TÉMA

Mikulčice

Dva roky od tornáda na Moravě obce stále opravují škody

Od tornáda na Břeclavsku a Hodonínsku v sobotu uplynuly dva roky. Obce na Břeclavsku a Hodonínsku však stále nemají opravené vše, co živel zničil. Potřebují dále investovat do veřejných budov, vodovodů, komunikací či zeleně. V pátek ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo novou výzvu na obnovu majetku obcí a kraje. Čekání na výzvu však bylo podle starostů dlouhé. Navíc zatím nevědí, co dostanou z předešlé výzvy, řekl v sobotu ČTK starosta Lužic na Hodonínsku Tomáš Klásek (za KDU-ČSL).
24. 6. 2023|

Obce začaly vyplácet peníze za náhrobky poničené tornádem

Víc než rok a půl po tornádu, které se prohnalo jižní Moravou, se k obyvatelům zasažených obcí dostávají peníze na opravu náhrobků. Bouře poničila hroby v Hruškách, Moravské Nové Vsi a Mikulčicích. Kompenzaci poskytlo ministerstvo pro místní rozvoj. Rozdělení peněz jednotlivým žadatelům mají na starost obce, v každé z nich však rozdělování peněz probíhá jinak.
6. 2. 2023|

Hořela trafostanice v Mikulčicích na Hodonínsku, část obce byla bez proudu

Jihomoravští hasiči vyjeli odpoledne k požáru jedné z trafostanic v Mikulčicích na Hodonínsku. Z budovy stoupal hustý dým, před začátkem hašení ji bylo nutné odpojit od rozvodné sítě. Část obce tak byla kvůli požáru bez proudu, dodávky se daří postupně obnovovat.
1. 1. 2023Aktualizováno1. 1. 2023, 16:48|

Finanční pomoci po tornádu se dočkají poslední čtyři rodiny, které na ni původně nedosáhly

Poslední čtyři rodiny z obcí zasažených tornádem, které dosud čekaly na finanční pomoc od státu, dostanou dotaci. Jihomoravský kraj už má všechny podklady, aby jim mohl vyplatit peníze od ministerstva průmyslu a obchodu. Lidé by je měli mít na účtech nejpozději příští týden.
7. 11. 2022|

Obcím chybí krizové plány, lidé musí podle americké lektorky vědět, co mají při tornádu dělat

V jihomoravských obcích zasažených loňským tornádem se konají různé připomínkové akce. V Moravské Nové vsi uspořádali seminář Jak přežít tornádo s odbornou lektorkou z USA Cecilií Rokusek, kterou nepřipravenost obcí a lidí na tornádo překvapila. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) chce zavést pro starosty obcí povinnost absolvovat krizové bezpečnostní školení. Zároveň chce zřídit centra bezpečnosti, kde by se mládež i dospělí učili, jak postupovat v krizových situacích.
24. 6. 2022Aktualizováno24. 6. 2022, 23:21|

Před rokem zasáhlo jih Moravy ničivé tornádo. Obnova obcí potrvá podle starostů minimálně 5 let

Po roce od ničivého tornáda, které zasáhlo Břeclavsko a Hodonínsko loni 24. června, má už většina obyvatel střechu nad hlavou. V Moravské Nové Vsi dokončují opravy kostela, děti se vrátily do opravených škol. Energetici ale například ještě nedokončili ukládání rozvodů elektřiny pod zem. Obnova obcí potrvá podle starostů ještě minimálně pět let. Škody po tornádu dosáhly miliard korun, poničeno bylo na dvanáct set domů, šestinu bylo nutné zbourat. Na následky zranění způsobených tornádem zemřelo šest lidí.
24. 6. 2022Aktualizováno24. 6. 2022, 20:17|

Břeclavská nemocnice za 46 milionů opravila střechy, které loni poničilo krupobití

Nemocnice v Břeclavi v úterý dokončila rekonstrukci střech, které loni poškodilo krupobití předcházející tornádu. Celkové náklady byly 46 milionů korun, informoval ředitel špitálu Petr Baťka. Podle něj také do budov zatékalo, proto se maluje na všech odděleních zdravotnického zařízení. Zřizovatelem nemocnice je Jihomoravský kraj, který uhradil většinu nákladů.
1. 2. 2022|

Půl roku od ničivého tornáda. Dokument mapuje přípravy na Vánoce v zasažených rodinách

Uplynulo šest měsíců od ničivého tornáda na jižní Moravě. Smutná připomínka přírodní katastrofy, kvůli které zemřelo šest lidí, připadá přesně na Štědrý den. Živel tehdy způsobil miliardové škody a v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku dosud nejsou dokončené opravy. Řada rodin proto bude muset trávit svátky v provizorních podmínkách. Jak budou slavit Vánoce rodiny, které ničivé tornádo zasáhlo, zmapoval úsek časosběrného dokumentu uvedeného v 90' ČT24.
24. 12. 2021|

Lidé z obcí zasažených tornádem se chystají na Vánoce. Dobrovolníci rozdávali v Hruškách stromečky a cukroví

Někteří obyvatelé obcí zasažených červnovým tornádem vánoční svátky nestráví doma, ale v provizorních podmínkách. Dům jim vzal živel a nový ještě nestihli postavit. Aby lidem Vánoce zpříjemnili, rozdali dobrovolníci v Hruškách přes tři stovky vánočních stromků s ozdobami, cukrovím a dárky za jeden a půl milionu korun.
10. 12. 2021|

Ovocnáři poslali obcím zasaženým tornádem stovky jabloní, švestek nebo meruněk

Školkařský svaz Ovocnářské unie předal stovky ovocných stromků obcím, které v červnu zasáhlo tornádo. Rozdělí si je obyvatelé Hrušek, Lužic, Mikulčic i Moravské Nové Vsi. Ti, kterým živel zničil zahrady, je dostanou zdarma. Zeleň vysazovali dobrovolníci rovněž v Hodoníně.
18. 11. 2021|

Jihomoravský hejtman převzal 6,5 milionu korun od Tchaj-wanu na pomoc obcím postiženým tornádem

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) převzal ve středu v Lužicích na Hodonínsku šek na 6,5 milionu korun od zástupců tchaj-wanské delegace na řešení následků červnového tornáda. Kraj přijal podporu desítek dárců z řad států, krajů a měst, podle Grolicha je ale částka z Tchaj-wanu jedna z nejvyšších. Peníze mají jít na obnovu krajského a obecního majetku, finanční podpora pro obyvatele poničených obcí má jít z ostatních sbírek.
8. 9. 2021|

V tornádem zasažených obcích končí stav nebezpečí. Kraj bude chtít po vládě další peníze

V obcích na jižní Moravě, které na konci června zasáhlo tornádo, v pondělí končí stav nebezpečí. Z oblastí tak odchází například vojáci, kteří pomáhali zejména ve skladech. Naopak policisté ve stejném nasazení jako doposud zůstanou na místě do 3. září. I nadále však bude policie do oblastí posílat pravidelné hlídky. Podle hejtmana Jihomoravského kraje Jana Grolicha (KDU-ČSL) jde o formální věc. Změna je podle něj zejména v tom, že práce ve skladech si budou nyní koordinovat obce.
23. 8. 2021Aktualizováno23. 8. 2021, 11:45|

Začíná festival TrutnOFF BrnoON. Věnovaný je Jihomoravanům zasaženým tornádem

V Brně ve čtyři odpoledne začíná hudební festival TrutnOFF BrnoON, který je letos věnovaný lidem z oblastí zasažených tornádem. Ti mají vstup na akci zcela zdarma. Festival probíhá v areálu Na Střelnici, představí se na něm pět desítek kapel všech žánrů. Akci budou doprovázet bohoslužby, přednášky, poezie mladých básníků, divadlo nebo meditace.
20. 8. 2021|

Starostka Mikulčič Otáhalová kvůli sporům po tornádu složila funkci

Starostka Mikulčic na Hodonínsku Marta Otáhalová (za Nový směr) ve čtvrtek na schůzi zastupitelstva rezignovala na funkci, složila i mandát zastupitelky. Odůvodnila to tím, že ji opozice i někteří občané kritizovali za postup po červnovém tornádu. Osočovali ji na sociálních sítích, jedna obyvatelka Mikulčic jí vyhrožovala, případem se zabývá policie. Otáhalová řekla, že důvodemn rezignace byl tlak okolí i nedostatečná podpora radních a zastupitelů. Novým starostou zastupitelé zvolili Josefa Dvořáčka staršího (Těšičané Mikulčané), chtěl vyvolat hlasování o odvolání starostky.
13. 8. 2021Aktualizováno13. 8. 2021, 11:56|

Kameníci i dobrovolníci opravují stovky hrobů, které na jihu Moravy poničilo červnové tornádo

Plné ruce práce mají kameníci z Hodonínska a Břeclavska. Opravit musí stovky hrobů, které poničilo na konci června tornádo. Zasáhlo hřbitovy v Hruškách, Moravské Nové Vsi i Mikulčicích. Například v Hruškách je zdevastovaných až devadesát procent hrobů.
10. 8. 2021Aktualizováno10. 8. 2021, 20:24|

Na opravu až třetiny domů po tornádu chybí materiál a řemeslníci. Pomáhají i profesní cechy

Odhadem pětina až třetina domů v tornádem zasažených Mikulčicích podle starostky obce ještě není zcela zajištěna proti dešti. Podobná situace je i v okolních obcích. Na opravy tam lidé potřebují stavební materiál a hlavně řemeslníky, které pomáhají kontaktovat i profesní cechy. Spíš než facebookové iniciativy obce preferují dobrovolnickou pomoc organizovanou přes krizová centra.
10. 8. 2021|

Obcemi poničenými tornádem putují statici a projektanti. Radí s výstavbou domů

Odborníci z České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) zorganizovali putovní poradnu v jihomoravských obcích, které poničilo tornádo. Statici, projektanti a také právníci přímo na místě radí lidem s výstavbou nových domů. Stánek je určený zejména těm, kteří definitivně přišli o střechu nad hlavou a stavbu nového domu budou zařizovat úplně od začátku.
3. 8. 2021|

Zásoby pomoci pro obce po tornádu leží ve skladech. Část už nebude potřeba

Tisíce čisticích prostředků nebo desítky krabic s trvanlivým jídlem. Zásoby pomoci určené obcím poničeným tornádem leží ve skladech v Břeclavi a v Hodoníně. Už teď je ale jasné, že ne všechno budou místní potřebovat. Naopak stále jsou potřeba dobrovolníci, kvůli kterým se například v Mikulčicích pohádali.
27. 7. 2021|

Dva dělníci na Moravě pomáhali po tornádu, podle policie také kradli. Hrozí jim přísnější trest

Policie podezřívá z krádeže dvojici dělníků, kteří přijeli pomáhat do tornádem postižených Mikulčic na Hodonínsku. Podle policie ukradli notebooky a mobilní telefony. Vzhledem k vyhlášenému stavu nebezpečí jim hrozí přísnější tresty, informoval na webu jihomoravský policejní mluvčí Pavel Šváb.
26. 7. 2021|

Obce jsou k nepoznání, pořád ale potřebujeme dobrovolníky, říká hejtman Grolich měsíc po tornádu

V sobotu 24. července je to měsíc od ničivého tornáda, které zpustošilo obce na jižní Moravě. Tornádo zabilo šest lidí a stovky dalších zranilo. Poškodilo zhruba dvanáct set domů a skoro dvě stě z nich muselo jít k zemi. Tragédie vyvolala obrovskou vlnu solidarity a lidé přispěli na pomoc zasaženým oblastem víc než miliardou korun. Rekonstrukce postižených obcí byly tématem pořadu 90' ČT24.
24. 7. 2021|

Hasiči odjíždí z obcí zasažených tornádem. Na místě zůstává armáda a policie

Hasiči v obcích postižených tornádem na Břeclavsku a Hodonínsku středou končí s likvidačními pracemi. Konvoj těžké techniky odjede odpoledne, několik desítek jihomoravských hasičů bude postupně odjíždět ještě ve čtvrtek. Na místě nadále zůstávají policisté a armáda.
21. 7. 2021Aktualizováno21. 7. 2021, 14:05|

V Hruškách se bourá poslední objekt. Český červený kříž proplatí náklady na odhadce

Hasiči v pátek v Hruškách na Břeclavsku bourají poslední dům zničený červnovou bouří a tornádem. Demolice ale mají pokračovat i v Mikulčicích a Moravské Nové Vsi, řekl po jednání krizového štábu v Podivíně hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Celkem bylo ke stržení určeno asi dvě stě domů z dvanácti set zasažených, zhruba polovinu poslali k zemi hasiči a zboření druhé části zajistili sami majitelé. Od pátku lze také žádat o dotaci na úklid odpadů a obnovu infrastruktury a zeleně poničených tornádem. Ministerstvo životního prostředí na to vyčlenilo 500 milionů korun. Český červený kříž by měl proplácet náklady na odhadce, kteří určují výši škody.
16. 7. 2021Aktualizováno16. 7. 2021, 20:03|

Hasiči musí po tornádu zbourat ještě dvacet domů. V Hruškách jsou stále domácnosti bez plynu

Hasičům v jihomoravských obcích zasažených červnovými bouřemi a tornádem zbývá zdemolovat dvě desítky domů. Po jednání krizového štábu v Podivíně to řekl jejich krajský ředitel Jiří Pelikán. Bouře poničila dvanáct set domů a skoro dvě stovky jich bylo nutné zbourat. V Hruškách je ještě pětaosmdesát domácností bez plynu, nové vedení potrvá vybudovat dva týdny.
14. 7. 2021|

Révu nejprve poničily kroupy velikosti pingpongových míčků, potom přišlo tornádo. Vinaři sčítají škody

Tornádo na Slovácku koncem června bralo střechy, katastrofa ale poškodila také vinohrady. V péči s révou, ale třeba i vynášením a vymýváním lahví z trosek, pomáhají dobrovolníci – a z toho někteří i na vinicích Petra Marady z Mikulčič, který byl hostem pořadu Události, komentáře.
13. 7. 2021|