TÉMA

Rekonstrukce

Na Pražský okruh najela těžká technika

Na opravovanou část Pražského okruhu od ústí Lochkovského tunelu ke sjezdu na Slivenec v úterý najeli dělníci s těžkou technikou a začali odstraňovat původní asfaltový povrch, který nahradí cementobetonový. Silničáři už odstranili svodidla nebo rozšířili část okruhu ve směru od D5 na D1, aby se tam vešly dva pruhy v každém směru, informovali mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl a společnosti Skanska Ondřej Šuch. Skanska opravu provádí. Letos potrvají práce do října a pokračovat budou příští rok v dubnu v opačném směru. Náklady jsou 238,4 milionu korun.
14:00Aktualizovánopřed 3 mminutami|

Možná ošklivá, ale variabilní. Rekonstrukce Nové scény splní po 40 letech sen architekta Pragera

V polovině příštího roku začne rekonstrukce Nové scény, architektonicky nejprobíranější budovy Národního divadla. Návrh zachovává vnější vzhled brutalistní památky obložené čtyřmi tisíci skleněnými tvarovkami. Zapojení moderních technologií ale podle vedení divadla po více než čtyřiceti letech naplní sen architekta Nové scény Karla Pragera. Hotovo by mělo být v roce 2028. Soubor multimediální Laterny magiky, která především Novou scénu využívá, plánuje po dobu oprav hrát zejména v zahraničí. Rekonstruovat se bude také přilehlá budova Themos.
13:25Aktualizovánopřed 4 h hodinami|

Většina nemocnic přes léto omezuje péči

Letní měsíce využívá řada nemocnic v Česku k opravám. Zavírají ambulance nebo i celá oddělení. Navíc si lékaři a sestry vybírají dovolenou, takže jich chybí více než jindy. Pro pacienty to znamená, že se prodlužují objednací lhůty. Na mnoha místech si musí počkat i na plánované operace.
18. 7. 2024|

Tři roky od rekonstrukce D1 začaly opravy poškozených objížděk

Na Vysočině bude letos opraveno přibližně třicet kilometrů krajských silnic, které byly na různých místech poškozené při rekonstrukci dálnice D1. Po některých se převážel stavební materiál a jezdila technika, některé fungovaly jako objízdná trasa. Opravy budou v součtu stát zhruba sto třicet milionů korun, ze tří čtvrtin je zaplatí stát.
17. 7. 2024|

S opravou mostu ve Štěchovicích se počká, až jiřičky vyvedou mláďata

Oprava památkově chráněného mostu z roku 1939 ve Štěchovicích se zřejmě protáhne. Původně mělo být hotovo do konce letošního roku, nyní to ale vypadá, že to bude o pár měsíců později. Důvodem je ochrana jiřiček obecných. Tito ptáci mají totiž v konstrukci mostu svá hnízda. S pokračováním rekonstrukce se tak bude čekat do září, kdy jiřičky vyvedou i druhá mláďata.
16. 7. 2024|

Rozkopané Václavské náměstí v Praze komplikuje život místním i turistům

V horní části pražského Václavského náměstí začala stavba nové tramvajové trati. Související práce tak komplikují život jak místním, tak i turistům. Na místě provádějí průzkum také archeologové, objevují předměty ze čtrnáctého a patnáctého století. Například podkovy, zbraně i kosti zvířat.
12. 7. 2024|

Praze dlužíme rekonstrukci Václavského náměstí, říká Hlaváček

Praha je krásné historické město. A to je z hlediska akumulace tepla zároveň nevýhoda, uvedl náměstek primátora hlavního města Petr Hlaváček (STAN) v Interview ČT24. Adaptační strategie k ochlazování metropole mají podle něj delší časovou prodlevu, skutečně významné projekty stojí prostředky a čas. Kromě vysazování zeleně je v plánu také ekologické zemědělství na pozemcích Prahy. Hlaváček vedle toho v rozhovoru mluvil o rekonstrukci obchodního domu Máj. „Přijde mi nešťastné, že přestože je dohoda, že se jedná o památku, interiér se úplně zkazí.“ V případě Václavského náměstí zmínil, že jde o místo, kterým šly a pořád jdou dějiny, a rekonstrukci „Praze dlužíme“. Rozhovor vedl moderátor Daniel Takáč.
12. 7. 2024|

Oprava Barrandovského mostu má být hotová do konce listopadu

Poslední část opravy Barrandovského mostu začne na konci srpna a v ideálním případě by měla skončit do konce listopadu, uvedli při prohlídce stavby zástupci magistrátu, Technické správy komunikací a stavební firmy. Původně měly být opravy hotové do konce letních prázdnin. Stav severní části soumostí byl ale horší, než se předpokládalo, což vedlo ke zpoždění.
10. 7. 2024|

Dopravní spojení do Frýdlantského výběžku omezila uzavírka i vlaková výluka

Do Frýdlantského výběžku se lidé dostanou pouze jedinou cestou. Kvůli opravám je tam další příjezdová silnice zavřená, železniční výluka zastavila také vlaky. Vedení Frýdlantu chce jednat o tom, jak zvládnout situaci, kdyby jedinou přístupovou cestu uzavřela dopravní nehoda. Starosta kvůli tomu svolá tento týden mimořádnou bezpečnostní radu.
8. 7. 2024|

Tři roky po ničivém tornádu na jižní Moravě ještě pokračují opravy

Před třemi lety zasáhlo obce na jihu Moravy ničivé tornádo. Přírodní katastrofa vzala životy šesti lidem, zanechala za sebou stovky zraněných a zničila zhruba šestnáct set budov. Většina domů je už opravená, na obecním majetku ale i po třech letech od katastrofy dělníci stále pracují, například v Moravské Nové Vsi, kde dávají dohromady zničenou budovu radnice. Celkové škody podle odhadů vystoupaly na šestnáct miliard korun
23. 6. 2024|

Architekti Máje pracovali i s vůní, říká Procházka. Rezignovalo se na celistvost, míní Hlaváček

Design, který v Česku nemá obdoby, hodnotí vedoucí partner a jednatel firmy Prochazka & Partners Radek Procházka rekonstrukci interiéru obchodního domu Máj v Praze. Tým architektů se podle něj inspiroval v evropských metropolích, kromě vizuálu pracoval i s akustikou a vůní. Cílem byla zábava, dodal v pořadu 90' ČT24. Náměstek pražského primátora Petr Hlaváček (STAN) nesouhlasí, podle něj se rezignovalo na celistvost obchodního domu. Ale je podle něj dobře, že rekonstrukce nastartovala debatu o způsobu práce s takovými památkami.
22. 6. 2024|

Oprava první poloviny mostu Otakara Ševčíka v Brně finišuje. V pátek se zavře druhá část

Stavbaři na mostě v ulici Otakara Ševčíka v Brně dokončují práce na polovině mostu, která je nyní zavřená, hotovo by mělo být ve čtvrtek. Od pátku se bude jezdit po opravené polovině a začnou práce na druhé straně mostu. Stavba má půl roku zpoždění, ale druhá etapa by už měla skončit podle předpokladů, tedy příští rok v létě, řekl ředitel Závodu Brno Ředitelství silnic a dálnic (ČŘSD) David Fiala.
18. 6. 2024|

Oprava Barrandovského mostu se protáhne

Oprava Barrandovského mostu v Praze potrvá déle, než silničáři očekávali. Důvodem je horší stav konzol. Přesný termín ukončení oprav zatím není dán, stále ale platí, že rekonstrukce skončí letos, řekli náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) a náměstek ředitele Technické správy komunikací (TSK) Josef Richter. Původně měly opravy skončit do konce letních prázdnin.
17. 6. 2024Aktualizováno17. 6. 2024, 14:57|

Největší zakázka Správy železnic za dekádu dostala zelenou

Centrální komise ministerstva dopravy tento týden schválila modernizaci železničního uzlu Česká Třebová na Orlickoústecku za odhadovaných dvacet miliard korun. Stavba by měla začít do konce letošního roku a trvat za provozu uzlu do roku 2031. Jde o největší zakázku Správy železnic (SŽ) za posledních deset let. Informoval o tom server Zdopravy.cz.
15. 6. 2024|

Muži zadržení před Úřadem vlády podle policie spáchali přestupek, mezi nimi má být i Thor

Dva muži zadržení ve čtvrtek před Úřadem vlády na pražském Klárově spáchali podle policie přestupek. Policisté jejich případ předali k dořešení správnímu úřadu, řekl policejní mluvčí Richard Hrdina. Muži podle policistů přes opakované výzvy nechtěli opustit tábořiště na nábřeží Edvarda Beneše. Na místě měl více než rok petiční stánek aktivista Ondřej Thor, ve středu ohradila místo Technická správa komunikací (TSK) kvůli plánované opravě opěrných zdí nedaleké Kramářovy vily.
14. 6. 2024Aktualizováno14. 6. 2024, 19:31|

Podchod mezi budějovickými nádražími se úplně zruší, oprava by byla drahá

Podchod pod silnicí mezi nedávno opraveným vlakovým nádražím a autobusovým nádražím v Českých Budějovicích radnice definitivně zruší. Má totiž narušenou statiku stropu, v ohrožení je tedy i rušná silnice nad ním. Podchod tak město zevnitř podepře, ale vstupy do něj zbourá. Podle magistrátu je toto řešení lepší variantou než oprava za osmdesát milionů korun.
14. 6. 2024|

Výhody pocítí všichni, vyzval Zelenskyj na konferenci v Berlíně k podpoře v obnově Ukrajiny

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na úvod dvoudenní mezinárodní konference o obnově ruskou válkou zničené Ukrajiny vyzval představitele států a průmyslu, aby pomohli a podpořili rekonstrukci země. Zdůraznil, že výhody pocítí všichni. Německý kancléř Olaf Scholz přislíbil, že jeho země pomůže obnovit Ukrajinu svobodnější a silnější; zároveň se obrátil na ostatní státy, aby pomohly co nejvíce posílit protivzdušnou obranu země před ruskými útoky. Na pomoc Ukrajině apelovala rovněž předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.
11. 6. 2024Aktualizováno11. 6. 2024, 16:43|

Oprava průtahu Mikulovem komplikuje cestu mezi Vídní a Brnem

Průtah Mikulovem, kterým prochází silnice první třídy spojující Vídeň a Brno, bude až do 25. června ve směru do Brna neprůjezdný. Silničáři tam v neděli zahájili opravu vozovky, řidiči tak musejí jet po objížďce ulicemi města, informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). V tomto týdnu budou silničáři pracovat v úseku ve směru na Brno, příští týden se přesunou na opačný směr.
10. 6. 2024|

Křižíkovy pavilony na Výstavišti mají novou střechu. Veřejnosti se otevřou příští týden

Městská firma Výstaviště Praha dokončila opravu střech Křižíkových pavilonů na Výstavišti v Bubenči. Současně na nich vybudovala občerstvení, venkovní posezení, vysadila zeleň a vyznačila běžeckou dráhu. Lidé se na střechy mohou vydat po kolaudaci, která bude 11. června. Hotovy jsou rovněž interiéry pavilonů a fasády, řekli radní Adam Zábranský (Piráti) a předseda představenstva Výstaviště Praha Tomáš Hübl.
5. 6. 2024|

Stavba Dvoreckého mostu v Praze komplikuje dopravu

S dopravními omezeními na Podolském nábřeží v Praze bude třeba počítat až do konce listopadu. Souvisí to se stavbou nového Dvoreckého mostu. Zatím jsou hotové opěry na obou březích a připravuje se betonování dvou založených pilířů v korytě Vltavy.
4. 6. 2024|

Brněnští řidiči se potýkají s dalšími omezeními. Zúžil se průjezd Svatoplukovou, rozšiřuje se Šámalova

Dvě nová omezení komplikují dopravu na Velkém městském okruhu v Brně. Silničáři o víkendu zúžili Svatoplukovu ulici u židenických kasáren a uzavřeli blízkou Karlovu ulici. V pondělí ráno se tam tvořily dlouhé kolony, vozy MHD nabíraly skoro hodinová zpoždění. V pondělí přitom začaly stavební práce i na rozšíření Šámalovy ulice a úpravě tramvajové trati v Zábrdovické ulici, které potrvají dva roky.
3. 6. 2024|

Práce na Wonkově mostě i Poděbradské v Pardubicích komplikují dopravu

Místo čtyř jízdních pruhů budou do října příštího roku na Wonkově mostě v Pardubicích průjezdné jen dva v každém směru. Jeho modernizace komplikuje průjezd od soboty, i menší nehoda se výrazně projeví na plynulosti provozu. Kolony způsobuje i uzavírka Poděbradské ulice, silničáři tam napojují severovýchodní obchvat.
3. 6. 2024|

Barokní chlouba Kroměříže je po rekonstrukci. Obnova zámku i zahrady stála čtvrt miliardy

V Kroměříži po šesti letech skončila nákladná obnova Arcibiskupského zámku a Podzámecké zahrady, které jsou památkami UNESCO. Práce zahrnovaly rekonstrukci střechy zámku a restaurování historických místností. Jejich součástí byla oprava Mlýnské brány nebo obnova vodního systému v zahradě. Návštěvníci na zámku uvidí některé dosud nepřístupné prostory, řekli projektový konzultant olomouckého arcibiskupství Štěpán Sittek a ředitel Správy Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměříži Jiří Uhlíř.
31. 5. 2024|

Terezín a Jaroměř zahájí opravu šesti poškozených památek příští rok

Zásadní opravy na šesti památkách v havarijním stavu chtějí pevnostní Terezín na Litoměřicku a Jaroměř na Náchodsku, kam spadá pevnost Josefov, uskutečnit hlavně příští rok. Dílčí práce nicméně začnou už letos. Na opravy využijí dotace z ministerstva pro místní rozvoj, které vyhlásí první výzvu v červnu, řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Havarijní program na záchranu památek resortu kultury už funguje.
30. 5. 2024|