V Česku se nachází šestnáct nebezpečných skládek. Dvě jsou v Brně, město ale situaci nevidí jako vážnou

3 minuty
Likvidace nebezpečných skládek na jihu Moravy
Zdroj: ČT24

Na území České republiky je šestnáct nebezpečných skládek, informuje o tom ministerstvo životního prostředí. Dvě takové jsou v Brně, a to v Tuřanech a Černovicích. Město situaci monitoruje, tvrdí, že skládky pro obyvatele nebezpečné nejsou a jejich sanaci neplánuje. Podle odborníků ale hrozí kontaminace podzemních vod. Další skládky, které resort považuje za nebezpečné, jsou například i ve Slavičíně ve Zlínském kraji, v Bělotíně na Přerovsku nebo u Dolní Březinky na Vysočině.

Například v Tuřanech je odpad schovaný pod ornicí. Komunální odpad i odpad z průmyslové výroby se tam svážel až do začátku devadesátých let. Místní si na to pamatují. „Vozili to na skládku volně,“ přiblížil obyvatel městské části Tuřany Miloš Keprt.  

Podle analýzy odborné firmy je tuřanská skládka jednou ze dvou nejnebezpečnějších na jižní Moravě – kontaminace je tam nad zákonnými limity. Už předchozí posudky z roku 2008 upozorňovaly na dlouhodobý pokles úrovně hladiny podzemní vody a úhrnů srážek. To způsobuje nižší vyluhování kontaminantů, kvůli čemuž se hůř zjišťují rizika – například obsah chlorových nebo aromatických uhlovodíků.

Podobná situace je i v městské části Černovice. Obě skládky se navíc nacházejí nedaleko zdroje podzemní vody.

Aktuální posudek pochází z roku 2021. Ovšem starosta městské části Tuřany Radomír Vondra (STAN) o něm dosud nevěděl. „Ta zpráva vypadala tak dramaticky, že tady snad hrozí nějaké akutní nebezpečí. V tomto smyslu o tom s námi nikdo nikdy nejednal,“ řekl.

Ve zprávě se píše o nutnosti vytvoření nápravného opatření. Brno tam provádí monitoring od devadesátých let, situaci ale za špatnou nepovažuje. „Diagnostika probíhala mezi lety 2007 a 2008 a ani ta neukázala, že by případně kontaminace měla vliv na lidské zdraví. Nicméně s tím monitoringem stále pokračujeme,“ uvedl mluvčí brněnského magistrátu Filip Poňuchálek.  

Podle oslovených odborníků na jihovýchodě Brna skončilo kolem padesáti milionů tun odpadu. Ve zbytku Česka je evidovaných dalších čtrnáct skládek, které spadají do stejně nebezpečné kategorie jako dvě brněnské.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policisté zadrželi dospívajícího kvůli pokusu o vraždu v Praze, píší Novinky.cz

Policisté vyšetřují pokus o vraždu v Praze, podezřelým je šestnáctiletý chlapec. Uvedl to server Novinky.cz. Napadeným je zhruba šedesátiletý muž bez domova, kterého útočník pobodal. Podezřelý skončil ve vazbě.
před 17 mminutami

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
před 2 hhodinami

Bezobslužné prodejny zažívají boom. Ministerstvo prodloužilo program

Bezobslužné obchody se v Česku rychle rozšiřují. Především na venkově, kde nahrazují zaniklé prodejny potravin. Nabízejí nepřetržitý provoz a nižší náklady. Automatizované či hybridní prodejny podporuje také ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s kraji prostřednictvím programu Obchůdek 21+, který je prodloužen až do roku 2028.
před 4 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
11:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V korupční kauze libereckých dopravců půjde před soud devět lidí a dvanáct firem

K ústeckému krajskému soudu (pobočka Liberec) míří korupční kauza libereckých dopravců. Kvůli údajným manipulacím a korupci při zadávání veřejných zakázek Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou (DPMLJ) obžaloval státní zástupce devět lidí a dvanáct firem. Viní je z podplácení, poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadávání veřejné zakázky a přijetí úplatku. ČT to sdělila náměstkyně ústecké krajské žalobkyně Kateřina Doušová. Některým obviněným hrozí až dvanáct let za mřížemi.
před 5 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 8 hhodinami

Vrátí se inverze, v neděli má silně foukat

V příštích dnech se do Česka vrátí inverzní ráz počasí. O víkendu se objeví mlhy, často i mrznoucí. Slunce se ukáže spíše jen na horách, v neděli se místy vyjasní i v nížinách. Nejvyšší teploty vystoupí lehce nad nulu. Postupně zesílí vítr, který v nárazech dosáhne během neděle rychlosti až 70 kilometrů v hodině, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 11 hhodinami

Kaple v Bečově se zbavuje lešení, o Velikonocích přivítá návštěvníky

Víc než šest století stará kaple v Bečově nad Teplou bude znovu přístupná veřejnosti. Právě v ní objevili v roce 1985 kriminalisté pod podlahou zakopaný jeden z největších pokladů Česka – relikviář svatého Maura. Uplynulé dva roky zde pracovali restaurátoři. V klenbě odhalili malbu svatého Matouše. Řešili také, jak se vypořádat s vlhkostí, která vnikala do zdí, či s narušenou statikou stropu. Zatímco lešení zmizí už zítra, malby si návštěvníci prohlédnou až o Velikonocích. Do té doby zůstane kaple nepřístupná.
před 12 hhodinami
Načítání...