TÉMA

MHD

Dopravu v Ostravě zkomplikovaly nehody tramvají, při jedné byl zraněn chodec

Nehody vozů MHD dopoledne výrazně zkomplikovaly veřejnou dopravu v Ostravě. Zhruba dvě hodiny kvůli srážce dvou tramvají u zastávky Dolní Vítkovice nejezdily spoje z centra města směrem do Vítkovic a do nejlidnatějšího obvodu Ostrava-Jih a přibližně hodinu nejezdily ani v městské části Poruba, kde tramvaj ráno srazila a vážně zranila chodce.
včeraAktualizovánovčera v 15:05|

Kvůli Colours of Ostrava dopravci posílí spoje, policie hlídky

V Ostravě ve středu začne několikadenní hudební festival Colours of Ostrava. Policie posílí hlídky, dohlížet bude i na dopravu a parkování v okolí Dolních Vítkovic. Dopravní podnik Ostrava (DPO) zase chystá posílení spojů, a to zejména ve večerních a nočních hodinách, připravil také zvýhodněnou týdenní festivalovou jízdenku. Své spoje posílí také železniční dopravci – České dráhy (ČD) i RegioJet (RJ).
16. 7. 2024|

Nový terminál v Liberci má propojit vlaky, autobusy a MHD. Jeho podobu určí soutěž

Správa železnic (SŽ), Liberecký kraj a město Liberec vypíšou na podzim architektonickou soutěž, která by měla určit podobu nového dopravního terminálu Central Station na libereckém vlakovém nádraží. V budoucnu by měl propojit železniční, autobusovou i městskou hromadnou dopravu. Podobný projekt je zatím v Česku ojedinělý, řekl generální ředitel SŽ Jiří Svoboda.
3. 7. 2024|

Bratislava v aukci nabídne vyřazené autobusy

Bratislava nabízí vyřazené autobusy, vozy různých typů i stáří je možné odkoupit. Ceny začínají v přepočtu na 25 tisících korunách, pojízdné kusy ale stojí mnohonásobně víc. Na výběr jsou, zhruba do poloviny července, desítky vozů.
26. 6. 2024|

Dopravu v Olomouci o víkendu omezí půlmaraton

V sobotu 15. června proběhne v Olomouci už čtrnáctý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc. Akce stejně jako každý rok výrazně omezí dopravu v centru města i okolí. Omezení se týká i tramvají a autobusů olomoucké MHD. Na startu největšího závodu běžeckého festivalu očekávají organizátoři zhruba šest tisíc účastníků.
14. 6. 2024|

Na Rock for People míří desítky tisíc hudebních fanoušků. Policie posílí hlídky, dráhy přidají vlaky

V Hradci Králové finišují přípravy na letošní festival Rock for People, který se koná od 12. do 15. června. Do areálu tamního letiště míří až čtyřicet tisíc lidí. Policie v souvislosti s festivalem posílí hlídky, které budou dohlížet zejména na dopravu. Návštěvníky do areálu dopraví bezplatná kyvadlová autobusová linka, která bude vyjíždět z vlakového i autobusového nádraží. Dopravu do Hradce Králové posílí také České dráhy.
11. 6. 2024|

Města chtějí zdvojnásobit maximální pokutu za jízdu načerno

Za jízdu městskou hromadnou dopravou bez platné jízdenky by nově mohla hrozit pokuta ve výši až tři tisíce korun. Současná maximální částka činí 1500 korun, ta ale podle Sdružení dopravních podniků ČR už nestačí, protože se mnoha lidem vyplatí spíše jezdit načerno než platit za každou jízdu.
5. 6. 2024|

Brněnský dopravní podnik zakázal hudbu v kabině řidičů. Odboráři chtějí nařízení zvrátit

Brněnský dopravní podnik zakázal svým řidičům poslouchat při řízení hudbu i mluvené slovo. Důvodem jsou podle něj množící se stížnosti od cestujících. Na nařízení si teď stěžují odbory, vadí jim, že je o novince nikdo neinformoval předem. Vedení brněnského dopravního podniku naopak tvrdí, že zákaz poslouchání hudby byl předem projednán přímo s odboráři.
29. 5. 2024|

Barcelona zápolí s přemírou turistů. Virtuálně zrušila linku autobusu, kterou přehlcovali

Barcelona vyhodnocuje, nakolik fungují opatření proti přemíře turistů. Minulý měsíc nechala radnice vymazat z mobilních map autobusovou linku k druhému nejnavštěvovanějšímu místu v katalánské metropoli. Tím je Parc Güell od architekta Antoniho Gaudího, do kterého už může vstoupit jen patnáct tisíc lidí denně. Město se chystá zavést i další opatření proti turistickému náporu.
26. 5. 2024|

Déle než týden nepojedou v Ostravě tramvaje na Hranečník a k Liberty

Kvůli opravě trati nepojedou v Ostravě od 27. května déle než týden tramvaje na terminál Hranečník a k huti Liberty Ostrava. Linky číslo 4, 10 a 12 budou ze zastávky Karolina odkloněny na konečnou Moravská Ostrava, Plynárny. Směrem na Hranečník a konečnou Nová huť jižní brána bude jezdit náhradní autobusová doprava. ČTK to sdělil Dopravní podnik Ostrava (DPO).
20. 5. 2024|

Část Václavského náměstí obsadili dělníci. Před stavbou tramvajové trati je třeba opravit vodovod a kanalizaci

Těžká technika a dělníci obsadili Václavské náměstí v Praze, kde začíná stavba nové tramvajové trati. Zatím však jde pouze o přípravné práce – konkrétně o rekonstrukci vodovodu a kanalizace, kterou provádí Pražská vodohospodářská společnost. Stavbu samotné tramvajové tratě zahájí Dopravní podnik Praha (DPP) 29. června, práce mají trvat tři roky.
14. 5. 2024|

Změny v ústecké MHD čelí kritice. Dopravní podnik připouští úpravy

Stovky stížností a připomínek dostal ústecký dopravní podnik kvůli změnám v jízdních řádech. Část linek autobusů a trolejbusů od začátku května jezdí po zcela nových trasách. Změnilo se i jejich číslování.
13. 5. 2024|

Metro D by se mohlo rozjet na přelomu desetiletí. Stavba nabírá zpoždění

Aktuální padesáté výročí slaví pražské metro nikoli s rozestavěným prodloužením některé ze tří dosavadních tras – tak jako slavilo každé předchozí výročí – ale s rozestavěnou zcela novou čtvrtou trasou. Stavba, která má zlepšit dopravní obslužnost jihu Prahy, to ale nemá lehké. První stavební úsek, jehož součástí jsou dvě stanice, se sice staví, ale ten mnohem delší navazující nikoli. Kvůli zdržení při výběru zhotovitele nabíhá zpoždění a dopravní podnik postupně upouští od dřívějšího termínu zprovoznění v roce 2029.
10. 5. 2024|
Doporučujeme

Metro jezdí pod Prahou padesát let. Ulevilo přetíženým ulicím, na velkou vodu nestačilo

Pražskému metru je padesát let. Přesně před půlstoletím přišli na tehdejší konečnou stanici první trasy podzemní dráhy vrcholní činitelé komunistické strany, československé a také sovětské vlády a samozřejmě pražského dopravního podniku, aby slavnostně zahájili její provoz. Oficiálním termínem otevření pražského metra je 9. květen 1974, i když to se svezli jen „papaláši“, jak se tehdy říkalo. Lidé, kteří si předtím vystáli na svezení dlouhou frontu, mohli metro poprvé vyzkoušet v následujících dvou dnech, na které připadalo pracovní volno, a konečně 12. května se jím vydali poprvé do práce. Nejenže je do práce svezlo metro, ale bezmála po deseti letech na trase prvního úseku „céčka“ bylo hotovo a ustaly velké dopravní komplikace na povrchu.
9. 5. 2024|

Pražskou dopravu omezil maraton, opatření se dotkla MHD i aut

Pražský maraton v neděli omezil dopravu v hlavním městě, především v centru a dalších oblastech podél Vltavy. Opatření se dotkla automobilů, tramvají i autobusů. Mezinárodního závodu se zúčastnilo na osm tisíc elitních i amatérských běžců z desítek zemí. První vyběhli v 9:00 ze Staroměstského náměstí, cíl byl na stejném místě. Záchranáři ošetřili 52 lidí, čtyři odvezli do nemocnice.
5. 5. 2024Aktualizováno5. 5. 2024, 20:14|

Aplikace Lítačka má nové funkce a plánování tras

Uživatelé aplikace pražské integrované dopravy Lítačka v ní nově najdou funkci, která naplánuje cestu nejen prostředky MHD, ale zkombinuje také různé způsoby dopravy v jedné trase. Aplikace, kterou používá asi devět set tisíc lidí, umí i navést řidiče na parkoviště v hlavním městě.
3. 5. 2024|

Nové značení, řády i trasy. Ústí nad Labem přeorganizovalo dopravu kvůli novým trolejbusům

Tápající cestující a zmatek – Ústí nad Labem má za sebou první pracovní den po jedné z historicky největších změn systému městské hromadné dopravy. Změnila se čísla jednotlivých linek, trasy i časové intervaly. Dopravní podnik cestujícím slibuje více místa ve vozech, na reorganizaci dopravy se připravoval víc než rok.
2. 5. 2024|

Policie v Ostravě se připravuje na hokejový šampionát. Použije i software na rozpoznávání obličejů

Moravskoslezští policisté během mistrovství světa v hokeji, které se bude konat i v Ostravě, využijí mimo jiné speciální kamery a software, který dokáže rozpoznat obličeje. Kamery budou v zóně pro fanoušky. Krajští hasiči pak vytvoří dočasnou jednotku, která bude sídlit přímo v hale. Aby ji vedení dalo dohromady, muselo omezit čerpání dovolených. Dopravní podnik Ostrava (DPO) chystá i speciální zvýhodněnou jízdenkou na MHD.
24. 4. 2024|

Dopravní podniky lákají studenty i matky na rodičovské, chtějí tak vyřešit nedostatek řidičů

Řízení tramvaje jako studentská brigáda nebo přivýdělek na rodičovské dovolené. Dopravní podniky napříč Českem řeší nedostatek řidičů a hledají nové způsoby, jak přilákat zájemce. Studenty se snaží oslovit například Dopravní podnik města Brna. Do jeho letního kurzu na řízení tramvaje se jich zatím přihlásilo jedenáct. V Ostravě zase cílí na maminky a na všechny, kteří chtějí práci na částečný úvazek. Nejtěžší je podle dopravních podniků sehnat řidiče trolejbusů. Nové posily proto lákají i na různé benefity, nejčastěji náborové příspěvky.
21. 4. 2024|

Metro D se staví už dva roky. První úsek jde podle plánu

V neděli to budou už dva roky, co začala stavba nové linky pražského metra. Zatím se jedná o kilometrový úsek z Pankráce na Olbrachtovu. Metro D je momentálně největší stavební investicí v Česku, na které se pracuje. Čtvrtá trasa pražského metra má stát až sto miliard korun. Zatímco budování prvního úseku jde podle plánu, kdy začnou práce na druhé části z Olbrachtovy na Nové Dvory, se zatím neví. Tendr řeší Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
20. 4. 2024|

Praha i okolí na znamení. ROPID to plánuje u všech autobusových zastávek

Zastávky autobusů pražské MHD by mohly být od letošního léta všechny na znamení. Cílem je zkrácení intervalů či plynulost dopravy, ale také omezení hluku a škodlivin z výfuků. Změna by navíc přinesla úsporu peněz i pohonných hmot. Návrh připravuje organizace ROPID, která pražskou MHD plánuje. Novinku už ve čtvrtek schválili radní Středočeského kraje, ti pražští o ní budou rozhodovat v příštím týdnu. Pokud návrh projde, začne platit 29. června.
18. 4. 2024Aktualizováno18. 4. 2024, 14:16|

Dopravu v Plzni omezí v létě hlavně opravy tramvajových tratí a povrchů silnic

Opravy tramvajové trati ve Zbrojnické ulici a povrchů vozovek v Plaské, Lidické a Klatovské ulici omezí na konci jara a v létě dopravu v Plzni. Pokračovat budou opravy trati v Koterovské a Červenohrádecké ulici. Koncem roku začne přestavba kruhového objezdu na kraji města u Makra směrem na dálnici D5 a Domažlice, řekl ve středu náměstek primátora Aleš Tolar (STAN). Plzeň navíc připravuje i úsekové měření v dalších lokalitách.
17. 4. 2024Aktualizováno17. 4. 2024, 19:35|

Přes Letnou neprojedou kvůli opravě trati tramvaje, výluka potrvá necelé dva týdny

Přes pražskou Letnou od středy neprojedou tramvaje, kvůli opravě trati je přerušen jejich provoz mezi zastávkami Hradčanská a Strossmayerovo náměstí. Výluka potrvá do neděle 28. dubna. V době výluky budou jezdit tramvajové linky 1, 8, 12, 25, 26, 41, 91 a 96 po změněných trasách, v denním provozu budou moci cestující využít náhradní autobusovou dopravu X1 a v nočním X91. Vyplývá to z informací na webu dopravního podniku (DPP).
17. 4. 2024|

Stavba nové tramvajové trati na Václavském náměstí v Praze začne na konci června

Stavba nové tramvajové trati v horní polovině Václavského náměstí v Praze začne letos 29. června a potrvá tři roky. Tramvaje přes náměstí mezi Vodičkovou a Jindřišskou ulicí nepojedou od tohoto data až do 30. září, řekl technický ředitel dopravního podniku (DPP) Jan Šurovský. Náklady na vybudování trati od Národního muzea doprostřed náměstí vyjdou na 1,24 miliardy korun. Jako první vznikne odbočka a napojení ze současné tramvajové trati a práce budou postupovat směrem k muzeu. Auta budou po dobu výstavby jezdit obousměrně v jedné polovině náměstí.
15. 4. 2024Aktualizováno15. 4. 2024, 15:14|