Kameníci i dobrovolníci opravují stovky hrobů, které na jihu Moravy poničilo červnové tornádo

2 minuty
Opravy zničených hřbitovů po tornádu
Zdroj: ČT24

Plné ruce práce mají kameníci z Hodonínska a Břeclavska. Opravit musí stovky hrobů, které poničilo na konci června tornádo. Zasáhlo hřbitovy v Hruškách, Moravské Nové Vsi i Mikulčicích. Například v Hruškách je zdevastovaných až devadesát procent hrobů.

Poškozené hřbitovní zdi, zničené náhrobky. Tornádo se na jihu Moravy nevyhnulo ani pietním místům. I ta se musí opravit. „Denně nám volá čtyři až pět lidí, pořád se nám hlásí,“ řekl kameník Pavel Seják. V Hruškách bylo podle starostky Jany Filipovičové poničeno zhruba devadesát procent pomníků. „Spadla nám jedna část hřbitovní zdi, byla poškozena také provozní budova,“ dodala.

Poničené byly i hřbitovy v okolních vesnicích. V Moravské Nové Vsi tornádo zasáhlo více než padesát procent hrobů. Některé opravili kameníci, většinu oprav si ale musí lidé zařídit sami. Silný vítr zasáhl také hřbitovní zdi.

Teď už ale situace na místním hřbitově vypadá podle faráře Mariána Kaliny optimističtěji. „Bylo tady několik kamenických firem, některé z nich těm rodinám hroby poopravovaly i zdarma. Dnes, když se podíváme, jsou dvě třetiny toho hřbitova spravené,“ popsal.

Pomoc dobrovolníků využila Marie Matoušková. Silný vítr a spadlá lípa poničila hrob její rodiny. „Celé to spadlo, ale nerozbilo se to. Chlapci a dvě děvčata to opravili, všechna čest. Strašně jim děkuji, jsem jim vděčná,“ řekla. Díky jejich pomoci ušetřila, nový náhrobek totiž může stát desítky tisíc korun. Peníze na opravu jednotlivých hrobů ale obce dát nemohou.

Opravy hrobů si zatím majitelé musejí platit ze svého

„Určitě obecní majetek budeme muset spravit, co se týká samotných pomníků, je to soukromý majetek. Momentálně se vyjednává s ministerstvem pro místní rozvoj, zda by nebylo možné ještě nějaký dotační titul pro tyto soukromé nemovitosti,“ vysvětlila starostka Hrušek Jana Filipovičová.

„Mluvil jsem s ministryní Dostálovou a budeme hledat řešení, jak i tady pomoci v rámci programů, které mají jednotlivá ministerstva a postupně se čerpají,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) minulý týden v Lužicích. Vláda už vyhlásila několik dotačních programů, z nichž lidé nebo podnikatelé vyčerpali miliony korun.

V Moravské Nové Vsi musí opravit i smuteční síň

Tornádo se v Moravské Nové Vsi nevyhnulo ani smuteční síni. „V tuhle chvíli je smuteční síň uzavřená, je poškozená, chybí střecha a fólie, takže si bohužel vyžádá větší rekonstrukci,“ řekl starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut. Poslední rozloučení se svými blízkými tak zatím místní musí pořádat v kostele nebo v okolních vesnicích.

Bouře s kroupami a tornádem zasáhla Břeclavsko a Hodonínsko poslední červnový čtvrtek. Vyžádala si šest životů. Poničila 1200 domů, z toho kolem dvou set muselo jít k zemi. Zničené zůstaly například i školy, sportoviště, auta a zeleň.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Městskou policistku srazilo v Ústí nad Labem už podruhé auto

Strážnici městské policie z Ústí nad Labem, kterou letos v lednu na přechodu pro chodce těžce zranil řidič a z místa ujel, srazilo další auto. Tentokrát to byl řidič v centru města, kterého hlídka kontrolovala. Řidič nerespektoval pokyny a ženu, kterou nejdříve verbálně napadal, posléze i zranil. Policie ho krátce poté dopadla a bude analyzovat kamerové záznamy, které vypoví, jak k celé události došlo a co případně následovalo. Z první srážky měla strážnice zlomenou holenní kost.
před 9 hhodinami

Zkušebních 150 kilometrů v hodině na D3 má první výsledky

Přesně dva měsíce uplynuly od zavedení rychlosti až 150 kilometrů v hodině na jihočeské dálnici D3 – pilotního projektu ministerstva dopravy s proměnným dopravním značením, které je možné upravovat podle aktuálních podmínek. Překračování limitu asi o patnáct až dvacet kilometrů za hodinu policisté zjišťují u několika řidičů denně. Vážnou nehodu dosud řešili jednu.
před 9 hhodinami

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Stanice metra C Pankrác se otevře 19. prosince

Stanice pražského metra C Pankrác se po zhruba jedenáctiměsíční rekonstrukci otevře pro cestující v pátek 19. prosince ve 14:00. Uvedl to v pátek dopravní podnik a primátorův náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti). Podle něj bude stanice, kterou kvůli opravám vlaky od 6. ledna letošního roku jen projíždí, otevřena oproti původnímu harmonogramu o sedmnáct dní dříve. Naopak otevření stanice metra B Českomoravská se opozdí.
před 12 hhodinami

V Pardubicích otevřeli severovýchodní obchvat města

Severovýchodní obchvat Pardubic je po třech letech stavebních prací zprovozněný, v pátek dopoledne po něm projela první auta. Práce skončily s několikaměsíčním zpožděním. Uvedli to zástupci Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD). Silnice měří 4,2 kilometru a její součástí je největší lanový most v Česku.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
před 17 hhodinami

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 18 hhodinami

Soud uložil v kauze Stoka další tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka Petru Liškutinovi, Michalu Unzeitigovi a Jiřímu Hosovi podmíněné a peněžité tresty. Soud jim schválil dohody o vině a trestu, které uzavřeli se státním zástupcem. Jedná se o další schválené dohody v kauze údajného ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Všechny již schválené dohody jsou pravomocné.
před 20 hhodinami
Načítání...