Koalice očekává obstrukce i kvůli korespondenční volbě. S opozicí se chce domluvit na pravidlech

Nahrávám video
Události ČT: Koalice chce s opozicí projednat délku obstrukcí
Zdroj: ČT24

Zástupci vládní koalice chtějí omezit blokování jednání sněmovny dlouhými projevy. Koaliční poslanci o tom chtějí v příštích dnech jednat s opozicí. Důvodem jsou právě obstrukce. Například v tomto týdnu poslanci potřebovali až 37 hodin na to, aby přehlasovali senátní veto novely pandemického zákona. Kritizovalo ji hlavně hnutí SPD, například jeho šéf Tomio Okamura mluvil dlouhých šest hodin.

Okamurův projev patřil k těm nejdelším, trval celkem šest hodin. Dalších pětadvacet hodin hovořilo celkem 46 poslanců, drtivá většina z opozice. Právě kvůli takto dlouhým jednáním sněmovny si poslanci často s sebou berou i věci, které běžně používají jenom doma. 

„Občas spávám na gauči a nebo vytáhnu i karimatku. Ale samozřejmě spacák je nezbytnost,“ uvedla místopředsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL Marie Jílková. Na půdě sněmovny musel přespat i její stranický kolega Tom Philipp. „Většinou to nebývá spánek delší než půl hodiny,“ řekl. 

Nejde však jenom o politiky. Téměř bez spánku se během obstrukcí při schvalování novely pandemického zákona musel obejít také personál, který zajišťuje chod sněmovny – jedná se například o obsluhu videopřenosů ze sálu dolní komory. „Mají to na starosti dva kolegové, jeden shodou okolností je po operaci, tak to vlastně bylo jenom na jednom muži,“ sdělil ředitel tiskového odboru Poslanecké sněmovny Roman Žamboch. 

Další obstrukce přijdou zřejmě kvůli korespondenční volbě

Podobný, možná i noční maraton obstrukcí budou muset zaměstnanci i politici zřejmě brzy zvládnout znovu. V březnu totiž poslance čeká projednávání zákona o korespondenční volbě. I proti tomuto návrhu je hlavně SPD. „Je to prostě demokratický nástroj k tomu, abychom chránili práva a svobody občanů. Uděláme všechno pro to, aby korespondenční volba jako zákon v České republice nebyla přijata,“ řekl předseda poslaneckého klubu a místopředseda SPD Radim Fiala.

Vládní poslanci tak mají v plánu část obecných ustanovení jednacího řádu sněmovny zpřesnit. Například některé projevy by podle nich měly mít jasně stanovenou stopáž. „Velmi dlouhé řečnění při samotném pořadu schůze, kdy u začátku schůze je opravdu neupraveno jednacím řádem délky vystoupení,“ upřesnila předsedkyně poslanecké sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.  

„Já si myslím, že by to mělo být kolem půl hodiny. Opozice by měla prostor, ale současně by se nestalo to, že se budou střídat jeden, druhý, jeden, druhý, a tím vykryjí prostě osm hodin v kuse,“ byl konkrétnější předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.  

Jednání o návrzích chce koalice zahájit příští týden, opozice to ale odmítá. „Cokoli, co teď v této atmosféře budeme přijímat, tak jsem zásadně proti. Kdyby chtěli (koalice) teď na sílu něco prosazovat, tak je to ještě desetkrát horší. Upozorňuji, že hnutí ANO ještě neobstruovalo,“ oznámil předseda ústavně-právního výboru sněmovny a místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Letošní březen a duben byly v Česku nejsušší za více než 60 let

Za letošní březen a duben spadlo dohromady v tuzemsku nejméně srážek za celé sledované období od roku 1961, oznámil v pátek Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na síti X. Za oba měsíce napršelo v průměru celkem jen 32 milimetrů vody, tedy 32 litrů na metr čtvereční. Nedostatek vláhy se dle meteorologů projevuje jak ve svrchní vrstvě půdy, tak i na hladinách podzemních vod.
před 8 hhodinami

Babiš bude v Arménii o víkendu krátce jednat se Zelenským, píše iDnes

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude v neděli v Arménii krátce osobně jednat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Babiš to řekl portálu iDnes.cz, téma jednání ale neupřesnil. Se Zelenským se osobně sejde poprvé po nástupu do čela nynější české vlády. Babiš i další představitelé stran aktuální vládní koalice se k Ukrajině i konkrétně o Zelenském vyjadřovali kriticky. Mluvili i o zrušení muniční iniciativy, která zajišťuje dodávky dělostřelecké munice pro zemi, která už se pátým rokem brání plnohodnotné ruské invazi.
před 8 hhodinami

Těhotných s rakovinou přibývá. Expedice Dva životy nabízí podporu i informace

Pacientek, kterým lékaři diagnostikují rakovinu během těhotenství, podle odborníků v poslední době přibývá. Přičítají to včasnější diagnostice i vyššímu věku rodiček. Onkologické onemocnění ale nemusí znamenat ukončení těhotenství. Na možnosti léčby i specializované péče upozorňuje projekt Expedice Dva životy.
před 9 hhodinami

Majálesy, průvody i politické akce. Lidé v Česku slaví První máj

Lidé v Česku v pátek slaví Svátek práce. Prvomájovou oslavu tradičně využili k setkání s občany zástupci politických stran. V Praze se uskutečnil také anarchistický piknik a městem prošla protifašistická demonstrace. V ulicích metropole byli přítomni i její odpůrci. Na mnoha místech v zemi se konají také majálesy, jízdy historických vlaků nebo bicyklů a slavnosti s filmovými či divadelními představeními a aktivitami pro děti.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Juchelka chce upravit superdávku. Změny mají cílit třeba na samoživitelky

Novou superdávku čekají další změny. Po schváleném odkladu pro současné příjemce podpor chce ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO) představit ještě úpravy systému. Podle šéfa resortu se totiž ukázalo, že návrh nepočítal se všemi potřebnými. Mimo nově definovanou pomoc státu zůstaly třeba některé samoživitelky. Ministerstvo se ale chce zaměřit také na situaci pěstounských rodin. Celý balík opatření plánuje vláda představit do konce května.
před 9 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů debatovali o stavebním zákoně

Vláda Andreje Babiše (ANO) si od nového stavebního zákona slibuje, že rozhýbe stavební trh. Opozice tvrdí, že je ušitý horkou jehlou a způsobí víc škody než užitku. „Ten zákon napsali developeři, a to ještě developeři pražští. (...) Máme tady zákon, který ne, že ruší razítka, ale vypíná kontrolu veřejných zájmů. (...) Národní památkový úřad si ani nesáhne na ty chráněné zóny,“ řekl v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským exministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). „Neřešíme jenom problémy Prahy,“ oponovala poslankyně Zuzana Ožanová (ANO). „To, že se snažíme, aby bylo nějakým způsobem (k dispozici) bydlení, aby se rozrůstal bytový fond a aby lidé měli kde bydlet, to je pravda. Ale to jen jedna z drobných věcí, jsou tam (ve stavebním zákoně) i další,“ dodala.
před 16 hhodinami

VideoDůvod zpoždění vlaků se už lidé z hlášení na nádražích nedozvědí

Cestující ve čtvrtek naposledy slyšeli na nádražích důvody zpoždění vlaků. Správa železnic se tyto informace rozhodla z běžného hlášení vypustit. Nově se lidé z drážních amplionů dozvědí pouze dobu, o kterou se vlaky opozdí. Cílem prý je, aby zpráva byla stručná a krátká a pro cestující nevznikala zbytečná akustická zátěž. Správa se na tom dohodla s dopravci. Zájemci si důvody zpoždění – je jich celkem čtrnáct – mohou dál najít například v aplikaci Datel Správy železnic nebo na portálu Můj vlak národního dopravce.
před 20 hhodinami

Potřebujeme naučit mladé lidi jezdit veřejnou dopravou, míní Bednárik

Potřebujeme mladé lidi naučit jezdit veřejnou dopravou, řekl ve čtvrtečním Interview ČT24 ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD) v souvislosti s avizovanými slevami na jízdné od nového roku. Podle něj nejde o rozhazování peněz. Lidé bez těchto opatření budou jezdit častěji autem a spotřebovávat více paliva, míní. Vyjádřil se i k rozestavěným dálnicím. Prioritou je dle ministra dostavět dálnici D35. Pořad moderoval Jiří Václavek.
před 22 hhodinami
Načítání...