loni v létě raketovým nárůstem cen elektřiny a plynu, pomalu ale jistě končí. Ceny energií budou i nadále pozvolna klesat, ale odborníci zároveň varovali, že se podobná krize může opakovat. V pořadu Otázky Václava Moravce o tom hovořili výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák a mezinárodní konzultant pro plynárenství Vratislav Ludvík, který se v daném odvětí pohybuje od sedmdesátých let.

„V letošním roce se můžeme dívat na to, že některé společnosti nabízejí ceny pod cenovým stropem stanoveným vládou,“ řekl výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák. Podle něj tedy přichází uklidnění na trhu s energiemi a odkázal se na průzkum společnosti Ipsos.

„O deset procent poklesl počet domácností, které se obávající vysokých cen energie, takže to ukazuje trendy, které souvisí s tím, že Evropa má dostatek plynu,“ doplnil. Podle něj k tomu přispěly obnovitelné zdroje a dodávky plynu z jiných zemí, než je Rusko.

Energetická krize podle něj začala již v roce 2021, kdy Rusko vyhlásilo „cenovou válku“, na kterou vláda již reagovala některými opatřeními, jako byl příspěvek na bydlení nebo úsporný tarif – ty podle Sedláka pomohly domácnostem řešit jejich výdaje za energie.

Plyn v současnosti je, ale pro další zimu není jistý, tvrdí Ludvík

„Máme to nejhorší za sebou, ale netroufám si předpovídat zářivou budoucnost,“ svěřil se Vratislav Ludvík, poradce v oboru plynárenství.

Neroste trh s energiemi, tak jak by si některé firmy přály. Existuje požadavek na šetření, který vyplynul z ceny, jež byla dramatická. Za druhé to byla otázka výjimečně teplé zimy, prohlásil Ludvík.

Vznikají otázky ohledně další zimy. V zásobnících zbylo dost plynu, ale důležité jsou dodávky, které přicházejí po celý rok. Kdyby došlo k výkyvům v průběhu roku a například by nebylo možné plyn doplňovat během léta, problém by mohl nastat příští zimu.

Spotřeba elektřiny v roce 2022
Zdroj: ČT24

Energetická chudoba a stárnutí populace

Celou situaci je podle něj potřeba brát v kontextu dalšího vývoje a upozornil na stárnutí společnosti a změnu struktury obyvatelstva, kdy bude větší poměr nepracujících důchodců. Podle Sedláka bude docházet ke snižování počtu lidí v energetické chudobě, ale dlouhodobě je potřeba hledat řešení, která lépe rozprostřou náklady domácností a společností.

Je potřeba se zaměřit na dlouhodobé snížení spotřeby, lepší zateplení, vyměnit okna, zateplit stěnu, míní Sedlák. Zmínil vládní pomoc, která by měla lidi podpořit ve financování těchto úprav.

Spotřeba plynu v roce 2022
Zdroj: ČT24

Nová energetická koncepce

Vláda plánuje schválit nové teze státní energetické koncepce, ale opozice tvrdí, že stačí aktualizovat tu stávající z roku 2015. Ludvík i Sedlák se však přiklonili k vytvoření zcela nového směřování, i když každý z nich se zaměřuje na jiné odvětví energetiky.

„Plyn musí přejít z pozice přechodného paliva na palivo doplňkové, které bude mít dlouhodobý výhled. Podle taxonomie – pokud plyn nahrazuje uhlí, je považován za zelenou energii,“ řekl Ludvík. Zásadní je pro něj pojetí koncepce, která by měla vycházet nikoliv z toho, kolik Česko vyrábí, ale kolik potřebuje.

Ve svých odhadech se opírá o prognózy vývoje české populace, jak je zpracoval Český statistický úřad (ČSÚ). Z nich lze odhadnout návyky spotřeby, schopnosti lidí zaplatit a trajektorii technologických výměn.

„Na co si vláda bude muset odpovědět, jestli je vyloženě špatně, pokud poroste dovozní závislost v oblasti elektřiny. Evropa – je to vidět na okolních státech – bude přecházet na větší podíl obnovitelných zdrojů a můžeme být flexibilnější v dovozu,“ poznamenal Sedlák.

Zpráva ČEPS upozorňuje, že pokud bude v České republice pokračovat odstavování uhelných elektráren, hrozí v zemi nedostatek elektrické energie. Sedlák k tomu poukázal na úsporná opatření, jako je výměna oken nebo zateplení stěn, která chce vláda podporovat. Vzhledem k technologickému vývoji bude podle něj elektřina nahrazovat zemní plyn v průmyslové výrobě a ropu v dopravě.

Sedlák připomněl plánovanou produkci v okolních státech, kde vznikají i gigawattové solární parky. Nicméně by podle něj Česko mělo udělat maximum pro to, aby zvládlo výstavbu obnovitelných zdrojů. Řešení nemusí přinést ani plánovaná dostavba jaderné elektrárny Dukovany.

Problém s ukládáním jaderného odpadu

„Já mám zásadní výhradu vůči jadernému palivu a jeho ukládání, protože jeden temelínský blok vyprodukuje tři sta tun (jaderného odpadu – pozn. red.) ročně,“ poznamenal Ludvík a upozornil na existenci jediného úložiště jaderného paliva ve Finsku.

Palivo lze podle něj vnímat jako zdroj emisí, které budou planetu znečišťovat sto tisíc let. Pro srovnání uvedl začátek používání ohně člověkem před padesáti tisíci lety. „Tohle (palivo) je smrtelně nebezpečné dvakrát tak dlouhou dobu,“ zdůraznil Ludvík. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Babiš odmítl obnovení schůzek s Pavlem. Koordinace je důležitá, reaguje Hrad

Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli pro ČT řekl, že neplánuje obnovit koordinační schůzky s prezidentem Petrem Pavlem ohledně zahraniční a bezpečnostní politiky. Podle jeho slov se pohled vlády a hlavy státu na zahraniční politiku liší, a neví tedy, co by s prezidentem měl řešit. Zmínil také, že by na schůzky neměl čas. Pavel na summitu NATO v Ankaře avizoval, že obnovení pravidelných setkání nejvyšších ústavních činitelů znovu navrhne. Pavel bude podle mluvčího Hradu Víta Koláře dále usilovat o spolupráci, protože považuje koordinaci ústavních činitelů za důležitou.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoAplikace Bouračka funguje rok, řidiči do ní zaznamenali na 27 tisíc nehod

Do aplikace Bouračka zaznamenali řidiči už zhruba 27 tisíc nehod, vyplývá z dat České kanceláře pojistitelů za první rok fungování softwaru. Ten slouží k popisu a nahlášení havárie hlavně v případech, kdy není nutné volat policii. Od loňského července, kdy je aplikace v provozu, ji využilo na padesát tisíc řidičů. Vyplnění trvá v průměru kolem dvaceti minut. Před dvěma měsíci se na portálu objevila také demoverze. Díky ní si lidé můžou vyzkoušet záznam o nehodě nanečisto. Z dat kanceláře vychází, že Bouračku lidé využívají při každé páté nehodě, ke které není nutné volat strážce zákona. Pojišťovny i policisté doporučují využívat tuto aplikaci i proto, že účastníci pak dřív odjedou z místa incidentu, čímž se snižuje také riziko sekundárních nehod.
před 4 hhodinami

Hasiči se zatím ve Zlíně nemohou dostat blíže k troskám budovy, zásah pokračuje

Hasiči v neděli už čtvrtým dnem zasahují po požáru výškové budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně. Na místě v neděli pracuje šest jednotek, které nadále zkrápějí proudy vody trosky budovy. Limitující je pro ně bezpečnostní vzdálenost, kterou jim určil statik. Blíže k místu se tak zatím dostat nemohou, řekl mluvčí hasičů Pavel Řezníček. Lokalita je stále ohraničena páskami, o zpřístupnění některých ulic se bude jednat v pondělí dopoledne, doplnil mluvčí.
před 15 hhodinami

Proměnlivé počasí ovlivňuje kvalitu pitné vody. Úpravny jedou na plný výkon

Vedra, silné bouřky a pak zase teplo – proměnlivé počasí ovlivňuje i kvalitu kohoutkové vody. Úpravny vody tak v současné době fungují na plný výkon. V Česku je jich celkem dva a půl tisíce. Způsob úpravy vodohospodáři musí měnit i několikrát denně.
před 17 hhodinami

VideoPřibývá vloupání do rodinných domů, v létě zloději cíli i na byty

Od začátku roku evidují policisté skoro 760 vniknutí do rodinných domů, nejvíc ve Středočeském a Jihomoravském kraji. V Praze letos stoupl jejich počet meziročně o 44 procent. Policie vyzývá k důkladnějšímu zabezpečení domů zvlášť teď v létě, kdy lidé odjíždějí na dovolené. Také majitelům radí, jak navodit dojem, že je dům stále obývaný – třeba automatickým spínačem světel. Zatímco rodinné domy bývají terčem zlodějů celoročně, o letních prázdninách se více zajímají také o byty. Důvodem je podle policistů menší pohyb v budovách i mnohdy horší zabezpečení.
před 17 hhodinami

Česko dostane z EU méně peněz, vláda bude diskutovat o jejich zacílení

Požadavky za půl druhého bilionu korun. Ministerstva předložila návrhy, kam chtějí v následujícím programovém období směrovat peníze z Evropské unie. Oproti očekávané sumě, kterou bude mít Česko k dispozici, je poptávka zhruba dvojnásobná. Evropský balík bude výrazně menší než v minulých letech. Tuzemsko totiž postupně bohatne a přibližuje se průměru zemí sedmadvacítky.
11. 7. 2026

VideoZdravotní dozor by na dětských táborech mohli nově dělat i lékárníci

Chystá se rozšíření okruhu profesionálních zdravotníků na letních táborech a dalších akcích pro děti. Nově by dozor mohli dělat třeba i lékárníci nebo dětské sestry. Návrh v pondělí projedná vláda. Právě na táborech děti utrpí polovinu úrazů ze všech celoročních zájmových aktivit. Většina zdravotníků tam má kurzy první pomoci. Zdravotní dozor teď kromě lidí s takovým kurzem dělají na táborech lékaři, zubaři nebo záchranáři. Další úprava by se mohla dotknout i zdravotních posudků pro děti.
11. 7. 2026

Pavel věří, že se jeho vztahy s Babišem uklidní

Prezident Petr Pavel věří, že po sporech ohledně účasti na posledním summitu NATO se jeho vztahy s premiérem Andrejem Babišem (ANO) uklidní. Pavel to v sobotu řekl v diskusi na multižánrovém festivalu Pohoda na Slovensku, kde se sešel s tamní exprezidentkou Zuzanou Čaputovou. Pavel označil za absurdní snahu vládního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), aby ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přišel o nejvyšší české státní vyznamenání, Řád bílého lva.
11. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.