Nikoli čecháčkovství, ale mezinárodní iniciativa, odmítl Hřib kritiku pojmenování náměstí po Němcovovi

10 minut
Události, komentáře: Němcovovo náměstí v Praze?
Zdroj: ČT24

Přejmenování bubenečského náměstí Pod Kaštany na náměstí Borise Němcova plánuje Praha podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) kvůli petici, která na magistrát přišla. Náměstí, které by se mělo jmenovat po bývalém ruském vicepremiérovi a později odpůrci Putinova režimu, jenž byl v roce 2015 zavražděn, leží přímo před ruskou ambasádou, což kritici záměru magistrátu považují za protiruskou provokaci, výhrady vznáší i Hrad. Hřib je odmítá. Primátor a bývalý velvyslanec v Rusku Jaroslav Bašta diskutovali o přejmenování bubenečského náměstí v Událostech, komentářích.

Prezident Miloš Zeman vzkázal po svém mluvčím, že považuje snahu pojmenovat náměstí před ruskou ambasádou po zavražděném Borisi Němcovovi za „klasický projev malé upatlané čecháčkovské snahy někomu to nandat a u toho být schován za bukem“.

Podle primátora hlavního města tomu tak není. Zdůraznil, že nejde o výmysl pražských politiků. „Reagujeme na petici od občanů, která má asi 4,5 tisíce podpisů,“ upozornil Zdeněk Hřib. Zpochybnil, že by mohlo jít o „čecháčkovství“, protože se signatáři hlásí k mezinárodní iniciativě.

„K podobnému kroku došlo například i ve Washingtonu, Kyjevě nebo Vilniusu. Následujeme tím také českou demokratickou tradici a úctu k základním důležitým hodnotám,“ míní.

Hřib mluví o přátelském gestu

Bývalý velvyslanec České republiky v Rusku a později na Ukrajině a někdejší člen vlády Miloše Zemana Jaroslav Bašta (BOS) však přihlášení k mezinárodní iniciativě nepovažuje za argument, který by protiruskou provokaci popíral. „Samozřejmě to souvisí s politickým trendem, který je zaměřen protirusky s jistou formou rusofobie,“ řekl.

Hřib si naopak myslí, že je plánovaný nový název bubenečského náměstí projevem přátelství k Rusku. „Jedná se o pojmenování náměstí po významném ruském politikovi. Ten člověk byl přece jenom vicepremiérem Ruské federace. Jsem přesvědčen o tom, že Rusům, kteří žijí v Praze, se bude velice líbit, že pojmenováváme náměstí na takto významném místě po jejich oblíbeném politikovi,“ argumentoval.

Někdejší velvyslanec ale problematicky vnímá fakt, že chce Praha přejmenovat prostranství přímo před velvyslanectvím Ruské federace. Proti tomu, aby se po Němcovovi jmenovalo jiné místo v Praze, by nic neměl. „Vím, že existuje velice dobrý důvod, proč by měl být Boris Němcov vyzdvižen,“ podotkl Jaroslav Bašta.

Odmítl přitom myšlenku, že by se smrtí někdejšího místopředsedy druhé Černomyrdinovy vlády a následujícího Kirijenkova kabinetu měl něco společného Kreml. „Vycházím z rozsudku soudu a z přiznání Němcovových vrahů, kteří zcela jednoznačně řekli, že urazil islám tím, jak obhajoval nebo protestoval proti masakru v redakci Charlie Hebdo,“ poukázal.

Ambasáda změnu adresy nekomentuje

Vyjádření prezidenta Zemana bylo dosud nejdůraznější kritikou záměru pražského vedení. Ruská ambasáda, která intervenovala při snaze přemístit pomník maršála Koněva v Praze 6 nebo vytvořit památník vlasovců v Řeporyjích, možné přejmenování náměstí Pod Kaštany nekomentovala – byť jí to způsobí přinejmenším administrativní komplikace vzhledem ke změně adresy.

Na to poukázal i pražský primátor. „Zvu na ceremoniál přejmenování, který bychom rádi stihli 27. 2. – tedy na výročí pěti let od vraždy Borise Němcova – i pana ruského velvyslance,“ avizoval.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

S vyproštěním uvázlého kamionu v centru Prahy pomáhali hasiči i policisté

Spoléhal se na navigaci a skončil až v úzké ulici pod Pražským hradem. S vyproštěním uvázlého kamionu pomáhali hasiči i policisté. Ti jen v Praze řeší podobné situace každý měsíc – často proto, že řidiči nerespektují značení a slepě následují navigace. Řidič projel zákaz a úzkou Nerudovou ulicí vyjel až nahoru – jen pár desítek metrů od schodiště k Pražskému hradu. Když se snažil vycouvat, naboural do zaparkovaného auta. Pak si na pomoc zavolal policisty.
před 1 hhodinou

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 1 hhodinou

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 4 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 6 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
11:09Aktualizovánopřed 6 hhodinami

V korupční kauze libereckých dopravců půjde před soud devět lidí a dvanáct firem

K ústeckému krajskému soudu (pobočka Liberec) míří korupční kauza libereckých dopravců. Kvůli údajným manipulacím a korupci při zadávání veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) obžaloval státní zástupce devět lidí a dvanáct firem. Viní je z podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a přijetí úplatku. ČT to sdělila náměstkyně ústecké krajské žalobkyně Kateřina Doušová. Některým obviněným hrozí až dvanáct let za mřížemi.
před 7 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 10 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 13 hhodinami
Načítání...