Čaputová ve zprávě o stavu země poukázala na rozdělení slovenské společnosti

Nahrávám video
Jak je na tom Slovensko
Zdroj: ČT24

Na prohlubující se rozdělení slovenské společnosti v souvislosti s epidemií nemoci covid-19 poukázala prezidentka Zuzana Čaputová ve zprávě o stavu země, kterou přednesla před poslanci sněmovny. Slovensko podle ní potřebuje stabilitu, jasné a jednotné vedení, jakož i zvládnout koronavirovou krizi.

„Před patnácti měsíci, když jsem před vámi prezentovala svou první zprávu o stavu republiky, vyslovila jsem přání, abychom se nevraceli do stavu před koronou, do stavu polarizované a rozdělené společnosti. Teď zde stojím v časech, které jsou z hlediska rozdělení společnosti ještě náročnější,“ uvedla Čaputová, která právě koronavirové krizi a jejím dopadům na Slovensku věnovala značnou část svého projevu.

Předchozí zprávu o stavu země přednesla hlava slovenského státu loni v červnu, kdy Slovensko patřilo k premiantům při zvládání první vlny epidemie covidu. Na podzim se pak situace zhoršila a za druhé vlny koronavirové infekce země během několika týdnů zaznamenala v přepočtu na obyvatele nejvyšší přírůstek úmrtí na koronavirus na světě.

„Slovenská republika je dnes zraněnou zemí, která potřebuje zvládnout celosvětovou zdravotní krizi a potřebuje zvládnout i další výzvy, kterým čelíme,“ řekla Čaputová. Kritizovala, že po vypuknutí koronavirové krize mnoho lidí „přepadlo“ přes záchrannou síť sociální pomoci a že kompenzace podnikům často byly zmatečné a z hlediska výšky pomoci patřily v EU k těm nižším. Podle Čaputové žádná slovenská vláda neměla dosud tolik peněz z evropských fondů a plánu obnovy na modernizaci společnosti a zajištění podmínek pro růst životní úrovně.

Čaputová zmínila také válku v bezpečnostních složkách

Čaputová upozornila i na problémy ve zdravotnictví kvůli nedostatku personálu, na regionální rozdíly a chudobu části obyvatel. Politiky varovala před podkopáváním důvěry ve stát a zmínila válku v bezpečnostních složkách, která se projevila například obviněním elitních kriminalistů, kteří vyšetřovali i korupční kauzy.

Po loňských volbách Slovensko zažilo několik vln zatýkání pracovníků v justici včetně soudců, podnikatelů či představitelů úřadů a institucí z doby, kdy byli u moci nyní opoziční sociální demokraté (Smer-SD) expremiéra Roberta Fica.

Slovenská prezidentka v projevu také uvedla, že více než dvě desítky lidí přiznaly vinu. „Vypovídají o schématech, která si vytvořili a za která je dosud nikdo nehnal k odpovědnosti. Jde nejen o osobní svobodu vyšetřovaných osob, ale i o budoucí charakter našeho státu,“ řekla.

Fico stíhání některých obviněných dlouhodobě označuje za politicky motivované. V reakci na projev hlavy státu kritizoval Čaputovou i za to, že vystoupení před poslanci podle něj využila k propagaci očkování proti covidu, ve kterém Slovensko zaostává za průměrem EU. Zástupci opozice na Slovensku nepodpořili očkovací kampaň nebo se postavili proti podávání vakcín.

Čaputová je na Slovensku dlouhodobě nejoblíbenějším politikem, její popularita mezi obyvateli ale v posledním období klesla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Íránská delegace dorazila do Islámábádu, má jednat s Američany o míru

Íránská delegace v čele s předsedou parlamentu dorazila do pákistánského Islámábádu, aby se zúčastnila mírových rozhovorů mezi Washingtonem a Teheránem, informovaly tiskové agentury. Stanice BBC však v pátek psala o nejistotě, která kolem na sobotu plánovaných jednání panuje. Írán totiž dal už ve čtvrtek najevo, že účast jeho zástupců závisí na dodržování příměří ve všech oblastech Blízkého východu, včetně Libanonu. To však Izrael porušuje svými údery na cíle proíránského libanonského hnutí Hizballáh.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Izraelské útoky v jižním Libanonu zabily devatenáct lidí

Izraelské útoky na jiholibanonské město Nabatíja v pátek zabily devatenáct lidí, píše libanonský deník L’Orient-Le Jour (OLJ). Mezi oběťmi je osm civilistů a jedenáct příslušníků bezpečnostních složek. Nejméně patnáct lidí bylo zraněno. Izrael pokračuje v ostřelování jihu Libanonu den poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že chce s Libanonem v nadcházejícím týdnu zahájit přímé rozhovory, které by zahrnovaly i mírová jednání. Ta se podle libanonské prezidentské kanceláře uskuteční v úterý ve Washingtonu.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajina hlásí dva mrtvé po ruských úderech

Ruské útoky v noci na pátek v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti zabily dva lidi, hlásí šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža. V jihoukrajinském Chersonu je podle úřadů po útoku zraněná seniorka, o dvou raněných v Sumské oblasti na severovýchodě země informovali ukrajinští záchranáři. Terčem náletu velkého počtu ruských dronů se opět stala také Oděsa. Obětí náletu ukrajinských dronů se stal civilista ve Volgogradké oblasti, tvrdí ruské úřady.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoMladá lékařka volí Orbána, seniorka Tiszu. Maďarská kampaň odhalila mimořádné změny

Napětí před maďarskými volbami roste. Premiér Viktor Orbán viní soupeře z vytváření chaosu, lídr opozice Péter Magyar mluví o vládních podvodech. Kampaň přinesla mimořádné změny podpory hlavně v menších městech, ale i napříč generacemi. „Chci, aby Fidesz zůstal u vlády, protože jsem žila deset let v Anglii a problém s migrací je tam velmi vážný,“ sdělila mladá lékařka a Orbánova podporovatelka Ivana. „Je třeba vybudovat zcela nový systém. Ne kvůli mně, na to už jsem stará. Ale mám děti a vnoučata,“ zhodnotila naopak Magyarova podporovatelka Olga. „Politická scéna se změnila, opozice je nyní silnější i ve venkovských oblastech,“ míní redaktor webu 24.hu Zsolt Kerner.
před 5 hhodinami

VideoÍrán je mnohem těžší váha než Venezuela. Trump přecenil síly, míní Romancov

Příměří na Blízkém východě je hodně vratké, myslí si politický geograf Michael Romancov. Má ale za mírně pravděpodobnější, že se nakonec přemění na skutečný mír. „Ale počkejme, až dojde k prvnímu setkání obou delegací a jaký z toho bude výstup,“ podotkl. Romancov míní, že prezident USA Donald Trump schopnosti Íránu výrazně podcenil. „Otázkou je, jestli třeba proto, že varovné hlasy byly ignorovány, nebo vůbec nezazněly,“ dodal. „Při vší úctě k Venezuele, Írán je hráč úplně jiné váhové kategorie.“ Íránský režim se povedlo USA a Izraeli sice dekapitovat, ale nezhroutil se, popsal. V Interview ČT24 moderovaném Jiřím Václavkem Romancov promluvil rovněž na téma budoucnosti NATO či vrcholící předvolební kampaně v Maďarsku.
před 6 hhodinami

Rada EU schválila český plán na využití fondu SAFE pro vojenské účely

Rada EU, která zastupuje členské státy, oznámila, že schválila český plán na využití prostředků z evropského finančního nástroje SAFE, který byl zřízen loni a umožňuje půjčky na vojenské vybavení. Česko může využít částku 2,06 miliardy eur (50,3 miliardy korun). Česká strana dokument ještě v lednu upravovala, proto se schvalování protáhlo. Schválení půjčky ocenil premiér Andrej Babiš (ANO).
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Šéfka MMF zařadila Řecko mezi přední ekonomiky eurozóny

Ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová na akci fondu před jarním zasedáním označila Řecko za jednu z nejvýkonnějších ekonomik eurozóny.
před 10 hhodinami

Artemis II se vrací na Zemi. Kritický bude průlet atmosférou

Mise Artemis II, při které první lidé od sedmdesátých let minulého století obletěli Měsíc, v noci na sobotu ukončí svou více než milion kilometrů dlouhou cestu. Čtveřice astronautů v kosmické lodi Orion proletí atmosférou a potom by měla bezpečně dopadnout do Tichého oceánu nedaleko západoamerického San Diega.
před 10 hhodinami
Načítání...