Lidé z Česka budou moci od října do Saska bez karantény, pobyt ale nesmí přesáhnout 24 hodin

Podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO) by měl být od pondělí vyhlášen nouzový stav. Je nutný kvůli potřebným plošným opatřením ke snížení reprodukčního čísla viru, které je stále 1,2. Uvedl to na tiskové konferenci po jednání s ministrem školství Robertem Plagou (ANO). Konkrétní opatření se chystá resort představit ve středu, podle Prymuly by ale například od pondělka nemělo být na vnitřních akcích víc než deset lidí, na venkovní víc než dvacet. V pondělí v Česku dohromady přibylo 1287 nově nakažených koronavirem. Sousední německá země Sasko umožní od října vstup lidem z Česka bez nutnosti karantény, jejich pobyt ale nesmí přesáhnout 24 hodin.

Video Události
video

Události ČT: Od pondělka by mohla začít platit nová opatření

Společně s nouzovým stavem by podle Prymuly měla začít platit i další opatření. Jeho vyhlášení ve středu projedná vláda a bude jej obhajovat ve sněmovně. „Vláda má právo ho vyhlásit na 30 dnů, což je doba, během níž by mělo dojít ke zvládnutí druhé vlny,“ uvedl šéf zdravotnického resortu na tiskové konferenci. K uzavření ekonomiky to ale podle ministra nepovede.

„Samozřejmě pokud o to (ministr Prymula) požádá, tak já svolám mimořádnou vládu ve středu a vláda o tom rozhodne, předpokládám, že to podpoří,“ uvedl již v pondělí k možnosti vyhlášení nouzového stavu premiér Andrej Babiš (ANO).

„Jak jsme připravovali opatření, byli jsme opakovaně napadáni, že opatření, která se týkají omezení shromažďování, nejsme schopni udělat podle zákona o ochraně veřejného zdraví, že nám to mandát neumožňuje,“ vysvětlil Prymula v pořadu Události, komentáře, proč je nouzový stav potřebný.

Konkrétní opatření, která budou přijata, chce kabinet představit ve středu. Podle Prymuly se budou týkat zejména volnočasových aktivit a shromažďování lidí. „Chceme jít na vnitřní aktivity pouze na deset osob, vnější aktivity na dvacet osob,“ upřesnil chystaná pravidla šéf zdravotnického resortu. Opatření by se ale podle něj nemělo dotknout například kasických divadel, zruší se ale přestávky na konzumaci potravin.

Na tiskové konferenci šéf resortu zdravotnictví avizoval, že se chystaná opatření dotknou i školství.

Video Budeme žádat o vyhlášení nouzového stavu, uvedl Prymula
video

Nouzový stav by měl platit od pondělí, uvedl Prymula po jednání s Plagou

Zdroj: ČT24

Některé střední školy na dva týdny zavřou

Nová pravidla ve školství se dotknou hlavně středních škol. Ty v regionech s vyšším rizikem nákazy se zřejmě od pondělí po dobu 14 dnů uzavřou. Opatření, která by se jich měla týkat, představí ministerstvo zdravotnictví ve středu.

Mateřské a základní školy a nižší ročníky víceletých gymnázií budou nadále pokračovat v prezenční výuce jako dosud. Pro vysoké školy budou nadále platit současná nařízení hygieniků, kteří jim v regionech s vyšších rizikem nákazy covidem-19 nařídili výuku na dálku. Na úterní tiskové konferenci to uvedl ministr zdravotnictví Prymula (za ANO) společně s ministrem školství Plagou (ANO).

Prymula označil krátkodobé částečné uzavření škol za ekonomicky nejméně zatěžující. „Budeme to vyhlašovat regionálně, tak aby v krajích, kde je v tuto chvíli oranžová, případně červená, ta opatření platila, v těch, kde je situace epidemická lepší, ta opatření ještě aplikována nebudou,“ uvedl. Cílem je snížit šíření nákazy koronavirem a následné udržování situace na takové úrovni, aby se další opatření přijímat nemusela, řekl.

„Opatření se budou týkat v následujících 14 dnech středních škol, ale jak jsem již řekl, podrobnosti a další budou zítra (ve středu) zveřejněny na speciální tiskové konferenci,“ řekl Plaga. Opatření by podle něj měla platit od pondělí. Podobný režim jako střední školy by v příštích dvou týdnech měly mít i vyšší odborné školy. Od ředitelů víceletých gymnázií očekává, že zvládnou upravit výuku pro starší studenty při zachování stávajících rozvrhů pro mladší. „Realizovatelné to určitě je,“ řekl. Školních družin se podle něj omezení týkat nebudou.

Dodal, že s Prymulou zároveň navrhnou vládě, aby každý z 250 tisíců pedagogických i nepedagogických pracovníků ve školství dostal po deseti respirátorech ze státních hmotných rezerv. Stát by jim tak měl poskytnout celkem 2,5 milionu respirátorů. Už dříve Plaga vládě navrhl, aby zajistila pro učitele z hůře postižených regionů 620 tisíc respirátorů. Vláda návrh zatím neschválila.

Opatření ve středních školách budou podle ministrů doprovázena dalšími, která mají omezit počet lidí, kteří se účastní volnočasových aktivit. Týkat by se to mělo mimo jiné i shromažďování ve velkých obchodních centrech, kde se často scházejí mimo školu i středoškoláci.

Zástupci školských asociací uvedli, že mají pochybnosti o tom, zda by dvoutýdenní uzavření středních škol mohlo zlepšit epidemickou situaci v Česku. Pokud se školy zavřou, není podle nich možné vyloučit, že budou muset učit na dálku i déle. Podle vyjádření předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka a šéfky Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové střední školy s možností distančního vzdělávání počítaly, ale některé zřejmě v jiné formě. Potíže podle Zajíčka mohou nastat s praktickou výukou, podle Schejbalové s rozvrhy ve víceletých gymnáziích.

„Doufám, že zvítězí prozíravost a bude nám umožněno vyučovat aspoň praktické laboratoře, nebo praktická cvičení,“ uvedl Zajíček v pořadu 90' ČT24 s tím, že kabinetu navrhoval řešení, jak zabezpečit praktickou výuku ve skupinách do 15 žáků a za zvýšených hygienických opatření.

Nakažených přibývá pomaleji

Počet potvrzených případů nemoci covid-19 se v pondělí, kdy byl státní svátek, zvýšil o 1285, podobně jako v neděli. Třetí den za sebou se tak denní nárůst případů drží pod dvěma tisíci. Ve volné dny se ale testuje méně než v pracovní. Celkem bylo v pondělí provedeno 11 115 testů.

V úterý do 18:00 laboratoře odhalily dalších 910 případů. Od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy koronaviru, tak bylo zaznamenáno 66 788 nakažených. Aktuálně nemocných je 33 460.

Případů covidu-19 původně přibývalo nejvýrazněji v Praze a okolí. Podle aktuálních údajů byl ale největší růst za posledních sedm dní na Pelhřimovsku, 223 nových případů v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Následuje Uherskohradišťsko s 219 případy na 100 tisíc obyvatel. V okrese Praha-západ bylo za uplynulý týden případů na 100 tisíc obyvatel 206, v Praze 199 a v okrese Praha-východ přes 193.

Do Saska na den bez karantény

Sousední německá země Sasko od října umožní vstup lidem z Česka bez nutnosti karantény, pokud jejich pobyt nepřesáhne 24 hodin. Němci pak budou moci v Česku zůstat až 48 hodin, aniž by poté museli do izolace. V útery to podle stanice MDR prohlásila saská ministryně zdravotnictví Petra Köppingová. Německo od minulého týdne považuje Českou republiku za rizikovou oblast, při cestách z Česka do Německa je tak nezbytné dodržovat karanténní opatření.

Nyní je pro vstup do Německa z rizikové oblasti požadován negativní test na koronavirus, nebo povinná karanténa s následným testem v Německu. Od 1. října bude vyžadována karanténa plošně, ukončit ji bude možné až po pěti dnech negativním rozborem. Výjimky prozatím mají řidiči kamionů či pendleři, pokud nemají příznaky nemoci covid-19. Tyto výjimky chce Berlín zachovat.

Jak přesně budou výjimky vypadat po 1. říjnu, zatím není zcela jasné, ve hře je například testování pendlerů. Spolkové ministerstvo zdravotnictví uvádí, že karanténní opatření pro přeshraniční styk jsou v pravomoci jednotlivých německých spolkových zemí. Bavorsko a také Sasko, které s Českem sousedí, chtějí výjimky zachovat. Köppingová nyní uvedla, že Sasko od října své podmínky upraví, aby usnadnilo krátkodobé překračování hranic. 

Rozšiřování nemocniční kapacity

Právě kvůli rostoucímu počtu hospitalizovaných přistoupí vláda i k dalším omezením. Pokud by se pro pacienty s covidem-19 musela vyčleňovat další lůžka, omezilo by to jinou péči a vedlo k odkladu plánovaných operací. Rostoucí počet pacientů nakažených koronavirem pocítila například Vinohradská nemocnice v Praze, na oddělení ARO tam ještě před dvěma týdny měli jen jednoho pacienta, k úternímu večeru tam leželo 5 lidí ve vážném stavu.

Celkem mají na Vinohradech aktuálně 38 hospitalizovaných pacientů s koronavirem a už nyní je zaplněno 12 lůžek ve speciálním pavilonu. „V současné době se snažíme neomezovat dramaticky ten běžný provoz, ale pokud bychom využívali kapacitu přes 40 lůžek, tak to tam dramaticky zasáhne do plánovaných výkonů,“ popisuje ředitel nemocnice Petr Arenberger plán, jak budou oddělení dál rozšiřovat.

Pražským nemocnicím by měla ulevit taky záložní lůžka pro pacienty, kteří už nepotřebují hospitalizaci v nemocnicích, ale jsou stále pozitivní. Zpět je tak nemohou nebo nechtějí přijmout třeba domovy pro seniory. Pražský magistrát vytipoval tři místa, kde by tato lůžka mohla být - v Bohnicích, Zahradním městě a také na poliklinice ve Vysočanech, která se částečně rekonstruuje.

Nemoc se ale šíří mezi zdravotníky

Přesto, že číslo nově nakažených se už třetí den drží pod dvěma tisíci, rychle přibývá infikovaných zdravotníků. Aktuálně jich je nakažených covidem-19 podle České lékařské komory už skoro 1700, z toho lékařů téměř čtyři sta, sester sedm set a ostatních pracovníků šest set. Podle zdravotnických odborů je třeba omezit zbytnou péči.

Nemocnice, hygienické stanice a sociální služby by podle odborů měly oslovit bývalé zaměstnance, pomoci mohou i studenti lékařských fakult a zdravotnických škol. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková a předseda Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů Martin Engel vyzvali veřejnost, aby lidé dodržovali rozestupy, myli si ruce a nosili roušky.

Nemocnice by měly podle odborů aktualizovat své pandemické plány, rozdělit provozy na infekční a neinfekční část a omezit stejně jako na jaře plánované neakutní operace, dlouhodobá vyšetření a další zbytnou péči. Odbory také varovaly před využíváním práce poučených laiků, o kterém mluvil i ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO). Oslovit by se podle něj mohli dobrovolníci Českého červeného kříže.

„Bojíme se toho, že přijde další vlna karanténních opatření, že budou doma zůstávat třeba maminky s dětmi, a to by nám ohrozilo provoz,“ uvedl v pořadu 90' ČT24 ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Palička. Doplnil také, že v jeho nemocnici je aktuálně nakaženo koronavirem 27 zdravotníků, celkem má zařízení přes 5 tisíc zaměstnanců.

Ministerstvo zdravotnictví se ale nařídit plošné omezení péče, tak jako to udělalo na jaře, nechystá. Kapacity jsou podle resortu zatím dostatečné. Navíc je podle Prymuly v šestých ročnících asi tisíc mediků, kteří by v případě potřeby mohli do nemocnic nastoupit. Většina nemocnic také uvádí, že má v tuto chvíli dostatek ochranných prostředků.

Video Události
video

Události ČT: Roste počet nakažených zdravotníků

Peníze na zvýšení platů zdravotníků nejsou

Kritiku odboráři směřovali také na návrh úhradové vyhlášky, podle níž se budou rozdělovat peníze na zdravotní péči v roce 2021, nepočítá s navýšením odměn pro zdravotníky. Pokud učitelům mají platy růst o devět procent a zaměstnancům v sociálních službách o 10 procent, adekvátní by odborům přišel patnáctiprocentní růst.

„Zdravotníci dostali na jaře obrovské přísliby od pana premiéra,“ řekl Engel. Podle něj pracovali celé jaro naplno a teď se musí potýkat s další vlnou epidemie. Setkat se s ministrem zdravotnictví kvůli platům mají odboráři zítra odpoledne. „Zdravotníci jsou připravení udělat všechno pro to, aby se situace zvládla. Dokonce neprotestují, že v případě kontaktu s nakaženým musí dál zůstat v práci a nenastupují karanténu jako ostatní občané,“ dodala Žitníková.

Na úterní tiskové konferenci ministr Prymula uvedl, že na patnáctiprocentní růst platů zdravotníků v roce 2021 nejsou peníze.

Za jarní měsíce ministerstvo zdravotnictví schválilo na odměny zdravotníků v nemocnicích 11,5 miliardy korun. Původně ministerstvo nařídilo odměnit zaměstnance státních nemocnic, kteří pečovali přímo o nemocné s covidem-19. Odbory požadovaly odměny pro všechny zdravotníky v nemocnicích, po dalších jednáních se jim to podařilo prosadit. Zdravotníci mají dostat až 75 tisíc korun, nezdravotníci 30 tisíc korun.

Video Brífink Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařského odborového klubu
video

Brífink Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR a Lékařského odborového klubu

Zdroj: ČT24

Nová dávka remdesiviru

Do Česka bylo podle ministra Prymuly dovezeno dalších 960 dávek léku remdesivir, který lékaři používají na těžké formy nemoci covid-19. Dalších 1009 dávek by mělo dorazit do konce týdne. Šéf resortu to uvedl na úterní tiskové konferenci. O dalších dodávkách podle něj vyjednává s výrobcem Evropská unie.

„Remdesivir byl standardním způsobem objednán a v tuto chvíli už dorazila první dodávka, která je ve výši 960 dávek,“ uvedl na brífinku Prymula. Dalších více než tisíc dávek by podle něj mohlo dorazit do konce týdne, možná už ve středu. „Takže tady budeme mít celkem 1969 dávek, což jsou dávky, které jsou v rámci programu, který tady byl, které jsou pro Českou republiku zadarmo,“ dodal šéf resortu.

Další jednání o dodávkách léku od firmy Gilead Sciences vede Evropská unie. „Tady není přímá linka, že by ministerstvo zdravotnictví jednalo s výrobcem,“ vysvětlil Prymula. Firma podle něj dává k dispozici až dva miliony dávek a Česká republika je bude prostřednictvím Unie nakupovat.

O tom, že remdesivir v nemocnicích dochází, informoval Český rozhlas v pondělí na základě informací Sekce nemocničních lékárníků a vedoucího lékaře Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice Martina Balíka. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová ale uvedla, že remdesiviru je dost pro všechny pacienty, kteří ho potřebují. Ministerstvo podle Štěpanyové provedlo včas všechny kroky potřebné pro zajištění dalších dodávek léku.