Hřib? Čižinský? Pospíšil? Koaliční euforii by mohla zmrazit otázka, kdo bude primátorem Prahy

V Praze se do zastupitelstva dostalo hned pět uskupení s podobným volebním ziskem. První ODS získala 14 mandátů. Druzí Piráti, třetí Praha sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN po 13 mandátech. Hnutí ANO skončilo na pátém místě s 12 křesly. Poprvé od roku 1990 ze zastupitelstva vypadli zástupci ČSSD a komunistů. Všechny úspěšné strany už zahájily jednání o možné spolupráci. Jako pravděpodobná se zatím jeví dohoda Pirátů, Prahy sobě a koalice TOP 09 a STAN.

Pražský lídr Pirátů Zdeněk Hřib
Zdroj: ČTK

Piráti a Praha sobě si na nedělní schůzce potvrdili, že budou primárně usilovat o vytvoření koalice společně se STAN a TOP 09. V následujícím týdnu chtějí jednat o otázkách programu, až poté budou řešit personální otázky. Jak lídr Praha sobě Jan Čižinský, tak jednička Pirátů Zdeněk Hřib nicméně uvedli, že by se chtěli stát primátorem.

„V podstatě jsme se dohodli na tom, že se chceme dohodnout,“ řekl Hřib a dodal, že navazujících jednání o koalici by se podle něj měli účastnit i zástupci koalice TOP 09 a STAN.

Spor o křeslo primátora

Zvažovaná koalice je podle Hřiba pro Piráty v tuto chvíli jedinou možnou, další možnosti by strana zvažovala až v případě, že by současná jednání selhala. Zádrhel by nicméně mohl vzniknout na zásadní otázce, kdo bude primátor. „Primátor by měl připadnout té straně, která získala ve volbách nejvyšší výsledek,“ řekl Hřib.

Video Rozhovor s lídrem Prahy sobě Janem Čižinským
video

Rozhovor s lídrem Prahy sobě Janem Čižinským

Rozhovor s lídrem Prahy sobě Janem Čižinským

Rozhovor s lídrem pražské kandidátky ANO Petrem Stuchlíkem

Brífink Pirátů k aktuálnímu stavu povolebních vyjednávání v Praze

Tisková konference Pirátů po nedělním jednání s ODS

Tisková konference ODS po nedělním jednání s Piráty

Babiš: ANO by si zasloužilo, aby v Praze bylo v opozici

Primátorské křeslo by ale rád obsadil i Čižinský. „My o ten post samozřejmě máme zájem, protože Pražané dali největší počet hlasů právě mně, čímž dali najevo, že chtějí, abych byl primátorem,“ prohlásil. Podle Hřiba nicméně volební systém do komunálních voleb není nastaven tak, aby sloužil k přímému výběru primátora.

Dalším problémem by se mohla stát otázka pravidel povolební spolupráce, která si Piráti schválili. Jejich součástí je, že nebudou spolupracovat se stranou, která by v radě měla člena s více významnými funkcemi. Čižinský je poslanec a ve volbách obhájil post starosty Prahy 7. Avizoval, že v případě účasti na vedení Prahy se poslaneckého mandátu vzdá, k rezignaci na funkci starosty se nicméně staví odmítavě.

„Z výsledku voleb je známá nějaká vůle voličů. I to je nutné brát v potaz, protože pokud voliči jednu osobu vykřížkují, že ji chtějí za primátora, a současně dostane nadpoloviční většinu na starostu, tak prostě to nějaký signál je,“ uvedl. Zopakoval, že konkrétněji se o těchto otázkách budou bavit až po vyřešení programových otázek.

Pospíšil naznačil podporu pro ODS

Prahu sobě u vyjednávacího stolu s Piráty vystřídali zástupci TOP 09 a STAN. Dvojka jejich kandidátky Hana Marvanová před schůzkou uvedla, že strana je otevřena jednání se všemi stranami s výjimkou ANO. Stejně jako Piráti se v neděli sešli i s ODS. Praha sobě naopak deklarovala, že si koalici s občanskými demokraty představit nedokáže.

Marvanová nevyloučila, že koalice TOP 09 se STAN bude rovněž usilovat o nejvyšší post na magistrátu. „Každé uskupení může chtít primátora, náš kandidát na primátora je Jiří Pospíšil, takže my budeme určitě toto vznášet. Všechna uskupení dostala plus minus stejnou podporu od voličů, takže je to věcí dohody,“ dodala.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil po schůzce s Piráty uvedl, že v neděli šlo pouze o prvotní setkání a zatím nemá mandát od zastupitelského klubu zavázat se ke konkrétní dohodě. Dodal, že už před volbami deklarovali, že budou jednat i s ODS. Zopakoval, že nyní je na pořadu dne jednání o programu a personální otázky přijdou na řadu později.

Pospíšil nicméně v neděli pro Respekt naznačil možnou podporu pro ODS. „(Zdeněk) Hřib je z nás tří lídrů nejméně zkušený politik. To raději podpořím lídra ODS Bohuslava Svobodu, je zkušený, navíc volby vyhrál,“ uvedl lídr Spojených sil pro Prahu. Po schůzce s ODS Pospíšil navíc uvedl, že s občanskými demokraty mají výraznou programovou shodu. 

Babiš: ANO by si zasloužilo, aby v Praze bylo v opozici

Hnutí ANO by si po komunálních volbách v Praze zasloužilo, aby na magistrátu bylo v opozici, řekl České televizi předseda ANO a premiér Andrej Babiš. Reagoval tak na fakt, že hnutí, které v minulém období mělo primátorku, skončilo v hlavním městě až na pátém místě.

Podle Babiše se na výsledku voleb negativně podepsalo působení lidí za ANO na pražském magistrátu, případně jejich mediální prezentace, a práce starostů za ANO. „Celkově největší vliv na výsledek mělo to, co předvedli zástupci ANO na magistrátu. Budeme požadovat, aby převzali za to odpovědnost,“ řekl mimo jiné Babiš.

Současně ocenil občanské demokraty, kteří v Praze vyhráli. Podle něj ODS uspěla, protože má na rozdíl od ANO dobré starosty. „Dlouhodobě nejsem spokojen s pražskou organizací ANO,“ dodal předseda ANO. 

Levice je poprvé mimo

Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostali zástupci ČSSD ani KSČM. Sociální demokraté měli po minulých volbách osm mandátů a byli zastoupeni v radě města, komunisté měli čtyři zastupitele.

„Je to obraz reálné podpory ČSSD v Praze,“ sdělil předseda krajské organizace ČSSD Petr Pavlík. Výmluvné podle něj je, že strana dosahuje obdobně nízkých zisků i v městských částech, kde se podílela na vládě, i v těch, kde byla v opozici. „Strana, která navenek působí rozhádaně, může těžko očekávat lepší výsledek,“ míní.

Křesla v zastupitelstvu nezískali ani kandidáti SPD. „V Praze máme vždycky nejmenší preference. Máme sociálně citlivý program pro lidi se středními a nižšími příjmy. V ultrabohaté Praze sociálně citlivý program tolik nerezonuje,“ řekl šéf hnutí Tomio Okamura.