Koalice může obstrukce ve sněmovně snadno překazit, míní ústavní právník

Nahrávám video

Spory v Poslanecké sněmovně pokračují, vládní a opoziční zákonodárci se navzájem obviňují z toho, kdo úmyslně brzdí jednání dolní komory. Zejména poslanci hnutí SPD využívají možnosti prodlužovat svá vystoupení a přerušovat jednání. Zaznívají i hlasy, že je třeba změnit jednací řád sněmovny, a zamezit tak obstrukcím. Ústavní právník Robert Zbíral ale v Devadesátce ČT24 vysvětlil, že koaliční strany už mají k dispozici nástroje k tomu, aby obstrukcím opozice zamezily.

Projednání vládních zákonů ve čtvrtek znovu neumožnilo SPD. Jeho členové pronášejí velmi dlouhé projevy a často požadují hodinové přestávky na poradu klubu ve chvílích, kdy taková pauza naruší další program jednání.

Přestávky si jednotlivé poslanecké kluby mohou brát až na dvě hodiny každý den, a mohou tak v podstatě účinně jednání sněmovny zcela zablokovat, pokud by tohoto nástroje využilo více poslaneckých klubů. Podle Roberta Zbírala z Právnické fakulty Masarykovy univerzity ale existuje nástroj, jak tomu zabránit. Jen se nevyužívá.

Poslanci musí mluvit k věci

„Podle jednacího řádu může sněmovna hlasovat o tom, zda se udělá přestávka. Je jednoduché se tohoto pravidla držet, a když většina usoudí, že pauza na poradu klubu je nesmyslná, nebo má za cíl zastavit nějaký bod jednání, tak odhlasuje zrušení pauzy. To je vše v rámci zákona,“ vysvětluje Zbíral.

Podle něj totéž platí i u příliš dlouhých vystoupení některých opozičních řečníků, kvůli kterým se musí měnit program zasedání a odkládá se hlasování o důležitých zákonech.

„V jednacím řádu je stanoveno, že poslanci musí mluvit k věci. A to má právě hlídat předseda. A pokud poslance třikrát upomene, že nemluví k věci, tak má právo mu odebrat slovo. Když jsem četl dnešní projev Tomia Okamury, tak bylo zjevné, že to k věci rozhodně nebylo,“ myslí si právník.

Nevyzrálá taktika opozice

Podle Zbírala je otázkou, proč tyto nástroje zatím koaliční strany nevyužívají. Je ale toho názoru, že se obstrukce opozici nakonec mohou vymstít, pokud se koaliční strany rozhodnou přejít do protiútoku.

„Je to nevyzrálá taktika,“ říká. „Pokud budou pokračovat tímto stylem, může to opozici výrazně oslabit.“

Politolog Jan Kubáček v Devadesátce ČT24 dodal, že předpokládá, že vztahy koalice s ANO se zklidní v době českého předsednictví Evropské unie, a v pozici „nesmiřitelné opozice“ tak zůstane jen samotná SPD.

„V tuto chvíli chce ANO odprezentovat každému občanu napříč republikou, že již nenese odpovědnost za vládu, ale je hlavní silou opozice,“ domnívá se politolog. Podle něj ale bude ANO v době předsednictví konstruktivní silou, ochotnou podpořit i společné návrhy zákonů s koaličními stranami.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Okřídlený šíp jen do roku 2029. Plzeňské Škodě skončí licence na logo i značku

Škoda Group, přední evropský výrobce vozidel pro veřejnou dopravu, připravuje novou korporátní identitu. Nové jméno a logo musí mít firma ze skupiny PPF nejpozději do konce června 2029. Novou značku chce představit v září 2028 na berlínském veletrhu InnoTrans, což je největší světová přehlídka dopravní techniky, řekl mluvčí Škody Group Jan Švehla.
před 9 hhodinami

Odbory pražského letiště vyhlásily stávkovou pohotovost. Obávají se nástupu Lašáka do vedení

Pět odborových organizací, které působí na pražském letišti, vyhlásilo stávkovou pohotovost kvůli výběru Radomíra Lašáka na pozici předsedy představenstva Letiště Praha. Odborové organizace Letiště Praha a ČSA Handling v předchozích dnech vyzvaly premiéra Andreje Babiše a ministryni financí Alenu Schillerovou (oba ANO), aby výběr Lašáka na zmíněný post přehodnotili. Podle ministryně nejsou obavy odborů z jeho jmenování namístě. Chod letiště prozatím zůstává bez jakýchkoli omezení.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Výroky o zaujatých soudech podrývají důvěru v justici, varuje Pavel

Prezident Petr Pavel varoval před podkopáváním důvěry veřejnosti v demokratické instituce, především v justici. Označovat soudy předem za podjaté, zpolitizované nebo aktivistické podle něj není dobrým signálem pro veřejnost ani pro důvěru v právní stát, řekl na konferenci při příležitosti vydání zprávy Evropské komise právě o právním státu za rok 2025. Vláda v úterý ve vyjádření pro Ústavní soud ke kompetenční žalobě kvůli summitu NATO uvedla, že Pavel jejím podáním učinil krok k rozboření ústavní zvyklosti.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

VideoJak si při natáčení nenechat vyvrtat zub? Reportéři ČT hovořili o investigativní práci

Společně pátrali po nelegálních zubních ordinacích a odhalili i lékařky, které se vydávaly za někoho úplně jiného. Na co všechno se musí reportér připravit, když natáčí se skrytou kamerou a chce někoho přistihnout tak říkajíc při činu? Jak daleko je možné nebo nutné zajít? A kdy už je potřeba jít s pravdou ven a prozradit, že jsme novináři? O zákulisí novinářské práce i okolnostech investigativního natáčení vyprávějí Jevhenija Vachničenko a Petr Vodseďálek v rozhovoru s kolegyní Janou Neumannovou. V našich podcastech běžně mluvíme o tématech reportáží. V této speciální letní sérii vám představíme reportéry, kteří pro vás kauzy a reportáže natáčejí.
před 11 hhodinami

Havlíček podepsal memorandum o vzniku modulárních reaktorů

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) podepsal ve Velké Británii memorandum se společnostmi ČEZ a Rolls-Royce SMR o dalších lokalitách pro takzvané modulární reaktory v Česku. Podle ministerstva se posuzují zejména Dětmarovice na Karvinsku a Tušimice na Chomutovsku.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

VideoSečteno: Olomoucký kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. V úterý 21. července se věnoval Olomouckému kraji.
před 12 hhodinami

Ničit drony by dle návrhu mohli i pracovníci kritické infrastruktury

Proti podezřelým dronům by nově mohli v areálech s kritickou infrastrukturou zasahovat kromě bezpečnostních složek i zaměstnanci. Plánuje to novela, kterou představili ministři dopravy Ivan Bednárik (za SPD) a vnitra Lubomír Metnar (ANO). Nad objekty důležitými pro fungování státu by Úřad pro civilní letectví mohl vymezit zónu, ve které by pak mohli střežit vzdušný prostor před drony přímo kvalifikovaní pracovníci ostrahy.
před 16 hhodinami

VideoPavel měl respektovat vládu, tvrdí Šťastný. Rozdmýcháváte zbytečné spory, namítá Havel

Ústavní soud při vydání předběžného opatření k účasti prezidenta Petra Pavla na summitu NATO projevil „bezprecedentní soudní aktivismus“, uvedl ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO). Ministr pro sport a předseda poslaneckého klubu Motoristů Boris Šťastný prohlásil, že to „prezidentu republiky nestálo za to“, šlo prý o nedůstojnou a zbytečnou záležitost. Pavel měl podle něj respektovat rozhodnutí vlády. Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel reagoval, že Motoristé ve vládě „hrají války mezi Strakovou akademií a Pražským hradem (...) a rozdmýchávají zbytečné spory“. Netěší ho, že celá věc dospěla ke kompetenční žalobě. Diskusí v Událostech, komentářích provázel Lukáš Dolanský.
před 20 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.