První měsíc rozpočtového provizoria končí. Někteří provozovatelé sociálních služeb nemají na výplaty

Nahrávám video
Události: Rozpočtové provizorium přináší problémy
Zdroj: ČT24

Končí první měsíc rozpočtového provizoria. Došlo kvůli němu ke zpožděním plateb pro některé poskytovatele sociálních služeb nebo odsunutí nových registrací filmových pobídek. Hrozí i potíže s proplacením armádních zakázek. V rámci provizoria může stát každý měsíc vyplácet jednu dvanáctinu schváleného rozpočtu z loňska. Vláda očekává, že hospodaření v provizoriu skončí nejpozději za dva měsíce.

Desítky poskytovatelů sociálních služeb, kteří fungují jako neziskové organizace, nemají na lednové výplaty. Klíčové jsou pro ně dotace z ministerstva práce. Ty ale kvůli rozpočtovému provizoriu přijdou o měsíc později než obvykle.

„Dotace z ministerstva, které rozdělují kraje, dostáváme už kolem února, abychom měli na financování výplat, které máme za leden. Ale tím, že je provizorium, tak je nedostaneme,“ popisuje zástupkyně ředitelky plzeňského stacionáře Domovinka Štěpánka Hartlová.

„V lednu v rozpočtovém provizoriu nedostanou sociální služby nic. Respektive je tam jedna velká kulatá nula,“ potvrdil náměstek hejtmanky Plzeňského kraje pro sociální věci Rudolf Špoták (Piráti).

Kraje proto chystají bezúročné půjčky. „Budeme v únoru uvolňovat jednu šestinu finančních prostředků, které půjdou na financování sociálních služeb,“ slíbil vicepremiér a ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).  

„Kraje mají také administrativní proces, takže k poskytovatelům to dojde nejdříve na konci února nebo v březnu,“ upozornila viceprezidentka Asociace poskytovatelů sociálních služeb Daniela Lusková.

Kvůli rozpočtovému provizoriu také zastavil Státní fond kinematografie nové filmové pobídky. „Paní ředitelka Bezděk-Fraňková pouze pozastavila registraci nových filmových pobídek, ale nijak to nesouvisí s tím, že by neměly být na filmové pobídky peníze,“ sdělil ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Vše uhradíme, slíbil Stanjura

Provizorium by podle ministerstva obrany mohlo už v březnu ohrozit proplácení některých armádních zakázek. „Počínaje měsícem březen nastupují platby finančně významnějších závazků, jako například pravidelná splátka za pronájem nadzvukových letounů. Postupně tak může růst riziko případné platební neschopnosti,“ informovala vedoucí tiskového oddělení resortu obrany Jana Zechmeisterová. 

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ale ubezpečuje, že stát všechny závazky i v provizoriu uhradí. „Zatím žádný vážný problém nevznikl. Pokud vznikl nějaký problém, tak jsme ho při detailnějším jednání vyřešili,“ tvrdí. 

Většině resortů zatím podle ministrů provizorium větší problémy nepřineslo. „Byla kolem toho řada otazníků, ale s tou dvanáctinou rozpočtu ministerstvo funguje,“ řekl vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

„Dokonce i financování evropských fondů se nám daří dohadovat s ministerstvem financí,“ prohlásil ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09) sice připouští, že je to administrativně náročnější, ale přímé dopady v této chvíli podle ní nejsou.

Rozpočtové provizorium by mělo skončit na konci března. Poté, co poslanci ve sněmovně schválí návrh státního rozpočtu na letošní rok a podepíše jej prezident Miloš Zeman.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Venezuela po ropě zpřístupní soukromým společnostem také těžbu nerostů

Venezuela zpřístupní své rozsáhlé zásoby nerostů soukromým investorům. Učiní tak necelé tři měsíce poté, co v souladu s požadavky Spojených států otevřela podobným způsobem svůj ropný sektor. V noci na pátek to napsala agentura AFP, podle níž tento krok schválil parlament latinskoamerické země.
před 29 mminutami

Írán by neměl účtovat poplatky za proplouvání Hormuzským průlivem, uvedl Trump

Pokud Írán účtuje poplatky tankerům proplouvajícím Hormuzským průlivem, měl by s tím přestat, uvedl v noci na pátek americký prezident Donald Trump na své síti Truth Social. V médiích se objevily zprávy, že by Teherán mohl chtít mýtné od proplouvajících lodí, poznamenala v této souvislosti agentura Reuters a dodala, že západní představitelé takovou možnost odmítají.
před 3 hhodinami

Ministerstvo na pátek výrazně snížilo maximální ceny paliv

Maximální ceny pohonných hmot určované státem v pátek oproti čtvrtku klesnou o koruny. Litr nafty bude nejvýše za 45,20 koruny, litr benzinu za 41,77 koruny. Maximální cena nafty stanovená na pátek je nižší, než za jakou ji většina prodejců paliv nakoupila, tvrdí Unie nezávislých petrolejářů. Ceny ropy se po středečním prudkém poklesu vrátily k růstu, zůstávají ale pod sto dolary za barel.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Doprava v Hormuzském průlivu je stále omezená, za den proplulo šest lodí

Hormuzským průlivem za posledních 24 hodin proplulo šest nákladních lodí, z toho jeden ropný tanker. Vyplývá to z analýzy údajů z aplikací pro sledování lodí, kterou zveřejnila agentura Reuters. Úroveň provozu v klíčové úžině tedy zůstává na podobné úrovni jako před středečním uzavřením příměří mezi Spojenými státy a Íránem. Před válkou touto vodní cestou proplouvalo kolem 135 lodí denně.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Stávající bloky Dukovan mohou fungovat až do roku 2067, řekl Havlíček

Stávající jaderné bloky v Dukovanech bude podle analýzy možné provozovat až 80 let, tedy do roku 2067, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Nyní mají povolení do roku 2035. Skupina ČEZ pokračuje v diverzifikaci dodavatelů paliva pro jaderné elektrárny. Bude spolupracovat na vývoji palivových souborů nové generace pro reaktory dukovanského typu s francouzskou firmou Framatome a dalšími evropskými provozovateli. V Dukovanech zatím slouží ruské palivo TVEL.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Ceny na čerpacích stanicích v podstatě nerostou, tvrdí Schillerová. Skopeček vyčítá nekoncepčnost

Na čerpacích stanicích v Česku platí cenová regulace. Resort financí stanovuje na každý den maximální ceny pohonných hmot. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) argumentovala, že vládní opatření fungují a cena dle ní „v podstatě neroste“. Kabinet se prý snažil zakročit proti vysokým maržím prodejců. Naopak místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS) namítl, že se vláda chová „od samého začátku nekoncepčně“. Diskusí v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 18 hhodinami

Průměrná sazba hypoték je podle Hypoindexu nejvýše od roku 2024

Průměrná sazba hypoték počátkem dubna výrazně meziměsíčně stoupla o 0,29 bodu na 5,18 procenta, reagovala na dopady konfliktu na Blízkém východě. Je tak nejvýše od prosince 2024. Vyplývá to z údajů Swiss Life Hypoindexu, který se zpracovává na základě nabídkových sazeb na začátku každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro osmdesát procent hodnoty nemovitosti.
včera v 00:17

Ministerstvo financí pro čtvrtek mírně snížilo maximální ceny paliv

Maximální ceny paliv ve čtvrtek oproti středě mírně klesnou, rozhodlo ministerstvo financí. Litr nafty bude nejvýše za 49,40 koruny, benzinu za 43,05 koruny. Současný limit je 49,59 koruny za litr nafty a 43,15 koruny za litr benzinu. To je o více než korunu výše, než činily průměrné ceny paliv na začátku tohoto týdne. Čerpací stanice se zavedení stropu přizpůsobují. Platí rovněž limit na marže obchodníků s palivy.
8. 4. 2026Aktualizováno8. 4. 2026
Načítání...