Lidstvo musí dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Zelenskyj vyzval k oživení organizace

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k oživení OSN.

„Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se,“ uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

„Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo,“ řekl Johnson.

Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. „Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou,“ podotkl.

„Je snadné být zelený“

Britský premiér uvítal oznámení Číny, že nebude budovat nové uhelné elektrárny v zahraničí, i závazek USA zdvojnásobit do roku 2024 finanční prostředky určené chudším zemím na snížení emisí na 11,4 miliardy dolarů ročně. „Musíme ale zajít ještě dál a musíme to udělat rychle,“ řekl Johnson s tím, že o záchranu planety musí usilovat všechny země.

Svůj projev se britský premiér také pokusil odlehčit odkazem na maňáska Žabáka Kermita, který zpíval: „Není snadné být zelený“. „Mýlil se,“ řekl Johnson. „Je snadné být zelený“ dodal.

Zelenskyj vyzval k oživení OSN a popíchl Rusko

K „oživení“ základních principů OSN a podpoře těch, kteří chtějí změnit svět k lepšímu, vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Chceme oživit OSN. Pro začátek je třeba aktualizovat chartu,“ řekl Zelenskyj. „(Charta OSN) nepředstavuje nějaká doporučení, která lze provádět libovolně. Nenajdete tam slova: každý sám za sebe. Pak by svět nemusel přiznat, že selhal ve zkoušce, jakou představuje covid-19, že selhal ve zkoušce jednoty,“ dodal Zelenskyj, kterého citoval ukrajinský zpravodajský server Korrespondent. 

Zelenskyj také žádal členské státy OSN, aby se připojily k prohlášení účastníků Krymské platformy a odsoudily ruskou okupaci Krymu. Při této příležitosti popíchl Rusko, když v projevu doporučil, aby „někdo“ při diskusi o agresi a okupaci neopouštěl sál, ale aby opustil území Ukrajiny, napsal zpravodajský server Ukrajinska Pravda.

„Jsme vděčni, že byl do programu jednání VS zařazen bod o situaci na dočasně okupovaných územích Ukrajiny. Ačkoli, jak by mohly Krym a Donbas, které zůstávají okupované, zmizet z agendy OSN? To je zřejmé nejen nám,“ prohlásil Zelenskyj.

„Jsem vděčný všem státům, které letos ve svých projevech vzpomněly Ukrajinu … a mnoha dalším, kteří se nestydí za to, že Ukrajina je jejich přítel, jejich partner, který umí nazývat věci pravými jmény: okupaci nazývat okupací a agresi agresí,“ dodal ukrajinský prezident. Připomněl, že Jalta a Krym jsou okupované už osmým rokem.

Rusko v roce 2014 vojensky obsadilo a nelegálně anektovalo poloostrov Krym. Kromě toho podporuje v Donbasu na východě Ukrajiny síly bojující proti centrální vládě. Západ v reakci uvalil na Moskvu sankce. Koncem letošního srpna se na Ukrajině konal mezinárodní summit nazvaný Krymská platforma, jehož cílem bylo vystupňovat tlak na Rusko kvůli anexi poloostrova.