Výbuch v Libavé zabil vojáka a další zranil. Černochová vyloučila sabotáž

Nahrávám video

Ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku vybuchla v pondělí před polednem blíže neurčená munice. Jeden člověk zemřel, osm lidí utrpělo zranění. Událost řeší Vojenská policie. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vyjádřila upřímnou soustrast rodině zesnulého vojáka a oznámila, že se jednalo o tragickou nehodu, která nikterak nesouvisí s mezinárodní situací.

„Krátce po jedenácté hodině dopolední došlo k výbuchu zatím nespecifikované munice ve Výcvikovém prostoru Libavá, konkrétně v prostoru trhací jámy Čermná. Munice vybuchla během plánovaného výcviku pyrotechniků. Na místě bylo zraněno sedm vojáků z povolání a jeden občanský zaměstnanec. Jeden voják na místě bohužel zemřel. Všichni byli příslušníky Centra zabezpečení munice Týniště nad Orlicí,“ oznámilo v tiskové zprávě ministerstvo obrany.

„Zranění byli převezeni do Fakultní a Vojenské nemocnice Olomouc. Na místě zasahuje Hasičský záchranný sbor. Vojenská policie událost šetří a zahájila úkony v trestním řízení. Blízcí zraněných a zemřelého vojáka byli o nešťastné události vyrozuměni,“ doplnilo ministerstvo.

„Tato událost si bohužel vyžádala jednu oběť na lidském životě a několik raněných. Myslím na všechny pozůstalé zemřelého vojáka a také na všechny raněné. Přeji jim, aby se co nejdříve uzdravili a vyvázli bez vážných následků,“ napsala ministryně Černochová na sociální síti X. Ve výcvikovém prostoru Libavá se po příjezdu osobně seznámila s následky výbuchu munice a poděkovala všem složkám za profesionální zásah.

„Měla jsem možnost mluvit s dvěma zraněnými vojáky. Nikdo ze zraněných ve Vojenské nemocnici Olomouc není v ohrožení života. Všichni si samozřejmě přejeme, aby byli propuštěni co možná nejdříve bez vážných následků,“ pokračovala Černochová.

Podle primáře chirurgie zmíněné nemocnice Miroslava Najdekra utrpěli zranění vojáci střepinová poranění. „Přijali jsme dohromady šest zraněných vojáků, nikdo nebyl v akutním ohrožení života. Tři jsme ošetřili v ambulantním režimu, odstranili jsme jim střepiny. Dva jsou přijati na oddělení k pozorování, zřejmě v úterý dojde k operačnímu zákroku, k odstranění střepin. Jeden musel být operován akutně, v současné době je již po operaci. Rozsah zranění byl lehký až středně těžký, střepiny nezasáhly žádné důležité životní orgány,“ popsal primář.

Ve Fakultní nemocnici Olomouc jsou hospitalizovány dvě osoby, které tam přepravil vrtulník. Podle jejího mluvčího Adama Fritschera u nich jde o středně těžká zranění.

Vyšetřování vede Vojenská policie

O probíhajícím vyšetřování bližší informace nesdělila. „Je vedeno Vojenskou policií, protože k neštěstí došlo ve vojenského prostoru. Jakmile bude mít Vojenská policie nějaké poznatky, bude veřejnost informovat. V tuto chvíli ale není podezření na to, že by se jednalo o nějakou sabotáž, ale že se opravdu jedná o velmi tragickou událost,“ dodala Černochová s tím, že už aktivovala tým, který chce rodině zemřelého nabídnout pomoc i v rámci vojenského fondu solidarity.

Nahrávám video

Předseda sněmovního výboru pro bezpečnost a člen výboru pro obranu Pavel Žáček (ODS) v pořadu 90‘ ČT24 prohlásil, že ani on nemá informace nad rámec těch, které se objevily v oficiálních zprávách či ve vyjádřeních ministryně Černochové. „Je jasné, že Vojenská policie potřebuje nějaký čas na to, aby objasnila situaci, aby provedla veškeré úkony,“ uvedl.

„Musíme počkat na orgány činné v trestním řízení, až nešťastnou událost objasní,“ připojil místopředseda sněmovního výboru pro obranu Pavel Růžička (ANO). Ministryně Černochová podle něj svými vyjádřeními předešla jakýmkoli dohadům ohledně příčin výbuchu. „Veřejně řekla to, co říct mohla, a tak vyvrátila veškeré dohady a dezinformace, které kolem toho mohou vznikat. Takhle by to mělo fungovat,“ ocenil.

Nahrávám video

Soustrast pozůstalým zesnulého vojáka vyjádřili také premiér Petr Fiala (ODS), bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) či předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš. „Zpráva o úmrtí českého vojáka mne zasáhla, mé myšlenky jsou s jeho rodinou. Upřímnou soustrast. Zraněným kolegům přeji brzké uzdravení bez trvalých následků,“ přidala na sociální síti X předsedkyně sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

„Zprávy o úmrtí vojáka Armády ČR ve vojenském prostoru Libavá mě zaskočily. Vyslovuji svou nejhlubší soustrast pozůstalým. A všem, kdo byli zraněni, přeji rychlé zotavení,“ napsal předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer.

Ve vojenském prostoru Libavá se pořádají výcviky profesionálních vojáků, aktivních záloh i dobrovolná vojenská cvičení. Konají se zde také výcviky ukrajinských vojáků, kteří v Česku cvičí v rámci asistenční mise Evropské unie pro Ukrajinu. Loni jich Česká republika spolu s Polskem vycvičila přes čtyři tisíce, mandát na stejný počet ukrajinských vojáků byl schválen i na letošní rok.

Výbuch v Brdech

V minulosti, například v červenci 2021, utrpěli zranění dva vojáci při sanaci bývalého vojenského prostoru Brdy, kteří čistili od munice bývalou pěchotní střelnici Kolvín. Při manipulaci ale jedna střela vybuchla. Těžce zraněný voják po dvou týdnech podlehl zraněním, explozi přežil pyrotechnik ze ženijního pluku v Bechyni, který později před soudem čelil obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti a hrozilo mu až pětileté vězení.

Obžaloba ho vinila z toho, že jako hlavní pyrotechnik nesprávně identifikoval nalezenou dělostřeleckou munici jako náhradní a při manipulaci s ní porušil předpisy.

Pyrotechnik s mnohaletou praxí u armády, včetně účasti na zahraničních misích v Afghánistánu, ale u soudu uvedl, že na skládku nechal přemístit jen nalezenou dělostřeleckou munici bez výbušniny. Výbuch vysvětloval tím, že zraněný voják zřejmě našel ještě jinou střelu, nikomu to ale neohlásil a střelu se sám snažil demontovat. Ta ale explodovala. Soudy pyrotechnika osvobodily.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vysokoškolské koleje hlásí plno. Místa jsou ještě v Plzni a Ústí nad Labem

Zájem o ubytování na vysokoškolských kolejích letos výrazně roste a na řadě univerzit už jsou kapacity pro nadcházející akademický rok vyčerpané. Studenti z Univerzity Karlovy nebo Univerzity Palackého v Olomouci se musí spolehnout už jen na uvolněná místa ze stornovaných rezervací, zatímco v Plzni či Ústí nad Labem mají zájemci větší šanci kolej získat. Univerzity na zvýšenou poptávku reagují navyšováním kapacit, investicemi do výstavby i úpravami cen.
před 1 hhodinou

VideoPříběh zachránce: Vytáhl ženu z auta v rybníku

Vytáhl ženu z potápějícího se auta a tím jí zachránil život – v úterý za to dostal Jakub Vrbka ze Žďárska ocenění Gentleman silnic. Zařadil se tak mezi 245 lidí v Česku, kteří tento titul v minulosti získali. Žena skončila s lehkým otřesem v nemocnici. Jakubovi již osobně poděkovala a na udílení ocenění pak poslala písemný vzkaz. Vyjádřila v něm svou vděčnost a ocenila jeho odvahu, kterou by ne každý měl: „Bez něj by se mi ven dostat nepodařilo.“ Jako hrdina se Jakub Vrbka necítí, podle něj by to, co on, udělal každý. Záchranu si ale připomíná denně: vždy, když jede do práce kolem rybníka, kde se vše stalo.
před 11 hhodinami

Polovina stanic překonala či dorovnala absolutní teplotní rekord. Nejvíce naměřili v Plzni

Meteorologové očekávali, že úterý bude na velké části Česka jedním z nejteplejších dnů letošního léta, což se vyplnilo. Moravský absolutní rekord padl ve Strážnici už před druhou hodinou odpoledne. Polovina stanic fungujících alespoň třicet let v úterý překonala či dorovnala absolutní teplotní rekord. Vůbec nejtepleji bylo v Plzni-Bolevci, kde bylo naměřeno 41,5 stupně Celsia. Na dvanácti místech teploty přesáhly čtyřicetistupňovou hranici.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

VideoMusíme budovat to, k čemu jsme se v NATO zavázali, říká šéf Velitelství pro operace

„Musím uvést, že my jsme (Severoatlantická) aliance. To není, že nám NATO něco diktuje. My jako Česká republika jsme Aliance a musíme budovat schopnosti, ke kterým jsme se zavázali,“ sdělil v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem generálmajor Jaroslav Míka, který je od srpna novým šéfem Velitelství pro operace. Česká armáda má být podle Míky více doma než v zahraničí. „A ona také více doma je. Když se budeme kvantitativně bavit o počtech vojáků, které máme venku, tak politický mandát je zhruba dva tisíce vojáků, přičemž v současné době to číslo osciluje mezi pěti sty a sedmi sty vojáky. To záleží, jestli probíhá nějaká rotace. Takže je zcela zřejmé, že většina armády je doma a připravuje se na obranu České republiky,“ zdůraznil generálmajor, který v rozhovoru mluvil také o náboru vojáků či o situaci na Ukrajině.
před 13 hhodinami

Česko zažilo nejteplejší noc v historii měření

Česko zažilo nejteplejší noc v historii měření. V noci na stanici Bystřice pod Hostýnem teplota neklesla pod 27,9 stupně Celsia. To je posunutí rekordu z roku 2013 o skoro 0,7 stupně. Na řadě dalších míst byla tropická noc, kdy teplota neklesla pod 20 stupňů Celsia. Vlna veder pokračuje v Česku několik dní. V úterý přesáhla teplota na jihu Moravy až 40 stupňů. V Čechách se odpoledne objevily také silné bouřky.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Skončila lhůta pro podání kandidátních listin do obecních i senátních voleb

V úterý skončila lhůta pro podání kandidátních listin do říjnových obecních a senátních voleb. Strany, hnutí, jejich koalice či nezávislí kandidáti, kteří chtěli o místa na radnicích nebo v horní komoře Parlamentu letos usilovat, museli nominaci dodat příslušnému obecnímu úřadu nejpozději v 16:00.
před 16 hhodinami

VideoJak ustát stupňující se útoky od politiků i internetových trollů, popsala Barbora Loudová

Často se zabývá tématy, která v sobě nesou hodně emocí. Natáčí ale i s politiky, z nichž někteří ochotou odpovídat novinářům nijak neoplývají. Místo odpovědí pak někdy přichází útok překračující jakékoliv myslitelné meze slušnosti. Jak to vypadá, když politik poštve proti novinářkám své příznivce? Jak čelit útokům od představitelů veřejné moci? Také tomuto tématu se věnuje náš podcast. Jana Neumannová v něm tentokrát klade otázky reportérce Barboře Loudové. V našich podcastech běžně mluvíme o tématech reportáží. V této speciální letní sérii vám představíme reportéry, kteří pro vás kauzy a reportáže natáčejí.
před 18 hhodinami

VideoSečteno: Karlovarský kraj

Seriál Sečteno napříč republikou mapuje témata, která by mohla rezonovat v kampani před volbami do zastupitelstev obcí 9. a 10. října 2026. Ve úterý 4. srpna se věnoval Karlovarskému kraji.
před 18 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.