Prymula: Volnočasové aktivity se asi omezí na deset až dvacet lidí

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) předpokládá, že ohlášené omezení volnočasových aktivit bude znamenat maximální účast deset až dvacet lidí. Vyhlášení příslušného opatření očekává ve středu nebo v pátek, řekl v pořadu Partie na televizi Prima. Neočekává také, že by se v rámci opatření proti koronaviru uzavíraly základní školy, pravděpodobný je ale podle něj přechod středních škol na dálkovou výuku. Opatření považuje za nutná ke snížení reprodukčního čísla šíření koronaviru, nyní je mezi 1,26 a 1,29.

Roman Prymula
Zdroj: ČTK Autor: Kamaryt Michal

Prymula zdůraznil, že čím později se restriktivní opatření zavedou, tím déle budou muset platit. Společně s omezeními by chtěl představit i plán na delší dobu, který by ukázal, jak se situace může vyvíjet zhruba do Vánoc.

Plánované omezení volnočasových aktivit ohlásil Prymula tento týden. Nyní upřesnil, že by se stanovil maximální možný počet účastníků, číslo se podle něj bude pravděpodobně pohybovat mezi deseti a dvaceti. Výjimka by mohla platit pro svatby, kde by mohlo být maximum 30 účastníků. 

Základní školy se nyní podle Prymuly zavírat nebudou, očekává ale přechod středních škol na dálkovou výuku, protože tento vzdělávací stupeň je nyní nejrizikovějším prostředím z hlediska šíření epidemie. Výjimka by mohla být pro první ročník středních škol. Zmínil také, že bude jednat s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO) o dočasném zrušení výuky hudební výchovy a tělocviku, při kterých žáci nenosí roušky.

Na vysokých školách by měla být alespoň měsíc distanční výuka, než se uklidní nynější rychlé šíření epidemie. Výjimka by mohla platit pro studenty v prvních ročnících, kteří jsou na univerzitách noví. Měli by mít možnost studovat kombinovaně, aby se mohli seznámit s prostředím.

V Praze je naplněno 90 procent akutních lůžek

Dále uvedl, že je třeba posílit kapacity testování na covid-19. V současnosti se pohybuje kolem 23 tisíc denně, ministr očekává, že v řádu dnů by se mohlo dosáhnout 30 tisíc. Posílí se také trasování, do kterého se zapojí 660 profesionálních telefonistů z call center.

Za klíčový problém ministr považuje kapacitu nemocničních lůžek vyčleněných pro pacienty s covidem-19, která se podle něj naplňuje, například v Praze je vyčerpána z 90 procent. Nyní začíná proces restrukturalizace lůžek, což může vést i k odkládání některých operací, uvedl Prymula.

Pražský magistrát oznámil, že vytipoval lůžka pro pacienty s lehčím průběhem covidu-19 pro případ, že by fakultní nemocnice neměly dostatečné kapacity lůžek akutní péče. Mezi vytipovanými místy jsou prostory Městské nemocnice následné péče ve Vysočanech, jedno patro Domova pro seniory Zahradní město a jeden prázdný pavilon Psychiatrické nemocnice Bohnice, uvedl magistrát v tiskové zprávě.

Problém podle něj je i v tom, že některá lůžka pro akutní pacienty jsou obsazena lidmi, kteří akutní péči nepotřebují. „My tady hospitalizujeme spoustu sociálních pacientů, kteří by měli být v úplně jiných zařízeních, ne v zařízeních akutní lůžkové péče. A když to nějakým způsobem kvantifikujeme teď u covidu, tak to je plných 40 procent pacientů,“ řekl. Podle něj je třeba hledat způsoby, kam tyto pacienty přesunout. Jako možnost zmínil využití prázdných pavilonů v některých nemocnicích, které se rozšířily a nevyužívají všechny své budovy.

Také v nemocnicích, které patří Olomouckému kraji, jsou covidová lůžka téměř obsazená. Na standardním infekčním oddělení v Prostějově je aktuálně 18 pacientů. Tam i v dalších dvou nemocnicích jsou navíc vyčleněná intenzivní lůžka – ta zbývají volná jen dvě. Kde se vyhradí další kapacity, by měl začátkem týdne rozhodnout krizový štáb kraje.

Některé nemocnice navíc musí řešit nakažený personál. Například chrudimská nemocnice musela kvůli nákaze zdravotníků uzavřít neurologii.

„Tady bylo pozitivně testováno šestnáct lidí z personálu, bylo naplánováno hygienou kvůli vyššímu výskytu covidu u pacientů. Pacienti, kteří potřebují neurologickou péči, jsou směřováni do Pardubické nemocnice,“ uvedl oblastní ředitel pro zdravotní služby z Nemocnice Chrudim Miroslav Sirový. 

Sobotní počty

Denní nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku v sobotu zpomalil z pátečních téměř tří tisíc na 1985. O víkendu obvykle počty nových případů klesají kvůli menšímu počtu prováděných testů. Přírůstek nakažených ale poklesl i ve srovnání s minulou sobotou, kdy přibylo přes 2044 případů. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Aktuálně nemocných je téměř 32 tisíc, což je více než celkový počet vyléčených od začátku epidemie, který činí přibližně 31 tisíc.

Od 1. března, kdy se v Česku objevily první nákazy novým koronavirem, bylo zaznamenáno celkem 63 294 potvrzených případů covidu-19. Denní nárůsty počtu nakažených v předchozích týdnech rychle rostly. Nejvýraznější přírůstek byl minulý čtvrtek, kdy testy nemoc prokázaly u 3126 lidí.

Strmě proto vzrostlo množství lidí aktuálně trpících covidem-19. U většiny nemocných má covid-19 lehčí průběh, ale v poslední době značně stoupají počty hospitalizovaných a zemřelých. Za sobotu přibylo dalších šest úmrtí lidí s covidem-19 na celkových 591 od začátku epidemie. Jen za tento týden zatím zemřelo 67 nakažených. Od začátku září narostlo množství zemřelých o dvě pětiny.

Počet prováděných takzvaných PCR testů by se měl zvýšit na třicet tisíc denně. Kromě toho se také brzy začne testovat ze slin. A to až 20 tisíc vzorků denně. A posílit by se měl rovněž tým lidí, kteří trasují kontakty.

Počet hospitalizovaných se od začátku měsíce zpětinásobil

Počet lidí, kteří s covidem-19 skončili v nemocnici, narůstá ještě výrazněji. Množství hospitalizovaných se zvýšilo od začátku září zhruba pětinásobně na 809. Téměř na pětinásobek stoupl i počet hospitalizovaných, kteří jsou ve vážném stavu. Podle posledních údajů ministerstva k pátku jich bylo 168. Jen za tento týden už přibyly v nemocnicích skoro tři stovky nakažených.

Případů covidu-19 přibývá nyní nejvýrazněji v Praze a okolí. Největší nárůst byl za posledních sedm dní podle údajů ministerstva ve městě a přilehlých okresech Praha-východ a Praha-západ. V těchto regionech bylo zaznamenáno kolem 220 nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Přes dvě stovky nakažených za uplynulý týden byly také v okrese Plzeň-město.

Odpůrci vládních opatření protestovali v Praze

Několik stovek odpůrců vládních opatření proti šíření koronaviru se v neděli odpoledne sešlo na pražském Palackého náměstí. Kritizovali zejména premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministra zdravotnictví Prymulu. Řečníci na demonstraci odsuzovali hlavně povinné nošení roušek ve vnitřních prostorách budov. Protest svolala iniciativa Hnutí občanské nespokojenosti (HON).

Řečníci ve svých projevech kritizovali zejména to, že jsou opatření povinná a nemají možnost volby, někteří současná opatření, jako je omezení hromadných akcí nebo povinné roušky v MHD, školách a jiných vnitřních prostorách, přirovnávali k totalitnímu režimu.