Polsko začalo deportovat migranty podezřelé z vážných zločinů

Polský premiér Donald Tusk oznámil, že jeho země začala deportovat migranty podezřelé ze závažných zločinů. Z Krakova odletělo do Gruzie letadlo se sedmnácti Gruzínci ve věku od 25 do 58 let, provázenými polskými pohraničníky, uvedl mluvčí pohraniční stráže Andrzej Juzwiak podle agentury PAP.

„Deportace začaly. Efektivně rozbíjíme gruzínské gangy. Ne slova, ale činy,“ napsal Tusk na sociální síti X, kde také zveřejnil záběry spoutaných mužů při nastupování do vojenského letadla.

Mluvčí Juzwiak podle televize TVN 24 na tiskové konferenci uvedl, že středeční odlet Gruzínců, provázených pohraničníky speciálně vycvičenými pro tento typ práce, byl první z plánovaných operací tohoto typu a další budou následovat v příštích týdnech. „Budou deportováni cizinci pocházející z různých zemí,“ dodal.

Vyhošťovaní Gruzínci byli na krakovské letiště podle mluvčího převezeni ze střežených středisek prakticky z celého Polska. „Tyto osoby obdržely rozhodnutí, že jsou povinny vrátit se do země, odkud pocházejí, čili do Gruzie,“ řekl.

TVN 24 připomněla, že premiér Tusk minulý týden hovořil o deportacích cizinců, kteří hrubě porušili polské zákony. Zmínil se tehdy, že gruzínské gangy jsou v zemi velice aktivní, a proto se jich budou týkat první deportace v prvním březnovém týdnu, doplnila TVN 24.

Náměstek ministra vnitra Maciej Duszczyk se o víkendu vyjádřil, že půjde o jedny z největších deportací z Polska od pádu komunismu v roce 1989.

V polovině února bezpečnostní složky podnikly rozsáhlou razii zaměřenou na rozbití kriminálních gangů. Zadržely 1474 lidí, z nichž 398 hrozí deportace. Ministr vnitra Tomasz Siemoniak o víkendu sdělil, že mezi podezřelými převládají Ukrajinci, což je dáno i tím, že v Polsku nyní pobývají skoro dva miliony Ukrajinců a Ukrajinek. Druhou největší skupinu pak představují občané Gruzie, napsal PAP.

„Brutální zločinnost jako v devadesátých letech“

„Do Polska se vrátila brutální zločinnost jako z devadesátých let. Ale domácí gangstery vystřídali cizinci z východu,“ napsal list Rzeczpospolita a dodal, že cizinci podle policejních statistik spáchali loni v Polsku 3129 zločinů, z toho 1515 Ukrajinci a 532 Gruzínci. Zločiny cizinců představují jen pět procent z celkového počtu, ale znepokojuje, že jsou čím dál drzejší a dobře připravené, napsal deník Gazeta Wyborzca.

Často jde o loupeže s použitím střelných zbraní, přepadení, vloupání, krádeže aut, řízení v opilosti či držení narkotik. Experti varují, že situaci je třeba napravit, než se gangy v zemi napevno usadí a než skončí ruská válka na Ukrajině, protože pak zločinci získají přístup k obrovským zásobám zbraní jako po válce v bývalé Jugoslávii, napsala Rzeczpospolita. Připomněla, že podle expertů se v Polsku usadilo pět mafiánských kmotrů gruzínského původu, k čemuž přispělo i to, že Polsko zažívá prudký hospodářský růst, v zemi je hodně cizinců a hranice jsou nestabilní. A úřady mají k dispozici jen osm tlumočníků ovládajících gruzínský jazyk.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán tvrdí, že nepopraví mladého demonstranta

Íránská justice oznámila, že šestadvacetiletý demonstrant Erfán Soltání nebyl odsouzen k smrti. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní média. Americký prezident Donald Trump dříve prohlásil s odkazem na neznámý „důvěryhodný zdroj“, že zabíjení protestujících skončilo. Podle lidskoprávních organizací bezpečnostní složky zabily bezmála 3,5 tisíce lidí.
06:29Aktualizovánopřed 41 mminutami

ŽivěLoď Dragon se vrací z ISS kvůli zdraví jednoho z astronautů

V Tichém oceánu má dopoledne středoevropského času přistát kosmická loď s čtyřčlennou posádkou NASA. Z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se vrací o čtyři měsíce dřív, než bylo v plánu, kvůli zdravotnímu stavu jednoho z astronautů.
před 1 hhodinou

Trump obvinil Ukrajinu, že brzdí mírovou dohodu

Americký prezident Donald Trump obvinil svůj ukrajinský protějšek Volodymyra Zelenského, že zdržuje vyjednávání o ukončení ruské války na Ukrajině. Prohlásil to v rozhovoru s agenturou Reuters. Podle Trumpa je zároveň ruský vládce Vladimir Putin, z jehož rozkazu ruská vojska v únoru 2022 vpadla na Ukrajinu, k dohodě připraven. Rusko v rámci dohody požaduje, aby mu Ukrajina vydala celý Donbas včetně území, které ruští vojáci během invaze dosud nedobyli. Ukrajina se svého území vzdát nechce.
03:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump jednal s prozatímní venezuelskou prezidentkou Rodríguezovou

Prezident Spojených států Donald Trump ve středu telefonicky jednal s prozatímní venezuelskou prezidentkou Delcy Rodríguezovou o ropě, nerostných surovinách a obchodu. Hovor na své síti Truth Social označil za velmi dobrý. Podle Rodríguezové byl telefonát zdvořilý a produktivní. USA také dokončily první prodej venezuelské ropy v hodnotě kolem 500 milionů dolarů (zhruba deset miliard korun), který je součástí nedávné dohody mezi oběma zeměmi. Americký Senát mezitím odmítl rezoluci, která by zabránila Trumpovi podnikat další vojenské útoky na Venezuelu bez souhlasu Kongresu.
01:09Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Zelenskyj se rozhodl kvůli ruským útokům vyhlásit stav nouze v energetice

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rozhodl, že kvůli ruským útokům na energetickou infrastrukturu své země vyhlásí stav nouze v ukrajinském energetickém sektoru. Ve svém středečním prohlášení na síti X rovněž uvedl, že Kyjev pracuje na výrazném zvýšení dovozu elektřiny. Starosta Kyjeva Vitalij Klyčko uvedl, že situace v metropoli je ohledně dodávek tepla a energií nejhorší od začátku ruské invaze do země.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Grónský premiér by volil Dánsko. Bude to pro něj problém, reagoval Trump

„Nevím, kdo to je. Nic o něm nevím. Ale bude to pro něj velký problém,“ těmito slovy reagoval americký prezident Donald Trump na vyjádření grónského premiéra Jense-Frederika Nielsena. Ten v úterý uvedl, že pokud si Grónsko musí vybrat mezi Dánskem a Spojenými státy, volí Dánsko. V Bílém domě se ve středu uskuteční jednání zástupců Dánska a Grónska s představiteli USA o budoucnosti Grónska a jeho strategicky významné pozici. Grónská vláda oznámila, že Dánsko od středy společně se spojenci z NATO zvyšuje vojenskou přítomnost v okolí Grónska.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Protesty v Íránu mají zřejmě přes dva a půl tisíce obětí, píše AP

Protivládní protesty si podle lidskoprávních organizací citovaných agenturou AP dosud vyžádaly více než 2570 obětí a přes 18 100 zadržených, z nichž některým hrozí trest smrti. Íránská mise při OSN v úterý obvinila Spojené státy a Izrael z toho, že nesou odpovědnost za stovky obětí protestů. Americký prezident Donald Trump v úterý večer pohrozil, že Spojené státy tvrdě zasáhnou, bude-li íránská vláda demonstranty popravovat. Írán poté začal hovořil o možnosti útoků na americké základny v regionu, Američané z nich kvůli tomu preventivně stahují část personálu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Na základních věcech se stále neshodneme, uvedly Dánsko a Grónsko po jednání s USA

Dánsko, Grónsko a USA se stále v základních věcech neshodnou, uvedl po středečním jednání s Američany dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen. Dánsko a Grónsko požádaly o schůzku poté, co americká administrativa otevřeně mluvila o ambicích získat Grónsko, které je dánským autonomním územím. Rasmussen také oznámil vznik pracovní skupiny na vysoké úrovni, v rámci níž budou země otázky Grónska řešit. Zasednout by měla v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...