Necitlivou stavbu rozhledny na Králickém Sněžníku řešila komise. Rozdala pokuty, staví se dál

Expertní komise, která vznikla kvůli stavbě rozhledny na vrcholu Králického Sněžníku, ve čtvrtek poprvé zasedala v Olomouci. Pozastavení projektu žádá několik ekologických organizací. Podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Viléma Frčka komise zjistila „dílčí pochybení“ investora rozhledny i dodavatele a uložila za ně pokuty. Stavba pokračuje.

Pozastavení dotace na výstavbu nové rozhledny na polské straně vrcholu Králického Sněžníku požaduje několik českých ekologických organizací, podle kterých se investice provádí v rozporu s pravidly a podmínkami pro udělení finančního příspěvku Evropské unie a České republiky i s evropskou směrnicí o stanovištích. 

„Ministerstvo pro místní rozvoj udělilo na tento kontroverzní projekt obrovskou dotaci, je to zhruba 77 milionů korun. Je to v podstatě perverzní dotace, protože z veřejných prostředků se platí poškozování evropsky výjimečné přírody, což je skandální,“ řekl předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík.

„Vyzýváme ministerstvo životního prostředí a ministerstvo pro místní rozvoj, aby dotaci zastavila a došlo k novému projednání celého projektu a řádně se posoudil dopad výstavby na evropsky významnou přírodu,“ uvedl Bačík, který s dalšími ochránci přírody zorganizoval protestní shromáždění před místem zasedáním komise.

Zástupci ekologických organizací protestují proti stavbě rozhledny před zasedáním komise
Zdroj: Luděk Peřina/ČTK

Komise za použití těžké techniky rozdala pokuty

Experti z české i polské strany se sešli v sídle olomoucké pobočky dotační organizace Centrum pro regionální rozvoj. „(Komise) došla k závěru, že v průběhu stavby došlo k dílčím pochybením ze strany dodavatele a investora, za která byly uděleny peněžní pokuty. Jednalo se zejména o nedodržování povolení při pohybu těžké techniky, či využívání čtyřkolky pro dopravu zaměstnanců na staveniště. Současně byly zesíleny kontrolní mechanismy pro další dodržování stanovených podmínek, aby bylo zabráněno jejich porušování,“ okomentoval Frček.

Ekologové od května do srpna podle Bačíka odhalili na stavbě rozhledny vážná pochybení a opakovaná hrubá porušení předpisů a povolení. Například stavební materiál a konstrukční díly věže se mají přepravovat ze Sněžnického sedla na vrchol Sněžníku vrtulníkem a staveniště musí být na stanovené parcele. To se podle ekologů ale neděje. Podle fotodokumentace jezdí těžká technika po zelené turistické stezce z Chaty Pod Sněžníkem podél hranice na polské straně.

Materiál dopravuje těžká technika místo vrtulníku, zdokumentovali ekologové
Zdroj: Společnost přátel Jeseníků

V rozporu s povolením i s projektem podle ekologů vznikla provizorní komunikace na vrchol hory k opakovanému využití těžké techniky a zřejmě i k přepravě části materiálu. Stroje také ničí arkto-alpinskou tundru i v širším okolí mimo oplocený stavební prostor, množství techniky prý výrazně převyšuje povolený limit.

Ministerstvo životního prostředí v srpnu požádalo Evropskou komisi, aby přezkoumala výstavbu rozhledny. Cílem česko-polského projektu je obnova vyhlídkové věže z 19. století, která byla v roce 1973 stržena. Rozhledna má být vysoká 33 metrů. Část peněz poskytlo i ministerstvo pro místní rozvoj. Na celkové náklady zhruba 77 milionů korun přispělo z národních i evropských zdrojů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Olomoucký kraj

Kněz Merta už nesmí působit jako duchovní, zjistili Reportéři ČT

Pár dnů poté, co Reportéři ČT přišli se zjištěním, že kněz František Merta, v minulosti odsouzený za sexuální zneužívání mladých mužů, dál slouží mše a zpovídá v olomoucké arcidiecézi, Merta skončil v pozici archiváře Arcibiskupství olomouckého. Zároveň mu byla ukončena také možnost veřejného duchovního působení.
před 20 hhodinami

Lidé s dluhy ze zaplaveného Jesenicka nedosáhnou na pomoc od státu

Řadě lidí ze zaplavených domů na Jesenicku se zřejmě nedostane zásadní pomoci na obnovu jejich obydlí, kterou hodlá stát odstartovat od úterka v programu Živel 3. Přístup do programu, který má zajistit zvýhodněné financování obnovy obydlí, jim totiž podle podmínek blokují jejich exekuce. Počet lidí v exekuci je přitom v tomto okrese jedním z nejvyšších v České republice.
včera v 10:49

Sníh a ledovka zkomplikovaly dopravu. Na obchvatu Opavy zemřeli tři lidé

Sníh a ledovka komplikovaly ve čtvrtek ráno dopravu na řadě míst v Česku. Provoz se zastavil i na nejvytíženější dálnici D1, po nehodě dodávky a osobního vozu byla u Velkého Meziříčí téměř hodinu neprůjezdná ve směru na Brno. Na Vysočině byl také v části Pelhřimovska kvůli ledovce pozastaven provoz většiny autobusů. Tři mladí lidé zemřeli ve středu večer při srážce tří osobních aut na obchvatu Opavy. Policisté okolnosti havárie vyšetřují. Silnice I/11 byla kvůli nehodě déle než 16 hodin uzavřená.
13. 2. 2025Aktualizováno13. 2. 2025

V kauze Autostráda padl první trest

Okresní soud v Olomouci potrestal spolumajitele stavební firmy Frekomos Dušana Cimalu za ovlivňování veřejných zakázek pro dopravní stavby v Olomouckém kraji tříletým trestem s podmíněným odkladem na pět let, peněžitým trestem pět a půl milionu korun a pětiletým zákazem výkonu funkce statutárního orgánu. Cimala uzavřel se státním zástupcem jako první z 13 obviněných v kauze Autostráda dohodu o vině a trestu.
13. 2. 2025

Obce na Olomoucku chtějí, aby byly odpočívky kamionů na D35 jinde

Obce v okolí D35 na Olomoucku jsou proti stavbě velkých odpočívek pro kamiony v zamýšlené lokalitě na dálničním tahu. Chtějí najít vhodnější místo. Původní lokalita mezi Litovlí a Mohelnicí podle nich zabere kvalitní ornou půdu, poukazují i na blízkost obydleného území. Souhlasné závazné stanovisko k této plánované stavbě vydal olomoucký krajský úřad na konci roku. Nové odpočívky mají být součástí plánované modernizace dálnice.
10. 2. 2025Aktualizováno10. 2. 2025

3D tisk i běžné opravy. Popularita komunitních dílen roste

Přístup ke strojům, 3D tiskárně, ale i specifickému nářadí patří mezi důvody, proč lidé čím dál častěji přicházejí do komunitních dílen. Tam si mohou opravit běžné přístroje nebo věci z domácnosti. Se složitější technikou se ale také mohou naučit zacházet. Jak ČT potvrdilo pět oslovených dílen, zájemců je tolik, že dílny často nestíhají vyhovět všem.
8. 2. 2025

Ve Staré Vodě u Libavé otevřeli kryptu kostela. Nikdo v ní nebyl skoro 25 let

Téměř po čtvrtstoletí otevřeli obyvatelé Libavé na Olomoucku hlavní kryptu kostela ve Staré Vodě. V minulosti se do ní ukládaly ostatky asi dvou desítek mnichů řádu piaristů. S devastací poutního místa, které bylo za minulého režimu součástí vojenského prostoru, zmizely. Část se jich vrátila před dvěma lety. Kryptu se podařilo částečně obnovit po revoluci. Teď bude hrát důležitou roli v další obnově kostela.
5. 2. 2025

Černých pasažérů ubývá. Výjimkou jsou České Budějovice a Olomouc

Revizoři loni odhalili v Českých Budějovicích rekordní počet černých pasažérů, přes osmnáct tisíc tři sta. Další oslovené dopravní podniky ve větších městech přitom hlásí spíš opačný trend. V Praze rozdali revizoři v roce 2023 téměř tři sta tisíc pokut, loni jich ale o čtyřicet tisíc ubylo. V Brně bylo v meziročním srovnání černých pasažérů o čtyři tisíce méně, i když revizoři kontrolují více vozů. Počet lidí bez jízdenky klesl i v Ústí nad Labem nebo Pardubicích. Vedle Budějovic se zvýšil ještě v Olomouci.
4. 2. 2025
Načítání...