Česko nesplní závazek dvou procent HDP na obranu do roku 2024, řekla Schillerová

6 minut
Události: Česko nezvládne dát na obranu do roku 2024 dvě procenta HDP, řekla Schillerová
Zdroj: ČT24

Česko nebude schopné do roku 2024 dávat na obranu země slibovaná dvě procenta HDP. ČT to řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Česká republika tak nesplní svůj vlastní závazek, který dala v roce 2014 vůči Severoatlantické alianci (NATO) na summitu ve Walesu. O výdajích na obranu budou jednat lídři aliančních států i na pondělním summitu v Bruselu. Vláda v pondělí schválila první návrh rozpočtu na rok 2022, který v plánu na rok 2024 počítá s obranným rozpočtem ve výši necelého 1,5 procenta HDP.

„My držíme závazek nárůstu, ale prostě vzhledem k ekonomické krizi, která vlastně postihla celý svět, Českou republiku nevyjímaje, tak vidím jako nereálné, že bychom v roce 2024 mohli dát dvě procenta HDP,“ uvedla Schillerová. Věří, že to spojenci pochopí. „Já si myslím, že to, že jsme v ekonomické krizi, neřeší jenom Česká republika, ale i další země, které jsou v NATO,“ dodala.

Podle velvyslance Česka při NATO Jakuba Landovského (ČSSD) situaci Aliance vnímá velmi silně. „I vedoucí delegací - hlavy států a vlád se budou věnovat otázce financování. Česká republika je v tuto chvíli pod aliančním průměrem, který je 1,7 procenta,“ řekl.

To, že Česko bude nejpozději v roce 2024 dávat na obranu dvě procenta HDP, premiér Andrej Babiš (ANO) před dvěma lety osobně slíbil tehdejšímu prezidentu Donaldu Trumpovi. „Já jsem mu ukazoval můj pověstný graf, ukazuje 2024 splnění závazku,“ komentoval tehdy předseda vlády.

Plánované zpomalení výdajů na obranu kritizuje část opozice. „Pro mě je to velké rozčarování. Nejen že budeme působit velmi nedůvěryhodně v rámci NATO, ale zejména to odnese naše armáda. Ta armáda, která v době pandemie byla děvečkou pro všechno,“ podotkla předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jana Černochová (ODS).

České výdaje na obranu přitom v posledních letech rostou, a to jak v absolutních číslech, tak i ve vztahu k HDP. V příštím roce má dostat armáda o více než čtyři miliardy vyšší částku než letos. Ani to ale na splnění českého závazku vůči NATO nestačí. Ministerstvo financí ale počítá od letoška až do roku 2024 s ustálením výdajů pod 1,5 procenta vůči HDP.

„Ano, ty současné výhledy skutečně neodpovídají tomu, co jsme dlouhodobě říkali, tedy těm dvěma procentům HDP,“ řekl mluvčí Ministerstva obrany Jan Pejšek.

Resort žádal o navýšení rozpočtu

Ministerstvo obrany přitom pro příští rok žádalo o navýšení rozpočtu na 95 miliard. Vláda ale v pondělí schválila, že armáda získá necelých 91 miliard. „Chápeme, že je složitá ekonomická situace, ve které se nachází naše země, nicméně my věříme, že to je stále jenom návrh a že bude prostor ještě jednat o navýšení,“ dodal Pejšek.

Schillerová ale zatím s dalším růstem výdajů na obranu v příštím roce nepočítá. Podle ní si to v současné době nemůže státní rozpočet dovolit.

Armáda ve svých dlouhodobých plánech v dalších letech počítala s nákupem vojenské techniky za desítky miliard. Největší zakázkou a zároveň největším tendrem v novodobé české historii je plánovaný nákup 210 bojových vozidel pěchoty za 52 miliard korun.

Další zpomalení růstu výdajů na obranu by mohlo podle ministerstva některé zakázky ohrozit. „Z hlediska vlády je krajně neodpovědné, že obrana bude muset opět ty projekty překopat,“ zdůraznil místopředseda výboru pro obranu Jan Lipavský (Piráti).

Zákonné zvýšení výdajů na obranu odmítla většina poslanců

Část opozice chtěla ve sněmovně přikázat vládě zvýšení výdajů na obranu do roku 2024 na dvě procenta HDP speciálním zákonem. Většina poslanců ale byla proti. „Dvě procenta HDP jsou přemrštěné požadavky a je to dotace pro jiné ekonomiky, protože vlastně kupujeme jen zbraňové systémy,“ uvedl předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.

„Radši ty peníze vidíme ve smysluplnějších oblastech, jako je třeba školství nebo zdravotnictví,“ řekla předsedkyně sněmovního rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM).

O tom, kolik peněz nakonec armáda dostane, rozhodnou už nově zvolení poslanci na konci roku, a to při schvalování celého státního rozpočtu na rok 2022. V roce 2024 zatím Česká republika plánuje dát na obranu zhruba sto miliard. Pokud by ale chtěla splnit dvouprocentní závazek, musela by při předpokládaném HDP poslat armádě přes 135 miliard korun.

Česko je mezi státy NATO deváté od konce

Nejvyšší podíl hrubého domácího produktu dávají v rámci Severoatlantické aliance na obranu Řecko a Spojené státy – obě země přes 3,5 procenta. Výrazně přes dvě procenta svého ekonomického výkonu dávají armádě i Chorvatsko, Velká Británie a Estonsko.

Dvouprocentní závazek ještě pohodlně plní Lotyšsko, Polsko a těsně také Litva, Rumunsko a Francie. Celkem tedy dává na obranu přes dvě procenta HDP desítka z třiceti zemí NATO. Česká republika se s necelým jedním a půl procentem výdajů ve vztahu ke svému HDP řadí na deváté místo od konce. Podobný podíl hlásí Nizozemsko, Albánie nebo Dánsko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 2 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
před 4 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 7 hhodinami

O Erasmus byl loni rekordní zájem, na všechny se ale nedostane

Do zahraničí loni vyjel v rámci programu Erasmus+ rekordní počet studentů. Podle dat Domu zahraniční spolupráce (DZS) jich bylo už 35 tisíc, v roce 2019 to bylo bezmála 22 tisíc studentů. Zájem je každý rok vyšší, univerzity tak musejí některé přihlášky odmítnout nebo zkrátit délku pobytu. Rozpočet přidělený Evropskou komisí podle mluvčí DZS Martiny Nevolné nestačí, některé univerzity se tak rozhodly přispívat na výjezdy i z vlastních peněz.
před 8 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 10 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 11 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 11 hhodinami
Načítání...