Obce začaly vyplácet peníze za náhrobky poničené tornádem

8 minut
Lidé z obcí zasažených tornádem dostávají kompenzace za zničené hroby
Zdroj: ČT24

Víc než rok a půl po tornádu, které se prohnalo jižní Moravou, se k obyvatelům zasažených obcí dostávají peníze na opravu náhrobků. Bouře poničila hroby v Hruškách, Moravské Nové Vsi a Mikulčicích. Kompenzaci poskytlo ministerstvo pro místní rozvoj. Rozdělení peněz jednotlivým žadatelům mají na starost obce, v každé z nich však rozdělování peněz probíhá jinak.

„V Mikulčicích se podařilo odškodnit asi třetinu poškozených. V Moravské Nové Vsi se ještě zabývají potřebnou administrativou, peníze teprve začnou vyplácet. Část peněz už vyplatili také v Hruškách,“ řekla redaktorka ČT Kateřina Švédová. Tornádo se prohnalo také Lužicemi, tamnímu hřbitovu se ale vyhnulo. 

Například v Mikulčicích se zřítila i hřbitovní zeď, kterou museli znovu postavit. Pomáhali při tom i učni z Brna a Prahy, kteří si tak splnili svou závěrečnou učňovskou zkoušku, uvedla Švédová.

Dary bude nutné zdanit

V Hruškách tornádo zničilo devadesát procent hrobů, i tam se už začalo s vyplácením kompenzací. Starostka obce Jana Filipovičová (za KDU-ČSL) řekla, že peníze občanům se vyplácejí formou daru. Ovšem darované peníze se musejí zdanit.

Naopak v Moravské Nové Vsi je vyplácejí formou dotace. Podle Filipovičové je to ale kvůli tomu, aby se peníze dostaly k lidem co nejrychleji.

„Darovací smlouvy jsme si vyhodnotili a zjistili jsme, kolika občanů se bude zdanění týkat. Z těch zhruba 180 příspěvků, které budeme vyplácet, se zdanění může týkat asi poloviny. Z této části, protože jsou to starší občané, kteří mají možnost si uplatnit ještě odpočitatelnou položku, nám zbývá 20 až 25 procent občanů, kterých by se zdanění týkalo,“ řekla starostka. 

Hrušky mají mezi poškozené obyvatele rozdělit asi čtyři a půl milionu korun. Devadesát procent z této částky dostane obec od ministerstva pro místní rozvoj, zbylých deset procent dá obec ze svého. Do hřbitova už Hrušky po tornádu investovaly, opravily hřbitovní zeď, provozní budovu, chodníky či osvětlení. Podařilo se vybudovat i nové kolumbárium.

Obec na pokrytí vlastních investic do hřbitova žádá o dotaci, ta se nyní vyhodnocuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 2 hhodinami

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
před 12 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 23 hhodinami

Dobrovolníci pokračují v záchraně areálu lázní Kyselka

Pokračuje snaha dobrovolníků zachránit zchátralé lázně Kyselka u Karlových Varů. Areál, který se později stal památkou, nechal na konci devatenáctého století vystavět podnikatel Heinrich Mattoni. Právě tamní prameny využívá výrobce minerální vody dodnes. Do věže Mattoniho vily by se za dva roky mohli podívat i návštěvníci. To ale záleží na rychlosti prací placených jen ze sponzorských darů a dotací.
10. 5. 2025

Bomby zničily babičce v Brně firmu i byt, vzpomíná Feld na druhou světovou válku

Při spojeneckém bombardování Brna v listopadu 1944 zničily bomby velkou část středu Brna. Šest tisíc lidí přišlo o přístřeší, téměř šest set obyvatel zahynulo. Všichni členové rodiny Feldových, kteří se schovali do krytu, přežili, ale babičce Josefa Felda zničily bomby firmu i byt. Jedna z nich byla dokonce časovaná, škodu dokončila o tři dny později. V domě už naštěstí nikdo nebyl.
10. 5. 2025

Muži, ženy i děti. V Rovensku pod Troskami vyvraždili před osmdesáti lety 356 lidí

V Rovensku pod Troskami v Českém ráji se před osmdesáti lety, 10. května 1945, odehrál jeden z nejhorších válečných zločinů na severu Čech. Sovětští vojáci s partyzány a některými místními tu u školy zastřelili celkem 365 neozbrojených německých vojáků, civilistů, žen a dětí. Pravděpodobným motivem byla msta.
10. 5. 2025

Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.
10. 5. 2025

Vulgarity i kopanec do krku. Policisté se zabývají šikanou na jihu Moravy

Policie se zabývá případy šikany a napadení na Znojemsku. Videa ze dvou incidentů, ke kterým došlo v Miroslavi, kolují na sociálních sítích. Jedná se o konflikty mezi dětmi a mladistvými. Strážci zákona už totožnost účastníků potyček znají.
9. 5. 2025
Načítání...