TÉMA

Tornádo

Lidé zasažení tornádem by uvítali lepší komunikaci

Lidé zasažení tornádem na jihu Moravy před třemi lety podle studie nejvíce ocenili práci záchranných složek, uvítali by ale zlepšení komunikace. Jednu z klíčovou rolí sehráli dobrovolníci. Tornádo zasáhlo jih Moravy v červnu 2021.
24. 6. 2024|

Tři roky po ničivém tornádu na jižní Moravě ještě pokračují opravy

Před třemi lety zasáhlo obce na jihu Moravy ničivé tornádo. Přírodní katastrofa vzala životy šesti lidem, zanechala za sebou stovky zraněných a zničila zhruba šestnáct set budov. Většina domů je už opravená, na obecním majetku ale i po třech letech od katastrofy dělníci stále pracují, například v Moravské Nové Vsi, kde dávají dohromady zničenou budovu radnice. Celkové škody podle odhadů vystoupaly na šestnáct miliard korun
23. 6. 2024|

Ve třech amerických státech si tornáda vyžádala několik obětí

Prudké bouře a tornáda v noci na neděli zasáhla americké státy Texas, Arkansas či Oklahoma. Nepříznivé počasí si podle agentury AP vyžádalo nejméně patnáct mrtvých, další lidé skončili v nemocnicích, řada rodin přišla o střechu nad hlavou. Bouře připravily desítky tisíc lidí o elektrický proud.
26. 5. 2024Aktualizováno26. 5. 2024, 23:15|

Ničivé tornádo se prohnalo městem v americké Iowě

Čtyři lidé zahynuli a nejméně pětatřicet jich bylo zraněno následkem tornáda, které se prohnalo městem Greenfield v americké Iowě. Počet obětí oznámil iowský úřad pro veřejnou bezpečnost poté, co záchranné týmy dokončily prohledání trosek, jenž po sobě tornádo zanechalo. Mezi poškozenými budovami v Greenfieldu byla i nemocnice, což donutilo úřady vytvořit provizorní středisko lékařské péče a část zraněných poslat do jiných zařízení. Guvernérka Kim Reynoldsová v reakci na katastrofu přislíbila rychlé vyjednání pomoci.
24. 5. 2024|

Ve Valtířově na Ústecku se vyskytlo slabé tornádo. V neděli projdou celou republikou bouřky

Český hydrometeorologický ústav varoval před silnými bouřkami, které v neděli projdou Českem. Už v sobotu odpoledne zasáhly hlavně jižní Moravu. Bouřky mohou doprovodit intenzivní srážky a kroupy. V sobotu v podvečer meteorologové informovali, že osadu Valtířov na Ústecku zasáhlo slabé tornádo.
18. 5. 2024Aktualizováno18. 5. 2024, 20:39|

Michigan se vzpamatovává z trojice tornád. Varování platí i v dalších amerických státech

Obyvatelé amerického státu Michigan pokračují v odstraňování škod poté, co oblast zasáhla tři tornáda. V několika městech poničila desítky domů. Víc než desítka lidí utrpěla zranění, tisíce domácností zůstaly bez proudu. Přívalové deště, silné krupobití a ničivá tornáda zasáhly v předchozích dnech i další části Spojených států. Dva mrtvé si vyžádaly v Tennessee a jednu oběť v Severní Karolíně. Meteorologové varují, že vlna nebezpečných bouří by mohla ve čtvrtek projít některými částmi jihu USA.
9. 5. 2024Aktualizováno9. 5. 2024, 12:14|

Na jihu Čech se objevil větrný vír. Není jasné, zda šlo o tornádo, meteorologové zjišťují detaily

Na Českobudějovicku se v souvislosti s bouřemi v pondělí odpoledne objevil větrný vír. Zřejmě se jednalo o takzvané gustnado, ale meteorologové nevylučují, že mohlo jít i o tornádo. Termínem gustnado se označuje krátkodobý větrný vír, který ale nemá takovou sílu jako tornádo. Jev se vyskytl v oblasti Adamova a Hůr, sdělila Eva Houbová z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
7. 5. 2024|

„Tornádová alej“ hlásí rekordní počet varování. Větrné víry letos v USA páchají velké škody

Ve Spojených státech na mnoha místech vrcholí tornádová sezona. Proč právě Velké pláně tento ničivý meteorologický fenomén tolik přitahují? A jak vlastně tornáda vznikají?
6. 5. 2024|

Oklahomu devastovala tornáda. Zemřeli čtyři lidé

Série tornád, která od sobotního večera zasáhla Oklahomu, si vyžádala nejméně čtyři mrtvé, uvedl guvernér tohoto amerického státu Kevin Stitt. Nepříznivým počasím jsou zasaženy i okolní státy. Výstraha před tornády se v neděli týkala sedmi milionů Američanů, píše agentura Reuters.
28. 4. 2024|

Tornádo poničilo předměstí Omahy v Nebrasce

Přes osmdesát tornád se od pátku přehnalo pěti americkými státy. Nejhůře postižené jsou Nebraska a Iowa. I přes rozsáhlé škody a množství zraněných úřady zatím nezaznamenaly žádné oběti. Podle meteorologů se mohou krupobití a tornáda opakovat i během víkendu.
27. 4. 2024|

Podvodník po tornádu z dotací čerpal miliony, o náhradě škody se rozhodne v civilním řízení

O náhradě škody a nemajetkové újmě pro poškozené v případě podvodu s falešnými fakturami, které po tornádu inkasoval už dříve odsouzený Michal Štrasmajr, se rozhodne v civilním řízení. Rozhodl o tom ve čtvrtek Krajský soud v Brně, když zamítl odvolání žalobce i poškozených. Muž několika rodinám sliboval postavení domu, což se ale nestalo. Soud v Břeclavi mu v minulosti pro dotační podvod uložil trest čtyři roky vězení. O výši náhrady škody a nemajetkové újmě ale nerozhodl.
16. 11. 2023|

Silná tornáda zpustošila stovky domů na východě Číny. Zemřelo deset lidí

Východočínskou provincií Ťiang-su se v úterý prohnala dvě tornáda. Zemřelo deset lidí, další čtyři utrpěli vážná zranění. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bilanci, kterou zveřejnila čínská státní média. Živel zničil či poškodil stovky domů a úrodu.
20. 9. 2023Aktualizováno20. 9. 2023, 11:53|

Tornádem zasažený domov pro seniory v Hodoníně chátrá přes dva roky. Oprava začne na jaře

Rekonstrukce hodonínského S-centra, které předloni poničilo tornádo, začne příští rok na jaře. Klienti by se tam pak měli vrátit v roce 2026. Jak má domov pro seniory vypadat, představilo starostům okolních obcí vedení Jihomoravského kraje. Původně se plánovalo, že se budova zdemoluje, kvůli tomuto záměru a nejasnostem v hospodaření pak padlo i trestní oznámení, které však policie odložila. Pochybení v evidenci majetku ale potvrdil i výsledek krajského auditu.
30. 8. 2023|

Koupaliště na Slovensku zdevastovala větrná smršť, rakouské Alpy zasáhla místy stoletá voda

Evropa čelí extrémnímu počasí. Na jihu Slovenska větrná smršť poničila oblíbené termální koupaliště Podhájska. Převrátila i karavan, ve kterém podle médií byla rodina z Česka se dvěma malými dětmi, jedno z nich skončilo s otřesem mozku v nemocnici. Podle meteorologů se ale tornádo nepotvrdilo – šlo o takzvaný downburst, který vzniká ze silného sestupného proudu bouře či bouřkového systému. Rakousko pak zasáhly ničivé bleskové povodně.
30. 8. 2023Aktualizováno30. 8. 2023, 14:46|

Na Rychnovsku se odpoledne objevilo slabé tornádo, potvrdili meteorologové

Na Rychnovsku se ve středu odpoledne objevilo slabé tornádo, potvrdil Český hydrometeorologický ústav. Vzdušný vír podle hasičů poškodil v okrajové části Rychnova nad Kněžnou několik domů a způsobil menší škody. Zasáhl okrajovou městskou část Lokot, nikoho nezranil, uvedli hasiči na sociální síti X (dříve Twitter). Nezisková organizace Czech Thunderstorm Research Association (CTRA) na Facebooku uveřejnila video od svědků události. Středeční tornádo bylo podle Českého hydrometeorologického ústavu deváté letošní v Česku, čtvrté za poslední čtyři dny.
9. 8. 2023|

Že by byla v Česku tornáda častěji než dřív, nelze říct, ale více si jich všímáme, uvedl Adamovský z ČHMÚ

Tornád si nyní více všímáme, ale nemůžeme potvrdit, že by jich bylo více než v minulosti, uvedl vedoucí konvektivní skupiny Českého hydrometeorologického ústavu Martin Adamovský. Podle něj nelze říci, že by zde byla souvislost s klimatickou změnou. Podotkl, že výrazně společnost začala tyto jevy sledovat po ničivém tornádu, které zasáhlo jižní Moravu v létě roku 2021.
9. 8. 2023|

U Fryštáku na Zlínsku se asi objevilo slabé tornádo

U Fryštáku na Zlínsku se v pondělí večer zřejmě vyskytlo slabé tornádo. Meteorologové na místě dělají terénní průzkum. Škody však byly minimální, podle starosty města Pavla Gálíka (nestr.) nikdo o pomoc nepožádal. Na místě nezasahovali ani hasiči. Na výskyt možného tornáda lidé upozornili na Facebooku. V posledních dnech se tornádo v Česku vyskytlo také na Ústecku, Poděbradsku a Nymbursku.
8. 8. 2023|

Chladno a deštivo vystřídá oteplení. Meteorologové potvrdili slabší tornádo

Začátek tohoto týdne bude v Česku chladný a deštivý s teplotami většinou pod dvacet stupňů Celsia. O víkendu se ale zřejmě oteplí až na 28 stupňů. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Chladno potrvá asi do středy a od čtvrtka se má postupně oteplovat. Skoro po celý týden bude asi oblačno až polojasno. Bez srážek by měl být jen pátek. Po oteplení na přelomu tohoto a následujícího týdne budou teploty ve zbytku srpna postupně klesat, vyplývá z měsíčního výhledu ČHMÚ. Méně srážek, než je obvyklé, meteorologové čekají v příštím týdnu.
7. 8. 2023Aktualizováno7. 8. 2023, 18:27|

Americká ulička tornád se přesouvá. Meteorologové zatím nevědí proč

Američané byli po generace zvyklí na „tornádovou uličku“ – oblast, kudy se každý rok proženou silná tornáda. Jenže v poslední době se chování těchto větrných vírů mění a pronikají do oblastí, kde před nimi bylo doposud bezpečno.
4. 7. 2023|

Silné bouřky v Německu omezily vlakovou dopravu na několika místech

Po silných bouřkách, které se ve čtvrtek a v noci na pátek přehnaly přes Německo, byla omezena vlaková doprava mezi Berlínem a Hamburkem i na dalších tratích. Německá meteorologická služba (DWD) varovala před silnými dešti na severozápadě země a také v Dolním Sasku až Durynsku. Plné ruce práce měli hasiči v hesenském Kasselu a mimo jiné i v Severním Porýní – Vestfálsku či Bavorsku, odkud lidé na internetu sdílejí fotografie krup o velikosti golfových míčků. Situace se postupně zlepšuje a v noci se bouřky přesunou do Polska.
23. 6. 2023Aktualizováno23. 6. 2023, 15:13|

Bouřky v Česku nakonec nebyly tak silné, jak meteorologové očekávali

Noční bouřky byly nakonec slabší, než meteorologové očekávali. Fronta přešla přes většinu území Česka během noci bez větších škod, hasiči měli řádově desítky výjezdů, většinou k popadaným stromům. Ty také dočasně přerušily provoz na několika tratích. Český hydrometeorologický ústav zjišťuje konkrétní důvody, proč k extrémním bouřkám nakonec nedošlo.
23. 6. 2023Aktualizováno23. 6. 2023, 14:00|

Jihomoravský kraj vytvořil Dobro tým, který bude koordinovat dobrovolníky při mimořádných událostech

Dobrovolníky při mimořádných událostech v Jihomoravském kraji bude koordinovat takzvaný Dobro tým. Třicet speciálně vyškolených pracovníků ve spolupráci se záchrannými složkami zajistí, aby při živelních a jiných katastrofách dobrovolníci mířili tam, kde jsou potřeba.
23. 6. 2023|

Poslední bouřky opouštějí Česko. Noc byla klidnější, než meteorologové čekali

Silné bouřky ve čtvrtek večer a v noci na pátek ukončily horké počasí několika uplynulých dní. V sedm ráno již doznívaly na Opavsku a odcházely do Polska. Přestože na Sokolovsku nebo v Jeseníkách byly srážkové úhrny docela velké a hasiči po bouřkách odstraňovali popadané stromy z některých silnic, bylo nakonec počasí podstatně mírnější, než se obávali meteorologové.
22. 6. 2023Aktualizováno23. 6. 2023, 07:13|

Západ Německa zasáhly silné bouřky. Ulicemi se valila voda, vítr polámal stromy

Zaplavené sklepy a silnice, poničené střechy, popadané stromy a problémy ve veřejné dopravě jsou následky silných bouřek na západě Německa. Ty ve čtvrtek odpoledne nejvíce dolehly na Severní Porýní-Vestfálsko a Hesensko a postupně se přesunuly nad střední Německo. V některých regionech platí nejvyšší stupeň varování, německá meteorologická služba (DWD) nevyloučila ani vznik tornád. O možném tornádu v Hesensku informoval deník Bild. Některé spolkové země zrušily odpolední a večerní akce.
22. 6. 2023|