Vláda bude ve středu schvalovat vyhlášení nouzového stavu, předpokládá Babiš

5 minut
Události: Šíření koronaviru v Česku
Zdroj: ČT24

Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že mimořádné jednání vlády bude ve středu schvalovat vyhlášení nouzového stavu. Řekl to v předvolební diskusi televize Nova. Návrh předloží ministr zdravotnictví Roman Prymula. Počet nově nakažených koronavirem stále stoupá, za 27. září byl největším nedělním nárůstem v Česku od začátku epidemie. Přibylo 1305 případů, předchozí neděli jich bylo 985. Nemocnicím v Česku dochází lék remdesivir na těžké formy nemoci covid-19. Uvedl to Český rozhlas Radiožurnál na základě informací Sekce nemocničních lékárníků.

  • 21:38
    Česko

    V Jihočeském kraji zemřeli za posledních 24 hodin tři lidé s covidem-19. Podle ředitelky krajské hygienické stanice Kvetoslavy Kotrbové byli všichni ve věku nad 70 let.

  • 20:35
    Česko

    Možnost nadále pokračovat v soutěžních zápasech, i když na příští dva týdny bez diváků v hledištích, přivítali v současné těžké době koronavirové pandemie zástupci basketbalu, volejbalu i florbalu. Upozornili však, že propad příjmů ze vstupného zhorší ekonomickou situaci klubů.

  • 20:00
    Česko

    Počet žáků a učitelů s covidem je teď třikrát vyšší než 11. září. Nákaza se k 25. září potvrdila u 1962 z nich, dotkla se 435 škol, uvedlo ministerstvo zdravotnictví.

„Udělat to určitě musíme. Bez toho moc šance není. Já myslím, že to bude na prvním jednání vlády,“ řekl Prymula Respektu na otázku, zda bude nouzový stav požadovat.

O opětovném zavedení nouzového stavu kvůli koronaviru s Prymulou již mluvil Babiš i místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD). Parametry nouzového stavu budou na Prymulovi, řekli.

Tento krok podporují i ředitelé některých nemocnic. Nouzový stav by podle nich zjednodušil nakupování ochranných pomůcek. Většina zařízení má zásoby na dva až tři měsíce.

Opozice je proti

Představitelé dvou nejsilnějších opozičních stran ODS a Pirátů Petr Fiala a Ivan Bartoš v pondělní debatě vládu kritizovali za zvládání koronavirové krize. Podle Fialy nejsou pro vyhlášení nouzového stavu splněny podmínky. „Jestli vláda hrozí nouzovým stavem, tak opatření, která přijal nový ministr zdravotnictví, jsou zřejmě neúčinná,“ poznamenal. Vládě vyčítali i způsob komunikace a zveřejňování přijímaných opatření.

Záměr vyhlásit nouzový stav zatím opoziční strany nepodpořily. Vojtěch Filip, předseda KSČM, která vládní koalici toleruje, sdělil, že o dalším postupu se komunisté poradí v úterý ve stranických orgánech a v poslaneckém klubu. Šéf SPD Tomio Okamura uvedl, že nyní k vyhlášení nouzového stavu nevidí důvod.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová sdělila, že doposud nezaznamenala žádné zdůvodnění nutnosti vyhlášení nouzového stavu a k čemu ho vláda chce konkrétně využít. Vyhlášení nouzového stavu je podle ní „přiznání absolutního nezvládnutí situace, čemuž se dalo předejít“.

Bartoš poznamenal, že opozici chybí od vlády informace, data a čísla. „V první řadě chceme vědět, proč vláda k takto razantnímu opatření opět přistupuje,“ uvedl na dotaz, zda Piráti nouzový stav ve sněmovně podpoří.

Předseda lidovců Marian Jurečka bude chtít jasné zdůvodnění případných opatření, která by byla v nouzovém stavu zavedena. Poznamenal, že zatím žádné návrhy nezná. Babišovi vyčetl, že přes opakované výzvy nepozval předsedy stran k poradě nad aktuální situací.

O potřebě znovuzavedení nouzového stavu vládní představitelé začali mluvit zhruba od poloviny září. Prymula ještě jako vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví před týdnem řekl, že je namístě zvažovat vyhlášení nouzového stavu. Následně v úterý po svém uvedení do úřadu ministra médiím řekl, že vyhlášení nouzového stavu zatím není nutné. Nevyloučil ale tehdy, že by si to situace mohla vyžádat za jeden či dva týdny. 

Hamáček v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že vyhlášení nějaké formy mimořádného stavu by bylo potřeba zvážit, pokud by došlo k výpadku zdravotnického personálu. V pořadu uvedl, že stát zatím zvládá situaci kolem covidu-19 standardními prostředky.

Prymula podle Respektu zvažuje vyhlášení nouzového stavu i kvůli předchozím právním sporům kolem opatření, která na jaře vyhlašovalo ministerstvo zdravotnictví. Soud 23. dubna rozhodl o zrušení čtyř opatření ministerstva, která omezila volný pohyb, maloobchod či služby v provozovnách. Vláda pak musela omezení přijmout jako krizová opatření v nouzovém stavu.

Počty stále narůstají

Celkem bylo od 1. března, kdy se v Česku objevily první případy covidu-19, zaznamenáno 64 597 nakažených. Aktuálně nemocných je 32 723, což je o zhruba 1500 více než celkový počet lidí, kteří se dosud z covidu-19 vyléčili.

Neděle obvykle patří ke dnům v týdnu, kdy je kvůli nižšímu počtu provedených testů množství nových případů nízké. Nynější nárůst je jedním z nejvyšších víkendových přírůstků vůbec. Výrazný byl i nárůst za sobotu 26. září, kdy bylo potvrzeno 1983 případů nemoci, což byl druhý nejvýraznější přírůstek o víkendovém dni od 1. března.

Nemoc má u většiny lidí lehčí průběh. V poslední době však v Česku značně vzrostlo množství hospitalizovaných i zemřelých. Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, se podle posledních údajů ministerstva k sobotě zvýšil od začátku září zhruba pětinásobně na 802. Na více než pětinásobek stoupl i počet hospitalizovaných, kteří jsou ve vážném stavu. Podle ministerstva jich je 181. Jen za tento týden už přibyly v nemocnicích téměř tři stovky nakažených.

Prymula: Mnozí by měli být jinde než v nemocnicích

Některá lůžka pro akutní pacienty jsou podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly obsazena lidmi, kteří akutní péči nepotřebují. „Hospitalizujeme spoustu sociálních pacientů, kteří by měli být v úplně jiných zařízeních, ne v zařízeních akutní lůžkové péče. A když to nějakým způsobem kvantifikujeme teď u covidu, tak to je plných 40 procent pacientů,“ řekl v neděli v pořadu Partie televize Prima.

O víkendu leželo s koronavirem v nemocnicích přes osm set lidí. Na odděleních ARO a JIP je volná zhruba pětina lůžek.

„Pokud chceme tu epidemii –⁠ nechci říct zastavit –⁠ ale vrátit do podoby, která je pro nás manažovatelná, tak potřebujeme, abychom ty počty pacientů opravdu srazili. Protože jinak to bude na vrub všech ostatních diagnóz,“ uvedl Prymula.

Částečně omezit péči už kvůli nákaze musela třeba uherskohradišťská nebo chrudimská nemocnice. Ministr proto plánuje nová opatření. Během tohoto týdne sníží počet osob na hromadných akcích na 10 až 20. Výjimku by ale mohly mít kulturní akce nebo svatby. A v úterý projedná s Robertem Plagou zavedení distanční výuky na středních školách.

Epicentrem nákazy zůstává Praha

Počet úmrtí lidí nakažených koronavirem od začátku epidemie v Česku již dosáhl 606. Od začátku září narostlo množství zemřelých o více než dvě pětiny. Za sobotu přibylo 14 zemřelých a v neděli dalších sedm. Jen za tento týden zatím zemřelo přes osm desítek nakažených.

Případů covidu-19 přibývá nyní nejvýrazněji v Praze a okolí. Největší nárůst byl za posledních sedm dní podle údajů ministerstva v okrese Praha-západ se zhruba 227 případy v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. V Praze přibylo za uplynulý týden přes 219 případů a v okrese Praha-východ 212. Přibližně 219 nakažených za uplynulý týden bylo také v okrese Náchod a v okrese Uherské Hradiště jich bylo přes 217.

Nemocnice by mohly být brzy bez remdesiviru

Ministr zdravotnictví Roman Prymula ohledně docházejícího remdesiviru sdělil, že jeho úřad dojednává s výrobcem léku, americkou firmou Gilead Sciences, dodání další várky léku do konce tohoto týdne.

„Zpřísnila se indikace (důvody pro použití léku, pozn. red.) a jednáme s firmou Gilead o dodávce léku, která by měla dorazit v průběhu tohoto týdne,“ oznámil Prymula. Také ředitel české pobočky Gilead Sciences Pavel Březina řekl rozhlasu, že se snaží remdesivir dostat do Česka ještě do konce září.

Pokud by nedorazila další dodávka, současné zásoby léku by byly podle Balíka spotřebovány příští týden. „Jde o značný problém, protože lék je ověřen pro rychle se rozvíjející formy koronavirové infekce a pro pacienty, kteří potřebují být napojeni na kyslík,“ řekl rozhlasu lékař.

Sekce nemocničních lékárníků kvůli poklesu zásob remdesiviru zveřejnila na svém webu podmínky použití léku pro případ, že by ho byl v nemocnicích nedostatek. Mezi indikacemi pro podání remdesiviru podle lékárníků je, že pacient není na plicní ventilaci a nemá příznaky covidu-19 déle než pět dní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
17:17Aktualizovánopřed 37 mminutami

Pochod pro život zablokovali odpůrci akce

Z Hradčanského náměstí v Praze vyšel Pochod pro život, akce má podle pořádající organizace Hnutí pro život zlepšit povědomí o pomoci pro nečekaně těhotné ženy a vyjádřit jim podporu. Odpůrci pochodu se sešli na Jungmannově náměstí a následně někteří z nich zablokovali jeho trasu. Na Palackého náměstí se zase konal pietní akt k uctění památky těhotných žen, které přišly o život kvůli zákazu interrupcí.
před 2 hhodinami

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 10 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 10 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 11 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 20 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...