Pro Pavla a Babiše začíná poslední fáze kampaně. Očekává se dramatický duel

Do druhého kola prezidentských voleb postoupili bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel a předseda ANO a expremiér Andrej Babiš. Pavel získal 35,4 procenta hlasů a Babiš 34,99 procenta. Nyní pro oba kandidáty začíná poslední fáze kampaně – rozhodne se mezi nimi za dva týdny, v pátek 27. ledna a v sobotu 28. ledna, kdy se voliči k urnám vydají podruhé. Vítěz v březnu po deseti letech vystřídá na Hradě Miloše Zemana.

Vyhrocenější kampaň před druhým kolem už začala, Babiš před novináři mimo jiné uvedl, že jediným prezidentem v Evropě, který byl „komunistickým rozvědčíkem“, je ruský prezident Vladimir Putin. Pavel studoval v 80. letech československou vojenskou školu, stejně jako Babiš byl členem komunistické strany. O Pavlovi Babiš také řekl, že pokud bude na Hradě, nebude to dobře pro občany. Bude podle něj vykonávat pouze vůli vlády, možná svých sponzorů.

Pavel, jenž se za svoji minulost opakovaně omluvil, prohlásil, že postup do druhého kola vnímá jako výzvu, Babišovy výroky označil za „kňučení“. V duelu podle něj bude záležet na tom, jestli voliči chtějí uvěřit „planým slibům Andreje Babiše“ a tvářit se nevědomě k jeho politické a podnikatelské kariéře, nebo „zvolí změnu“.

Jak ukazují volební výsledky, Babišovi se dařilo ve stejných regionech, v jakých uspěl před pěti lety Zeman, zvítězit se mu naopak nepodařilo v některých velkých městech včetně Prahy. Vítězného Pavla od Babiše dělilo pouhých 22 843 hlasů; předsedu ANO předstihl až v samotném závěru sčítání.

Někteří poražení vyjádřili podporu Pavlovi

Mezi neúspěšnými kandidáty skončila ekonomka Danuše Nerudová, jíž dalo hlas 13,93 procenta voličů. Výsledek prvního kola podle ní ukázal, že Česko ještě nejspíš není připraveno na prezidentku, z veřejného prostoru ale odejít nechce. Navzdory dříve rostoucí podpoře tak její výsledek zůstal za očekáváním.

Zisk dalších prezidentských kandidátů se pohyboval od 6,75 procenta do 0,55 procenta. Na čtvrtém místě skončil senátor Pavel Fischer, následují poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátor Marek Hilšer, podnikatel Karel Diviš a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Poražení Nerudová, Fischer, Hilšer a Diviš už vyjádřili podporu pro druhé kolo Pavlovi. Nerudová po setkání s Pavlem řekla, že se v pondělí dohodnou na konkrétní podobě její podpory před druhým kolem. Vládní politici podpořili Pavla včetně premiéra Petra Fialy (ODS), vedení hnutí ANO Babiše, zástupci hnutí SPD, jehož kandidátem byl Bašta, se však o podpoře pro druhé kolo teprve rozhodnou.

Rekordní účast voličů

Účast voličů byla z dosavadních prezidentských voleb rekordní, dosáhla 68,24 procenta. K volbám nyní přišlo 5,62 milionu lidí, to je zhruba o 450 tisíc více než v prvním kole před pěti lety a deseti lety, kdy byla účast v prvním kole 61,3 a 61,9 procenta. O volby byl velký zájem i v zahraničí, evropská média většinou postup Babiše a Pavla nepovažují za překvapení.

Policisté neřešili v prvním kole prezidentské volby žádné zásadní události. Podněty občanů na možné ovlivnění voleb se zabývají moravskoslezští policisté. Ve Frýdku-Místku si žena stěžovala na motivační dopisy, které naváděly k volbě konkrétních kandidátů, na Karvinsku zase voliči vadilo označení členů volební komise. Česká pošta řešila 19 případů ztracených zásilek s voličskými průkazy. V 17 případech se jí podařilo problém ještě v pátek vyřešit doručením průkazů.

Nahrávám video
Speciální vysílání ČT24 k výsledkům 1. kola prezidentských voleb
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Města přicházejí kvůli nezaplaceným pokutám o desítky milionů

Města a obce odepisují ročně desítky milionů korun na nezaplacených pokutách za porušování veřejného pořádku. Problém jim pomáhá řešit celní správa, která pro radnice dluhy také vymáhá. I ona ale dostane z dlužníků jen třetinu peněz, které mají zaplatit. Podle varování centrálního registru dlužníků by letos počet insolvencí mohl narůst až o padesát procent. A s tím i objem pokut, které zůstanou nezaplacené.
před 2 hhodinami

Soudy rehabilitují disidenty, Olga Havlová mezi nimi zatím není

Žalobci teď nenavrhnou rehabilitaci Olgy Havlové. Ani po společném pátrání s policií nemají dokumenty, které by konkrétně popisovaly její zadržení v roce 1980. Státní zastupitelství se zabývalo návrhem na její rehabilitaci, který podal hudebník Jaroslav Hutka. Podnět podal advokát Lubomír Müller, který dohledal dokumenty k zadržení Havlové v prosinci 1980. Advokát z dokumentu vyvozuje, že bývalá první dáma byla zadržena jen kvůli návštěvě Jana Patočky mladšího na oddělení Veřejné bezpečnosti, kde byl držen. Žalobci zatím její rehabilitaci nenavrhli, ale to by se mohlo změnit v budoucnu, pokud se najdou nové materiály.
před 2 hhodinami

Umělci se Klempíře v divadle nedočkali, dva za ním půjdou na ministerstvo

Umělci, kteří pozvali ministra kultury Oto Klempíře (za Motoristy) na pondělní veřejnou debatu do pražského divadla Palace, akci po 16:00 ukončili. Klempíř se nedostavil. Moderátoři Aleš Cibulka a Michal Jagelka jako dva z těch, kteří ministra zvali, však přijali jeho pozvání k úterní debatě na resortu za zavřenými dveřmi. S Klempířem chtějí mluvit hlavně o budoucnosti Českého rozhlasu.
před 4 hhodinami

Nezakazujte mladým sociální sítě, doporučují experti z Masarykovy univerzity

Odborníci z Masarykovy univerzity (MU) nedoporučují zákaz sociálních sítí pro děti do 15 let. Potenciální dopady jsou nejasné, existují rizika. Doporučují spíše zvýšit tlak na technologické platformy, uvedli ve vyjádření pro média. Objevují se ale i hlasy zastávající opačný názor. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli řekl, že je pro zákaz používání sítí u dětí do 15 let po vzoru Francie. Řada zemí podobné opatření zvažuje.
16:32Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Na Mnichovskou bezpečnostní konferenci má jet Pavel, Macinka i Zůna

Mnichovské bezpečnostní konference se za Česko zúčastní prezident Petr Pavel. Pojede i ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), který po pondělím zasedání vlády sdělil, že na okraj fóra má dohodnutá bilaterální jednání. V Mnichově má naplánován program na pátek a sobotu. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí v Mnichově řekl, že se zúčastní i ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Kabinet na pondělím zasedání schvaloval technické zabezpečení cesty.
13:19Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Vláda rozhodla o zrušení Národní ekonomické rady vlády

Vláda se na pondělním zasedání shodla, že zruší Národní ekonomickou radu vlády (NERV), která předchozímu kabinetu radila se strukturálními ekonomickými opatřeními. Podpořila rozšíření trestného činu obchodování s lidmi a odmítla pro nadbytečnost návrh novely opozičních poslanců o předcházení ekologické újmě. Také třeba jmenovala nové členy Rady vlády pro využití výnosu z dražeb emisních povolenek.
04:04Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Ústecký kraj schválil vymezení ploch pro těžbu lithia v Krušných horách

Zastupitelé Ústeckého kraje v pondělí napodruhé schválili vymezení koridoru pro těžbu lithia v Krušných horách. Zpracovatelský závod má být v Prunéřově na Chomutovsku. Místopředseda představenstva společnosti ČEZ Pavel Cyrani řekl, že těžba a zpracování nerostné suroviny, která se využívá při výrobě baterií, patří s výší investice 42 miliard korun mezi největší transformační projekty v Ústeckém kraji. Rozhodnutí zastupitelů je klíčové pro další rozhodování investora o realizaci, zdůraznil Cyrani.
12:37Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Nezaměstnanost překročila v lednu pět procent

Nezaměstnanost v Česku v lednu meziměsíčně vzrostla o 0,3 procentního bodu na 5,1 procenta. Na zvýšení měl vliv každoroční sezonní nárůst i navýšení podpory v nezaměstnanosti v prvních měsících, které je platné od ledna, uvedl Úřad práce ČR. Analytici také zmiňují vliv flexinovely zákoníku práce a odliv pracovníků z průmyslu. Nezaměstnanost podle nich roste dlouhodobě.
11:38Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...