Ruská policie zatýká demonstranty proti mobilizaci. Letenky ze země rychle mizí

Nahrávám video
Protesty proti mobilizaci v Jekatěrinburgu
Zdroj: EBU/SOTA

V reakci na vyhlášení částečné mobilizace v Rusku svolali aktivisté na středeční večer celonárodní protesty. Po celé zemi už večer zatkla policie víc než 1200 demonstrantů. Letenky ze země se po projevu prezidenta Vladimira Putina, ve kterém svůj krok ohlásil, během dne zcela vyprodaly. Ruské aerolinie následně nařídily zastavit prodej letenek mužům ve věku od 18 do 65 let bez souhlasu ministerstva obrany.

Protiváleční aktivisté svolali na středeční večer celonárodní protesty proti mobilizaci, která je v Rusku první od druhé světové války. „Tisíce ruských mužů – našich otců, bratrů a manželů – budou vrženy do válečného mlýnku na maso. Za co budou umírat? Proč budou matky a děti prolévat slzy?“ uvádí hnutí Vesna v prohlášení, v němž vyzývá Rusy, aby v sedm hodin večer vyšli do center svých měst.

„Nyní válka přijde do každého domu a každé rodiny,“ varuje dále uskupení, které je podle agentury Reuters protiválečným sdružením. Vesna dále viní Putinův režim z toho, že „uvrhl Rusko do strašlivého krveprolití, izolace a chudoby“.

Policie během večerních protestů v ruských městech zadržela víc než tisíc lidí. Vyplývá to z infromací nezávislého webu OVD-info, který demonstrace monitoruje. Přes 490 lidí zadrželi v Petrohradu a nejméně 425 v Moskvě. 

Ve východní části Ruska začali lidé demonstrovat už od středečního odpoledne. Policie rozehnala protestní akci v sibiřském Irkutsku a zadržela na ní několik desítek lidí. Podle serveru Meduza zatýkala policie i v Tomsku. Další malé a neorganizované akce vyjadřující nesouhlas s plánovanou mobilizací hlásí například v Ulan Ude, Chabarovsku nebo Jakutsku. V Irkutsku policejní příslušníci rozehnali všech šedesát shromážděných lidí a asi dvacet z nich zadrželi. V Chabarovsku na demonstraci dorazilo dvanáct lidí. Větší protesty začaly ve středu večer ve městech v evropské části Ruska.

„Do zákopů s Putinem!“ křičeli demonstranti

„Protesty v Rusku začaly ve východní části země už během dne, ale nejsou příliš velké. V Moskvě začaly protesty okolo sedmé večer, lidé tu sice neměli transparenty, ale vykřikovali protiválečná hesla a dělali lidské řetězy. Policie jich na místě okamžitě po zahájení zatkla několik desítek,“ informoval z místa zahraniční zpravodaj ČT v Moskvě Karel Rožánek. Účastníkům protestů hrozí kromě vysokých pokut i několikaleté vězení. 

„Do zákopů s Putinem!“ skandovali lidé podle videí zveřejněných na sociálních sítích na moskevském bulváru Arbat. Další videozáznamy zobrazují příslušníky policie ve vestách, přilbách a s obušky, jak odvádějí demonstranty z Moskvy do přistavených antonů. Z Petrohradu, kde se u chrámu svatého Izáka shromáždili lidé nesouhlasící s mobilizací, přišla podle OVD-Info zpráva o tom, že policisté bili některé demonstranty obušky.

Zatýkalo se také například v Jekatěrinburgu na Urale. Některé z protestujících přitom policie podle stanice Nastojaščeje vremja patřící Svobodné Evropě tlačila obličejem k zemi. Asi dvě desítky lidí zadržela policie v sibiřském Irkutsku, kde se jí také podařilo protestní akci zcela rozehnat. Desítky zadržených jsou hlášeny také z mnohých dalších měst.

Podle serveru Meduza vyzvalo sdružení Vesna o den dříve ruské vojáky, aby se odmítli účastnit invaze na Ukrajině a vzdali se dříve, než vstoupí v platnost chystaný zákon, který v těchto dnech schvaluje ruský parlament a podle něhož se takový krok stane trestným činem.

Letenky ze země pomalu mizí

Data na serveru Google Trends rovněž ukazují nárůst vyhledávání na Aviasales, což je nejoblíbenější ruský web pro nákup letenek. Podle údajů serveru se ve středu vyprodaly přímé lety z Moskvy do tureckého Istanbulu a arménského Jerevanu, tedy destinací, kam Rusové mohou cestovat bez víz. Dostupné nebyly ani některé spoje s přestupy, například do gruzínského Tbilisi.

Ve středu večer poté podle serveru Airlive.net nařídily ruské aerolinie zastavit prodej letenek ruským mužům ve věku od 18 do 65 let. Pokud by chtěli vycestovat, musí podle pokynů předložit souhlas ministerstva obrany.  

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov při tiskové konferenci odmítl komentovat možnost uzavření ruských hranic pro Rusy, jichž se mobilizace týká, což by jim zabránilo se případně odchodem ze země vyhnout povolání do služby. „Vyjasnění v této věci bude následovat,“ podotkl.

Data Googlu rovněž ukazují na nárůst vyhledávání návodu, jak si zlomit ruku.

Ruské akcie po zahájení obchodování v reakci na Putinův projev prudce klesly a hlavní index odepisoval kolem deseti procent. Rubl vůči dolaru spadl nejníže za více než dva měsíce.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Prioritou je zajistit bezpečnost českých občanů v Íránu, sdělil Babiš

V reakci na útok proti Íránu sdělil premiér Andrej Babiš (ANO), že prioritou je zajistit bezpečnost českých občanů, kteří se v zemi ještě nachází. Politici opozičních stran považují americké a izraelské údery k zastavení íránského jaderného programu za správné či pochopitelné. Pokud přispějí k pádu íránského režimu, bude to dobře pro obyvatele i mezinárodní společenství, sdělil předseda opoziční ODS Martin Kupka. Šéf Pirátů Zdeněk Hřib míní, že je nešťastné, že USA postupují v rozporu s mezinárodním právem.
10:57Aktualizovánopřed 8 mminutami

Írán zahájil odvetný útok na Izrael, v zemi platí varování

Írán v reakci na útoky na své území vypálil na Izrael balistické rakety, oznámila izraelská armáda. Po celé zemi se rozezněly sirény. Obyvatelé v židovském státě dostali dopoledne varování do mobilních telefonů s instrukcí, aby se uchýlili do krytů, píší izraelská média. Revoluční gardy uvedly, že jde o začátek odvety za ranní útoky Spojených států a Izraele na Írán.
09:40Aktualizovánopřed 18 mminutami

Útoky USA a Izraele cílily i na špičky íránského režimu

Americký prezident Donald Trump oznámil, že americká armáda zahájila „velkou bojovou operaci v Íránu“. USA podle něj zajistí, aby Teherán nezískal jadernou zbraň. Ještě předtím údery oznámil izraelský ministr obrany Jisra'el Kac. Podle Reuters země cílily i na íránského prezidenta a duchovního vůdce. V Teheránu bylo slyšet několik výbuchů, z míst v centru města stoupá dým. Íránské ministerstvo zahraničí podle Reuters informovalo, že údery zasáhly vojenské cíle i civilní infrastrukturu. Írán v odvetě vypálil rakety na Izrael a na americké základny na Blízkém východě.
07:35Aktualizovánopřed 21 mminutami

V arabských zemích se ozvaly exploze

V Kuvajtu, Kataru a Spojených arabských emirátech se ozvaly hlasité exploze poté, co Írán spustil protiútok na americké základny na Blízkém východě v odvetě za izraelsko-americké údery, informuje web The Times of Israel (ToI). Bahrajn uvedl, že terčem útoku se stalo velitelství páté flotily námořnictva USA v ostrovním království, píše agentura AP. Podle agentury Reuters katarské ministerstvo obrany uvedlo, že sestřelilo všechny rakety mířící na Katar.
10:51Aktualizovánopřed 27 mminutami

VideoDěláme to pro budoucnost, řekl Trump k úderu na Írán

„Toto prohlášení nečiním lehkomyslně. Íránský režim se snaží zabíjet,“ uvedl americký prezident Donald Trump poté, co USA společně s Izraelem zaútočily na Írán. „Po 47 let íránský režim skandoval ,Smrt Americe‘ a vedl nekonečnou kampaň krveprolití a vraždění, cílící na USA, americké vojáky a nevinné osoby v mnoha zemích,“ řekl Trump. Dodal, že Írán je státním sponzorem terorismu číslo jedna. „Možná přijdeme o životy statečných amerických hrdinů a možná budeme mít oběti, jak se to ve válce často stává, ale neděláme to pro současnost. Děláme to pro naši budoucnost, je to vznešená mise,“ dodal ve vystoupení americký prezident. Trump dále vyzval členy Islámské revoluční gardy, íránských ozbrojených sil, aby složili zbraně za což jim slíbil udělení imunity. Druhou možností je jistá smrt, řekl.
před 2 hhodinami

V afghánském Dželálábádu zněly exploze po průletu letadla, píše AFP

Dvě silné exploze byly v sobotu slyšet v Dželálábádu na východě Afghánistánu, napsala ráno agentura AFP s odvoláním na svého reportéra na místě. Stalo se tak den poté, co pákistánská letadla bombardovala několik afghánských měst. Agentura Reuters píše, že přestřelky přes afghánsko-pákistánskou hranici pokračovaly i přes noc, zatímco mezinárodní společenství vyjádřilo rostoucí znepokojení a vyzvalo strany k naléhavým jednáním.
před 2 hhodinami

Pád letadla s penězi v Bolívii nepřežilo nejméně dvacet lidí

Nejméně dvacet lidí zemřelo po pádu vojenského nákladního letadla, zřítilo se na silnici u bolivijské metropole La Paza. Dalších 28 osob utrpělo zranění. Letoun, který převážel peníze, poničil asi desítku aut, uvedla místní policie. Podle agentury AFP byl stroj těžce poškozen a do okolí z něj létaly bankovky. Příčina nehody zatím není známa. Policisté podle webu El Deber museli použít slzný plyn proti lidem, kteří si chtěli z místa nehody odnášet peníze.
02:55Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Německo chce posílit pravomoci zpravodajských služeb

Tři dny po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu vyhlásil tehdejší německý kancléř Olaf Scholz novou éru obranné a bezpečnostní politiky své země. Pojem Zeitenwende se vžil i mimo Německo. Největší stát Evropy začal zbrojit a zvětšovat armádu. Vláda současného kancléře Friedricha Merze v reformách pokračuje. Na řadě jsou zpravodajské služby.
před 5 hhodinami
Načítání...