Od tornáda na Břeclavsku a Hodonínsku v sobotu uplynuly dva roky. Obce na Břeclavsku a Hodonínsku však stále nemají opravené vše, co živel zničil. Potřebují dále investovat do veřejných budov, vodovodů, komunikací či zeleně. V pátek ministerstvo pro místní rozvoj vyhlásilo novou výzvu na obnovu majetku obcí a kraje. Čekání na výzvu však bylo podle starostů dlouhé. Navíc zatím nevědí, co dostanou z předešlé výzvy, řekl v sobotu ČTK starosta Lužic na Hodonínsku Tomáš Klásek (za KDU-ČSL).
Dva roky od tornáda na Moravě obce stále opravují škody
Druhá výzva je podle jihomoravského hejtmana Jana Grolicha (KDU-ČSL) určená hlavně pro investice, které nebylo možné rychle projektovat. Čekal na ni i kraj, chce získat peníze na opravu někdejšího domova pro seniory S-centrum v Hodoníně.
„Až od včerejška (od pátku – pozn. red.) víme, jaké podmínky vůbec pro přípravu projektu máme. Určitě projekt nachystáme tak, abychom se tam mohli přihlásit. Vím, že obce čekají s dalšími projekty,“ řekl Grolich.
Lužice chtějí žádat o peníze na opravu dětských hřišť a komunikací v areálu Cihelna, na obnovu služebny obecní policie a výstavbu skladového zázemí pro obec.
Předešlá výzva měla být podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) vyhodnocena rychleji. „Starostové ještě nemají přesnou částku, která z první výzvy přijde, což je samozřejmě špatně, a je potřeba být v tomto rychlejší,“ uvedl ministr, který v sobotu obce v tornádové zóně navštívil. Zúčastnil se také sousedských slavností, které se k výročí konají v Mikulčicích na Hodonínsku a Moravské Nové Vsi na Břeclavsku.
Ministerstvo pro místní rozvoj v pátek uvedlo, že nová výzva je pokračováním Strategie obnovy části Jihomoravského kraje, kterou v červnu 2021 zasáhlo tornádo. Podle strategie připravené ve spolupráci s ministerstvem financí dosáhnou celkové náklady na obnovu majetku obcí a kraje přes 1,3 miliardy korun.
Dotace pomůžou i s obnovou sekundárních škod po těžké technice
V první výzvě od 1. října 2021 do 30. června 2022 byly podány žádosti o podporu asi 480 milionů korun. Aktuální výzva obnáší téměř 859 milionů korun a měla by pokrýt řešení veškerých škod na majetku územních samosprávných celků způsobených tornádem. Novinkou je možnost žádat o peníze na takzvané sekundární škody, způsobené nikoliv tornádem, ale až následně, například těžkou technikou odvážející suť. „Byly poničené veřejné plochy, chodníky, komunikace,“ uvedl Klásek.
Žádosti v nové výzvě lze předkládat od 17. července až do konce května příštího roku. „Příprava projektů pro obnovu majetku zpravidla zabere nějaký čas, a to především u větších investic. Chceme dát dotčeným samosprávám dostatečný prostor pro přípravu projektů, zmíním třeba S-centrum Hodonín, u kterého se počítá s předložením žádosti až v roce 2024. Přitom se jedná o jeden ze symbolů obnovy postiženého území, který nemůže zůstat stranou,“ uvedl v tiskové zprávě vrchní ředitel sekce evropských a národních programů ministerstva pro místní rozvoj Leo Steiner.
Přebytky ze sbírek
S obnovou po tornádu pomáhaly obcím i humanitární organizace. Přebytky z jejich sbírek využijí na související účely. Diecézní charita Brno je uloží do fondu pro budoucí mimořádné události. Člověk v tísni připravuje opatření v krajině, která budou předcházet extrémním vlivům klimatických změn. Obě organizace to oznámily v tiskových zprávách.
Diecézní charita byla na místě od prvních okamžiků. Její pracovníci působili v zasažených obcích do konce loňského roku. Dárci poslali charitě téměř 364 milionů korun. Zasaženým domácnostem postupně vyplatila 313 milionů korun. Zbytek uloží do fondu.
Sbírka SOS Morava Člověka v tísni shromáždila téměř 192 milionů korun. Obce a domácnosti dostaly 183 milionů korun. Na využití zbytku spolupracuje Člověk v tísni s dalšími organizacemi a samosprávami. Vzniknou krajinné studie a klimaticko-adaptační plány pro Hrušky na Břeclavsku a Lužice a Dolní Bojanovice na Hodonínsku.
V obcích zasažených tornádem pomáhala i humanitární organizace ADRA. Nyní se podílí na výzkumu, který vyhodnocuje dopady tornáda a efektivitu distribuce pomoci. Z výzkumu vzejde sada doporučení pro organizace zasahující v terénu, aby jejich pomoc byla ještě účinnější.