Ekologové vyzývají k zastavení stavby rozhledny na polské straně Králického Sněžníku

Zástupci ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a ministerstva životního prostředí (MŽP) v úterý s polskými partnery kontrolovali stavbu rozhledny na vrcholu Králického Sněžníku. Impulsem byly protesty ekologických organizací, že se při stavbě porušují stanovené podmínky ochrany přírody. MMR požádalo polské partnery o založení pracovní skupiny, která by sledovala dodržování pravidel a úroveň turistického ruchu, uvedl v tiskové zprávě mluvčí MMR Vilém Frček. Rozhlednu staví polská strana v programu přeshraniční spolupráce.

Několik českých ekologických organizací opakovaně upozorňovalo, že podle povolení se má například stavební materiál a konstrukční díly věže přepravovat ze Sněžnického sedla na vrchol Sněžníku vrtulníkem a staveniště musí být na stanovené parcele. To se podle nich neděje.

Podle fotodokumentace jezdí těžká technika po zelené turistické stezce z chaty Pod Sněžníkem podél hranice na polské straně. V rozporu s povolením i s projektem vznikla provizorní komunikace na vrchol hory k opakovanému využití těžké techniky a zřejmě i k přepravě části materiálu. Stroje také ničí arkto-alpínskou tundru i v širším okolí mimo oplocený stavební prostor.

Materiál dopravuje těžká technika místo vrtulníku, zdokumentovali ekologové
Zdroj: Společnost přátel Jeseníků

„Mimo stavby samotné rozhledny dochází z iniciativy Polska k rekonstrukci přístupové stezky, která by podle polské strany měla usměrnit pohyb turistů, kteří se dnes pohybují po daleko větším prostoru chráněné krajiny,“ uvedl v úterý za MMR náměstek pro řízení sekce evropských a národních programů Zdeněk Semorád.

Česká strana tu polskou opakovaně upozorňuje na nesoulad, tvrdí ministerstvo

Podle Vladimíra Dolejského, náměstka pro řízení sekce ochrany přírody a krajiny z MŽP, se Polsko opírá o osm let staré hodnocení vlivů na soustavu Natura 2000.

„Přitom jej opakovaně, naposledy 14. května, upozorňujeme na možný nesoulad s platnou evropskou legislativou a na potřebu nového posouzení vlivů stavby na životní prostředí, pokud se projekt odchýlil od původního záměru. Proto byla provedena kontrola přímo na místě, jejíž výsledky budou následně vyhodnoceny,“ uvedl Dolejský.

Stavba rozhledny na Králickém Sněžníku
Zdroj: Společnost přátel Jeseníků

Podle ekologů se na stavbě před kontrolou uklízelo

Jak řekl předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík, úterní kontrola se uskutečnila kvůli špatné předpovědi počasí a riziku bouřek z větší části „u stolu“ v polské obci Stronie Śląskie, která je investorem stavby. „Po odjezdu náměstků se odpoledne na vrchol hory vydali ředitelé odborů ministerstev,“ uvedl Bačík.

Dodal, že zjistil, že stavební firma před kontrolou začala staveniště uklízet, aby odstranila nejhorší nedostatky. Rekonstrukci přístupové stezky Bačík vítá, z polské i české strany vedou cesty blízko sebe po obou stranách hranice a mohly by se zčásti sjednotit.

Ekologové nedávno vyzvali ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (ANO), aby zastavila financování výstavby.

Cílem česko-polského projektu je obnova vyhlídkové věže z 19. století, která byla v roce 1973 stržena. Rozhledna bude mít konstrukci tvořenou do 13 metrů betonem s kamenným obložením, vršek bude z velké části prosklený. Vysoká má být 33 metrů. Část peněz poskytlo i ministerstvo pro místní rozvoj. Na celkové náklady zhruba 77 milionů korun přispělo z národních i evropských zdrojů.