Investigace.cz: Miliardář Vítek nakupoval francouzské nemovitosti podobně jako Babiš, ukazují Pandora Papers

Realitní magnát Radovan Vítek použil podle serveru Investigace.cz téměř totožné schéma pro nákup nemovitostí ve Francii jako premiér Andrej Babiš (ANO). Oba miliardáři byli v roce 2009 klienty téže právní kanceláře a oba si objednali stejnou službu – založení řetězce offshorových firem, přes něž zakoupili sídla na jihu Francie. Zjištění vychází z mezinárodní projektu Pandora Papers.

V Pandora Papers figuruje v uniklých dokumentech přes tři stovky Čechů a 178 offshorových firem s českým pozadím. Jsou mezi nimi podle webu Investigace.cz bývalý ministr, zločinec, lokální politici, bankéř, zbrojaři, realitní i mediální magnáti i nejbohatší lidé Česka. Vítek je po Babišovi druhým jménem, které server zveřejnil.

Firmy podnikatelů Babiše i Vítka byly založeny ve stejnou dobu i za stejným účelem, podle zakládajících dokumentů na „investice do realit“.

„Schéma společností v obou případech obsahuje firmy ve Washingtonu a Monaku, které nakupují nemovitosti na jihu Francie. Mougins, kde Babiš přes své schéma nakoupil šestnáct nemovitostí včetně zámečku Bigaud, je vzdušnou čarou přibližně 200 kilometrů od míst, kde si své luxusní nemovitosti nakoupil Radovan Vítek. Ve firmách figuroval také stejný nastrčený ředitel Edgard E. Díaz,“ píší novináři z Investigace.cz.

Vítek nekomunikuje

Francouzská právní kancelář v jednom z e-mailů v databázi Pandora Papers urguje své panamské kolegy, aby zaslali slíbené dokumenty. „Ještě jsme neobdrželi zakládací dokumenty firem pro pana Babiše a pana Vítka. Můžete nám prosím zaslat sledovací čísla dopisů, abychom se mohli podívat, kde se nacházejí?“, píše podle serveru na konci srpna 2009 asistentka Frederica Bartha, zakladatele právní kanceláře DB Legal Artwell, v e-mailu do panamské právní kanceláře Alcogal, která se specializuje na zakládání firem v Karibiku.

Radovan Vítek s médii nekomunikuje. Server oslovil Martina Němečka, generálního ředitele Vítkovy CPI Property Group a jeho dlouholetého spolupracovníka. Němeček odmítl případ komentovat s poukazem na skutečnost, že offshorové schéma využíval Radovan Vítek jako fyzická osoba, nikoliv jeho společnost CPI Property Group.

Podle mezinárodního novinářského týmu poslal Babiš na nákup nemovitostí na francouzské Riviéře přes své offshorové firmy zhruba 380 milionů korun. V dokumentech souvisejících s kauzou podle webu Investigace.cz neuvedl, že vlastní akcie offshorových firem.

Černošice zkoumají, zda Babiš nespáchal přestupek

Premiér už dřív v souvislosti s kauzou odmítl, že by se dopustil čehokoliv nelegálního. Tvrdí, že před 12 lety poskytl půjčku, která byla řádně zdaněna, a při nákupu postupoval podle doporučení realitní kanceláře. Zdůrazňuje také, že v té době nebyl v politice.

Černošický městský úřad zjišťuje, zda Babiš v kauze Pandora Papers nespáchal přestupek podle zákona o střetu zájmů neúplným oznámením o majetku. Informace z uniklých dokumentů zajímají také policii.

Získané dokumenty popisují podezřelé finanční transakce kolem stovek politiků a dalších osobností z více než devadesáti zemí, projekt zmiňuje mimo jiné prezidenty Ukrajiny, Keni a Ekvádoru, bývalého britského premiéra Tonyho Blaira či 130 miliardářů z Ruska, USA nebo Turecka.

Projekt Pandora Papers je založený na téměř dvanácti milionech dokumentů ze čtrnácti právních kanceláří, spolupracovalo na něm přes 600 novinářů z více než stovky zemí světa.