Pavlův projev v OSN někteří čeští politici chválí, jiní by ocenili větší konkrétnost

Někteří čeští politici oceňují projev prezidenta Petra Pavla na Valném shromáždění OSN (VS OSN), podle jiných ale mohl být konkrétnější. Například premiér Petr Fiala (ODS) řekl, že hlava státu vystihla zahraničněpolitické priority Česka, ať už šlo o Rusko, Čínu, nebo další výzvy. Předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) považuje za důležité, že prezident zcela jednoznačně odsoudil ruskou agresi. Podle místopředsedy sněmovního zahraničního výboru Jaroslava Bžocha (ANO) prezident Pavel zhodnotil situaci na Ukrajině a poukázal na bezpečnostní výzvy, nic zásadně nového ale nezaznělo.

Pavel během projevu před Valným shromážděním OSN v New Yorku prohlásil, že Ukrajina si zaslouží mír, který bude uzavřen za podmínek stanovených Kyjevem. Nesmí být ale založený na nespravedlivém kompromisu a jeho podobu nemůže diktovat Rusko coby agresor. Hlava státu také odsoudila vojenské aktivity Číny v Tchajwanském průlivu. Bezpečnost podle Pavla ohrožuje i postup Íránu a KLDR společně s jejich testy jaderných nebo mezikontinentálních balistických raket.

„Jsem rád, že má Česko po čase na Valném shromáždění OSN zastoupení na nejvyšší úrovni. Dlouhodobě pracuji na tom, aby nejvyšší představitelé státu mluvili v zahraničí jednotným hlasem, a jsem rád, že se to i díky pravidelné koordinaci daří. Pan prezident vystihl zahraničněpolitické priority naší země, ať už šlo o Rusko, Čínu, nebo další výzvy, kterým musíme čelit,“ prohlásil Fiala.

Pekarová Adamová projev rovněž zhodnotila pozitivně. „Především považuji za velice důležité, že prezident Pavel zcela jednoznačně odsoudil ruskou agresi na Ukrajině a na rozdíl od svého předchůdce, který ji označil za hotovou záležitost, apeloval na stažení ruských vojsk z celého území Ukrajiny v mezinárodně uznávaných hranicích,“ sdělila.

Nahrávám video

Ženíšek ocenil rozdíl v prezidentském vyjadřování

Podle předsedy sněmovního zahraničního výboru Marka Ženíška (TOP 09) jde po deseti a možná i více letech o obrovskou změnu, za kterou je vděčný. „Donedávna jsme na podobných fórech slýchávali od naší hlavy státu spíš to, že anexe Krymu je hotová věc. Dnes v noci ale prezident České republiky před celým světem jasně řekl, že Rusko se musí stáhnout z celého území Ukrajiny a jeho představitelé být potrestáni. Myslím, že ten rozdíl zaznamenali všichni,“ uvedl.

Bžoch poznamenal, že prezident zhodnotil situaci ohledně války na Ukrajině a poukázal i na další bezpečnostní výzvy. „Dle mého názoru je potřeba, aby takováto slova padala právě na půdě OSN, nicméně si nemyslím, že by v projevu zaznělo něco zásadně nového, co bychom již nevěděli,“ poznamenal.

Zároveň řekl, že OSN je dnes paralyzovaná, a to hlavně kvůli Radě bezpečnosti. „Bude potřeba hledat podporu hlavně u třetích zemí, aby se OSN mohla dát opět do pohybu,“ dodal Bžoch.

Jermanová by uvítala přesnější návrhy řešení

Podle místopředsedkyně sněmovního zahraničního výboru Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) Pavel zmínil všechny aspekty české zahraniční politiky. „Já bych přivítala konkrétnější návrhy řešení alespoň u tématu, jako je mír na Ukrajině nebo situace v Sahelu,“ poznamenala.

„Z úst prezidenta Pavla zazněl v projevu před Valným shromážděním OSN hlas rozumu a pravdy. Z Ruska se stala esence zla, a jak prezident přesně řekl, naším úkolem je zajistit, aby Kreml nemohl naplnit své imperiální ambice teď ani v budoucnu. Budeme Ukrajinu nadále podporovat,“ napsal na síti X předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pomník v Lidicích potřebuje opravu, chybí ale finance

Dominantou Památníku Lidice je už více než čtvrtstoletí sousoší dětí, které byly v souvislosti s vyhlazením Lidic nacisty zavražděny. Pomník je ale výrazně poničen vlivem počasí, sochy už dávno nevypadají tak, jak by měly. Potřeboval by rozsáhlou restaurátorskou péči, na tu ale památník nemá peníze.
před 1 hhodinou

VideoŘidiče čeká léto plné uzavírek. V Česku se staví a opravují stovky kilometrů silnic

V Česku se aktuálně staví a opravují stovky kilometrů dálnic, silnic i železnic. Rozsáhlé práce ale výrazně dopadají na provoz a řidiči se musí potýkat s kolonami, semafory i objížďkami na řadě hlavních tahů. Omezení komplikují dopravu například u rozestavěné D6, na křížení dálnic D1 a D2 v Brně, u budoucí D35 nebo na trase k polské hranici, kde vzniká poslední úsek D11. Další práce začnou během prázdnin, kdy se opravy na silnicích tradičně soustředí nejvíc.
před 1 hhodinou

Členové ODS se v otázce přijetí eura neshodnou

Místopředseda sněmovny a stínový ministr financí Jan Skopeček (ODS) je přesvědčen o tom, že zavedení eura má aktuálně víc nevýhod než výhod. Naopak podle místopředsedy ODS Pavla Drobila panují vhodné podmínky pro přijetí už delší dobu. Uvedl to s odkazem na stav českého průmyslu. Oba politici o tom debatovali na ideové konferenci ODS, kde zástupci strany prezentovali priority dalšího směřování.
před 4 hhodinami

VideoPolitické spektrum: Liberální aliance nezávislých občanů, ČSNS, Strana soukromníků ČR

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 13. června přijali Šimon Hlinovský (Liberální aliance nezávislých občanů), Michal Klusáček (Česká strana národně sociální) a Ladislav Linek (Strana soukromníků České republiky). Debatu moderovala Štěpánka Martanová.
před 7 hhodinami

Macinka: Vztahy s Čínou chceme normalizovat na úroveň ostatních evropských zemí

Vláda chce normalizovat vztahy s Čínou na úroveň ostatních evropských zemí, je to podstatné pro export českých firem. V pořadu televize Nova Za pět minut dvanáct to řekl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Je podle něj ale potřeba zachovávat vůči Číně obezřetnost. Nedávná cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan podle Macinky mohla být interpretována jako vyjádření podpory nezávislosti ostrova.
před 7 hhodinami

Husák odchází z generálního štábu na velitelství NATO v Německu, píše iRozhlas

Dosavadní šéf Ředitelství zahraničních aktivit Generálního štábu Armády ČR Jan Husák odchází na jedno z velitelství Severoatlantické aliance (NATO) v Německu. Informoval o tom server iRozhlas, podle kterého bude radit s koordinací aktivit velitelství. Přidá se tak k hrstce Čechů sloužících v nejvyšších strukturách NATO, uvedl iRozhlas. Při té příležitosti bude Husákovi, nyní plukovníkovi, propůjčena hodnost brigádního generála. V pondělí o tom podle serveru má jednat vláda.
před 9 hhodinami

Lidé si připomněli 84. výročí vyhlazení obce Lidice

Lidé si připomněli 84 let od vyhlazení obce Lidice nacisty. Tradičního kladení květinových darů na hrob lidických mužů se zúčastnilo i několik přeživších dětí z Lidic a desítky představitelů institucí, organizací a spolků, mimo jiné i ministryně financí Alena Schillerová (ANO) a předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Nacisté vesnici přepadli po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, ačkoli obec neměla s činem nic společného. Dne 10. června 1942 zastřelili 173 mužů, ženy odvezli do koncentračních táborů a většinu dětí zavraždili, nebo odvlekli na poněmčení.
před 11 hhodinami

Finský program proti šikaně pomáhá na více než stovce českých škol, připojí se další

Sto jedenáct českých škol už bojuje proti šikaně pomocí finského programu KiVa. Letos se k nim přidají přes dvě desítky dalších, uvedla organizace Schola Empirica, která KiVu v Česku koordinuje. Školy si od programu slibují zlepšení atmosféry i vztahů ve třídě mezi žáky. Finská metoda stojí na třech pilířích – prevenci, intervenci a monitorování. Rozšířila se už do téměř třiceti zemí světa.
před 11 hhodinami
Načítání...