Haagský soudní dvůr bude dál řešit spor mezi Ukrajinou a Ruskem. Odmítl námitku Moskvy

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu rozhodl, že řešit spor mezi Ukrajinou a Ruskem ohledně podpory východoukrajinských separatistů a diskriminace menšin na Krymu spadá do jeho kompetence. Nevyhověl tak námitkám Moskvy a soudní spor, v němž se Kyjev domáhá odsouzení Ruska za podporu radikálů v Donbasu, bude dál pokračovat.

Ruští parašutisté zadržení na Ukrajině v roce 2014
Zdroj: Reuters Autor: Valentyn Ogirenko

Předsedající soudce Abdulqawi Yusuf při vynesení verdiktu zdůraznil, že rozhodnutí se týká pouze jurisdikce, tedy toho, zda soudu spor mezi Ukrajinou a Ruskem přísluší řešit. Podstatou sporu se nyní soud nezabýval.

Haagský soud je nejvyšší soudní instancí Spojených národů a Ukrajina se na něj jako žalující strana obrátila v roce 2017.

Kyjev chce dosáhnout odsouzení Ruska za podporu, kterou poskytuje od dubna 2014 proruským radikálům v Donbasu v jejich boji proti centrální vládě v Kyjevě. Stěžuje si rovněž na diskriminaci krymských Tatarů na poloostrově, který Rusko anektovalo. Tyto záležitosti jsou podle Ukrajiny porušením dohod OSN o financování terorismu a o rasové diskriminaci.

Ukrajina v počátcích sporu soud OSN žádala o předběžné opatření vůči Rusku. Soud ale žádosti nevyhověl a chtěl po Ukrajině předložit potřebné důkazy o záměrném ruském vměšování.

Moskva obvinění odmítá

Moskva účast v konfliktu na východě Ukrajiny popírá. Ruské úřady také odmítají pronásledování krymských Tatarů, jejichž předáci zůstali loajální Kyjevu. V Haagu navíc ruští zástupci předložili námitku, že celá věc vůbec nespadá do kompetence Mezinárodního soudního dvora.

Tento hlavní soudní orgán OSN rozhoduje právní spory mezi státy a vypracovává právní posudky na žádost vrcholných orgánů světové organizace.