Premiér míří do Bílého domu: Podle Miloše Zemana jsou top tématem vztahy mezi EU a USA

Premiér Andrej Babiš (ANO) zamířil na návštěvu USA, kde se ve čtvrtek v Bílém domě setká s prezidentem Donaldem Trumpem. Prezident Miloš Zeman nepovažuje za nejdůležitější téma návštěvy česko-americké bilaterální vztahy, ale spíše vztahy mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Tyto bilaterální vztahy jsou podle něj důležité i proto, že začala obchodní válka týkající se vysokého cla na dovážené automobily.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zase očekává, že se největší část diskuse bude týkat bezpečnosti, převážně kybernetické. Babiš s Trumpem podle něj budou řešit také vzájemnou spolupráci v oblasti energetiky, ale i výzkumu a inovací.

„Myslím, že se také bude pan premiér s prezidentem Trumpem věnovat bezpečnostní situaci v některých oblastech: třeba v Afghánistánu nebo v Sýrii, kde ČR má zájem na stabilizaci konfliktů,“ uvedl šéf české diplomacie tento týden v Interview ČT24.

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) zase očekává, že se budou oba státníci bavit o české i americké účasti v zahraničních misích. Také proto, že z vojenského hlediska patří Spojené státy mezi nejvýznamnější partnery České republiky. Metnar očekává i diskusi o užší výměně informací v rámci zpravodajských služeb nebo o modernizaci armády. USA jsou totiž jedním z možných dodavatelů vrtulníků.

„S ohledem na současnou bezpečnostní situaci je bezpečnost to nejdůležitější. Víte sami, že co se týče hrozeb, je na prvním místě terorismus, kybernetické hrozby a poté samozřejmě i aktivity ze strany Ruska,“ dodává ministr obrany.

Babiš považuje za největší problém planety mezinárodní terorismus 

Sám Andrej Babiš před odletem do USA uvedl, že za největší problém planety považuje mezinárodní terorismus a že by všechny velmoci měly v tomto směru spolupracovat. „Je to největší hrozba, spolupráce by měla být větší,“ řekl. Poznamenal, že vztahy mezi USA a Ruskem nejsou ideální.

Zásadním problémem je podle něj šest milionů uprchlíků v Jordánsku, Libanonu a v Turecku, prioritou je také řešení situace v Sýrii. „Zajímá mě, do jaké míry tam budou USA hrát ještě nějakou roli, nebo teritorium opustí,“ dodal Babiš.

V rozhovoru pro americkou agenturu AP řekl, že Spojené státy by podle něj měly využít svého vlivu a statusu stálého člena Rady bezpečnosti OSN k tomu, aby pomohly dojednat mír v Sýrii.

Jednání s Trumpem čeká Babiše ve čtvrtek večer našeho času. Babiš je po osmi letech prvním českým premiérem, který dostal pozvání do Bílého domu na bilaterální jednání s americkým prezidentem. V roce 2011 jednal s prezidentem Barackem Obamou Petr Nečas.