TÉMA

Králický Sněžník

Krkonošské hřebeny pokryl sníh, poprvé po létě sněžilo i v Jeseníkách
Patnácticentimetrová vrstva pokryla v noci krkonošské hřebeny. Ačkoli nepatrný poprašek letos na podzim již v Krkonoších k vidění byl, nynější sněžení bylo to první významnější. První sníh napadl i v nejvyšších polohách Jeseníků a sníh pokryl také nejvyšší partie Šumavy. Od pátku do dopoledne platila výstraha, která upozornila na vydatné deště v části republiky. Nejvíc pršelo v Jeseníkách. Až na drobné výjimky se ale nezvedly hladiny vodních toků na povodňové stupně.
4. 11. 2023, Aktualizováno4. 11. 2023 14:24|
Na horách na severovýchodě bude vydatně pršet, déšť mírně zvedne hladiny řek
V Orlických a Rychlebských horách, v pohoří Králického Sněžníku a v Jeseníkách bude během pátku a v noci na sobotu vydatně pršet, v nejvyšších partiích i sněžit. Intenzivní srážky mohou mírně zvednout hladiny řek, které odvodňují tyto horské oblasti. Dosáhnout mohou na první, tedy nejnižší stupeň povodňové aktivity. Vyplývá to z aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
3. 11. 2023|
Ve Žďárských vrších se zhruba po dvou stech letech narodila vlčímu páru mláďata
V chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy se v květnu narodila vlčata. Už se nepohybují jen okolo nory, zachytily je fotopasti. Jejich otec pochází z Polska a je opatřen telemetrickým obojkem, který umožňuje sledovat jeho pohyb i chování. Vlci ve Žďárských vrších nežili takřka dvě stě let, teď je šance, že se zde jejich populace rozšíří. O narozených mláďatech v tiskové zprávě informovala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
7. 8. 2023, Aktualizováno7. 8. 2023 20:16|
Do Česka se přihnaly bouřky. Meteorologové čekají další tropy, ochladí se až o víkendu
Od úterý do čtvrtka teploty v České republice opět přesáhnou tropickou třicítku, ve středu a ve čtvrtek se mohou vyšplhat až na 35 stupňů Celsia. Na víkend se ale ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Ve druhé polovině týdne se vyskytnou bouřky. Meteorologové právě před bouřkami vydali v pondělí dopoledne výstrahu, která platí pro velkou část Česka.
15. 8. 2022, Aktualizováno15. 8. 2022 20:02|
Ohrožené rostliny na Králickém Sněžníku bude před neukázněnými turisty chránit plot
Ochranánci přírody na severu Pardubického kraje po vzoru Krkonoš oplotili trávníky na Králickém Sněžníku. Davy návštěvníků totiž chodí mimo turistické trasy. Nejvyšší vrchol stejnojmenného masivu patří k nejpřísněji chráněným územím v zemi, příliv dalších turistů se čeká po otevření nové rozhledny na polské straně hory.
15. 7. 2022|
V Jeseníkách se bude smět kácet na menší ploše, tvrdí ekologové. Je třeba správně číst data, oponují správci lesů
Ekologové a Správa CHKO Jeseníky se přou o rozsah nově vydaných výjimek pro kůrovcovou těžbu v některých oblastech národních přírodních rezervací Praděd, Králický Sněžník a Šerák-Keprník v Jeseníkách. Loni po odvolání Společnosti přátel Jeseníků a Hnutí Duha je zrušilo ministerstvo životního prostředí. Společnosti tvrdí, že se tak rozloha klidových a bezzásahových území zvětšila. Podle Agentury ochrany přírody a krajiny ČR se však jejich skutečná rozloha nezměnila.
30. 5. 2022|
V úterý odpoledne bude pršet. Na Vysočině a v Jeseníkách spadne až šedesát milimetrů
Až 60 litrů na metr čtvereční může spadnout v úterý odpoledne a v noci na středu při bouřkách zejména na Českomoravské vrchovině, v Jeseníkách a jejich podhůří. Meteorologové vydali pro část republiky výstrahu na vydatný déšť, platit bude od úterního poledne do středečního rána. Teploty po zbytek týdne mohou většinou jen mírně přesáhnout dvacet stupňů. Během čtvrtka a pátku se sice přechodně ukáže více slunce a pršet bude méně, ale o víkendu bude zřejmě převážně oblačno s přeháňkami a deštěm.
23. 5. 2022, Aktualizováno23. 5. 2022 20:15|
V Dolní Moravě se otevřel nejdelší visutý most pro pěší na světě. Ochránci přírody ho kritizují
Lávka Sky Bridge je dlouhá 721 metrů a spojuje dva horské hřebeny Králického Sněžníku - Slamník a Chlum. Zátěžová zkouška lávky, která je v nadmořské výšce 1110 metrů, skončila v neděli, první turisté mostem projdou v pátek 13. května, vstupenky si musí koupit on-line. Agentura CzechTourism očekává, že unitkátní stavba přiláká do lokality návštěvníky z celého světa. Podle ochránců přírody je projekt problematický, nepříznivě ovlivní ráz krajiny.
9. 5. 2022, Aktualizováno9. 5. 2022 14:28|
Od začátku meteorologického jara prší v Česku jenom výjimečně a výrazně se to nezlepší
Od začátku března počasí ve střední Evropě s malými přestávkami ovlivňují tlakové výše. To je hlavní důvod, proč v Česku až na ojedinělé výjimky neprší, a půda se tak stále víc vysušuje. Při slunečných dnech, kdy registrujeme poměrně velké rozdíly mezi ranní a odpolední teplotou, byla další komplikací pro jarní přírodu i velmi nízká vzdušná vlhkost.
17. 3. 2022|Pavel Karas
Na horách bude o víkendu sněžit, od západu se ale začne oteplovat
Zima se přehoupla do druhé poloviny, v nížinách ale sníh dále prakticky neleží a výraznější změnu neslibuje ani víkendová předpověď. Pro příznivce zimních sportů by se ovšem situace mohla zlepšit aspoň na horách, kde předpověď počasí očekává víkendové sněžení a další přírůstky bílé pokrývky.
20. 1. 2022|Michal Žák
Hladiny řek budou v noci stoupat. Ochladí se v polovině týdne
Hladiny budou stoupat v noci na úterý hlavně na řekách, které odvodňují Šumavu a Český les. Během úterý budou stoupat také v oblasti horní Jizery a na řekách, které odvádí vodu z Jeseníků. Děje se tak kvůli dešti a tání zbytků sněhu. Krkonošská Horská služba ale upozornila naopak na lebylo vesměs velmi teplé. Bylo to tak již od rána, kdy na většině území bylo nejtepleji nejméně za třicet let.
3. 1. 2022, Aktualizováno3. 1. 2022 15:12|
Ekologové dál požadují stopku pro rozhlednu na Králickém Sněžníku. Stavba zatím kvůli počasí stojí
Stavbaři kvůli počasí pozastavili práce na rozhledně na Králickém Sněžníku. Pokračovat by tak měli až na jaře. Ekologové dlouhodobě upozorňují na pochybení a porušování zákonů o ochraně přírody. Podle nich by měl být projekt zastaven úplně. Bojí se hlavně přílivu turistů, proto už vznikají plány, jak pohyb lidí na hoře omezit nebo usměrnit.
8. 11. 2021|
Necitlivou stavbu rozhledny na Králickém Sněžníku řešila komise. Rozdala pokuty, staví se dál
Expertní komise, která vznikla kvůli stavbě rozhledny na vrcholu Králického Sněžníku, ve čtvrtek poprvé zasedala v Olomouci. Pozastavení projektu žádá několik ekologických organizací. Podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Viléma Frčka komise zjistila „dílčí pochybení“ investora rozhledny i dodavatele a uložila za ně pokuty. Stavba pokračuje.
9. 9. 2021|
Vrchol Větrov se pyšní novou Dalimilovou rozhlednou, má dvě vyhlídky
Na vrchu Větrov nad Starým Městem na Šumpersku byla v pátek slavnostně otevřena nová Dalimilova rozhledna, která je replikou bývalé rozhledny na Králickém Sněžníku. Vysoká je 34 metrů. Kamenná rozhledna stojí na zelené turistické trase mezi chatou Paprsek a Starým Městem pod Sněžníkem. Nabízí výhledy na Staroměstsko a okolní masivy Rychlebských hor, Hrubého Jeseníku a Králického Sněžníku.
9. 7. 2021|
Ekologové vyzývají k zastavení stavby rozhledny na polské straně Králického Sněžníku
Zástupci ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a ministerstva životního prostředí (MŽP) v úterý s polskými partnery kontrolovali stavbu rozhledny na vrcholu Králického Sněžníku. Impulsem byly protesty ekologických organizací, že se při stavbě porušují stanovené podmínky ochrany přírody. MMR požádalo polské partnery o založení pracovní skupiny, která by sledovala dodržování pravidel a úroveň turistického ruchu, uvedl v tiskové zprávě mluvčí MMR Vilém Frček. Rozhlednu staví polská strana v programu přeshraniční spolupráce.
22. 6. 2021|
Do Orlických hor či ke Králičáku se opět rozjedou cyklobusy. Přes Polsko zatím nepojedou
Cyklobusy do Orlických hor, Podorlicka, do oblasti Králického Sněžníku a Bukové hory zahájí provoz v sobotu 29. května. Speciálně upravené autobusy umožňující přepravu jízdních kol budou jezdit každý víkend a o svátcích do 28. září. Kvůli epidemickým opatřením bude zřejmě odloženo zahájení provozu mezinárodní linky z Nového Města nad Metují přes Náchod, Polsko do Orlického Záhoří a Deštného, uvedl Jaroslav Štefek z Euroregionu Glacensis.
19. 5. 2021|
Ohrožení tetřívci se vrací do oblasti Králického Sněžníku. Lesníci je tam vypouštějí už čtyři roky
Dalších šest tetřívků obecných vypustili lesníci spolu s odborníky lesnického výzkumného ústavu do oblasti masivu Králického Sněžníku na Šumpersku. Z tamních lesů totiž ohrožený hrabavý pták v předchozích desetiletích postupně vymizel. Projekt zaměřený na návrat chráněného tetřívka do této horské oblasti zahájila firma Úsovsko spolu s výzkumným ústavem v roce 2017.
7. 4. 2021|
Teploty v Čechách klesly nad ránem výjimečně pod minus 20 stupňů, v Jeseníkách hrozí značné nebezpečí lavin
Na západě Čech klesly v neděli nad ránem teploty na některých místech i pod minus 20 stupňů Celsia. Mrzlo hlavně v Podkrušnohoří, například na Rolavě na Karlovarsku nebo v Jelení klesly ráno teploty i k minus 22 stupňům, vyplývá z aktuálních údajů Českého hydrometeorologického ústavu. V Jeseníkách byl vyhlášen třetí lavinový stupeň z pětibodové škály, který znamená značné nebezpečí.
17. 1. 2021|
Stezka na Slamníku vede do oblak už pět let
Konstrukce otevřená 5. prosince 2015 za asi sto milionů korun se tyčí na skalnatém hřebeni v masivu hory Slamník ve výšce 1116 metrů nad mořem u obce Dolní Morava na Orlickoústecku. Lidé se k ní mohou dostat lanovkou nebo pěšky. Je z modřínového dřeva z rakouských Alp a ocelových prvků. Výrazně převyšuje okolní smrkový les a je spletí prolínajících se chodníků o celkové délce 750 metrů. Samotná stavba dosahuje do výšky 55 metrů, odvážlivci mohou dolů sjet 101 metrů dlouhým tubusem tobogánu s okénky. Návrh pochází z dílny architekta Zdeňka Fránka.
5. 12. 2020|
Při lokální povodni na Uničovsku a Šumpersku byl nalezen jeden mrtvý člověk, další se pohřešuje
Po lokálních povodních se pohřešuje 74letá žena z Oskavy na Šumpersku, policie po ní pátrá. Jeden člověk při povodních zemřel, byl z oblasti Šumvaldu, uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová. Zejména východ země zasáhly v neděli odpoledne silné bouřky doprovázené intenzivními srážkami a kroupami.
7. 6. 2020, Aktualizováno8. 6. 2020 08:30|mkk
Počasí
Na Šumavě kvůli dešti stoupají hladiny řek. Na čtvrtek platí výstraha před silným větrem
Vydatnější déšť a tání sněhu zvedají hladiny řek, které pramení na Šumavě. Na Vydře a Křemelné se ve středu večer očekává překročení druhého povodňového stupně, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Kvůli oteplení a dešti horští záchranáři v Jeseníkách zvýšili riziko pádu lavin na druhý stupeň z pětibodové škály, hrozí uvolnění lavin z mokrého sněhu. Ve čtvrtek se částí Čech prožene silný vítr.
11. 3. 2020, Aktualizováno11. 3. 2020 15:24|
Počasí
Na horách napadnou decimetry sněhu, meteorologové varují před závějemi a jazyky
Na horách na severu a severovýchodě Česka má v pátek a v sobotu vydatně sněžit. Ve vrcholových a severních návětrných partiích Krkonoš, Jeseníků, Králického Sněžníku a Beskyd může během těchto dvou dnů napadnout místy 20 až 30 centimetrů, ojediněle až 40 centimetrů sněhu, uvedli meteorologové na webu infomet.cz. Vzhledem k tomu, že sněžení doprovodí čerstvý vítr, platí pro tyto horské oblasti výstraha před sněhovými jazyky a závějemi.
27. 12. 2019, Aktualizováno27. 12. 2019 20:13|