Mír na Ukrajině nesmí diktovat Rusko, řekl Pavel v OSN. Kritizoval čínské manévry u Tchaj-wanu

Projev prezidenta Petra Pavla v OSN (zdroj: ČT24)

Prezident Petr Pavel v projevu před Valným shromážděním OSN odsoudil vojenské aktivity Číny v Tchajwanském průlivu. Bezpečnost podle něj ohrožuje i postup Íránu a KLDR a jejich testy jaderných a mezikontinentálních balistických raket. Pavel také zdůraznil, že Ukrajina si zaslouží mír, který bude uzavřen za podmínek stanovených Kyjevem. Klid zbraní nesmí být založený na nespravedlivém kompromisu a jeho podobu nemůže diktovat Rusko coby agresor, prohlásila hlava státu.

„Rozsáhlá ruská invaze na Ukrajinu představuje jasné porušení Charty OSN a mezinárodního práva, které jsme všichni slíbili ctít,“ řekl v úvodu svého vystoupení Pavel. „Rusko musí bezpodmínečně stáhnout všechna svá vojska z celého území Ukrajiny v rozsahu jejích mezinárodně uznávaných hranic. Vedoucí představitelé Ruska musí nést odpovědnost za zločin agrese vůči svému sousedovi,“ dodal.

„To, co si ukrajinský lid skutečně zaslouží, je mír. (…) A má-li být budoucí mír udržitelný, nemůže být založený na nespravedlivém kompromisu nebo na podmínkách vnucených dobyvatelem. A také nesmí ponechat Rusku naději, že jednou naplní své imperiální ambice. Musí se jednat o mír založený na podmínkách napadeného, a nikoliv agresora,“ uvedla hlava českého státu.

Následky ruské invaze pociťuje celý svět vzhledem k ohrožení potravinové bezpečnosti způsobené ruskou blokádou ukrajinských přístavů, prohlásil Pavel. 

Vlastní zkušenost s okupací

Prezident rovněž připomněl, že Česko má s vojenskou agresí Moskvy historickou zkušenost vzhledem k okupaci Československa sovětskou armádou po roce 1968. „Česko bude Ukrajinu v její oprávněné obraně podporovat tak dlouho, jak bude potřeba,“ zdůraznil ve svém anglicky předneseném vystoupení. Připomněl rovněž, že Česká republika pomáhá Kyjevu od začátku války, poskytuje zbraně, munici i humanitární pomoc a přijala obrovské množství ukrajinských uprchlíků.

„Hrozby, kterým čelíme, jsou globální a propojené. Kvůli Rusku a hrstce dalších zemí je dnes náš svět nebezpečnějším a drsnějším místem. Namísto toho, abychom rozvíjeli spolupráci v oblasti bezpečnosti, musíme budovat armády,“ konstatoval Pavel.

Český prezident v projevu hovořil i o dalších bezpečnostních hrozbách. „Vyjadřujeme ostrý nesouhlas s vojenskými aktivitami Číny, které zvyšují napětí v Tchajwanském průlivu, a s jejími nepřátelskými akcemi vůči partnerům v Jihočínském moři. Jakýkoli spor či názorový střet je třeba řešit mírovou cestou, případný ozbrojený konflikt v regionu by měl negativní důsledky pro celý svět,“ upozornil český prezident.

Obavy z vojenských pučů v Africe

Znepokojivá je podle něj i situace v Sahelu, kde několik zemí v poslední době zažilo vojenské puče. „Tento region je i nadále silně ohrožen četnými politickými, hospodářskými a klimatickými riziky,“ řekl prezident a varoval, že „některé země sice předstírají ochotu pomoci, ale ve skutečnosti se snaží vytvořit ekonomické a politické závislosti, které narušují dlouhodobou stabilitu a ovlivňují svobodnou vůli lidí prostřednictvím šíření lží a dezinformací“.

Pavel žádné konkrétní státy nejmenoval, nicméně je známo, že sféru vlivu se v poslední době snaží v Africe rozšiřovat zejména Rusko a Čína.

Prezident naopak ocenil snahu Izraele o normalizaci vztahů s arabskými sousedy a připomněl, že obrovským rizikem do budoucna je globální oteplování. „Změna klimatu ohrožuje naše životy, obživu, potravinovou bezpečnost, stabilitu, udržitelný rozvoj, prosperitu a v konečném důsledku i mír a bezpečnost,“ uvedl na závěr svého čtvrthodinového vystoupení Pavel.

Prezident Pavel v OSN odsoudil ruskou agresi (zdroj: ČT24)

Čeští politici vnímají projev veskrze pozitivně

„Oceňuji, že pan prezident v projevu zdůraznil, že svět nemůže před ruskou agresí zavírat oči, že bezpečnost na Ukrajině se promítá do bezpečnosti v Africe, Latinské Americe i Tichomoří. Jsem rád, že česká zahraniční politika opět mluví jednotným hlasem,“ komentoval slova hlavy státu český ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který je v New Yorku společně s prezidentem.

„Jsem rád, že má Česko po čase na Valném shromáždění OSN zastoupení na nejvyšší úrovni. Dlouhodobě pracuji na tom, aby nejvyšší představitelé státu mluvili v zahraničí jednotným hlasem a jsem rád, že se to i díky pravidelné koordinaci daří,“ uvedl premiér Petr Fiala (ODS). „Pan prezident vystihl zahraničněpolitické priority naší země, ať už šlo o Rusko, Čínu nebo další výzvy, kterým musíme čelit,“ dodal.

„Především považuji za velice důležité, že prezident Pavel zcela jednoznačně odsoudil ruskou agresi na Ukrajině a na rozdíl od svého předchůdce, který ji označil za hotovou záležitost, apeloval na stažení ruských vojsk z celého území Ukrajiny v mezinárodně uznávaných hranicích,“ poznamenala předsedkyně sněmovny a TOP 09 Pekarová Adamová.

Předseda sněmovního zahraničního výboru Marek Ženíšek (TOP 09) ocenil změnu v prezidentských projevech na fórech podobných Valnému shromáždění OSN. Podle místopředsedy výboru Jaroslava Bžocha (ANO) prezident Pavel zhodnotil situaci na Ukrajině a poukázal na bezpečnostní výzvy například v Africe, nic zásadně nového ale nezaznělo.

„Projev byl komplexní, zahrnoval celou řadu důležitých témat a také pomyslné přihlášení České republiky k zodpovědnosti za řešení těchto problémů. V projevu byla řada odkazů na ukrajinské hodnocení situace a přihlášení se k podpoře Ukrajiny. Vnímám to jako velmi důležité další místo, kde se o těchto věcech diskutuje,“ hodnotí Pavlův projev v OSN analytik Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky.

Čtvrt hodiny trvající projev pronesl Pavel před Valným shromážděním OSN (VS OSN) jako první český prezident od roku 2017, kdy na tomto fóru vystoupil jeho předchůdce Miloš Zeman. V následujících letech Česko na VS OSN zastupoval buď premiér, nebo ministři zahraničí.

Scholz: Putin může válku ukončit jediným pokynem

I v projevech dalších politiků výrazně rezonovalo téma války na Ukrajině. „Ruská agrese způsobila obrovskou bolest nejen na Ukrajině, ale na celém světě,“ prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. „Ruský prezident může kdykoliv ukončit válku jediným pokynem,“ míní. Podle něj to Moskva udělá, když pochopí, že státy OSN jsou pevné ve svých postojích a hodnotách. 

Ukrajina podle německého kancléře potřebuje správné řešení, které by ukončilo ruskou válku. Podle něj je nutné se vyvarovat těch řešení, která mají slovo mír pouze v názvu. „Mír bez svobody se nazývá útlak, mír bez spravedlnosti je diktatura,“ řekl Scholz. Podle kancléře si Německo uvědomuje význam mezinárodní spolupráce. „Naše svoboda, demokracie a prosperita jsou hluboce propojené s blahobytem Evropy a světa,“ zdůraznil. 

Duda přirovnal Ukrajinu k „tonoucímu muži“

Polský prezident Andrzej Duda v OSN hájil rozhodnutí Varšavy uvalit jednostranná omezení na dovoz ukrajinských zemědělských produktů, které Kyjev napadl u Světové obchodní organizace (WTO).

Prezident přirovnal Ukrajinu k tonoucímu muži a vysvětlil, že „každý, kdo se někdy podílel na záchraně tonoucího, ví, že je to neuvěřitelně nebezpečné, protože vás (dotyčný) může stáhnout do hlubin“.

„Musíme jednat, abychom se ochránili před tím, aby nám tonoucí muž způsobil škodu, protože pokud nám tonoucí způsobí škodu a utopí nás, nedostane žádnou pomoc,“ řekl Duda. „Musíme se tedy starat o své vlastní zájmy a budeme to dělat efektivně a rozhodně,“ podotkl prezident.

Ukrajinský prezident Volodomyr Zelenskyj v OSN obvinil Rusko z genocidy. Jeho manželka Olena Zelenská se obrátila na generálního tajemníka OSN Antónia Guterrese a organizaci OSN jako celek, aby pomohli dostat děti unesené Rusy z okupovaných území zpět na Ukrajinu.

Podle Zelenské se to týká 19 500 dětí. „A to jsou pouze případy, o kterých víme s jistotou, protože se zdá, že takových dětí mohou být statisíce,“ prohlásila. Připomněla, že úřad generálního prokurátora zaznamenal 231 případů sexuálního násilí spáchaného ruskou armádou na civilistech, včetně 13 dětí.

Načítání...