TÉMA

Afrika

Afričtí tučňáci mohou do pár let vyhynout. Vědci nastínili, jak je zachránit

Tučňákům, kteří se adaptovali na život v Africe, hrozí vyhynutí. Ohrožuje je lidská činnost i změny klimatu, a tak se biologové pokoušejí najít cestu, jak dát tomuto druhu naději i do budoucna.
před 30 mminutami|

Dědictví předků žije v tuniském mlýně na olivy

V tuniském městě Tebourba udržuje Abdaziz Misfare živou tradici svých předků – výrobu olivového oleje v tradičním mlýně s masivními kamennými mlýnky. „Jsou to stroje našich předků, které zpracovávají olivy stejně jako před kolonizací Tuniska,“ říká Misfare. Každý krok procesu, od drcení oliv po ruční separaci oleje od vody, zachovává přírodní kvality produktu i spojení s historií. Dokonce i zbytky z lisování nacházejí využití – pasta jde do výroby mýdla a odpadní voda slouží jako přírodní hnojivo. Tunisko, jeden z předních světových vývozců olivového oleje, nyní zažívá rekordní růst poptávky i cen.
19. 11. 2024|

Malárie se stává odolnější vůči základnímu léku

Lékaři poprvé narazili v Africe na případy, kdy malárie odolává léku artemisininu u dětí s vážným onemocněním. Je to problém především proto, že právě toto léčivo je tím hlavním v boji proti smrtící nemoci.
19. 11. 2024|

Opomíjenou brutální válku tiše přiživují Emiráty i Rusko

Krvavý konflikt v Súdánu trvá už rok a půl. Boje doprovází nebývalé sexuální a etnické násilí, hladomor a masivní vysídlování, varuje OSN. O moc nad africkým státem je svádí armáda s polovojenskými Jednotkami rychlé podpory (RSF). Podle analytika Jana Havlíčka existují důkazy o genocidě v Dárfúru, kde se RSF snaží o „systematickou likvidaci“ nearabských obyvatel. Do války tiše zasahují i Emiráty, Egypt, Saúdská Arábie či Rusko. Rada bezpečnosti OSN se zatím nezmohla na víc než výzvy k příměří a uvalení sankcí na dva generály.
15. 11. 2024|

Arcibiskup z Canterbury rezignuje kvůli zatajování zneužívání

Arcibiskup z Canterbury a hlava anglikánské církve Justin Welby oznámil, že odstoupí. S odkazem na jeho vyjádření o tom informovala agentura Reuters. Welby čelil výzvám k rezignaci od minulého týdne, kdy vyšlo najevo, že zatajoval informace o zneužívání mladých mužů a chlapců.
12. 11. 2024Aktualizováno12. 11. 2024|

Afričtí červi hodují na polystyrenu. Mohli by řešit problém s odpadem

Každý den skončí ve světových oceánech, řekách a jezerech přes dva tisíce nákladních aut plně naložených plastovým odpadem. Za rok do vodních ekosystémů unikne asi 19 až 23 milionů tun. Zdaleka největší problém to představuje v zemích globálního jihu, které nemají prostředky umělohmotné znečištění řešit. Vědci teď našli, do značné míry náhodou, cestu ke zlepšení.
12. 11. 2024|

Do Česka proudí opět ropa z Norska či Iráku. Experti ji míchají, aby se blížila ruské

Po letech začíná do Česka zase proudit ropa z Norska, Saúdské Arábie nebo Iráku. Dodávky z Ruska mají definitivně skončit příští rok. Momentálně tuzemské rafinérie odebírají surovinu z dvanácti zemí.
8. 11. 2024|

„Jsem hrdý na naše demokratické procesy.“ Botswanský prezident uznal volební porážku

Botswanská demokratická strana (BDP) poprvé od získání nezávislosti na Velké Británii v roce 1966 prohrála parlamentní volby, uvádí zpravodajský server BBC s odkazem na průběžné výsledky. Debakl už připustil prezident Mokgweetsi Masisi, který slíbil, že odstoupí. Jihoafrická země je „oázou“ demokracie na kontinentu, v posledních letech ji však začaly tížit ekonomické potíže včetně vysoké nezaměstnanosti spojené s poklesem zájmu o diamanty.
1. 11. 2024Aktualizováno1. 11. 2024|

V chráněných oblastech příroda trpí víc než jinde

Pokles biologické rozmanitosti je rychlejší v chráněných oblastech než mimo ně. Vyplývá to z výzkumu vědců z Přírodopisného muzea v Londýně (NHM), který je podle nich varovným signálem pro vedoucí představitele světové ekologické scény, kteří se sešli na konferenci OSN o biodiverzitě COP 16 v kolumbijském Cali.
25. 10. 2024|

Sporné volby v Mosambiku vyústily v protesty

Mosambická vládnoucí strana Frelimo během celostátních voleb obhájila svou půl století trvající kontrolu nad jihoafrickým státem. Zároveň se prezidentského postu ujal její kandidát Daniel Chapo, který porazil svého vyzyvatele, když získal údajně 71 procent hlasů. Pozorovatelé z mise EU v Mosambiku však zaznamenali nesrovnalosti během sčítání výsledků, včetně jejich pozměňování. Příznivci opoziční strany Podemos se vydali protestovat do ulic, kde se střetávají se státními bezpečnostními složkami.
25. 10. 2024|

Boj proti nelegální migraci má absolutní prioritu, shodli se Fico, Orbán a Vučić

Boj proti nelegální migraci má pro Slovensko, Maďarsko a Srbsko absolutní prioritu, zásadní je pro ně ochrana vnějších hranic Evropské unie (EU). Společné stanovisko sdělil po setkání se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem a maďarským premiérem Viktorem Orbánem šéf slovenské vlády Robert Fico.
22. 10. 2024|

Kamerunský prezident zmizel, úřady zakázaly debaty o jeho zdraví

Úřady v Kamerunu učinily přítrž všem spekulacím o zdravotním stavu jedenadevadesátiletého prezidenta Paula Biyy. Jakékoliv veřejné debaty na toto téma tamní ministr vnitra postavil mimo zákon s tím, že jde o otázku národní bezpečnosti. Spekulace o Biyově nemoci se v médiích vyrojily poté, co se dlouho neobjevoval na veřejnosti.
19. 10. 2024|

Samci sarančat chrání samice jako živé slunečníky. Vědci toho chtějí využít

Američtí přírodovědci pozorovali na mexicko-americkém pomezí zvláštní jev: samci sarančat pustinných se vrhají na samice, které během denního vedra kladou vajíčka. Podle biologů tak vytvářejí umělý stín, který má samice při vyčerpávající aktivitě ochránit.
15. 10. 2024|

Ruská agrese vedla k narušování lidských práv jinde, řekl Pavel na Foru 2000

Ruská agrese na Ukrajině vedla k nárůstu narušování lidských práv v dalších zemích, byla inspirací pro ty, kteří nerespektují ostatní. V pondělním projevu na konferenci Forum 2000 v Praze to řekl prezident Petr Pavel. Hlavní globální síly, zejména Čína, by podle něj měly využít své postavení k propagaci míru a mezinárodní spolupráce.
14. 10. 2024Aktualizováno14. 10. 2024|

Soudy dokážou razit vlastní linii, řekl Landovský k zvyšování platů politiků

Bývalý velvyslanec při NATO Jakub Landovský ocenil vymezení se Ústavního soudu (ÚS) vůči argumentaci vlády, že zvýšení platů politiků je navázané na rozhodnutí ÚS o výdělcích soudců. Dochází k vyjasňování pravomocí, řekl Landovský v pořadu Otázky Václava Moravce. Dalšími hosty byli ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) a předsedkyně KSČM a europoslankyně za koalici Stačilo! Kateřina Konečná. Diskuze se dotkla i migrace, polského předsednictví v Radě Evropské unie nebo změn ve vládě.
13. 10. 2024|

Drahá čokoláda i neúroda ořechů. Vánoční cukroví letos podraží

Vánoční cukroví bude letos ve většině pekáren a cukráren oproti předchozím letům dražší, a to hlavně kvůli nárůstu cen čokolády, ořechů nebo másla. Vyplývá to z informací, které České televizi poskytl Svaz pekařů a cukrářů v ČR a oslovené pekárny a cukrárny. Zdražení čokolády způsobila špatná úroda kakaa v západní Africe, na cenách ořechů se projeví zase jarní mrazy, kvůli kterým letos Česko zažívá podprůměrnou sklizeň. Pekaři a cukráři napříč republikou již přijímají první objednávky na vánoční mlsání.
13. 10. 2024|

Archeologové našli pod saharským pískem pět tisíc let staré sídliště

V oblasti Vádí Baht nedaleko marockého hlavního města Rabatu našel mezinárodní tým archeologů rozsáhlý zemědělský komplex starý pět tisíc let. Místo sloužilo k produkci a skladování jídla pro velké množství lidí. Jeho objevení dokazuje užší kontakty mezi africkým a evropským kontinentem, než se předpokládalo, napsal francouzský deník Le Monde.
30. 9. 2024|

Ve Rwandě začala první očkovací kampaň proti mpox v Africe

Ve Rwandě od úterý naočkovali několik set lidí proti mpox v rámci první očkovací kampaně proti tomuto virovému onemocnění v Africe, uvedla agentura AFP. Rwanda už podle agentury AP obdržela tisíc dávek vakcíny od Nigérie na základě dohody mezi oběma zeměmi. Statisíce vakcín ze zahraničí plánují od října podávat v nejpostiženější oblasti na africkém kontinentě, sousedním Kongu.
20. 9. 2024|

Síkela bude eurokomisařem pro mezinárodní partnerství

Český ministr průmyslu Jozef Síkela (STAN) má být nově komisařem pro mezinárodní partnerství. Personální složení nové Evropské komise v úterý ve Štrasburku oznámila její předsedkyně Ursula von der Leyenová. Evropská unie je nejštědřejším donorem rozvojové pomoci na světě, i díky tomu dostane Síkela největší generální ředitelství v Komisi, které zaměstnává tři tisíce lidí a podle von der Leyenové pracuje se třemi sty miliardami eur (7,5 bilionu korun). Sněmovní opozice považuje post za bezvýznamný a zbytečný.
17. 9. 2024Aktualizováno17. 9. 2024|

Konkurzní správce měl poslat miliony do Afriky na zhodnocení, nikdo už je neviděl

Policisté obvinili bývalého konkurzního správce textilky Tiba ve Dvoře Králové nad Labem Stanislava Kuželu ze zpronevěry a porušení povinností při správě cizího majetku. Podle kriminalistů měl víc než 65 milionů korun z konkurzní podstaty použít bez souhlasu soudu a věřitelů k nedovolené obchodní transakci v zahraničí. Peníze z ní dosud nikdo nedopátral.
10. 9. 2024|

Putin láká „globální Jih“ na nový svět, Kyjev s morálkou pohořel

Ruská agrese na Ukrajině prohloubila propast mezi Západem a „globálním Jihem“. Kreml sází na frustraci rozvíjejících se zemí, jimž slibuje posílení ekonomik i nový světový řád, ve kterém už nebudou upozaděny. Kyjev argumentuje dopady války na potravinovou bezpečnost a hraje na morální notu. Nedaří se mu ale získat na svou stranu klíčové hráče, jako je Indie či Jižní Afrika. Většina „globálního Jihu“ navíc odmítá sankce a částečně brzdí snahy o využití zabavených ruských aktiv na odškodnění pro Ukrajince. Země se totiž obávají zhoršení vztahů s Kremlem i nastavení precedentu, který by se mohl v budoucnu týkat i jich, píše Evropejska pravda.
9. 9. 2024Aktualizováno9. 9. 2024|

Hyeny proti levhartům. V souboji predátorů vítězí nečekaně ten slabší

Je silnější levhart, nebo hyena? Vědci z Kodaňské univerzity to podrobně zkoumali v rozsáhlé východoafrické přírodní oblasti obklopené venkovskými sídly. A zjistili něco překvapivého – přítomnost lidí má na vztahy mezi těmito druhy velkých predátorů zásadní vliv, přičemž hyenám dává nad jinak silnějšími levharty zásadní výhodu.
9. 9. 2024|

Italská pobřežní stráž při dramatické akci zachránila sedm lidí, 21 dalších se pohřešuje

U italského ostrova Lampedusa ztroskotal člun s migranty. Sedm Syřanů se na poslední chvíli podařilo zachránit, jednadvacet lidí včetně tří dětí se ale pohřešuje. Podle výpovědí loď vyrazila v neděli od libyjských břehů a už po prvním dni plavby začala klesat pod hladinu. Italská pobřežní stráž nyní zveřejnila záběry z dramatické záchranné akce.
5. 9. 2024|

Si Ťin-pching Africe výměnou za vliv slíbil desítky miliard dolarů

Čínský vůdce Si Ťin-pching se na čínsko-africkém summitu v Pekingu před představiteli více než padesáti afrických států zavázal, že jeho země v příštích třech letech poskytne Africe finanční prostředky ve výši padesáti miliard dolarů (1,13 bilionu korun), bude pokračovat v investicích do infrastruktury a pomůže vytvořit na kontinentu milion pracovních míst. Experti však poukazují na to, že největší výhody z této spolupráce leží na straně asijské země a zatímco západní vliv na kontinentu upadá, míří Afrika do područí autoritářských režimů Ruska a Číny.
5. 9. 2024Aktualizováno5. 9. 2024|