Dotace na bydlení po tornádu se o dary snižovat nebude, navrhne po kritice Dostálová

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) na středečním mimořádném jednání vlády navrhne úpravu nařízení, podle kterého se mají dary z veřejných sbírek odečítat ze státní dotace pro lidi zasažené bouří a tornádem na jižní Moravě. Napsala to na Twitteru. Snižování dotace o dary vzbudilo kritiku. Opoziční politici kritizují také snížení dotace o náhrady od pojišťoven, které lidé dostanou. U nich se změna pravidel nechystá, řekl David Hořínek z odboru komunikace ministerstva pro místní rozvoj. Ke státní podpoře lidem po tornádu bude chtít ODS zařadit mimořádný bod na středeční schůzi sněmovny.

Podle dosud platných podmínek dotace schválených vládou se podpora pro lidi, jejichž majetek bouře zasáhla, vypočítává jako rozdíl mezi náklady na obnovu nebo pořízení bydlení, výší vyplaceného pojistného plnění, výší jiné podpory státu a příjmem z veřejné sbírky.

„Spornou větu o darech z pravidel vyjmeme. Úředníci to mysleli dobře, ale je to nesmysl, vyvolává to jen nejasnosti,“ uvedla Dostálová. V dalším vyjádření na Twitteru formulaci pravidel označila za nešťastnou. „Proto jsem se rozhodla, že navrhnu vládě vypuštění, aby měli lidé jasno a nebáli se. Dary se z dotace odečítat nebudou!“ doplnila ministryně. V nedělním vyjádření na Twitteru Dostálová radila, aby lidé dary ze sbírek využívali na jiné věci než bydlení, třeba vybavení domácnosti, nábytek nebo auto.

Dostálová uvedla, že její ministerstvo nikdy nemělo v úmyslu krátit pomoc státu o veřejné dary. Úřednická formulace podmínek podpory měla podle ministryně technicky usnadnit dodržování pravidel, cílem bylo zabránit proplacení jednoho nákladu dvakrát a předejít problémům, které by žadatelům mohly nastat. „Máte moje slovo, že k žádnému krácení dotace nedojde,“ vzkázala Dostálová lidem ze zasažených obcí.

Podle ministryně bude ve středu ráno mimořádně jednat vláda. „Hlavním bodem bude program Živel a úprava formulace nařízení vlády tak, aby občané nebyli v nejistotě, že se jim zkrátí dotace o dary z veřejných sbírek,“ uvedla na Twitteru.

Lidé z oblastí, kterými ve čtvrtek 24. června prošla ničivá bouře, mohou na rekonstrukci nebo pořízení nového obydlí získat od státu dotaci až dva miliony korun a až třímilionový úvěr s jednoprocentním úrokem. Žádosti o peníze z programu Živel v zasažených obcích na Hodonínsku a Břeclavsku od pátku do úterý přijímá mobilní tým úředníků Státního fondu podpory investic (SFPI). Úředníci působí také v obci Stebno na Lounsku, kterou bouře zasáhla ve stejný den.

Opozice: Za nastavení podmínek může vláda, ne úředníci

Dostálovou za situaci kolem darů, pojištění a státní podpory kritizují opoziční politici. ODS uvedla, že nesouhlasí s tím, aby se od státní pomoci odečítaly dary z veřejných sbírek ani náhrady od pojišťoven.

„Proto budeme chtít na zítřejší (středeční) schůzi Poslanecké sněmovny zařadit jako první bod právě toto téma a dary a dotace pro obyvatele jižní Moravy objasnit,“ uvedl předseda občanských demokratů Petr Fiala. Podle šéfa poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury šlo o drzý pokus o znárodnění finančních sbírek. Vláda trestá pojištěné, dodal.

„Kompetentní ministr se neschovává za úředníky!! Předkladatelem je člen vlády, ministr, a nikoliv úředníci!! Je ostudou vlády, že něco tak neuvěřitelného schválila,“ napsal naTwitteru předseda lidovců Marian Jurečka. Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové vláda nastavila podmínky pomoci tak, že kdo byl zodpovědný a platil si pojištění, je na tom hůř než nepojištěný. „Výmluvy ministrů na úředníky neobstojí. Oni nesou zodpovědnost,“ uvedla na Twitteru.

Krácení státní podpory o peníze z pojištění čelilo kritice už před schválením programu Živel vládou. Třeba starostka tornádem zasažené obce Hrušky Jana Filipovičová (KDU-ČSL) vyslovila obavu, že plátci pojistek se po této zkušenosti rozhodnou se do budoucna dál nepojišťovat.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) původně snížení dotace o peníze z pojištění hájila s vysvětlením, že nelze škody kompenzovat dvakrát. Pak ale na Twitteru oznámila, že výše podpory bude pro všechny stejná a musí zůstat pravidlem, že mít uzavřenou pojistku se vyplatí. Den poté vláda schválila podmínky dotace s odečítáním darů a vyplaceného pojistného.

Z veřejných sbírek mohou například lidé s demoličním výměrem na dům v tornádem zasažené části jižní Moravy získat 250 tisíc korun od Českého červeného kříže (ČČK). Částky od 50 tisíc do 300 tisíc korun rozděluje postiženým domácnostem v první vlně Diecézní charita Brno. Organizace Člověk v tísni odhaduje, že tornádo silně zasáhlo asi šestnáct set domácností na Břeclavsku a Hodonínsku. Statici zatím určili k demolici více než 180 domů. Oblastí prošlo podle meteorologů tornádo druhé nejsilnější kategorie s rychlostí větru až přes tři sta kilometrů v hodině.

Zlepšení dopravního spojení od středy

Zasažené obce budou mít od středy lepší dopravní spojení. Vlaky mezi Břeclaví a Hodonínem začnou jezdit v pravidelných intervalech. Rozšíří se také provoz autobusových linek, nadále však nemohou obsluhovat některé zastávky v nejvíce zasažených částech obcí. O změnách informovala na svém webu společnost Kordis, která provozuje Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje (IDS JMK).

Tornádo poničilo také důležitou železniční trať mezi Břeclaví a Hodonínem, provoz se na ni vracel postupně. Kromě rozšíření provozu vlaků S9 a R13 platí od středy další novinka. Cestující s jízdenkami IDS JMK mezi Starým Městem, Moravským Pískem a Brnem mohou dočasně v Břeclavi přestoupit i na vlaky EuroCity a railjet a dojet s nimi do Brna. Pro cestu jen z Břeclavi do Brna tato výhoda neplatí.

Autobusová linka 572 od středy obnoví provoz v celé trase Břeclav–Hodonín, ale s dílčími omezeními. V Moravské Nové Vsi obslouží jen zastávku Křižovatka ve Školní ulici. V Mikulčicích zastaví jen v Moravské ulici u hřbitova, kde vznikla dočasná zastávka.

Linka 573 bude opět jezdit v celé trase Břeclav–Prušánky. V Moravské Nové Vsi nezastaví u železniční stanice. Zastávka Křižovatka je pro linku 573 přesunuta na Dolní ulici.