Česko je v USA vnímáno jako partner, na kterého je spolehnutí, tvrdí Petříček

Ministr zahraniční Tomáš Petříček (ČSSD) je podle svých slov rád, že zamíří premiér Andrej Babiš (ANO) do Bílého domu. Jde prý o potrvrzení toho, že nás Spojené státy vnímají jako spolehlivého partnera. Za pozváním do Bílého domu vidí Petříček i to, že si vláda vytkla prozápadní kurz, což podle něj Američané vnímali jako pozitivní signál. Ministr zahraničí to uvedl v Interview ČT24.

Video Tomáš Petříček (ČSSD) hostem Interview ČT24
video

Tomáš Petříček (ČSSD) hostem Interview ČT24

Podle Tomáše Petříčka mohou státy jako Česko hrát větší roli v otázce kontroly jaderných zbraní. „Nemáme zájem na závodech ve zbrojení, jako tomu bylo za studené války,“ řekl Petříček. O jaderných zbraních jednal i během nedávné cesty do Spojených států a o situaci mluví i se spojenci v NATO. „Je pro nás důležité, aby se hledaly cesty, jak situaci ve světě uklidňovat, jak předcházet nárůstu napětí,“ doplnil šéf české diplomacie.

Právě téma bezpečnosti by mohlo být jedním z těch, které budou v Bílém domě probírat Andrej Babiš s Donaldem Trumpem: „Je to potvrzení, že jsou naše vztahy velmi dobré, a je to důkazem toho, že je Česko v Americe vnímáno jako partner, na kterého se dá spolehnout,“ uvedl Petříček.

Premiér Babiš nedávno uvedl, že si pozvání k Trumpovi vyjednal sám. Podle Petříčka byly konečné kroky za přítomnosti premiéra, na cestě se ale podílela i česká ambasáda ve Washingtonu a Černínský palác.

„Koordinovali jsme to spolu (s předsedou vlády, pozn. red.). Bylo to vyvrcholení dlouhodobější snahy České republiky,“ řekl ministr a dodal, že diplomaté se podíleli i na přípravě programu premiéra.

Oba státníci tak budou jednat například o bezpečnosti, kybernetice, a to v souvislosti s kauzou Huawei, a rovněž o obchodních vztazích. Trump by měl s Babišem hovořit také o Sýrii a Afghánistánu.

Petříček prý cítí podporu uvnitř strany i od premiéra

Ministr zahraničí je často kritizován komunisty, kteří tolerují menšinovou vládu ANO a ČSSD. Kritika z řad KSČM ho ale podle jeho slov neohrožuje, a naopak cítí podporu od sociálních demokratů i od premiéra.

„Myslím si, že postupuji v souladu s programovým prohlášením vlády. Pan premiér se nezmiňoval, že by byl nespokojen s tím, jak působím na ministerstvu zahraničních věcí,“ uvedl Petříček v Interview. Ministra zahraničí často kritizuje také prezident Miloš Zeman.

Ještě před víkendovým sjezdem ČSSD Tomáš Petříček avizoval, že by mohl v čele ministerstva skončit, pokud by nezískal podporu spolustraníků pro svou kandidaturu na post místopředsedy ČSSD. Nakonec ho ale delegáti zvolili hned v pátek. 

Petříček: NATO je v moderních dějinách nejúspěšnější bezpečnostní aliance 

Česko si v březnu připomíná dvacet let od vstupu do Severoatlantické aliance (NATO). Podle Tomáše Petříčka to byla zásadní událost, kdy se Česko přihlásilo k západním hodnotám.

„Také to byl milník, co se týče našeho bezpečnostního ukotvení. V moderních dějinách je to nejúspěšnější bezpečnostní aliance. Zajišťuje také to, že jsme jedna z nejbezpečnějších zemí na světě,“ uvedl ministr zahraničí.

Česká vláda ale dlouhodobě neplní závazek utrácet dvě procenta HDP na obranu. I přesto Petříček neměl při své návštěvě v Americe pocit, že by kvůli tomu Česko bylo vnímáno negativně. „Americká strana věří, že v tomto svým závazkům dostojíme,“ řekl Petříček už dříve s tím, že Washington prý vidí český plán na postupné zvyšování vojenských výdajů jako „jeden z důvěryhodnějších v rámci NATO“.

Interview ČT24 s Tomášem Petříčkem 24.61 MB