TÉMA

Film

Seznamte se s nominacemi na ceny Český lev: nejlepší dokument
Kdo má šanci získat Českého lva za nejlepší film, režii, herecký výkon či kostýmy? Česká televize postupně představuje podrobněji nominace v jednotlivých kategoriích tuzemského filmového ocenění za rok 2023. Na řadě je nejlepší dokument. Vítěze Český lev vyhlásí 9. března v přímém přenosu České televize.
20. 2. 2024Aktualizovánopřed 15 h hodinami|ČT24
Jak v Československu potkali Hollywood. Amadeus letos oslaví čtyřicet let od premiéry
Film Amadeus se před více než čtyřmi dekádami točil převážně v Praze, kde bylo prý 18. století stále přítomné, neporušené, zakonzervované. Pro režiséra snímku Miloše Formana šlo o velký návrat do Československa, odkud emigroval. Zdejší režim tehdy podle všeho vyměnil svoje „principy“ za miliony dolarů, které produkce v zemi utratila. Částečně životopisné drama letos oslaví už 40 let od premiéry, jeho odkaz však žije dál. ČT24 mluvila i s pamětnicí natáčení. K Formanovi se obracejí i velké aktuální filmy jako Oppenheimer nebo Chudáčci.
18. 2. 2024|Jan Škoda
Začíná festival Berlinale. Film částečně zastiňují politické diskuse
Nové filmy se Cillianem Murphym či Isabelle Huppertovou se ucházejí o Zlatého medvěda, hlavní cenu filmového festivalu Berlinale, který v německém hlavním městě začíná 15. února. Zástupci české kinematografie mezi premiérami hlavní soutěže chybí, nicméně v programu se česká produkce objeví. Pozornost k sobě Berlinale nepřitahuje jen filmy, festival byl vtažen i do debat o vzestupu krajní pravice v Německu a o konfliktu v Pásmu Gazy.
15. 2. 2024Aktualizováno15. 2. 2024, 20:19|Reuters
Leopardí kožich a červená rtěnka. Mafiánské manželky ze Sopranů a Kmotra ovlivňují módu
Hodné holky jsou out, naznačuje jeden z trendů na sociální síti TikTok. In je být mafiánskou manželkou. Stylizace do žen v okázalém kožichu a s výrazným zlatem se inspiruje v šatníku postav ze seriálu Rodina Sopranů nebo filmové série Kmotr. Oblíbenost hashtagu #mobwife vede k úvahám o prezentaci luxusu v dobách krize i k debatě, zda je správné považovat organizovaný zločin za „glamour“.
13. 2. 2024|ČT24
Malíř Bonnard a jeho múza. Komplikovaný vztah otevírá nový film
Malíř intimních výjevů i krajin, umělec s mimořádným barevným cítěním, který se nebál jít vlastní cestou. To byl Pierre Bonnard, jedna z nejpozoruhodnějších osobností francouzského výtvarného umění přelomu 19. a 20. století. Nový film Malíř jejího těla se soustředí na Bonnardův pobyt v Normandii, kde žil se svou múzou Marthe de Méligny. Její nahé tělo se objevilo na mnoha jeho obrazech. S představitelkou Marthe Cécilí de France i s režisérem filmu natáčela Tereza Willoughby.
7. 2. 2024|ČT24, ČTK
Jako vidět mého otce, říká syn Nicholase Wintona o filmu s Anthonym Hopkinsem
Česká kina uvádí britský snímek Jeden život, který vypráví o Nicholasi Wintonovi. Britský makléř si dlouho nechával pro sebe, že pomohl před druhou světovou válkou zachránit z Československa 669 převážně židovských dětí. Hraný film se natáčel i v Česku, Nicholase Wintona ztvárnili Anthony Hopkins a Johnny Flynn.
5. 2. 2024|ČT24
Zemřel herec Karel Hábl. Hrál ve filmech Amadeus nebo Pan Tau
Ve věku 87 let zemřel v pátek večer herec Karel Hábl, hrál například ve filmech Amadeus, Fešák Hubert, Princ Bajaja, Blázni, vodníci a podvodníci či Pan Tau. Ztvárnil také bezpočet divadelních rolí, herecky byl stále aktivní. V Divadle Radka Brzobohatého, které o jeho úmrtí informovalo na svém facebookovém účtu, hrál aktuálně v představení Přelet nad kukaččím hnízdem.
4. 2. 2024|ČTK
Přišla v noci a vyhrála. Ceny české filmové kritiky vybraly nejlepší snímky roku 2023
Nejlepším filmem loňského roku je podle Cen české filmové kritiky snímek Přišla v noci. Obdržel rovněž cenu za režii pro Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara a nejlepší herečku Simonu Pekovou. Nejlepším hercem byl vyhlášen Karel Roden. Dvě sošky náleží loutkovému příběhu Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Ocenění v celkem deseti kategoriích se předávala v přímém přenosu České televize.
3. 2. 2024|ČT24
Úplněk svítil a gangsteři, politici i rastafariáni se objímali. Bob Marley chce sjednotit Jamajku i ve filmu
Píše se rok 1976 a Bob Marley, trochu naivně, přemýšlí o koncertu, který by na jedno podium svedl znepřátelené politické tábory na jeho rodné Jamajce. Místo toho se on i jeho blízcí stanou terčem násilí. Od těchto okamžiků se odvíjí životopisný snímek Bob Marley: One Love, za nímž stojí rodina hvězdy reggae. Marleyovi příbuzní doufají, že film pomůže oživit zpěvákův odkaz. Po premiéře v Londýně se od poloviny února dostane do kin, včetně českých.
31. 1. 2024|ČT24
V Hongkongu si nepustí seriál s Kidmanovou. Cenzura dříve škrtala i v Simpsonových či Klubu rváčů
Kolem života tří cizinek v Hongkongu se točí seriálová novinka Expats. Diváci z tohoto města si ale první díly nepustí, nejspíše proto, že obsahují scény z takzvané deštníkové revoluce namířené proti čínské vládě. Nejednalo by se o první cenzuru zahraniční tvorby v Číně.
31. 1. 2024|ČT24
V zaplněném Národním divadle se s Janou Hlaváčovou naposledy rozloučili kolegové, přátelé i veřejnost
Zaplněné Národní divadlo se rozloučilo s Janou Hlaváčovou. Divadelní a filmová herečka zemřela 13. ledna. Poslední sbohem jí přišli dát přátelé, kolegové, někdejší studenti Hlaváčové z DAMU i veřejnost. Vzpomínali na ni jako na výjimečnou herečku, která byla také skvělou vyučující na DAMU, starostlivou mámou a přítelkyní i mimořádnou ženou, jíž nechyběla přirozená krása ani smysl pro humor.
26. 1. 2024Aktualizováno26. 1. 2024, 11:58|ČTK
Patriarchát versus Barbie? Nominace na Oscara řeší „Ken“, Hillary Clintonová i Whoopi Goldbergová
Největší divácký hit roku 2023, nejvýdělečnější trhák režírovaný ženou a fenomén, který obarvil kina narůžovo. Úspěšné tažení filmu Barbie přibrzdily až nominace na Oscara. Těch sice snímek získal osm, ale nezaznělo ani jméno titulní herecké představitelky Margot Robbieové, ani režisérky Grety Gerwigové. Kritické reakce se ptají, jestli opomenutí feministické fantazie nepotvrdilo fungování patriarchátu. Zklamání vyjádřil „Ken“ Ryan Gossling či politička Hillary Clintonová. Naopak herečka Whoopi Goldbergová podotkla, že všichni vyhrát prostě nemůžou.
25. 1. 2024|Jana Benediktová
Barbie a Oppenheimer nesoupeří jen spolu. Nominacím na Oscara chybí jasný favorit
Americká filmová akademie odtajnila výběr snímků, které mohou získat cenu Oscar za rok 2023. Jasný favorit tentokrát z nominací nevzešel, nicméně nejvíce jich posbíral Oppenheimer, v závěsu za ním pak Chudáčci. Nové držitele filmového ocenění svět pozná 10. března. Český zástupce v kategorii nejlepšího zahraničního titulu i letos chybí.
23. 1. 2024Aktualizováno23. 1. 2024, 17:03|ČT24
Film o Amy Winehouseové zveřejnil trailer. A rozdmýchal obavy, jestli zpěvačku dál nevykořisťuje
Chystaný hraný film o Amy Winehouseové Back to Black ještě nikdo neviděl, ale přesto vyvolává spoustu diskusí. Objevily se už loni při zveřejnění fotografií z natáčení. Nedávno publikovaný trailer pak jen přiživil obavy, aby místo uctění zpěvaččina mimořádného talentu nešlo spíš o další senzacechtivou snahu vydělat na Amyině bouřlivém životě.
19. 1. 2024|ČT24
Berlinale promítne čtrnáctihodinový dokument. Do stopáže nejdelšího filmu mu chybí ještě třicet pět dní
Festival Berlinale uvede v letošním ročníku jeden z nejdelších snímků, jaké kdy měl na programu. Řecký dokument z přehlídky současného umění Exergue – na Documentě 14 trvá 840 minut, tedy zhruba čtrnáct hodin. Není ale zdaleka tím nejdelším v historii kinematografie. Rekordmanem je road movie o krokoměru, která trvá necelých šestatřicet dní.
18. 1. 2024|ČT24
Nominace cen Český lev vede drama o útěku bratří Mašínů
Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) vybrala adepty na ceny Český lev za rok 2023. Nejvíce nominací obdrželo drama Bratři, které Tomáš Mašín natočil o odboji bratří Mašínů. Stejný režisér uspěl i se snímkem Němá tajemství. Velké šance v nominacích má rovněž film Úsvit a také seriál České televize Volha. Vítězové výročních ocenění budou známi 9. března v přímém přenosu České televize. Ta se navíc podílela na vzniku většiny nominovaných titulů.
15. 1. 2024Aktualizováno15. 1. 2024, 13:24|ČT24
Zemřela Jana Hlaváčová, divadelní a filmové herečce bylo 85 let
Ve věku 85 let během sobotního večera zemřela divadelní a filmová herečka Jana Hlaváčová. Pražská rodačka ztvárnila desítky rolí v Národním divadle (ND) nebo v Divadle na Vinohradech. Známá je také z filmové série režiséra Dušana Kleina „o básnících" i mnoha televizních seriálů. O úmrtí herečky informoval mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.
14. 1. 2024Aktualizováno14. 1. 2024, 14:56|ČTK
Bohdan Sláma natočil Sucho, film o vyprahlých lánech i vtazích
Dva extrémní přístupy k životu a spletité mezigenerační vztahy dvou rodin zachycuje nový film Bohdana Slámy. Příběh nazvaný Sucho ukotvil do malebné, ale vyprahlé jihomoravské přírodní scenérie, kde na sebe naráží rozdílné postoje dvou rodinných klanů. Role dominantních otců, do jejichž sousedských sporů vstoupí láska vlastních dětí, ztvárnili Martin Pechlát a Marek Daniel.
11. 1. 2024|ČT24
Přibývá ovací vestoje, všímají si média. Dojem mimořádnosti tak mizí
Zpravodajský server BBC píše, že na divadelních představeních výrazně přibylo ovací vestoje. Diváci jsou prý covidové pandemii vděční, že mohou vidět živé herce a ze sedadel někdy vstávají už během představení. Kultura entuziastických reakcí, která provází velké množství produkcí, ale může devalvovat ty skutečně mimořádné, podotýkají jiní.
10. 1. 2024|ČT24
Zlatým glóbům dominoval Oppenheimer. Odnesl si pět cen, včetně hlavní
Zlatý glóbus za nejlepší filmové drama roku 2023 v neděli získal historický snímek Oppenheimer s hercem Cillianem Murphym. Film si odnesl celkem pět cen. Výsledky Zlatých glóbů, které uděluje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu, každoročně naznačují, které filmy mají šanci uspět na Oscarech. Ocenění za nejlepší muzikál či komedii získali Chudáčci s herečkou Emmou Stoneovou. Celkem soutěžily filmové a televizní počiny v téměř třicítce kategorií.
8. 1. 2024Aktualizováno8. 1. 2024, 11:44|Ondřej Patrovský
Do českých kin vjíždí Ferrari, závodí se svým životem
Vybudoval jednu z nejprestižnějších automobilových značek v historii. Enzo Ferrari je hlavním hrdinou nového filmu režiséra Michaela Manna. Na světové premiéře na festivalu v Benátkách sklidil sedmiminutové ovace ve stoje. Do českých kin vstupuje 4. ledna.
4. 1. 2024|ČT24
Nominace na Ceny české filmové kritiky vede snímek Přišla v noci
Nejvíce šancí na zisk Cen české filmové kritiky za rok 2023 má hororově laděná komedie Přišla v noci. Následují ji rodinný animovaný snímek Tonda, Slávka a kouzelné světlo a výpravné historické drama Úsvit. Všechny tři snímky se také utkají o hlavní cenu pro nejlepší film. Nominace na Ceny české filmové kritiky si celkem vysloužilo osmnáct titulů. Vítězové budou oznámeni 3. února v přímém přenosu České televize.
4. 1. 2024Aktualizováno4. 1. 2024, 11:19|ČT24
Původní Mickey Mouse se stal volným dílem. Za jeho ochranu Disney opakovaně lobboval
Úderem nového roku se Mickey Mouse stal volným dílem. Pravda, jen ve Spojených státech a zemích s podobně nastaveným autorským právem a jen úplně první verze animovaného myšáka z roku 1928. Osud, kdy byly dány v plen kreativním a komerčním zájmům bez ochrany autorských práv, potkal a potká mnoho fiktivních hrdinů, Mickey Mouse ale přitahuje větší pozornost, protože společnost Disney dělala vše pro to, aby svou ikonickou postavičku v tomto smyslu uchránila.
2. 1. 2024|Jana Benediktová
Kvíz: Česká televize vysílá pohádky na Štědrý večer už třicet let. Znáte je dobře?
Na Štědrý večer letos Česká televize připravila pro diváky v premiéře pohádku Klíč svatého Petra. Vysílání pohádky 24. prosince vpodvečer je už vnímáno jako tradice, letošní výpravný příběh je už jednatřicátým takovým pohádkovým vyprávěním. Následující kvíz prověří, jak pozornými diváky štědrovečerních pohádek jste.
24. 12. 2023|