ANO je připravené přehlasovat ČSSD v otázce zvýšení platů ve veřejné sféře, řekla Schillerová

V souvislosti se zvýšením platů ve veřejné sféře jsou ministři za hnutí ANO podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) připravení na pondělním jednání vlády přehlasovat koaliční ČSSD. Schillerová to uvedla pro ČT. Sociální demokraté navrhují, aby platy stouply od ledna všem státním zaměstnancům o tři tisíce korun, ANO prosazuje zvýšení o tři a půl procenta nebo čtrnáct set korun. To by znamenalo dodatečné výdaje zhruba dvanáct miliard, Schillerová je chce získat úsporami.

„Čtyři miliardy už jsem měla v návrhu, takže se bavíme o nějakých necelých osmi miliardách. Kolegové to dopočítávají celý víkend. Zpřesňují se i položky, jako je třeba nezaměstnanost. Tyto položky mandatorního charakteru se zpřesňují, protože se zpřesnila čísla z Českého statistického úřadu, takže tam se v rámci těchto položek prostě peníze najdou,“ řekla pro ČT ministryně financí.

Podle informačního systému o průměrném výdělku pracovalo v prvním čtvrtletí ve státních a veřejných službách 699 400 lidí. Polovina z nich vydělávala přes 36 996 korun hrubého měsíčně. Ve firmách byl medián mezd o 4245 korun nižší, činil 32 751 korun. 

Navrhovaný rozpočet počítá s deficitem 376,6 miliardy korun. Na plošné navýšení platů o tři tisíce korun by bylo potřeba asi pětadvacet miliard. Při přidání o čtrnáct set korun by to bylo kolem dvanácti miliard.

Při vyšším přidání by ale Schillerové vláda musela říct, kde má krátit, uvedla. Podle ní i prezident Miloš Zeman na společné schůzce v Lánech označil navýšení o inflaci za maximum možného. Někteří ekonomové platové návrhy v době vysokého zadlužení kritizují.

Jaké navýšení platů je pro státní kasu přijatelné?

Podle posledních odhadů ministerstva financí by inflace příští rok měla dosahovat 3,5 procenta. Zdravotnické odbory trvají na tom, aby zdravotníci dostali od ledna tři tisíce korun navíc. Peníze by se podle odborářů měly vzít ze zdravotního pojištění. Pro doktory požadují lékařské odbory a lékařská komora nárůst platu o deset procent.

Podle sdružení praktiků pro dospělé i děti, zubařů, ambulantních specialistů a soukromých gynekologů by takové navýšení ale bylo odtržené od ekonomické reality a prohloubilo státní dluh. Sdružení to spolu s Hospodářskou komorou ČR uvedly v dopise premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Žádají ho o „střízlivý přístup“. 

Proti paušálnímu navýšení se staví i organizace zaměstnavatelů. Poukazují na rozdílné výkony jednotlivých profesí i pracovníků. Podle Hospodářské komory by skokový růst ještě víc prohloubil schodek rozpočtu a také rozdíl mezi odměňováním ve veřejném a soukromém sektoru.

Prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů Jan Wiesner po jednání tripartity řekl, že firmy mohou přidávat jen podle svých ekonomických možností, státu tak nedokážou konkurovat.

Nařízení o navýšení platů připravuje ministerstvo práce. Návrh zatím nezveřejnilo. Další jednání o růstu výdělků ve zdravotnictví by se mělo uskutečnit v pondělí ráno. Rozpočet se vláda chystá schvalovat odpoledne.