Samosprávy se státem sdílí časy dobré i špatné, řekl k rozpočtu a daním Faltýnek

Nahrávám video

Návrh daňových změn a návrh státního rozpočtu na příští rok budou řešit poslanci a senátoři v příštím týdnu. Podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Bartoška je rozpočet mrtvým dokumentem, člen sněmovního rozpočtového výboru Jiří Dolejš (KSČM) kritizuje, že návrh tvoří masivní dluh a Česko by podle něj vydrželo měsíc rozpočtového provizoria. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek věří, že v Senátu dozná daňový balíček rozumných změn. Kraje a obce podle něj musí se státem sdílet dobré i špatné časy. V Otázkách Václava Moravce hosté hovořili také o cestě hradního poradce Martina Nejedlého do Ruska.

Dolejš je dle svých slov zvědavý, jak hlasovací blok ANO, ODS a SPD, který zajistil zelenou pro poslanecký návrh Andreje Babiše (ANO), zareaguje na případnou senátní verzi daňových změn. „Tomuto bloku jde primárně o snížení daní, ať to bolí, jak to bolí. To bychom nechali jejich odpovědnosti, naše koncepce daňová a rozpočtová je jiná,“ říká Dolejš.

Připomíná, že komunističtí poslanci v minulých letech pro návrhy rozpočtů ruce zvedali, nyní ale vnímají rozpory, za problematické považují vypnutí dluhových brzd a nechtějí podporovat návrhy, které trvale sníží veřejné finance.

Dle Bartoška kabinet postupuje chaoticky a nekompetentně, o rozpočtu nyní prý nemá cenu jednat, protože ještě není jasné, jak bude daňový balíček vypadat. Zdůrazňuje, že snižování daní je vždy dobře, jelikož to znamená, že peníze zůstávají v rodinách, současný návrh se mu ale nezamlouvá: „Zrušení superhrubé mzdy pomáhá především lidem s vyššími příjmy,“ podotýká místopředseda KDU-ČSL s tím, že vláda „hodila pracující rodiče s dětmi přes palubu“.

Dopady daňového balíčku
Zdroj: ČT24

Právě rodinám chce Bartošek pomoci skrze vyšší slevu na poplatníka. Zároveň ale volá po kompenzaci pro obce a kraje skrze příspěvek na občana či úpravu rozpočtového určení daní. „Nemůžeme nechat ve štychu obce a kraje a nemůžeme nechat ve štychu rodiny s dětmi,“ shrnuje poslanec.

Faltýnek se podle svého vyjádření podivuje, že v době, kdy mají lidé problémy s příjmy, se všichni křečovitě brání občanům peníze dát. Připouští, že dopady na rozpočet budou daňové změny mít a zasáhne to i samosprávy. „Jde o sdílené daně. Sdílíme v dobách dobrých plusy, v dobách špatných minusy,“ konstatuje.

Přesto Faltýnek mluví o potřebě o změnách diskutovat. „Musíme najít kompromis, aby peníze dostali především občané, ale aby byly kompenzovány obce a kraje,“ předesílá s tím, že věří, že senátoři materiál ze sněmovny schválí s rozumnými úpravami.

Mrtvý rozpočet, měsíční provizorium Česko přežije

Dolní komoru parlamentu v týdnu čeká druhé čtení zákona o státním rozpočtu na příští rok. Vládní návrh se střetává s kritikou. Dolejš mu vyčítá, že vytvoří masivní dluh, který posléze bude třeba splatit. „Jestliže se vyšroubujeme v roce 2023 na tři biliony a budeme to chtít umazat, tak buď budeme škrtat, nebo si půjčovat a roztáčet dluhovou spirálu,“ varuje.

Připouští možnost, že stát odstartuje příští rok v rozpočtovém provizoriu – k tomu by došlo, pokud parlament rozpočet neschválí. „Rozpočet je špatný a nereálný. Když ho neschválíme, budeme se minimálně měsíc pohybovat na ploše rozpočtového provizoria,“ uvádí poslanec s tím, že měsíc by stát zvládl takto fungovat. Dodává zároveň, že KSČM je připravena rozpočet podpořit, pokud vláda splní její požadavky.

Vývoj státního dluhu
Zdroj: ČT24

„Státní rozpočet na příští rok je mrtvý, nepravdivý materiál, který neodráží skutečnost,“ přidává se ke kritice lidovecký poslanec. Počítá s tím, že v únoru bude dolní komora diskutovat o změnách v zákoně. Vláda podle Bartoška roztlačila vagon z kopce a odšroubovala mu brzdy.

Faltýnek k diskuzi o rozpočtu a státním dluhu zdůrazňuje, že Česko bylo do roku 2019 premiantem mezi zeměmi Evropské unie, co se dluhu v poměru k HDP týče. „Naše veřejné finance jsou zdravé, podařilo se naší vládě výrazně snížit zadlužení. Přišel virus a všichni v Evropě skáčou,“ upozorňuje s tím, že sestavování rozpočtů provází dluhy i v dalších zemích.

Poslanci by mohli řešit Nejedlého cestu do Ruska

Poslanci by se také mohli zabývat cestou hradního poradce Martina Nejedlého do Ruska, kam vycestoval, aniž by bylo jasné, co v Moskvě hodlá řešit. Na úterní schůzi hodlá navrhnout zařazení bodu na program sněmovny Bartošek. Chce vědět, s jakým mandátem Nejedlý do Ruska jel, za jakým účelem, o čem jednal i kdo cestu hradí.

V Poslanecké sněmovně na Nejedlého cestu při projednávání zákona o Dukovanech upozornil pirátský poslanec Jan Lipavský, který vyzval ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD), aby hradnímu poradci odebral diplomatický pas.

Bartošek zdůrazňuje, že zakázka dostavby jaderné elektrárny není pouze ekonomickou a energetickou otázkou, ale také otázkou bezpečnostní. Na tlaky Ruska a Číny na zapojení tamních firem opakovaně upozorňuje BIS. „Nemůžeme prodat naši bezpečnost a suverenitu,“ zdůrazňuje místopředseda lidoveckých poslanců.

Předseda poslaneckého klubu ANO Faltýnek nechtěl říct, jestli zařazení bodu podpoří. Upozorňuje na nabitý program sněmovny a hodlá se ptát kolegů.

„Primárně je to o vtahu mezi Černínem a Hradem, tam informace musí fungovat. Pokud nefungují, není jednotná zahraniční politika,“ podotýká Dolejš. Podle něj by bylo problematické, pokud by informace o Nejedlého cestě nedostal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Proto zatím nechce spekulovat a hodlá vyčkat na informace. Poslanec KSČM také míní, že diskuze o Dukovanech uhýbá, protože současný vládní návrh zákona definuje pouze obecná pravidla, nikoliv konkrétní podmínky tendru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

ŽivěSněmovna má řešit senátní vratku snížení odvodů pro živnostníky. Zatím hovoří opozice

Sněmovna má v úterý dle plánů koalice znovu schvalovat snížení odvodů živnostníků na sociální pojistné zpětně na loňskou úroveň. Koaliční novelu odmítl Senát. Poslance také čeká opětovné posouzení předlohy, podle níž budou výrobci zdravotnických a diagnostických prostředků povinni hlásit výpadky dodávek těchto výrobků. První dvě hodiny schůze však vyplnili zástupci opozice, podle nichž by se dolní komora měla věnovat spíše například řešením střetu zájmů premiéra či důležitějším agendám. V kritice kabinetu pokračují.
14:02Aktualizovánopřed 5 mminutami

ERÚ uvolní blokovaný příkon, slibuje si miliardové úspory

Energetický regulační úřad (ERÚ) od příštího roku upraví tarifní strukturu na hladině vysokého napětí (VN) i velmi vysokého napětí (VVN). Změny mají v sítích uvolnit až 3300 megawattů (MW) příkonu, což je patnáct procent kapacity soustav. Úřad si od úprav slibuje omezení zbytečných investic, což by v budoucnu mohlo snížit výdaje na regulované platby až o tři miliardy korun ročně. Průmyslové svazy změny tarifů ERÚ uvítaly.
včeraAktualizovánovčera v 15:17

Ceny ropy mohutně klesají díky naději na brzký mír mezi Íránem a USA

Ceny ropy prudce klesají. Ztrácejí kolem šesti procent a propadly se na dvoutýdenní minima. Pomáhá jim rostoucí optimismus, že Spojené státy a Írán se blíží k dosažení mírové dohody. A to i přesto, že se stále neshodují v klíčových otázkách, jako je blokáda Hormuzského průlivu, kudy za normálních okolností proudí pětina světových dodávek ropy.
včeraAktualizovánovčera v 08:32

VideoObchody přidávají prvky pro snazší bezbariérové nákupy

Vyhrazené parkování blízko vchodu nebo bezbariérový přístup už jsou běžnou součástí většiny prodejen s potravinami. Přibývá těch, které mají pokladnu přizpůsobenou vozíčkářům nebo asistenční systém pro nedoslýchavé. Takové pokladny jsou zpravidla i označené příslušným symbolem. Některé obchody mají i nákupní vozíky uzpůsobené pro vozíčkáře.
včera v 07:00

Vláda v Senátu narazí se zákonem rozvolňujícím pravidla rozpočtové odpovědnosti, tvrdí šéfové některých klubů

Vláda v Senátu narazí se zákonem rozvolňujícím pravidla rozpočtové odpovědnosti. ČT to řekli předsedové největších klubů, které mají jasnou většinu. Podle zástupců ODS, STAN či KDU-ČSL zákon umožní další rychlé zadlužování země. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) tvrdí, že podle současných pravidel by kabinet musel pro příští rok navrhnout schodek maximálně 156 miliard korun. To označuje za nereálné.
včera v 06:00

VideoNa podporu ekonomiky je čas vždy, říká Středula. Prouza varoval před plýtváním na dotace

Vždy je čas na to, abychom podpořili ekonomiku, prohlásil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. „Pokud to neuděláme, můžeme mít velké problémy do budoucna,“ dodal. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza zdůraznil potřebu „výrazných a rychlých reforem, abychom potom už podporu tolik nepotřebovali.“ Peníze se podle něj nemají jen plýtvat na dotace, které se projí. V Duelu ČT24 probrali také vliv probíhajícího konfliktu na Blízkém východě na českou ekonomiku, možné intervence vlády do trhu, politiku České národní banky či další změny důchodového systému. Věnovali se také problematice snižování výdajů státu nebo zvedání daní. Diskusí provázel Daniel Takáč.
24. 5. 2026

Zůna by měl rezignovat, tvrdí Vondra. Fiala budoucí spolupráci s Hlaváčem hájí

Zástupci opozice kritizují pozici ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) při výběru nového náčelníka generálního štábu armády. Neexistuje jiné čestné řešení pro politika než okamžitě rezignovat, zhodnotil europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Zůna nehlasoval pro nominovaného Miroslava Hlaváče, s nímž má přitom úzce spolupracovat. Předseda Pirátů Zdeněk Hřib se domnívá, že se SPD snaží Zůnu „neustále cenzurovat“. Šéf poslanců SPD Radim Fiala tvrdí, že Zůna hlasoval proti způsobu výběru. Ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé) podotknul, že Hlaváč jako kandidát získal naprostou většinu. Nedělní debatou provázela Jana Peroutková.
24. 5. 2026

VideoZákazníci u elektromobilů preferují ty s výrazně delším dojezdem

Automobilovému průmyslu se v Česku daří. Stoupá výroba i prodeje nových vozů. Automobilky navíc letos na trh plánují uvést řadu modelů. Na světové premiéře ve Švýcarsku tento týden představila svůj třetí plně elektrický vůz Škoda Auto. Zájem o elektromobily je v Česku ale zatím stále malý. Tajemník Svazu dovozců automobilů Josef Pokorný v Událostech, komentářích z ekonomiky uvedl, že za silnými prodeji stojí solidní výkon ekonomiky a dobrá dostupnost vozidel. Český zákazník je dle něj sice „poměrně konzervativní“, elektromobilita ale podle jeho názoru má budoucnost. Pořadem provázely Vanda Kofroňová a Tereza Gleichová.
24. 5. 2026
Načítání...