Prahu možná čekají další opatření. Růst počtu infikovaných ve městě zrychlil, překročil 200 za den

Nahrávám video
UDÁLOSTI: Praha se připravuje na nová opatření
Zdroj: ČT24

Prahu možná čekají další opatření proti šíření covidu-19. V předvečer rozšíření povinnosti nosit roušky na obchody a před začátkem povinné zavírací hodiny v nočních podnicích oznámila vedoucí městských hygieniků Zdeňka Jágrová, že denní přírůstek pozitivně testovaných poprvé překročil 200. Do úterního odpoledne přibylo v Praze 220 lidí s nově potvrzenou nákazou.

„Počet případů stoupá. Dnes (v úterý) máme hlášeno 220 případů, to je zatím rekord v počtu hlášených případů na území hlavního města Prahy,“ řekla vedoucí pražských hygieniků v úterý večer – tedy několik hodin předtím, než začnou platit nová opatření, která by měla šíření koronaviru zpomalit.

Za zásadní považuje Zdeňka Jágrová povinné uzavření restaurací a dalších nočních podniků mezi půlnocí a šestou ráno. „Vychází to z poměrně vysoké nemocnosti návštěvníků klubů. Máme opakovaně klastry,“ uvedla. V pražských klubech se podle ní nakazilo i několik turistů z Německa.

Navíc se v Praze od středy rozšíří povinnost nosit roušky nad rámec celostátních opatření. V celém Česku musí mít zakrytá ústa a nos cestující ve veřejné dopravě a roušky jsou povinné na úřadech. V hlavním městě budou od středy nutné i v nákupních centrech a jednotlivých obchodech.

Podle Jágrové se povinnost netýká kadeřnictví. „Kadeřnictví je provozovna, není to veřejná prostora. Je tam povinnost nosit roušky ve všech veřejných prostorách, ve všech nákupních centrech včetně prodejen. Kadeřnictví tam zatím není,“ ozřejmila.

Evoluční biolog Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy kritizoval v 90' ČT24 epidemiology, že nedokáží prosadit to, co považují za správné. „Epidemii budeme mít takovou, jakou si uděláme. Když máme tak zbabělé epidemiology, že si nedokážou prosadit správná opatření, jak by to mělo být, a utečou před politickými rozhodnutími, tak to budeme mít takové,“ řekl. Varoval před dalším lockdownem, tedy plošným omezením volného pohybu a útlumem společenského a ekonomického života, který Česko zažilo již na jaře.

Hygienici ale nejspíše přinejmenším v Praze dále přitvrdí. Nová opatření by podle Jágrové měla být připravena do příštího týdne. Náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN/Spojené síly) zdůraznil, že jsou preventivní opatření potřeba i proto, aby Německo nezařadilo Prahu na seznam rizikových regionů, což je hrozba, o které se hovoří. „Berlín je vyděšen z toho, jak probíhaly záběry z pražských klubů, kde byly záběry, jak se návštěvníci chovají neodpovědně,“ zdůraznil.

V pražských školách budou povinné roušky. Magistrát požádá o respirátory pro učitele

Navíc ještě přijde až příští pondělí poslední část aktuální vlny opatření. Roušky potom budou nově povinné i ve společných částech pražských škol. Pražský magistrát v souvislosti s tím požádá ministerstvo školství o několik desítek tisíc respirátorů. Podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) by měly chránit 44 tisíc pedagogických zaměstnanců, ale možná by byly i pro nepedagogické pracovníky, a potom by šlo asi o 50 tisíc lidí.

Kromě celkového počtu lidí, kteří by respirátor dostali, město s ministerstvem řeší, kolik jich každý dostane. Pokud by je ministerstvo neposkytlo nepedagogickým pracovníkům, dalo by jim je zřejmě město ze svých zásob. „Dovedu si to představit,“ řekl Hřib.

Nahrávám video
Brífink k epidemiologické situaci v Praze 8. září
Zdroj: ČT24

Vláda v pondělí pověřila ministra školství Roberta Plagu (ANO), aby Praze nabídl ze státních hmotných rezerv respirátory pro učitele. Kdy by pomůcky do města mohly dorazit, zatím není jasné. 

Ve městě má nyní omezený provoz řada škol, naposledy k tomu musela přistoupit bubenečská základní škola Antonína Čermáka. Od úterý zavádí distanční výuku na druhém stupni. Pozitivně testováno na covid-19 bylo pět jejích pedagogů. „V karanténě je celé vedení školy a část provozních pracovníků a dalších deset pedagogů,“ uvedl ředitel školy Petr Karvánek.

Roušky ve školách i v Ostravě a Kroměříži, v Nové Vsi i venku

Kromě Prahy platí dodatečná opatření nad rámec celostátních i v několika okresech či obcích. Povinné roušky ve společných prostorách škol zavede ještě před hlavním městem Ostrava-Poruba, kde je budou žáci nasazovat již od středy, od čtvrtka bude povinnost platit také na školách v Kroměříži.

Hygienici vyhlásili mimořádné opatření pro Novou Ves na jižním Plzeňsku, kde se prokázala nákaza u 20 ze tří stovek obyvatel. Ti, kteří nejsou v izolaci či karanténě, budou muset od středy nosit na veřejných prostranstvích roušky či respirátory, dodržovat odstupy a nebudou se moci shromažďovat. Pro veřejnost se zavřela restaurace a obecní úřad, nesmí se pořádat kulturní, společenské a sportovní akce ani soukromé oslavy, řekl ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Přemysl Tomašuk.

V okrese Plzeň-jih připadá za poslední týden 91 infikovaných na sto tisíc obyvatel, což je druhé nejvyšší číslo v Česku. Nejvíce nakažených na sto tisíc obyvatel je nyní na Pelhřimovsku, jde již více než o stovku. V Praze je potom 88 infikovaných na sto tisíc obyvatel.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pohlavní nemoci jsou na vzestupu. Češi se víc testují i riskují

Zájem o testování na pohlavně přenosné nemoci v Česku v posledních letech roste. České televizi to potvrdilo několik nemocnic i oslovené veřejné i soukromé laboratoře. Ruku v ruce s tím přibývá zachycených případů infekcí. Například počet pozitivních případů kapavky vzrostl za posledních deset let o 85 procent, u syfilis pak o 64 procent. Lékaři vyšší zájem o testy vysvětlují kombinací lepší informovanosti, dostupnější diagnostiky i rizikovějšího chování.
před 1 hhodinou

Čtyři CHKO slaví 50 let, vyhlašování nových provázejí spory

Chráněné krajinné oblasti (CHKO) v Česku pomáhají chránit jak konkrétní druhy, tak i krajinný ráz vybraných území. Čtyři z nich letos slaví padesát let od svého vzniku a stojí za to si připomenout jejich výjimečnosti. Ačkoli na potřebě ochrany přírody se shodnou politici napříč spektrem, vyhlášení dosud nejmladší CHKO Soutok provázely četné spory a věcí se musel zabývat i Ústavní soud. V současnosti se připravuje vyhlášení CHKO Krušné hory.
před 2 hhodinami

Policie zadržela podezřelé z krádeže peněz z bankomatů

Kriminalisté s pomocí zásahové jednotky zadrželi čtyři lidi, které podezírají z krádeže peněz ze dvou bankomatů u obchodního centra v pražské Opatovské ulici o velikonočním víkendu. Pachatelé navíc bankomaty poškodili zřejmě s použitím výbušniny.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Volby by podle modelu Kantaru vyhrálo ANO. Motoristé si pohoršili

Podle březnového volebního modelu roku 2026 by v době sběru dat překročilo pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny šest politických subjektů. První místo zaujímá hnutí ANO. Od voleb se přízeň voličů výrazněji nezměnila. Další subjekty následují s velkým odstupem. Na druhém místě je hnutí STAN, následuje ODS, poté Piráti. Pokud by strany kandidovaly samostatně, dostalo by se do sněmovny už jen hnutí SPD a Motoristé. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 14 hhodinami

Náměstek MŠMT Kettner se omluvil Minářovi a Halíkovi za sdílení falešného snímku

Náměstek ministra školství Zdeněk Kettner (SPD) se veřejně omluvil předsedovi spolku Milion chvilek Mikuláši Minářovi a teologovi Tomáši Halíkovi za to, že před nedávnem sdílel jejich falešnou fotografii s obviněným z teroristického útoku kvůli zapálení průmyslové haly zbrojovky v Pardubicích. Na svém facebooku uvedl, že netušil, že se jedná o podvrh. Minář o omluvě informoval na síti X. Označil to za malou dobrou zprávu. Připomněl, že Kettnerovi předtím zaslal předžalobní výzvu. Spolek Milion chvilek požadoval náměstkovo odvolání.
před 16 hhodinami

V Praze se protestovalo proti potratům i za práva žen

Prahou v sobotu odpoledne procházel Pochod pro život, který organizovali odpůrci potratů z Hnutí pro život. Na několika místech došlo k verbálním střetům mezi účastníky pochodu a kritiky jejich názorů. Policisté zadrželi pět lidí, kteří při blokádách průvodu neuposlechli jejich výzvy. Vážnější střety neřešili. Dopoledne se rovněž v Praze uskutečnila akce Praha je feministická, mimo jiné na podporu rozhodování žen o jejich těle, a tedy i o svobodě rozhodnout se o potratu v případě nechtěného těhotenství.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Dle Hřiba se v Maďarsku hraje o ruskou pátou kolonu, dle Rajchla o suverenitu

O víkendu rozhodnou voliči v Maďarsku o tom, jestli si křeslo premiéra udrží Viktor Orbán, nebo ho po šestnácti letech u moci vystřídá opozice. Poslanec Jindřich Rajchl (PRO, klub SPD) v Událostech, komentářích řekl, že se hraje o to, jestli bude pokračovat Orbánem reprezentovaný směr, který označil za „národně-tradicionalistický“, „suverénní“ a „sebevědomý“. „Je to rozhodování o tom, zda nadále bude vládnout v Maďarsku ruská pátá kolona,“ uvedl v debatě moderované Terezou Řezníčkovou šéf Pirátů Zdeněk Hřib.
před 20 hhodinami

Ministerstvo financí je proti vyšší rodičovské. Resort práce musí najít peníze

Ministerstvo financí nebude souhlasit se zvýšením rodičovské, pokud si na ni ministerstvo práce a sociálních věcí neuspoří ve svém rozpočtu. Odmítá zvedat v příštích letech výdaje státu. Poukazuje i na to, že bez dalších úprav by přidání mohlo oslabit motivaci matek k dřívějšímu návratu do práce. Vyplývá to z připomínek k chystané novele se zvýšením rodičovské od ledna pro nově narozené děti.
před 22 hhodinami
Načítání...