Hladká cesta Ukrajinců do Británie dráždí neevropské běžence uvázlé v Calais

Nahrávám video
Zpravodaj ČT Jan Šmíd o uprchlické krizi ve Francii a Británii
Zdroj: ČT24

Část uprchlíků z Ukrajiny jede přes Česko či Polsko i dále na západ. Ve Francii většinou míří na jih do Nice. Přes sever země cestují do Velké Británie. Ta po nich nepožaduje víza, a nečeká je tak osud tisíců lidí z Blízkého východu a Afriky, kteří kempují v Calais a sen o cestě přes La Manche se jim rozplývá.

Uprchlíci, kteří míří do Velké Británie, projíždějí francouzským městem Calais. Podle zpravodaje ČT ve Francii Jana Šmída je o běžence z Ukrajiny postaráno dobře. „Třeba konkrétně v Calais jsou na ubytovně pro mládež, která je velmi čistá a je několik metrů od pláže,“ řekl.  

Situace je nyní podle zpravodaje v regionu mnohem lepší než před několika dny. Řekl, že je to hlavně díky tomu, že Ukrajinci mohou přímo do Británie, a to až na půl roku s možností dalšího prodloužení pobytu.

Uprchlíci z Calais hovoří o dvojím metru

„Bylo tam (v Calais) několik stovek rodin, ale poté, co se výrazně zjednodušil příjezd do Velké Británie, protože tyto rodiny už nepotřebují vízum, stačí jim vyplnit on-line formulář a mohou překonat kanál La Manche například Eurostarem přímo z Paříže, tak už nejezdí do Calais, je jich tady tedy o něco méně,“ řekl zpravodaj. Dodal ale, že v regionu je cítit napětí, protože uprchlíci z jiných zemí, kteří jsou v Calais už delší dobu, hovoří v souvislosti s ukrajinskými běženci o dvojím metru.

Vedení Calais si na začátku přílivu uprchlíků z Ukrajiny na Británii stěžovalo. „Britové se postavili odmítavě, dokonce znemožnili vstup ukrajinským běžencům a vyžadovali víza. Situace se změnila včera (v úterý). Právě od včerejšího dne Ukrajinci nepotřebují víza do Velké Británie,“ poznamenal francouzský zpravodaj. 

„V celém regionu jsou zřízena centra pro uprchlíky, dokonce tady (v Amiens) jsou velmi aktivní v pomoci Ukrajině. Vybírají tu prostředky, oblečení a další nezbytné věci, které okamžitě posílají na Ukrajinu,“ popsal situaci Šmíd. 

Nejvíc běženců je na jihu u města Nice

Pokud jde o celou Francii, tak největší příliv uprchlíků je podle Šmída na jihu země. „Starosta Nice prohlásil, že město je nyní plné ukrajinských uprchlíků z toho důvodu, že sedm set lidí denně překoná hranici u italského města Ventimiglia. Někteří míří do Španělska nebo Portugalska, ale mnozí zůstávají na místě,“ uvedl. 

Prezident Francie Emmanuel Macron prohlásil, že Francie je schopna přijmout asi sto tisíc uprchlíků. Zatím jich je v zemi asi patnáct tisíc. Šmíd uvedl, že ubytovacích kapacit pro ukrajinské uprchlíky je dostatek. Velice rychle se podle něj budují mobilní městečka, takže Francie bude schopna ubytovat mnohem více lidí. 

„Naráží to ale trochu na neporozumění té situace ze strany těch, kteří usilují o to, dostat se za kanál La Manche už delší dobu a nemají tu možnost,“ řekl zpravodaj ve Francii. Doplnil, že Francie není hlavním cílem Ukrajinců, i před samotnou ruskou invazí do země totiž podle něj žilo ve Francii jenom zhruba 14 tisíc Ukrajinců. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Tisk: Výsledek voleb v Porýní-Falci je pro německé sociální demokraty katastrofa

Ačkoli je vítězem nedělních voleb ve spolkové zemi Porýní-Falc Křesťanskodemokratická unie (CDU) a strana Alternativa pro Německo (AfD) zdvojnásobila zisk z minulých voleb, řada tamních médií se zabývá především výrazným poklesem podpory dosud vládní sociální demokracie (SPD), jež skončila druhá se ziskem necelých 26 procent. Před pěti lety přitom volby jasně vyhrála s 35,7 procenta hlasů. Média hovoří například o katastrofě či stranické krizi. Vyplývá to z přehledu regionálního tisku sestaveného serverem německého týdeníku Die Zeit.
před 7 mminutami

Slovensko zavádí dvojí ceny nafty, řidiči vozidel ze zahraničí zaplatí více

Slovensko od pondělí zavádí dvojí ceny motorové nafty u čerpacích stanic. Více za toto palivo zaplatí řidiči vozidel se zahraniční poznávací značkou. Už minulý týden začalo v zemi platit objemové a finanční omezení při tankování nafty. Tuto regulaci, kterou Bratislava zavedla na dobu 30 dnů, představitelé slovenské vlády zdůvodnili tím, že polští řidiči začali na Slovensku vykupovat levnější naftu.
před 3 hhodinami

Američané jsou především soustředěni na Írán, prohlásil Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že Spojené státy se především soustředí na válku proti Íránu, zatímco na Floridě skončily dvoudenní rozhovory mezi vyjednávači z Kyjeva a Washingtonu týkající se ukončení války Ruska proti Ukrajině, upozornila agentura AFP. Zelenskyj také naznačil, že by mohly pokračovat výměny válečných zajatců mezi oběma znepřátelenými zeměmi. Celkově je podle Zelenského jasné, že Rusko nechce ukončit válku, pokračující pátým rokem.
před 4 hhodinami

Agentury: Hnutí premiéra Goloba zřejmě zvítězilo ve slovinských volbách

Hnutí Svoboda premiéra Roberta Goloba zřejmě zvítězilo v nedělních slovinských parlamentních volbách, uvedly agentury DPA a APA. Před půlnocí bylo sečteno 99,85 procenta hlasů. Svoboda podle průběžných výsledků získala 28,62 procenta hlasů a 29 mandátů, následuje uskupení Slovinská demokratická strana (SDS) trojnásobného expremiéra Janeze Janši s 27,95 procenta hlasů a 28 mandáty. Vláda by podle průběžných výsledků ztratila většinu.
00:38Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Starostou Paříže bude socialista Grégoire, ukazují odhady

Socialista Emmanuel Grégoire v neděli s přehledem porazil konzervativní protikandidátku Rachidu Datiovou v soupeření o funkci pařížského starosty. Vyplývá to podle agentury Reuters z odhadů na základě částečných výsledků druhého kola komunálních voleb. Volební místnosti se zavřely ve 20:00. První kolo voleb se uskutečnilo před týdnem.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Orbán krátce před volbami mění taktiku, více vyjíždí mezi lidi

Maďarský premiér Viktor Orbán v závěru kampaně výrazně mění dosavadní taktiku. Vedle tradičních uzavřených akcí nově vyráží i na veřejné mítinky v několika městech, podle kritiků i médií kvůli silné opozici reprezentované stranou Pétera Magyara. Ta dle průzkumů vede.
před 7 hhodinami

Mnichov bude mít poprvé v historii primátora ze strany Zelených

Bavorské hlavní město Mnichov bude mít poprvé v dějinách primátora ze strany Zelených. Bude jím 35letý Dominik Krause, vyplývá z výsledků nedělního druhého kola komunálních voleb. Současný primátor města Dieter Reiter uznal porážku. Jeho sociální demokracie (SPD) vládla z radnice bavorské metropoli nepřetržitě od roku 1984. Lokální média označují výsledek za senzaci.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Slovinci volili parlament, výsledek bude těsný

V nedělních slovinských parlamentních volbách vede večer opoziční uskupení Slovinská demokratická strana (SDS) trojnásobného expremiéra Janeze Janši s 29,02 procenta hlasů, následovaná liberálním Hnutím svoboda dosavadního premiéra Roberta Goloba s 27,97 procenta hlasů. Vyplývá to z částečných výsledků, které zveřejnila volební komise po sečtení 60 procent hlasů. V přepočtu na mandáty jde o poměr 29 ku 28 poslancům. V zemi také v neděli začalo platit omezení při tankování na benzinkách.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...