Ostrava zavede třicítku v ulici Přemyslovců, promění se v zelený bulvár s příjemným klimatem

Nahrávám video

Ostrava plánuje zavést maximální třicetikilometrovou rychlost pro řidiče na třídě Přemyslovců. Ulice by se tak měla stát příjemným a klidným městským bulvárem. Rychlost začne platit po dokončení úprav v městském obvodu Mariánské Hory a Hulváky, což by mohlo být za dva roky. V ulici se momentálně mění vodovod a opravuje kanalizace, poté dostane nový povrch, který doplní stromy i nové záhony.

Ulice Přemyslovců je jednou z hlavních tepen Mariánských Hor, nachází se tam například radnice městského obvodu, ale i spousta bytových domů s obchody v přízemí. „Během rekonstrukce kanalizace, která teď probíhá, dojde i k opravě povrchu. Využije se to k tomu, že se ulice stane bezpečnější pro chodce, příjemnější pro bydlení, a dostane se sem více stromů,“ popsal specialista pro dopravu a urbanismus z Městského ateliéru prostorového plánování a architektury (MAPPA) Josef Laža. 

„Je to akce, kterou financuje statutární město Ostrava, celková rekonstrukce ulice by mohla stát až 150 milionů korun,“ řekl starosta městského obvodu Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky Patrik Hujdus (nestr.). Dodal, že obvod se na těchto pracích finančně nepodílí. 

Proti snížení rychlosti na třicítku je však řada řidičů. Jejich námitkám Laža rozumí. „Dojde ke zpoždění asi o třicet sekund, na druhou stranu však bude jízda plynulejší. Vzniknou tady parkovací stání mimo vozovku, v minulosti často zásobovací vozidla bránila průjezdu projíždějícím autům,“ řekl s tím, že celkově by měla být jízda ulicí Přemyslovců mnohem příjemnější.

„Ulice zklidnění potřebuje, protože jsou časové úseky přes den, kdy opravdu tady lidé jezdí padesátkou a někdy i více, můžou tak vznikat různé kolizní situace. Přecházejí tady přes silnici děti do školy, bydlí tady senioři, já si myslím, že ta třicítka je optimální rychlost,“ uvedl Hujdus. 

Příjemnější klima

Ulice po provedení všech změn už nebude jenom dopravní tepnou. Vedle projíždějících vozidel tam podle Lažy své místo díky zeleno-modré infrastruktuře najdou také chodci a cyklisté, pohodlnější to bude také pro cestující ostravskou MHD.

Novinkou jsou záhony, které mají zadržovat dešťovou vodu a tím se postarat o příjemnější klima. „Chceme to vyzkoušet na takto vytížené komunikaci. Je to trend, kterým se moderní města vzhledem ke klimatickým změnám vydávají,“ zmínil Laža. 

Zda by se ulice s maximální třicetikilometrovou rychlostí a více stromy mohly objevit například i v centru města, se zatím říct nedá. Podle Lažy se o podobném projektu hovoří i v ulici Nádražní, která vede od hlavního nádraží do centra. V tomto případě však jde jenom o úvahy. 

Maximální povolenou rychlost 30 kilometrů za hodinu zavedla už řada měst v Česku, alespoň v některých částech nebo ulicích. Většinou se to týká historických center měst či obytných čtvrtí. Platí například v některých částech Olomouce, Břeclavi, Náchoda nebo Jindřichova Hradce. 

Podobným směrem se vydávají také větší města v zahraničí. V Evropě už třicítku zavedl Štýrský Hradec v Rakousku, švýcarský Curych, finské Helsinky, francouzský Grenoble, a jako první město nad tři sta tisíc obyvatel to bylo španělské Bilbao, kde třicítka platí na území celého města.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

U stolů na náměstí v Brně usedli sudetští Němci i Češi, přišli také protestující

Stovky lidí se usadily u dlouhých stolů na Moravském náměstí v Brně. Na sousedskou slavnost, kterou pořádají organizátoři festivalu Meeting Brno, přišli Němci, převážně senioři, kteří se v Brně účastní sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL), ale také Češi, mezi nimi mnoho mladých. Jsme zvědaví a strachu ze sudetských Němců moc nerozumíme, komentovali to studenti brněnských univerzit, kteří si přinesli vlastní občerstvení a pojali akci jako oběd pod širým nebem. Nesouhlas přišlo vyjádřit několik desítek lidí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Skiareál v Bedřichově nebude možné zastavět, rozhodli obyvatelé obce v referendu

Pozemky ve skiareálu v Bedřichově v Jizerských horách nebude možné v budoucnu přeměnit na stavební. Rozhodli o tom v pátek obyvatelé obce v referendu. Pro zachování současného stavu hlasovalo 161 ze 165 hlasujících, dva hlasy byly neplatné a dva proti. Referenda se zúčastnilo 55,93 procenta z celkového počtu 295 voličů. Plebiscit je tak platný a jeho výsledek závazný.
před 9 hhodinami

Stát zvažuje prodej výrobce výbušnin Explosia, řekl Babiš

Stát uvažuje o prodeji pardubické Explosie, řekl v pátek po návštěvě státního výrobce výbušnin a střelivin premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že zájem projevila Francie prostřednictvím prezidenta Emmanuela Macrona, ale i další evropské firmy. Explosii se podle něj extrémně daří, zpětinásobila výnosy a zisk z případného prodeje by podle něj možná šel použít třeba i na splnění závazků vůči NATO.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Policie obvinila z vraždy mladíka, který napadl dívku u školy v Pardubicích

Pardubičtí kriminalisté obvinili z vraždy mladíka, který ve čtvrtek napadl dívku v blízkosti Střední průmyslové školy chemické (SPŠCH) v Pardubicích. Policie to uvedla na síti X. Těžce zraněná po převozu do nemocnice zemřela. Oběť i podezřelý byli podle médií studenti průmyslovky a mladiství.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Muž, který útočil v obchodním domě v Hradci Králové, půjde před soud

Státní zástupkyně obžalovala třiatřicetiletého cizince, který v lednu napadl v královéhradeckém obchodním centru Futurum jiného cizince a jednu svědkyni zranil. České televizi to sdělil mluvčí krajských žalobců Milan Šimek. Kromě pokusu o vraždu policisté muže obvinili také z výtržnictví a nakládání s dětskou pornografií. V případě odsouzení by mu podle policie hrozilo až dvacet let vězení. Stíhaný je ve vazbě.
před 16 hhodinami

Pavel a Steinmeier věří, že se události v Brně ponesou v duchu porozumění

Český prezident Petr Pavel a německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve společném prohlášení ocenili cestu usmíření, kterou „oba národy urazily po temné a bolestné kapitole dějin“. Česko a Německo společně ušly dlouhou cestu v duchu vzájemného porozumění, respektu a partnerství, uvedli. Věří, že ve stejném duchu se ponesou i nadcházející události v Brně. Prohlášení Hrad zveřejnil na svém webu.
před 19 hhodinami

Neočkovaný předškolák z Ostravska zemřel po onemocnění záškrtem

Neočkované dítě podlehlo nemoci v pražské Fakultní nemocnici Motol a Homolka tento týden poté, co se jeho stav několik týdnů zhoršoval. Výskyt záškrtu je v České republice vzácný, hygienici přesto nabádají rodiče ke kontrole očkování u dětí. V posledních letech se totiž tato nemoc s vysokou smrtností vrací: roku 2024 na ni v Česku po 55 letech poprvé zemřel člověk.
před 19 hhodinami

Opravy železnice na jihu Čech uzavřou dvě desítky přejezdů

Řidiče na jihu Čech čekají v dalších týdnech komplikace na silnicích. Kvůli opravám na čtvrtém železničním koridoru mezi Českými Budějovicemi a Horním Dvořištěm se budou v květnu a červnu postupně uzavírat železniční přejezdy i navazující silnice. Některé objížďky mohou řidičům cestu prodloužit i o desítky kilometrů.
před 20 hhodinami
Načítání...