Režisérce Hollandové chodí výhružné zprávy. Její film kritizuje i polská vláda

3 minuty
Horizont ČT24: Film Hranice čelí kritice polské vlády
Zdroj: ČT24

Premiéra filmu Hranice od režisérky Agnieszky Hollandové vzbudila v Polsku kontroverze. Snímek sleduje dramatickou cestu nelegálních migrantů skrze pralesy na východě země. Vůči filmu se ostře ohradil polský prezident, premiér i většina členů tamní vlády. Tvůrkyni chodí výhružné zprávy a přemýšlí o tom, že si najme ochranku.

Děj filmu se týká rodiny utečenců ze Sýrie, která putuje do Evropy za lepším přes Polsko. Aktivisté jim po cestě nabízejí pomoc, běženci nicméně narazí i na rasismus, násilí nebo ponížení, a to nejen ze strany pohraniční stráže.

Režisérka, která se netají sympatiemi k polské opozici, přitom tvrdí, že ve snímku ukazuje dvě tváře současného Polska. Zatímco jedna z nich pomáhá lidem v nouzi, druhá se před nimi uzavírá. „Když souhlasíme s tím, že násilí je adekvátní odpovědí, tak kam to násilí bude pokračovat? Nebude to příště místo hraniční zdi automatická zbraň?“ táže se Hollandová.

Přísný režim a následně stavbu bariéry na polsko-běloruské hranici nařídila polská vláda v létě 2021. Tehdy běloruský diktátor Alexandr Lukašenko začal zneužívat migranty k destabilizaci hranic. Při jejich zdolávání zemřely desítky lidí. „Vše jsme vyšetřili. Měli jsme spoustu článků, filmů nebo vypovědí svědků a těch, které to potkalo,“ popisuje tvůrkyně filmu.

Duda srovnal film s nacistickou propagandou

Na porušování lidských práv upozorňují i aktivisté. „Dostávají příkazy svléknout se do naha nebo spodního prádla. Jsou biti, kopáni, zasaženi elektrickým proudem,“ tvrdí aktivistka Urszula Wolfram z organizace Podlaskie Ochotnicze Pogotowie Humanitarne. 

Film, který kritizuje tvrdý přístup k potírání migrace, je vládě a jí blízkým médiím trnem v oku. Kabinet ho srovnává s nacistickou propagandou a označuje ho za hanebný či protipolský. „Nejsem překvapen, že příslušníci pohraniční stráže, kteří film viděli, použili slogan známý z dob nacistické propagandy, kdy byly v kinech promítány nacistické filmy: Pouze svině sedí v kině,“ prohlásil už dříve polský prezident Andrzej Duda.

Režisérce chodí výhružné zprávy. Hollandová zvažuje, že si najme ochranku. „Ten film je tématem, palivem a municí pro vládnoucí stranu Právo a Spravedlnost (PiS), která se na něm snaží mobilizovat vlastní voliče,“ popisuje publicista Michał Kolanko. 

Právo a Spravedlnost pořádá tři týdny před volbami spolu se státní televizí koncert na podporu pohraniční stráže. Promítání chce v kinech doprovodit vysvětlujícím spotem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 17 hhodinami

Kulturní zpráva o Grónsku: Audiokniha Cit slečny Smilly pro sníh nebo seriál Vláda

Beletrie, audioknihy i seriál dávají českým čtenářům a divákům možnost, jak se seznámit s příběhy z Grónska. Včetně koloniální minulosti, která se odráží i v kultuře a o níž se v současné době znovu mluví v souvislosti se zájmem amerického prezidenta Donalda Trumpa tuto zemi získat.
před 18 hhodinami

Zoe Saldanaová se stala díky Avataru nejvýdělečnější herečkou

Scarlett Johanssonová dokralovala, prvenství mezi nejvýdělečnějšími herečkami zaujala Zoe Saldanaová. A to díky třetímu pokračování série Avatar, která sama láme kasovní rekordy.
před 21 hhodinami

Berlinale promítne i filmy v české koprodukci, včetně restaurované Panelstory

Mezinárodní filmový festival Berlinale uvede letos nejméně dva snímky, které vznikly v české koprodukci, vyplývá z programu přehlídky. V ní figuruje krátký animovaný film En, ten, týky! režisérky a animátorky Andrey Szelesové a snímek Roya íránské režisérky Mahnáz Mohammadíové. Ve světové premiéře se představí také digitálně restaurovaná podoba snímku Panelstory režisérky Věry Chytilové.
včera v 10:44
Načítání...