Babiš v New Yorku jednal se Zelenským, pozval ho na setkání s V4 do Prahy

Český premiér Andrej Babiš (ANO) pozval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského do Prahy, aby se zároveň setkal i s dalšími premiéry visegrádských zemí (V4). Těmi jsou vedle Česka Slovensko, Polsko a Maďarsko. Babiš se s hlavou ukrajinského státu setkal v úterý odpoledne newyorského času (v noci na středu našeho času) na okraj všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN. Po schůzce premiér řekl, že v listopadu se na Ukrajinu chystá v čele obchodní mise ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Tématem úterního jednání byly nejen vzájemné vztahy mezi Prahou a Kyjevem, ale také vliv V4 v Evropské unii. „Informoval jsem ho, že Česká republika má předsednictví (V4) a že budeme rádi, když přijede do Prahy a když se setká se všemi premiéry V4,“ prohlásil Babiš. K vlivu V4 premiér dodal, že Polsko je zřejmě nejbližším evropským spojencem USA.

„Mě taky pozval na návštěvu Ukrajiny. Náš premiér tam byl velice dávno,“ uvedl Babiš s odkazem na návštěvu Ukrajiny někdejším premiérem Mirkem Topolánkem v roce 2008.

Babiš setkání se Zelenským označil za velice přátelské a prezidenta za charismatického člověka. Zelenskému při této příležitosti znovu pogratuloval k vítězství v dubnových prezidentských volbách a také v červencových parlamentních volbách, kdy jeho strana Sluha lidu získala v zákonodárném sboru většinu křesel.

Babiš bude v OSN hovořit o Česku, Evropě a problémech planety

Babiš na plénu Valného shromáždění OSN vystoupí ve středu pozdě večer newyorského času (ve čtvrtek nad ránem našeho času). „Já ten projev ještě stále přepisuju, ještě to stále upravuju,“ prohlásil Babiš. O tématu ale má jasno.

„Budu mluvit samozřejmě o naší zemi, o České republice, o Evropě a o tom, jakou roli bychom mohli hrát jako Česká republika, náš region. Samozřejmě budu mluvit i o klimatu, o tom, že nemáme jen klima a že naše planeta má i jiné problémy než klima. Že stovky milionů lidí nemají přístup k vodě, devět procent lidí je na úrovni chudoby a že udržitelný rozvoj, o kterém tady stále mluvíme, není jenom klima,“ řekl.

V proslovu se chce také věnovat tomu, že mnohé země o ochraně životního prostředí a boji s klimatickými změnami jen hovoří, ale slíbené závazky neplní. „Problémy planety jsou obrovské, je to odpovědnost nás všech, ale hlavně velkých zemí, které určitě v tom projevu nějakým způsobem vyzvu i k plnění závazků vůči klimatu,“ dodal.

Babiš na nečinnost mnohých zemí, pokud jde o boj se změnami klimatu, upozornil již v pondělí, kdy se v New Yorku konal klimatický summit svolaný generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem. V pondělí k summitu řekl, že Česká republika se o klimatické změny stará a že jiné státy, ač na summitu na rozdíl od Česka hovořily, naopak slova v činy neuvádí.

Babiš tak upozornil na fakt, který zmínila mimo jiné britská BBC, že státy jako Čína a Indie v pondělí v New Yorku prostor dostaly navzdory tomu, že patří mezi největší znečišťovatele na světě. Vystoupila rovněž německá kancléřka Angela Merkelová, jejíž země má s plněním klimatických cílů také problémy.